חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יוון – רק שמיטת חובות תציל אותה

נושאים דעות, כלכלת בית ב 21.06.11 4:13

האשמה בהתמוטטות הכלכלי של יוון מוטלת על כתפיהם של בנקים אירופיים ומנהיגים שכפו מדיניות ניאו-ליבראלית. הם צריכים לשלם את מחיר המשבר ולא העם היווני, שכבר סובל מגזרות רבות

מאת ק. טוכולסקי

יוון בוערת, הממשלה התפטרה ונעשים בה כעת חילופי גברי. ראש ממשלת יוון שנבחר מתוך הבטחה שלא להפריט עומד וגבו אל הקיר, הוא בחר שלא לשמוט את החוב שהותירו לו קודמיו, ולכן הוא נאלץ כעת אחרי שנתיים של צנע חמור וקיצוצים לבקש מעמו הסובל עוד –  עוד הפרטות ועוד גזרות. העיקר שהבנקים במדינות העשירות יקבלו את שלהם. גם בקרב הבנקאים והמדינאים במדינות שבנקיהם הלוו כסף ליוון, איש לא מכיר תודה לראש ממשלת יוון, הם דורשים תנאים חמורים ולמעשה סוחטים את יוון שנאלצת בנוסף לגזירות על הציבור גם להפריט נכסים אותם מקווים נושיה של יוון לרכוש בפרוטות. היות שיוון בחרה בדרך מסוימת ואין שום סיכוי שהיא תצליח גם לקיים את עצמה ואת אזרחיה בכבוד וגם לצאת מהחובות שיצרה מדיניות ניאו ליבראלית ארוכת שנים, של ממשלות שהעדיפו להלוות ולא לגבות מסים, לאזרחי יוון מצפות שנים קשות. זה יכול להשתנות כמובן אם ממשלת יוון תשנה מהותית את מדיניותה.

השינוי המהותי די פשוט, יוון יכולה לשמוט את חובותיה. זה לא יהיה קל ליוונים אבל גם עכשו לא קל להם, ויותר חשוב מכך זה יתן את האות לעוד מדינות חלשות שיש עוד דרך, שלא חייבים לשאת לבד בעול המשבר הפיננסי. גם אירלנד, פורטוגל, וספרד נמצאות במצב דומה ולא רחוק היום שבו הן יקרסו. אם כל הכבוד למערכת הבנקאות במדינות אירופה העשירות לחזירות שהלן יש מחיר. אי אפשר לצפות שמי שבמשך שנים שיתפו פעולה עם מדיניות ההלוואות במקום מסים יצאו מהמשבר בלי פגיעות. כשם שאי אפשר לצפות למה שממשלות צרפת וגרמניה הסכימו לו בשבוע שעבר שהמשקיעים הפרטיים לא יפגעו מהסדר חובות עם יוון. כל מי שהיה שותף ולאשליה הניאו ליבראלית שממשלות צריכות לגבות פחות מסים ולקחת יותר הלוואות צריך עכשו לשאת בנטל.

כן יוון צריכה להודיע לנושיה שהיא לא מתכוונת להתאבד ולהשתעבד. אנחנו כבר לא במאה ה-19 ויוון היא לא האימפריה העותמאנית. מכירת נכסי המדינה לחברות זרות שיודעות שהן יכולות להציע מחיר גרוע למדינה במשבר לא תתן מענה לבעיות החברה היוונית מחר, הן רק יהפכו את יוון לחלק מהעולם השלישי, עוד מדינה בלקנית במצב מחורבן שתצטרך במשך שנים לקבץ נדבות מהאחיות העשירות בצפון אירופה.

כמה שמענו בחודשים האחרונים על אשמת היוונים העצלנים שרצו חיים טובים שלא מגיעים להם. נו באמת, כמה לוקשים אפשר להשמיע לנו? אם היוונים לא היו מורידים מסים מאמצע שנות ה-80 ועד היום ואם הגבייה ביוון הייתה רצינית והם לא היו לווים מבנקים באירופה ובאמצעות הלוואות אלו תורמים את חלקם לכלכלה שבה בנקים מלווים כסף לממשלות במקום שהממשלות יגבו מסים וכך מתאפשר לעשירים להתעשר פעמיים גם באמצעות תשלום פחות מסים וגם באמצעות בעלות על בנקים, לא היה הקפיטליזם החזירי רושם הצלחות בשנים האחרונות. אז לפני שהקנצלרית הגרמנית חסידת ההפרטות והורדות המסים שאת אמון העם שלה (כפי שעולה מתוצאות כל מערכות הבחירות בגרמניה מאז תחילת 2010 ועד היום וגם מהסקרים) היא איבדה מזמן, מטיפה ליוונים שהם צריכים לעבוד, כדאי שהיא תטיף לבנקאים ולתאגידים שלה להיות קצת פחות חזירים.

ראש ממשלת יוון מגלה בינתיים נחישות לשאת חן בעיני הבנקאים מהצפון ולא להענות לרצון עמו. העובדים ביוון שמצד אחד שומעים שהם עצלנים ומהצד נדרשים לקצץ במספר העובדים כבר יודעים שמהליכה במתווה של הבנקאים לא יצא כלום מלבד עוד כסף לעוד בנקאים. יוון צריכה להציל את עצמה לא את המערכת הניאו-ליבראלית הכושלת. היא צריכה לדאוג לרמת החיים ההולכת ויורדת של אזרחיה לא לרווחים של הבנקים בפרנקפורט ובכלל. לא יוון הביאה את העולם למשבר הנוכחי אלא הבנקאים ומשחקיהם, ויוון צריכה להציל את עצמה מחורבן ולא לשלם על המשבר שנוצר בגלל האמונה האווילית והעיוורת שהעשרת העשירים באמצעות פחות מסים מועילה לכלכלה.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

21 תגובות

 1. דני זמיר :

  ?

  ק. אני קורא בעניין את רשימותיך מאחר ולהערכתי יש לנו בסיס משותף בהגדרת והבנת מטרות החברה ותפקיד המדינה בכלל זה, ולכן ההערכות שלך והמידע שאתה חולק הוא חיוני בעיניי.
  דווקא בגלל זה הרשימה שלך נראית כמו ריכוז סיסמאות בלי שום תימוכין וסימוכין.
  לא נראה לי סביר לבקר את הדרישה האירופית בלי להוכיח את טענתך, ובעיקר בלי לנתח את משמעות שמיטת החובות גם בהקשר היווני וגם בהקשר הגלובלי.
  איני מביע בכך עמדה כנגד הרעיון,א ני חשוב שהמאמר שלך הוא מבוא לראשי פרקים….
  ועוד הערה, לא ממש הבנתי איהפ החלק של היוונים במה שקורה. אם אכן הגבייה ביוון היא מהנמוכות בגוש היורו אז קצת קשה להתעלם מחלקם בעניין.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  גן-עדן של פושעי ההפרטה

  מפריטים=מעבירים רווחים מהציבור למקלטי מס של הטייקונים.

  הפחתות מס= כנ"ל.

  "אין כסף"=לוקחים הלוואות מבנקים שהופרטו לטייקונים.

  משבר פירעון חובות=עוד הפרטות והפיכת עם שלם לעם עבדים.

  כולם יודעים מה מקבלת הכלה ביום חופתה עם הטייקון……..

  טוכולסקי צודק-רק שמיטת חובות תציל את יוון.

 3. ק. טוכולסקי :

  שלום דני
  הטענה פשוטה ואני מצטער על הרוח הדהמארקרית של הכתיבה, במשך למעלה מ-30 שנה מךמדים אותנו שמסים נמוכים שווים יותר הכנסות למדינה ועד שזה יקרה בו נלוה כסף. כתוצאה מכך העולם המערבי מייצא חובות כבר למעלה מ-30 שנה ולמעשה כולם סוחרים בחובות של כסף שלא קיים.
  אני אומר, יוון לא צריכה לשלם בטח שלא בתנאי הנשך שמטילים עליה. חילוץ שפירושו צנע ומחסור ליוונים וקבלת הלוואות בריבית מפולפלת במקביל להפרטות נכסי מדינה, עדיף פשוט לא לשם. להודיע על חדלות פירעון ולהגיע להסדר עם הנושים. יוון היא לא טייקון פרטי שבזז חברה ומודיע שאין לו, יוון היא מדינה שצריכה לדאוג לתפקוד בתי החולים שלה ולקצבאות של נזקקיה.

  המערכת הבנקאית העולמית היא גורם התיווך בשוק של מדינות ודי הגיע הזמן להפסיק את שיתוף הפעולה עם הסחיטה של מדינות. עכשו ולא רק ביוון צריך לעצור. גם בגרמניה הרשויות המקומיות לדוגמא על סף פשיטת רגל כבר שנים והן נאלצות לקצץ בשירותים חיוניים לאזרח בזמן ששכבה לא קטנה של מיליונרים משלמת מסים נמוכים.

  אני אומר וזה פשוט, לא לשלם את חובות המדינות, להודיע על שמיטת חובות כללית ובמקביל על המדינות לקחת על עצמן את ההתחייבויות הציבוריות שיפגעו כמו מערכות הפנסיה שבשל הפרטתן הפכו לבנות ערובה של שוק ההון.

 4. עמית-ה :

  ק.
  כל מילה אמת הגיע הזמן להחזיר את העולם לאזרחים שלו.
  דני מה שקורא הוא תופעה פשוטה הטייקונים העולמיים שודדים בחסות חוקים שכתבו עובדים שלהם את נכסי כל העולם.
  מי לדעתך שילם ומשלם את הנפילה של דצמבר 2008? הבנקאים שבכל העולם חולצו מכספי האזרח הפשוט.
  אם אתה רוצה תימוכין ומובאות עשיתי אז כאן באותו נושא –
  http://www.blacklabor.org/?p=19139

 5. דניאל :

  אני דווקא בעד. היוונים לא ישלמו את החובות שלהם, ואיש לא יהיה מספיק טיפש כדי להלוות להם כסף בעתיד. כך ליוונים לא יהיה עוד פתרון קסם של הוצאות ציבוריות ענקיות בלי למסות את האזרחים עליהם. אין כמו חוסר היכולת לקחת הלוואות כדי לכפות על ממשלות יוון העתידיות משמעת תקציבית

 6. מנחם לוריא :

  גם אני ,קצת,בסגנון הדמרקר...

  במבלי להטיל ספק בתיזה של ק. הדברים קצת יותר מורכבים מלתלות הכל בניאו ליברליזם כשיטת ממשל.

  לישראל, ארה"ב, איסלנד, אירלנד, ספרד, פורטוגל ויוון יש מכנה משותף אחד: מהפיכת המידע של סוף האלף הקודם גרמה למנהיגים ,ולתושבים, לחשוב שהעולם הפך לכפר גלובלי אחד גדול והינה האפשרויות להתפרנס, לסחור וליצר הון הן רחבות ובלתי מוגבלות מבעבר. הממשלות "קפצו על המציאה" ורכשו לעצמן מדיניות ניאו ליבראלית ובכך תרמו את חלקן.

  בכל המדינות שמניתי הסתבר שללא יד מכווינה ופיקוח ממשלתי העסק לא יעבוד. בכמה מהמדינות שמניתי המשבר כבר התחולל (איסלנד אירלנד ארה"ב) ובכמה ,כמו יוון, הוא בפתח וגלי הצונמי גדולים מבעבר. בישראל המשבר בדרך אנחנו נמצאים במידרון החלקלק והבטוח אליו. מדינות שהבינו (כמו ברזיל למשל) שהעולם אולי חדש אבל כללי המשחק ישנים מצליחות לפרוח לצמצם פערים חברתיים ובעיקר לחמוק מהמשבר.

  הדברים קצת יותר מורכבים מלהאשים את הניאו ליברליזם בחזות הכל. מדינות ,כמו ישראל ויוון, חיו באופוריה שהינה העולם לא יכול להתקיים בלעדיהן ואפשר לחגוג על הקופה הציבורית ולהקל את "נטל המיסים" ולחשוב שהמסחר הבינלאומי פותח אפשרויות חדשות שניתן לנצלן בקלות ולעשות כסף כאן עכשיו ומיד. ומאחר והרווח הוא כאן,עכשיו ומיד אפשר להוריד את נטל המיסים ולשאת חן בעיני העם ולשוב ולהיבחר לכסא חוסר המעש הנכסף, המסחר העולמי יביא את הכסף ייטיב עם האזרחים ויפתח להם אפשרויות בלתי מוגבלות רק. רק שיסתדרו בכוחות עצמם.

  העולם הוא חדש אבל כללי המשחק הם ישנים. מי שלא מבין את זה (ראש ממשלץ יוון ובנימין נתניהו שר גורו הכלכלה הישראלית) יבין את זה כשהמדינה תפשוט את הרגל ובמקרה של נתניהו גם תפשוט את המוסר והצדקת קיומה. זה רק עניין של זמן.

  המדינות שמניתי ואשר ממוקמום באירופה, שם ישנו גורם נוסף שגרם לכשל הכלכלי והוא השוק המשותף. מדינות כמו איסלנד ויוון ,שלא היה להן מה להציע לשוק המשותף ובטח שלא בתנאי התחרות עם המדינות בצפון, באי הבריטי וצרפת (שנתניהו הגורו רוצה שנידמה לה) ובכן: במדינות האלה המדיניות הניאו ליברלית גרמה לקריסה ולכך שהמדינות העשירות והשמנות הפנו עורף ועכשיו הן רוצות את המשאבים הלאומיים במכירת חיסול.

  ישראל: בטיפשוטה מעולם לא עשתה את המאמץ הנדרש להצטרף לגוש היורו, לארה"ב הפנתה גב וממזמן ואת האתונות היא מחפשת בשווקים של דרום מזרח אסיה (למשל התעשיות הבטחוניות בסינגפור) ושוב בלי יד מכוונת. …והענק המתעורר הזה עוד ינחית עליה את נחת זרועו שקוראים לה סין.

  אני חוזר ומ

 7. מנחם לוריא :

  ממשיך את הפוסט ,חלקו לא עלה....

  ישראל: בטיפשוטה מעולם לא עשתה את המאמץ הנדרש להצטרף לגוש היורו, לארה"ב הפנתה גב וממזמן ואת האתונות היא מחפשת בשווקים של דרום מזרח אסיה (למשל התעשיות הבטחוניות בסינגפור) ושוב בלי יד מכוונת. …והענק המתעורר הזה עוד ינחית עליה את נחת זרועו שקוראים לה סין.

  אני חוזר ומדגיש: לא הכל חזות הניאו ליברליזם אם כי תרומתו מכרעת. בישראל ביוון ובשאר המדינות שמניתי יש אזרחים שבכלפי מינו לעצמם גורויים כדוגמת נתניהו ומרקר ועכשיו באים בטענות שניאו ליברליזם הוא לא ממש Exit מהיר מה Start-up ורווח גדול כאן ועכשיו.

  בשביל רווח ורווחה צריך לעבוד לאורך זמן והרבה וניסים לא קורים ולא מתרחשים.צריך היום לחסוך ולשלם מיסים כדי שיהיה בעתיד.

  כאשר המדיניות היא לתת לאנשים להסתדר בעצמם אז הנטייה ,הטבעית, היא להגיע לסיפוק מידי כאן ועכשיו. זה נכון בכל תחומי החיים וזה נכון שבעתיים בכלכלה העולמית. רק מעטים מצליחים להגיע ולשים ידם על ההון המניע את גלגלי הכלכלה מה שיוצר תחרות אלימה ושחיקה של מעמד הביניים שהוא זה שמניע את הכלכלה הלאומית.

  בישראל המצב גרוע עוד יותר משום שמתקיים כאן "גן עדן של שוטים". מצד אחד אזרחי המדינה נושאים על גבם נטל כבר שנובע מהוצאות התכננות למלחמה שלא תהייה, מצד שני ישנה צמיחה בקרב עליתת ההון ושחיקה של מעמד הביניים יחד עם מדיניות ניאו ליברלית שבה הממשלה זנחה לגמרי את אחריותה לאזרחיה ופותרת בעיית "קוטג'" בפתיחת השוק לייבוא מתחרה ולהרס החקלאות ומשק החלב בארץ (ליוונים שביניכם זה צריך להיות מוכר מאוד).

  קטר ההי-טק מזמן עצר ונמכר בחלקים לדוד סאם שבמחיר מציאה הפך קטר עצל לרולס רוייס זריז ומהיר.

  מנחם.

 8. ק. טוכולסקי :

  מנחם הביקורת כלפי הניאו ליבראליזם מכוונת לסטירה בינו ובין הקפיטליזם האירופאי הקלאסי שמתבסס על מעמד בינוני חזק וחסכן שמשלם מסים גבוהים ומקבל שירותים איכותיים מהמדינה. הקפיטליזם המערב אירופאי הוא גם הוא קורבן של הניאו-ליבראליזם. המעמד הבינוני נשחק ביחד עם מדינת הרווחה, המסים יורדים ואיתם יכולת המדינה לתת שירותים ובסוף הכל קורס.

 9. מנחם לוריא :

  ק.

  הבנתי את הבקורת ולא הסתייגתי ממנה, רק רציתי להרחיב את היריעה ולהראות שלניאו ליברליזם יש שני שותפים ממשלות ואזרחים שמקדשים את ההון ואת הרווח המידי כאן ועכשיו. כמו כן את התרומה ,או אם תרצה אי ההבנה, של מהפיכת המידע והפיכת העולם לכפר גלובלי אחד. הוא לא…

  מנחם

 10. עמית-ה :

  דניאל
  אני מקווה שזה לא עונש גדול מידי אבל כאן תוכל לקרוא המלצה של כלכלני קרן המטבע העולמית.
  הם בדיוק לא סוציאליסטים כמוני אבל דווקא ההמלצות עולות בקנה אחד עם ההמלצות של ק.
  http://www.imf.org/external/pubs/ft/wp/2008/wp08238.pdf

 11. ק. טוכולסקי :

  בתור התחלה לאורך המאה ה-20 מדינות רבות לא שילמו את חובותיהן ואחר כך הלוו להן שוב. אחרי שהן שמטו חובות ועשו ראורגניזציה בכלכלה שלהן ונהיו חסונות. עסקי ההלוואות רווחיים מאוד והפיתוי גדול.

  אני לא מציע ליוון לשמוט חובות בכדי להלוות שוב אלא לשמוט חובות ולהתחיל לחיות ממה שיש לה ועם גבייה נכונה יהיה לה הרבה.
  במקום להלוות כסף צריך לגבות מה שאפשר ממי שאפשר לטובת צרכי החברה כולה. לתכנן ולחסוך. זה עדיף על לממן בנקים.

 12. עמית-ה :

  ק.
  זה המקום להוסיף שבהזדמנות זאת כדאי ליוון לנצל כל הזדמנות ולהלאים את המוסדות שהפריטה.
  כולל עד כמה שזה נשמט מטורף המוסד לבקרה חשבונאית שבידיים פרטיות הופך חשבונאות יצירתית לעניין יומיומי.

 13. מנחם לוריא :

  ובנתיים,

  היום נבחר כראש ממשלת יוון גורג פפנדראו שבכוונתו ליישם רפורמה (בסיגנון ביבי/שטייניץ/כץ) ולמכור נכסי מדינה למרבה במיר ועל המשקל.

  יש קונים?

  מנחם

 14. עמית-ה :

  מנחם זאת הזדמנות של פעם ב… אל תפקשש, אצלנו מקבלים צ'ופר ים נמוך , אצלם אי בלי קיני.

 15. מנחם לוריא :

  עמית

  זה גם הולך עם מכרה לייצור סרטן ריאות כמה ק"מ מערבה מהביצה(כלול במחיר)….

  אגב, אפשר ורצוי להמשיך את ההתדינות כאן (אני נהנה לקרוא) רק ,בבקשה, את השם יוון תחליפו באותיות: י ש ר א ל.

  מנחם

 16. עמית-ה :

  מנחם
  זה מזכיר לי את הסיפור על הרשלה שנסע מאוסטרופל לעיר אחרת וכשנרדם בדרך שם את הנעל לכיוון ההליכה.
  בלילה עברה עגלה פגעה בנעל וסובבה אותה – בבוקר קם הרשלה הלך בכיוון שהורתה לו הנעל הגיע לעיר בדיוק כמו אוסטרופול.
  עם רחוב בדיוק כמו הרחוב שלו, עם בית בדיוק כמו הבית שלו, עם אשה בדיוק כמו אשתו.
  מסקנה לא צריך ללכת ליוון/ספרד/אירלנד אפשר פשוט לפתוח את החלון ולהסתכל החוצה.

 17. מנחם לוריא :

  עמית...

  עמית מה יהיה אם נמשיך להסכים נבריח מפה קוראים….

  וה"הרשלה" שלנו ספון בבונקר שלו בהרי ירושלים.

  מנחם

 18. ק. טוכולסקי :

  ההבדל העיקרי הוא שביוון יש מצב טוב שבבחירות הבאות כמו בקפריסין היוונית הקומוניסטים יקחו את השלטון, הם התחזקו כבר בבחירות האחרונות והם נישאים על גלי המחאה עכשו. אצלנו לא הולך להשתנות כלום כי גם אם העם ימאס בשלטון הוא במקרה הטוב יחליף את השחקנית הראשית ליכוד/קדימה והמנצחת תקים לה ממשלה עם אותן השותפות ותקדם את אותה המדיניות.

 19. עמית-ה :

  ק.
  אני לא בטוח שאם הקומוניסטים יעלו לשלטון ביוון הזרם המרכזי בכלכלה העולמית ייתן להם לנצח בכלכלה.

 20. ק. טוכולסקי :

  בקפריסין יש כבר נשיא קומוניסט ומפלגת השלטון היא גם המפלגה הקומוניסטית, הם לא הפכו את קפריסין למדינה קומוניסטית אבל הם הרחיבו מאוד את מדינת הרווחה ואת המיסוי הפרוגרסיבי. מצחיק אבל היום בשביל מדיניות ס"ד אתה צריך כנראה מפלגה קומוניסטית חזקה.
  כי הסוציאליסטים ששולטים ביוון כמו כל הס"ד במערב, נכנעו לדרך השלישית או כל צורה אחרת של כניעה לכלכלה הניאו ליברלית והקומוניסטים בשלטון כמו בקפריסין או כאלטרנטיבה לשלטון מציעים היום בעצם את מדינת הרווחה.

 21. מנחם לוריא :

  יוון

  אם אני קורא נכון את תמונת המצב ביוון אז יש שם שילטון שנכנע לתכתיבים של המדינות המפותחות (צרפת וגרמניה) בעוד הוא לגמרי מנותק מהבוחרים שלו ומרצונותיהם. אני לא יודע להיכן הדברים יובילו אבל האלימות הגואה של היווני המוחא לא ממש עוזרת ורק מגבירה את הלהבות.

  מעבר למיצרי הבוספורוס ישנה מדינה אחרת ,טורקיה, ששם השלטון סירב להיכנע לתכתיבים של המדינות המפותחות השולטות בשוק האירופאי ונס לחיקו של האיסלם הרדיקאלי אבל.. הבחירות האחרונות ,כנאה, מיתנו את הריצה לחיק הרדיקאליזם והמשטר שם מכייל עצמו לתוצאות הבחירות אם כי ,חוששתני, שזה נעשה על מנת להגיע לסופו של יום שבו תשונה החוקה וטורקיה תרד לחיקו של האיסלם הרדיקאלי ותנתק עצמו מהעולם הנאור.

  ק. (פוסט מס 20) לקומוניזם יש "שם רע מאוד" בעקבות ברית המועצות וסין ודומיהן, אבל זה רק "שם רע" כאידאה חברתית הס"ד הוא בהחלט שלב ,מבורך, בדרך להגשמת האידאה הקומוניסטית. זה לא מפליא שמפלגה קומוניסטית מיישמת שלטון ס"ד זה גם לא סותר ואני מקווה שבקפריסין תישמר הדמוקרטיה ושהקומוניסטים שם (וקומוניסטים לא במרחאות ולא כמילת גנאי כמקובל במקומותינו) לא רואים בשלב הזה כשלב מקדמי להפוך את האי השכן לבריתה מועצות/סין/קוריאה הצפונית הצפונית למנות כמה מהן.

  אי אפשר לדון בנושא היווני מבלי להזכיר את ישראל. המצב השלטוני שם זהה לזה כאן ואנחנו ,כנראה, בדרך לשם אלא אם יהיה פה שינוי ורצוי בקרוב ובמהרה.

  עמית (פוסט 19): אתה יוצא מתוך הנחה,שגוייה, שלזרם המרכזי בכלכלה העולמית יש כוח בלתי נדלה. אם היוונים ינצלו את הדמוקרטיה ושימו לעצמם משהו שיוליך אותם לכיוון אחר שום דבר לא יקרה. הצי השישי לא יעגון מול חופי יוון ויחמש את טילי הטומהוק שלו וכנ"ל לגבי נאט"ו. ליוונים יש הסטוריה גרועה בכל מה שקשור למהפיכות ולמשטרים טוטאליטאריים אני חושש (במובן הרעיוני יוון לא שכנה שלנו ואינני אזרח שלה) שהאלימות הגואה שם תתורגם להפיכה שבסופו של יום תנתק את יוון מחיקו של העולם הדמוקראטי והחופשי.

  בשולי הדברים: מהניסיון של מדינות ברית המועצות לשעבר (למשל אוקראינה) פשיטת רגל של המדינה היא אסון בטווח הקצר אבל בטווח הארוך הפירות צומחים והם מתוקים למדי. מבחינת יוון כדאי ורצוי לה שלא לקבל את הסיוע הכפוי של השוק, להחליף את השלטון ולשמר את הדמוקרטיה ולפשוט ביום שישי הקרוב את הרגל שבין השאר משמעותו להתנתק מהשוק המשותף ומאחר וחיים שם בני אדם זה רק סביר להניח שפשיטת הרגל היא ירידה לתחתית החבית כדי לצאת ממנה כמו שקרה ,למשל, לאוקראינה.

  בניגוד ליוון ,ושוב בביצה המקומית שלנו, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו פשיטת רגל של המדינה כי מיד ינצלו את ההזדמנות השכנים שלנו ובעיקר הלא חביבים מביניהם.

  ואני תמהה האם מ"י שלנו לא פשטה את הרגל זה מכבר ,על כך ובעתיד בפוסט נפרד.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.