חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד התחבורה, הציבור אינו טיפש – ודורש שיתוף

נושאים דעות, מכתבים, שיכון ושלטון מקומי, תחבורה ב 20.06.11 4:07

תגובות משרד התחבורה לטענות על מיעוט תחבורה ציבורית מלמדות על זלזול בציבור הנוסעים והתחמקות של המשרד מתפקידו

מאת: אורן הלד

לפני שבועיים שודרה בערוץ 2 כתבתה (שני חלקים) של דנה סומברג, "סיוט הנסיעה בתחבורה הציבורית". הכתבה סוקרת את קשיי התחבורה הציבורית דרך עיניהן של שתי אוכלוסיות: סטודנטים במכללות תל-חי וספיר, ועובדי היי-טק בקריית שדה התעופה.

כמשתמש תחבורה ציבורית, רוב הפרטים מוכרים לי. אך החלק ש"שבה את לבי" היה דווקא תגובת משרד התחבורה בכתבה הראשונה: "… לא התקבלו פניות מנוסעים על מחסור בשירות במרכזי התעשייה והמסחר". התגובה הזו הורידה לי סוף סוף את האסימון: משרד התחבורה לא חושב שצריך להתייחס ברצינות לציבור דורשי התחבורה הציבורית.

אתייחס ל- 4 נקודות בתוכן התגובה:
1. "לא התקבלו פניות": מהו, בעצם, הערוץ שבו הציבור יכול להעלות דרישות לשיפור במסלולי/זמני תחבורה ציבורית? חיפשתי הרבה. ערוץ מסודר להעלאת בעיות בתכנון תחבורה ציבורית בהחלט לא בנמצא. ע"פ עמוד "דרכי התקשרות" באתר משרד התחבורה, ניתן לראות ש"סמנכ"ל בכיר יבשה" אחראי גם על פניות בנושאי תחבורה ציבורית. מניסיוני וניסיונם של אחרים – לשכת הסמנכ"ל לא טורחת לענות על פניות כאלו. ובכלל, ציבור משתמשים של מיליוני אנשים, זכאי למנגנון ייעודי ומסודר לפניות – ולא המייל של הסמנכ"ל.

נניח שהיה מנגנון מסודר להעברת פניות, ונמשיך הלאה:
2. "לא התקבלו פניות *מנוסעים*": בהחלט לא התקבלו פניות מנוסעים. כי לא קיימים נוסעים. באזורי תעסוקה הייטקיים המנותקים מתחבורה ציבורית, אחוז הנוסעים באוטובוס שואף לאפס. לכאורה זה נשמע כמו קטנוניות לגבי הניסוח, אך אני מאמין שניתן ללמוד מהניסוח הזה התפישה השגויה של משרד התחבורה.

3. אז אם אין פניות מנוסעים – לא צריך לעשות כלום? האם משרד התחבורה הפך לאחרונה לגוף המממש את בקשות הציבור ותו לאו? האם אין לו צוות מקצועי המבין בכוחות עצמו את צרכי התחבורה הציבורית, הבקיא בתמונה העדכנית של איזורי המגורים והתעסוקה החמים, ומכיר את תכנוני הבינוי העתידיים?
יואב לרמן מרחיב היטב על הנקודה הזו – השילוב הלא קיים שבין תכנון שימושי קרקע לתחבורה ציבורית בישראל.

4. ועוד כמה מילים על תשובות דומות של משרד התחבורה: כדאי לשים לב לכלי התגובה המתוחכם והעיקרי: "אין ביקוש". לכאורה, זה עלול להשמע כמו טיעון ענייני ולגיטימי. אבל, לפחות בתחום התחבורה ציבורית בישראל, "אין ביקוש" הפך לדרך הקלה לומר "לא" ולנפנף אותנו. הסעיפים הקודמים מנסים להסביר מדוע.
במקום להכביר במילים, אפשר לקרוא תגובתו המפתיעה של מר אלבז (2008) לסוגיית הפעלת קווי אוטובוס בשבת בגוש דן: "…כנראה שבגוש דן, פחות רוצים את השירות הזה מאשר בחיפה. אנחנו לא רואים אנשים עומדים ומחכים בתחנות"

משרד התחבורה חושב שניתן להמשיך ו"למרוח" את הציבור בקלות, כפי שעשה בהצלחה בשנים האחרונות. אבל לדעתי הם לא יוכלו להמשיך בטקטיקה הזו עוד זמן רב: לאחרונה ניתן לראות ניצנים של אופטימיות בדמות מחאה ציבורית אינטליגנטית. בנוסף לארגונים סביבתיים המנסים לקדם את התחבורה הציבורית כבר שנים, ניתן לראות גורמים חדשים יחסית בנוף שמצליחים לעשות שינוי: ארגון 15 דקות הירושלמיהבלוג זוכה פרס "פראט" של יואב לרמן"מהיר בעיר" התל אביבי, והחדש והמרענן – ארגון ובלוג "תחבורה בדרך שלנו". אלו מצליחים לעורר את הציבור הרדום, לשתף מידע ולעורר דיון בזמן שמשרד התחבורה מסתיר אותו, ואף מנסים לקדםיוזמות חשובות.

אני קורא למשרד התחבורה להצטרף למאה ה- 21: הגיע הזמן לעבור לדיון יותר ענייני עם הציבור, להגביר את השקיפות ולשתף את הציבור בנעשה במשרדכם. אל חשש, אין זה אומר שתאלצו לבצע את כל דרישות הציבור, אבל כן תצטרכו להתמודד עמן. משרדים אחרים כבר עושים את זה: ראו למשל את הנוכחות הממשלתית במדיה החברתית (אין זכר למשרדכם), ואת אתר שיתוף הציבור הממשלתי (אין זכר למשרדכם). והנה נשארתם מאחור. אבל עוד לא מאוחר מדי.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. מנחם לוריא :

  זו שיטה.

  בדיון בועדת הכלכלה של הכנסת טען מנכ"ל הוט שאין דרישה של צרכני האינטרנט להרחיב את רוחב הפס אין לו תלונות על זה….

  אני משתמש כרוני בתחבורה ציבורית וגם שולח למשרד התחבורה לא מעט פניות. כולן לא נענות ואפילו לא באישור על קבלתן. תשובות מעולם לא קיבלתי.כנ"ל המשקד לתשתיות לאומיות, כנ"ל משרד האוצר. המשרד היחידי שגם מאשר קבלה וגם עונה ענינית הוא… משרד מבקר המדינה.

  כששיטרית היה שר התחבורה הוא "עצבן" אותי וכתבתי לו מכתב תלונה. סרתי לבית הדואר שילמתי הרבה כסף ובקשתי שהמכתב יגיע לשר גופה במסירה אישית. כעבור כמה ימים חזרו אלי מהדואר ואמרו שאין אפשרות למסור לשר דבר דואר במסירה אישית וכי דבר הדואר נשלח כדואר רשום רגיל למשרד התחבורה וזיכו אותי בכמה מעות. תשובה לא קיבלתי עד היום.

  למדינת ישראל יש שר במשרה מלאה האחראי על הקשר עם הציבור. ח"כ איתן. הוא עצמו דווקא עונה אבל ,למשל, מכתב שלי שמוען אליו ואשר הוא העביר למשרד החינוך לא אני ולא איתן קיבלנו תשובה עד היום לרבות התשובה הטרוויאלית שהמכתב בכלל הגיע. כמו שאמרתי זו שיטה בכל משרדי הממשלה.

  בעוד כשנתיים ,ערב הבחירות, הם פתאום יזכרו בנו ויהיה להם הזמן והפנאי לשמוע להאזין ולשכנע את המשוכנעים.

  אגב, השינויים שבוצעו בתחבורה הציבורית במטרופולין של ת"א מבוססים על סקר שביצע משרד התחבורה ב.. 2008. צא ולמד על רחשי הציבור באוזני השר.

  כאשר קורה אסון תחבורתי הדעת סובלת ששר התחבורה יגיע למקום האסון ומן הסתם ינהל אותו. כשהשר הבין שכ 4000 אוהדים של מכבי ת"א עלולים להישאר בארץ בגלל משבר הדלק הסילוני. או אז השר הראה את פרצופו והשמיע להגיו בפני כל מצלמה רעננה. אבל כמה שבועות קודם לכן כשכמה קרונות רכבת עלו באש השר שלח לעיתונות את הדובר שלו וכמובן שאת פרצופו בקום האירוע איש לא זכה לראות.

  השר שלח תגובה לכתבה של ערוץ 10 על רכבת ישראל (יש לינק לכתבה באחד המאמרים שלי פה בעבודה שחורה) מי הגיב לכתבה…. עורך הדין של השר. לא השר עצמו, לא מנכ"ל משרדו, לא המנכ"ל האחראי על הרכבת (עדין אין כזה) אלא עורך הדין של השר…

  זו שיטה של אני אפסי עוד וכמובן המפלגה וחברי המרכז כל השאר לא נחשבים ולא חשובים.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.