חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נחמן שי, פעל להגברת הפיקוח על מחירים

נושאים כלכלה ותקציב, מכתבים ב 19.06.11 4:58

בעקבות מכתבו השבועי של חה"כ נחמן שי בו קרא להציע לו יוזמות לחקיקה, איתי אשר מציע להלחם בכוונות האוצר לפתוח את משק החלב ל"תחרות" מחו"ל ולפעול להגברת הפיקוח על מחירי המוצרים ותנאי העבודה. מצורפת תשובת של ח"כ שי

ד"ר שי שלום, 

לבקשתך אני מגיב ומציע הצעות קונסטרוקטיביות עבורך ועבור מפלגת קדימה.

בעניין הקוטג' אני קצת חושש מכך שבשם "הגברת התחרות" גם אתה תתמוך בפתיחת משק החלב לייבוא, דבר שיכול להרוס ענף פורה ויצרני בכלכלה הישראלית (כמו שקרה בטקסטיל). אתה זוכר מה קרה אחרי השריפה בכרמל, ביבי ניצל את אווירת המשבר והלחץ הציבורי ש"יעשו משהו ומהר" כדי להקים במחטף טייסת כיבוי מופרטת.

ביבי ונערי האוצר פועלים באגרסיביות על פי אקסיומה "יותר שחקנים = הצרכן מרוויח". הם באמת ובתמים מאמינים שזו טובת החברה כולה שתהיה כמה שיותר תחרות חופשית. בעיניהם גם הקרטלים של שופרסל/מגה/תנובה/טרה וגם איגודי העובדים ברכבת ובחח"י הם מכשול בדרך להגשמת השיטה. לכן הם דוחפים לקופת חולים חמישית, הוצאת קווים מידי אגד ודן, שבירת המונופול של חברת החשמל וכן הלאה.

זאת מבלי להבין שמדובר בטענה תיאורטית שמתגשמת במציאות בחלק מהמקרים ולא מתגשמת במקרים אחרים. כי החיים מורכבים יותר מספר מבוא לכלכלה. בהשוואה לשנות ילדותי – מספר ספקי הגז הביתי גדל – המחירים עלו. מספר ספקי תקשורת גדל – המחירים עלו (יש הוזלה עצומה בשיחות בינ"ל אבל זה קשור לטכנולוגיה), מספר החברות המפעילות תחנות דלק גדל – המחירים עלו. המציאות לא מתאימה לתיאוריה, והם לא מוכנים להסתכל למציאות בעיניים, בדיוק כמו מתנגדי תורת האבולוציה. לרוע המזל, הכוח של אנשי האוצר להשפיע על המציאות הוא עצום. הם מסוגלים לנהל מדיניות המנוגדת לדעת רוב הציבור ואפילו למדיניות הממשלה ולחוקי הכנסת.

מה אתה וקדימה יכולים לעשות?

 • לשכנע שבמקום ייבוא צריך להחזיר את הפיקוח על המחירים של מוצרי יסוד (ראה למשל אזהרת פרופ' אקשטיין על הסרת הפיקוח על הקוטג').
 • לפעול לקידום חקיקה ורגולציה ממשלתית שתגביל את היכולת של תאגידים להתפרע על חשבון הצרכן. למשל הייתי שמח אם הייתם מציעים חוק הקובע שבתאגידים העוסקים במסחר קמעונאי יכהנו בדירקטוריון מספר מינימלי של נציגים  מארגוני צרכנים ונציגים של ארגוני העובדים (על מנת למנוע מצבי "עוף בשקל וקופאית בשני שקלים").
 • לבקש ממרכז המחקר והמידע של הכנסת לבדוק באילו ענפים הגדלת מספר השחקנים הביאה להוזלת המחיר לצרכן ובאילו לא, ולגזור מכך מדיניות מעמיקה המהווה חלופה אמיתית למדיניות של ביבי ונערי האוצר. זאת, במקום ניסיון עקר לרכב על גל המחאה כדי לחבוט בראש הממשלה, כמו שעשיתם בעניין מחיר הדלק.
אסיים בגילוי נאות. אני חבר מימד. מעולם לא הצבעתי למפלגת "קדימה" ובהתנהלות ה"לא בשר ולא חלב" הנוכחית שלה אני גם לא מתכוון להצביע לה בבחירות הקרובות. אם "קדימה" מעוניינת בקולות של אנשים כמוני, עליה לגבש עמדה שונה לחלוטין מזו של נתניהו בנושאי כלכלה וחברה. מהמעקב אחרי פועלך המבורך בעניין המאבק בהפרטת הקרקעות, אני מאמין שאתה אחד מאלה שיכולים לדחוף לשם. 

איתי אשר
ירושלים

תשובת ח"כ נחמן שי:
תודה, איתי. בהחלט מסייע לי. מסכים לגבי ״נערי האוצר״, הם אובסיסיביים בענין הזה, אבל מצליחים לשכנע את השרים ואז זה גם מצליח להם. לגבי הפוליטיקה, תמשיך ב״מימד״, אבל לאן מימד ממשיכה? בקיצור, לכשתחפש בית פוליטי, אחכה לך. נחמן
ח״כ ד״ר נחמן שי


 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

7 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  איתי?

  מה שונה התגובה של ד"ר שי מהתגובות לסייפא של תגובה 7 במאמר הזה http://www.blacklabor.org/?p=33972#more-33972 שכמדומני אתה כתבתה. לטעמי זה אותו הדבר רק מנוסח אחרת.

  אני מקווה שד"ר שי מוצא את הזמן לזפזף בעבודה שחורה ושהוא מבין שממנו מצופה שיח קצת יותר רציני מהתגובה הלקונית והקצרה שלו שבמילים אחרות זהה לתגובות שהתקבלו בציטוט המצויין מעלה.

  כמה עצוב לראות שזו רמת השיח של ח"כ עם "הציבור".

  מנחם

 2. איתי :

  מנחם,

  בחמש שנות פעילותו של האתר ראיתי ח"כים שכותבים הרבה ועושים מעט, וח"כים שכותבים מעט ועושים מעט.

  אני מעדיף שנחמן שי ייקח את ההצעות ברוח ס"ד שלי ושל אחרים, וישכנע את סיעת קדימה לתמוך בהן, מאשר שיכתוב לי מכתבים ארוכים ולא יעשה כלום.

 3. מנחם לוריא :

  איתי,

  כשקראתי את התגובה של ח"כ התרשמתי שהוא ,בעברית פשוטה, נפנף אותך כי אתה לא "משלנו" או ערכך האלקטורלי עבורו שווה לאפס. בה נבדוק האם הרושם שלי מוצדק או לא.

  סה"כ בתגובה של ח"כ שי ישנן 42 מילים.

  פתיח של "תודה איתי" 2 מילים שהן 4.76%.
  3 מילים שהן 7.14% משפט כללי "בהחלט מסייע לי".
  18 מילים שהן 42.86% מדבר על נערי האוצר.
  14 מילים שהן 33.34% מדבר על העדפותיך הפוליטיות.
  5 מילים שהן 11.90% שמו ותוארו של הכותב (ח"כ שי).

  שליש מהתשובה של ח"כ שי דן בכלל שהעדפותיך הפוליטיות ואין בזה שום תשובה לגופו של עניין. 43% מהמכתב מתייחסים לנערי האוצר. השאר זה פתיח, מבוא וסיום למכתב. יוצא איפה שחלק ניכר מאוד מהתשובה היא תשובה לעניין העדפותיך הפוליטיולת ולא לגופו של עניין. צר לי אבל הרושם שלי לא השנה ח"כ שי שלח לך תגופה מזלזלת.

  קח בחשבון שהוא מבין היטב ברזי התקשורת ומבין היטב את ה"ניתוח" שעשיתי למכתב שלו. לא השתכנעתי המסה הקריטית של התשובה היא העדפותיך הפוליטיות ולא לגופו של עניין גם המלל על נערי האוצר בסך הכל חוזר ,בקצרה, על המצב שאותו תיארת במכתב שלך לח"כ שי.

  שוב לא השתכנעתי שמדובר בכותב מעט ועושה מעט הרושם שלי הוא שנופנפתה כי ערכך האלקטורלי כאפס בעיניו.

  מנחם.

 4. איתי :

  מנחם, אני לא מסכים איתך

  ראשית, אם "באמת עוזר לי" יתורגם להצעת חוק ברוח ס"ד של קדימה או לתמיכה של קדימה בהחזרת על הפיקוח – אני יכול להגיד לעצמי שעשיתי משהו חשוב, לא פחות חשוב מההתכתשות היומיומית פה בין תומכי שלי, עמיר, מצנע ובוז'י שהיא אולי חשובה אבל לא מעניינת 99% מאזרחי ישראל. אם ציפי לבני, המועמדת היחידה כרגע להחליף את ביבי, תכריז שאם יבחרו בה יוחזר הפיקוח על מחירים של מוצרי יסוד, תונהג מדיניות של מעמ דיפרנציאלי וכו' – זה אומר שכל השיח הפוליטי משתנה.

  שנית, העיסוק בהעדפותי הפוליטיות הוא בהחלט ענייני. קדימה היתה רוצה מאוד שמגזר "הדתיים היונים" [ג"נ – אני חילוני ויש במימד הרבה כמוני] יהיה תחת כנפיה, כחלופה לריצה המשותפת עם מפלגת העבודה (עד 2006) ולריצה בנפרד (2009 ).

  מדובר בקבוצה שהיא קטנה מספרית אבל מוערכת איכותית.

  1. משום שיש בקרבה אחוז גבוה של אנשים שהם פעילים חברתיים במשך כל השנה ולא כאלה שמתעוררים רגע לפני הבחירות. גם ביום הבחירות הם נכס גדול (בשכונת קריית יובל בה אני התנדבתי ב-2009 היו רק שני דוכנים פעילים מול הקלפי – של הירוקה-מימד ושל שס. לקדימה היה דוכן של עובדים בתשלום, אלא שהגשם החזק הניס אותם הביתה והם לא שבו…)

  2. משום שקדימה היתה רוצה לשבור את הזיהוי שלה כמפלגת "שמאל חילוני", דבר שמונע מדתיים וממסורתיים להצביע לה.

  פורסם בתקשורת כי אחרי שברק פעל לביטול השריון למימד במקום 10 ברשימת "אמת" (כדי לשפר את הסיכויים של שמחון נוקד ומג'אדלה להיכנס לכנסת כנציגי מושבים קיבוצים וערבים), הציעה לבני למלכיאור מקום בעשיריה הראשונה.
  אבל הוא סירב לשריון הבטוח והעדיף את ההימור של הריצה עם התנועה הירוקה, ועכשיו הוא לא בכנסת.

 5. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  מימד לאן?

  אני תמכתי במימד בבחירות האחרונות, בעיקר בקרבות רחוב בפייסבוק, וקצת ביום הבחירות.
  האמנתי אז שהשילוב עם הירוקה יכול להעלות את הרשימה מעל לאחוז החסימה, ואני עדיין מאמין שלולי מלחמה עזה כך היה קורה.

  לטעמי, המהלך הנכון עבור מימד כיום הוא חבירה מחדש לעבודה. זהו המהלך הנכון גם עבור אלדד יניב ושות'.
  אין סיכוי לתפוס את השלטון אחרי הבחירות הקרובות. אבל אם נאחד כוחות, אולי נתפוס את הנהגת האופוזיציא.

 6. אורי אמיתי :

  תמכתי במימד-הירוקה בבחירות האחרונות. אני עדיין סבור שלולי המלחמה בעזה היינו עוברים את אחוז החסימה.

  כיום אני סבור שהמהלך הנכון ביותר הוא חבירה לעבודה.(1) חבל על המאמץ שבריצה נפרדת. איחוד כוחות יכול להביא אותנו לראשות האופוזיציא לאחר הבחירות הקרובות, ולראשות הממשלה באלה שאחריהן.

  (1) כנ"ל לגבי אלדד יניב ושות'.

 7. מימ"ד – תמונת מצב :

  […] ד"ר נחמן שי השלום והברכה, מאחר וראיתי שמימד הוזכרה בתכתובת ביניכם, חשבתי לנכון להבהיר כמה  נקודות בקצרה. א.  לצערי הגדול, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.