חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק ההסדרים 2009 – עכשיו זה התפקיד שלכם

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 15.08.08 17:20

חה"כ שלי יחימוביץ' חושפת את עיקרי חוק ההסדרים 2009 בבלוג שלה ומבקשת מכם לעזור בביקורת עליו ובלחץ פוליטי על הנבחרים

שלום לכולכם,

מדינה או חנות מכולת? אם ב-1948, אחרי קום המדינה, היה האוצר מתנהג כמו שהוא מתנהג עכשיו, לא היה לנו צבא, לא חוק חינוך חובה חינם, לא מערכת בריאות ולא כבישים. כי התקציב הנוכחי שמוגש אל שולחן הממשלה הוא תקציב של חנות מכולת נטולת חזון ולא של מדינה אחראית. כנסו לראיון שלי בגל"צ, ולכתבה בגלובס.

חוק ההסדרים הידוע לשמצה. כמו תמיד אנחנו מביאים לכם את "ספר המחליטים" בשלמותו. להזכירכם! אלה מאות ההצעות ההזויות וחסרות האחריות של האוצר, אשר אמורות להיות מאושרות בממשלה בכמה שעות של מחטף בלי שאיש קרא אותן. חלק גדול מהצעות אלה יהפוך לחוק ההסדרים הידוע לשמצה.

אני זקוקה לכם:

ראשית שלחו מיילים לכל שרי מפלגת העבודה ותבעו מהם שלא לאשר בממשלה את הצעת האוצר, ולא ליפול במלכודת הפרימיטיבית והמניפולטיבית של השר בראון "או ביטחון או רווחה". גם בטחון, גם רווחה. שניהם בטחון. כל מה שצריך הוא להרחיב את בסיס התקציב ב – 2.5% במקום ב – 1.7%. טובי הכלכלנים דורשים זאת, רק האוצר תקוע. תזכורת לאיך כותבים מכתב לשר.

שנית, עיזרו לנו לנתח את הצעות האוצר. כנסו למסמך ובדקו אם יש תחומים שאתם מיומנים ובקיאים בהם, ושלחו לעמית בן צור בהקדם את הערותיכם. אם תעשו קופי פייסט ותהפכו את ההערות גם לטוקבק למסמך המופיע באתר – יוכלו גם אחרים לראות אותם.

הפרטת בתי הסוהר. את עמדתי אתם מכירים היטב, אבל בכל הנפתולים של המאבק בפרשה איני מעדכנת אתכם לרוב, משום שמדובר במניפולציות מייגעות שעושים בעלי ההון באמצעות אינספור גורמים כדי להכשיל את היוזמות לעצור את ההפרטה. שחר אילן בדמרקר מביא טפח מהמעורבות שלי וממה שקורה סביב הפרשה במאמר מצויין.

לחברינו בעוטף עזה – ביום ראשון אני כל היום בסיור ובמפגשים באזור, יחד עם ולוולה שור מזכיר התנועה הקיבוצית. בשעה ארבע וחצי  אשוחח עם חברי קיבוץ ניר עם. אשמח לפגוש אתכם שם.

סופשבוע נעים שיהיה לכם,

שלכם,

שלי

נערך על ידי איתי
תגיות: , , , ,

15 תגובות

 1. שושי פולטין :

  הצצתי בדו"ח הקשור בחינוך . למרבה ההפתעה אני רואה נקודה חיובית והיא איחוד מחוזות. לא היה ברור לי ולרבים כמותי מדוע במדינה קטנה שלנו צריך כל כך הרבה מחוזות וכל כך הרבה תפקידים – ולכן איחוד מחוז צפון עם מחוז חיפה וכן איחוד מחוז מרכז עם מחוז תל אביב נראה על פניו צעד נכון.
  תקנו אותי אם אני טועה.

 2. איציק ש. :

  שלום שושי פולטין,
  זו איננה הנקודה היחידה החיובית. צריך להתנגד באופן עקרוני לאפשרות שהאוצר מגיש הצעות בנושא חינוך. יצא לי לשבת פעם בועדת הכספים שעסק בסעיפי הבריאות בחוק ההסדרים. ישבו של מנכ"ל מישרד הבריאות גבי ברבש ושר הבריאות אליעזר שוסטק. הם ישבו כמו צופים שבאו לראות הצגה ולא כמו בעלי הבית. אחת ההצעות בחוק ההסדרים אז היתה שמנהלי בתי החולים יהיו אנשי מינהל ולא רופאים. את זה הם אמרו בנוכחות ד"ר פטרבורג-אז מנכ"ל קופת חולים כללית, ששם בכיס הקטן את כל אנשי המינהל של מישרד האוצר. הרפרנט של האוצר בשם חיים פלץ נכנס לויכוחים מיקצועיים עם אנשי משרד הבריאות, והם במקום לנפנף אותו ולשבור את הכלים- ניהלו איתו ויכוחו כיאלו שהוא איש הצוות המיקצועי של מישרד הבריאות- לפחות רופא.
  לכן את חוק ההסדרים צריך להפיל. מה שצריך להשאר נם תיקונים בגלל השתנות התנאים הפיננסיים.
  חלקים בחוק ההסדרים מסתמכים על דו"חות של ועדות; מישרד האוצר יכול להציע למישרד הבריאות או אף לדרוש ממנו ליישם המלצות של ועדות- אך זהו תפקיד המישרדים. אגב, לא ראיתי שמישרד האוצר מציע בחוק ההסדרים לבצע המלצות של ועדה שכרוכות בהגדלת תקציב.

 3. שושי פולטין :

  לאיציק תודה!
  עד עתה לא יצא לי לעיין במה שנובע מחוק ההסדרים, וכאן עשיתי זאת לראשונה.
  ברור לי ללא כל ספק שלא אנשי האוצר צריכים לעסוק בחינוך, לא הם צריכים לקבוע רפורמות חינוכיות, כפי שקורה לאחרונה ברפורמת "אופק חדש" יש לי הרבה מה לומר על כך, אבל השאלה היא האם ריבוי מחוזות במשרד החינוך הוא עניין חינוכי או עניין תקציבי. בנקודה זו אני תוהה אם אין מקום למשרד האוצר לבוא ולומר "תפסיקו להיות בזבזנים". מה הדרך לומר זאת? כאן השאלה – מתוך דבריך אני מבינה שהבעייה היא בעצם החוק ולא תמיד בתכניו.
  בעצם התערבות משרד האוצר במה שנעשה במשרדים אחרים. וכאן אני מסכימה.

 4. דליה בלומנפלד :

  לשושי
  צריך להסתכל על התמונה כולה ולא על חלק קטן ממנה. והתמונה היא דו"ח דוברת. איחוד מחוזות זה שלב ראשון בביטול כל המחוזות. במקומם יעברו סמכויות הביצוע לרשויות המקומיות? האם את תומכת בהעברת סמכויות הביצוע של החינוך לרשויות המקומיות?

 5. גליה :

  שושי,
  אני מסכימה איתך, ניתן לעשות רפורמות במשרד החינוך כולל איחוד מחוזות ת"א ומרכז. אלא שלא מתפקידו של האוצר לקבוע מדיניות חינוכית או צבאית.
  האוצר יכול לדרוש התיעלות ולומר "אין לי כסף" כפי שאמר השר המיתולוגי יגאל הורוביץ. אך לא לקבוע מדיניות בחקיקת מחטף. כמו למשל "הליך פיטורים פדגוגים" הלו פדגוגים ! אכן מדיניות שקופה – מאויהם של פקידי האוצר שקופים מאוד. לכן, צודקת דליה זהירות, הפרטה.

 6. Fuzzy :

  מורכבותו של הצעת חוק ההסדרים גורמת לקשיים בניתוח החוק על כל תרי"ג סעיפיו ופרקיו. דיון על החוק בפורום יחיד גורם לכך שסעיפים רבים חומקים מדיון מעמיק או כל דיון.

  לדוגמה, אחד הסעיפים המוזכר בהצעת החוק הוא "מנגנון חלוקת עלויות בין קופות חולים ומשרד הבריאות לעניין האשפוז הסיעודי", שמעביר חלק מהאחריות לאשפוז הסיעודי לקופות החולים. משרד האוצר רושם "ההצעה נבחנה ע"י ועדת מומחים בינמשרדית בראשות פרופ' יוחנן שטסמן, אשר הגישה את המלצותיה", ושוכח להוסיף שהועדה הגיעה למסקנה כי "יש לדחות פתרון זה משום שהוא יהיה כרוך בתוספת עלויות גדולה כתוצאה מעליה בביקושים, וכן משום שהעברת השירות לקופות החולים עשויה לפגוע באיכות השירות לקשיש."
  דוגמה אחרת – תיקון חוק כביש אגרה (כביש ארצי לישראל), התשנ"ה-1995, שיאפשר גביית אגרה על חלקו הדרומי של כביש חוצה ישראל, סותר החלטת ממשלה קודמת.

  בכדי לפתור את הבעיה של הניתוח והדיון, השתמשתי בפלטפטרמה של ה-EcoWiki של דרור רשף (האזרח דרור) לצורך פירוק הצעת חוק ההסדרים לסעיפיו השונים, כך שניתן לדון בכל אחד מסעיפי החוק, ולאסוף את הכתבות הרלוונטיות בעיתונות ובאינטרנט. הקישור נמצא בכותרת (לחצו על Fuzzy).

  אשמח אם תצטרפו ליוזמה, ולהפצת הפלטפורמה.

 7. Fuzzy :

  הנה הקישור הנכון:
  http://ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%97%D7%95%D7%A7_%D7%94%D7%94%D7%A1%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9D/2009

 8. יהונתן קלינגר | כסף כסף תרדוף, בקש ממון ורדפהו ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] או תמלולה, כלומר לגבות כסף מהחשוד עבור עותק מהתמליל, חוק ההסדרים הבא עלינו לטובה רוצה להרחיב את הדרישה עוד יותר. ההצעה […]

 9. רם-און אגמון :

  ביצעתי המרה של מאה העמודים הראשונים:

  http://wiki.hamakor.org.il/index.php/%D7%97%D7%95%D7%A7_%D7%94%D7%94%D7%A1%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9D

 10. שלום, הקישורים לא עובדים - אני מקבלת FORBIDEN :

  מה לעשות?
  דוגמאות- ספר מחליטים
  http://www.shelly.org.il/wp/?p=2615
  ראיון גלצ http://www.shelly.org.il/wp/?p=2619&cat=46

 11. קישורים : :

  http://www.shelly.org.il/node/2262

  חוק ההסדרים המלא :
  http://www.shelly.org.il/files/hesderim2009.pdf

 12. יעל :

  שלום,
  לא הבנתי – האם קצבאות הילדים לילד החמישי והלאה אמורות להישאר כפי שהן?

 13. עירא :

  חבל שההודעה פורסמה בטעות עם תאריך באוגוסט 2008 ולא מופיעה בחזית הבלוג, ואני מוצא אותה אחרי שבוע (אולי יותר?) איחור. אשמח אם תתקנו את תאריך הפרסום לפחות, אולי זה יופיע לעוד כמה אנשים בקורא הרס"ס ולמנויי הדואל.

 14. מירב :

  כמו שאמר גילאון- גלעד שליט צריך להיכנס לחוק ההסדרים. והפעם תעשו טובה ואל תנסו לצאת שוב מידי חובה, אלא באמת תשקיעו בעניין שלו בחוק, ותתנו לו חלק גדול בחוק. שיהיה משהו מקיף, וגדול ולא איזה דבר נקודתי, כמו- האיש הנ"ל יהיה אחראי על המו"מ בזמן שנבחן אפשרות לפעולה מבצעית. תתיחסו ברצינות, ואל תתחמקו או תעשו צחוק מהעבודה!

 15. ההוכחות לכך שמדינת ישראל הופכת בצעדי ענק למדינה פשיסטית | Atheisms :

  […] שהוא יעבור). 7. חוק ההסדרים – נחקק ב1985, חוק המאפשר לפקידי האוצר שלא נבחרו על ידי העם  לקבוע כמעט כל דבר שמתחשק […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.