חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוג יסו"ד: ראשי פרקים למדיניות סוציאל-דמוקרטית

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 19.06.11 10:33

נייר עמדה של חוג יסו"ד לישיבת לשכה של מפלגת העבודה ב-19 יוני 2011

מבוא

מזה כשלושה עשורים נתונה ישראל תחת משטר כלכלי-חברתי ניאו-ליברלי המתאפיין בצמצום מתמשך של מדינת הרווחה, הפרטת חברות ושירותים ממשלתיים, קיצוצי תקציב נרחבים, מדיניות מוניטארית מרסנת, פגיעה עקבית בפרוגרסיביות של המיסוי, החלשת כוחם של ארגוני העובדים ועוד. לאורך השנים הובילה מדיניות זו לריכוז השליטה במשק בידי מספר קטן והולך של בעלי הון, להעמקת אי-השוויון בחלוקת ההכנסות, הקטנת הנגישות של שכבות רחבות לשירותים החברתיים ופגיעה בכוח הקניה שלהן, שגרמה לשחיקת מעמדות הביניים והמעמדות הנמוכים.

נתונים השוואתיים של ארגון המדינות המפותחות (OECD) מלמדים על דורסנותו של הניאו-ליברליזם הישראלי: ישראל היא בין המובילות ברמות אי-השוויון והעוני ומשתרכת בתחתית מדרג החינוך, הבריאות, הרווחה, ההגנה על עובדים, ההשתתפות בכוח העבודה, החברות בארגוני עובדים, הרגולציה, המיסוי ועוד. עולה, כי בעוד הממשלה מתגאה בצמיחה, רק חלק קטן והולך מן הישראלים נהנה ממנה, ומבחינת רוב הציבור משטר ההפרטה, על מדיניותו הניאו-ליברלית, הוא כשלון חרוץ.

ישראל זקוקה היום יותר מתמיד למדיניות סוציאל-דמוקרטית: לבנייתה של מדינת רווחה רחבה ועדכנית; לעצירת סחרור ההפרטה, ללא חשש לומר "הלאמה"; למדיניות צמיחה יציבה ונמשכת תוך חלוקה הוגנת של פירותיה; לחתירה לתעסוקה מלאה, תוך הגנה על עבודה מאורגנת ועידודה; להרחבת תקציבי החינוך, הבריאות, הרווחה, התשתיות ועוד; לקידום מיסוי פרוגרסיבי הוגן יותר ולצמצום אי-השוויון הכלכלי והפערים החברתיים.

מדיניות סוציאל-דמוקרטית, על אף מה שנהוג לחשוב, אינה רק מדיניות צודקת יותר ושוויונית יותר, אלא גם מדיניות כלכלית ויעילה יותר. מעורבותה של המדינה הכרחית להבטחת צמיחה מתמשכת ויציבה. חלוקה הוגנת של פירותיה תבטיח תקציבים לפיתוח השירותים החברתיים.

מפלגת העבודה, כמפלגה שמתיימרת לחרות על דגלה את רעיון הסוציאל-דמוקרטיה וישומו, אינה יכולה להסתפק במושגים מעורפלים של "חברתיות", "צדק חברתי", ו"צמצום פערים". כמו בתחום המדיני-בטחוני, עליה להציג תוכניות כלכליות-חברתיות שיפרטו את המדיניות למעשים. עליה להיות הסמן השמאלי והפוליטי של מדיניות כלכלית-חברתית, ולייצג את האינטרס של העובדים, המעמדות הנמוכים ומעמדות הביניים תוך מאבק למען שיקום מדינת הרווחה.

כבסיס לדיון לקביעת מצע מפלגת העבודה מציעה יסו"ד (ישראל סוציאל-דמוקרטית) את ראשי הפרקים הבאים.

כללי

מיסוי

הפרטה והלאמה

תעסוקה מלאה

חוקי עבודה, עבודה מאורגנת ושכר

חינוך

בריאות

רווחה

תשתיות

דיור

שונות

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , ,

10 תגובות

 1. מערכת עבודה שחורה :

  המלצה לפוליטיקאים של העבודה המזדמנים לכאן

  http://tamarbenyosef.com/2011/06/14/%D7%94%D7%AA%D7%9C%D7%91%D7%98%D7%95%D7%AA-%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%A6%D7%A2-%D7%94%D7%A4%D7%A2%D7%9D-%D7%90%D7%A0%D7%97%D7%A0%D7%95-%D7%A8%D7%A6%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9D/

 2. דקל-דוד עוזר :

  בגדול אני תומך ואני רוצה להחמיא לחוג יסו"ד על התחמקות מ"דוגמות" כגון: מיסוי ישיר טוב מיסוי עקיף רע.

  הייתי שוקל לצאת לציבור עם טענה של הורדת מיסוי על יגיעה אישית שתמומן על ידי העלאת מס רווח לפירמות (כגון מס חברות ובשונה ממס הכנסה שמוטל על כל עצמאי בחוסר צדק משווע).

  הלוא שכירים שמרוויחים עד 15,000 ש"ח אינם עשירים, אינם בעלי הון (מקסימום דירה) ואינם מועמדים לרדת מהמדינה – לאלו אני רוצה לסייע; כמעט כל המשכורת שלהם הולכת למימון צרכיהם ומכאן שהם יחזירו את המיסוי החסר במיסוי עקיף.

  לגבי ביטול מיסוי עקיף יש בעיה, זה פשוט לא יוריד את המחירים: המחיר נקבע לפי מוכנות לשלם (WTP) ואין שום קשר בין עלויות או מוכנות לקבל (WTA) ולכן גם אם המע"מ היה 0, לא היינו מקבלים הנחה בשיעור המע"מ, אלא העסק החזק ביותר בשרשרת האספקה (בד"כ הסופר) היה לוקח את המע"מ.

  מה שצריך הוא להחיל מע"מ 0 על מגזר הייצור (בדומה לחקלאות שיש מע"מ 0 ולא פטור ממע"מ) ולהתחיל את גביית המע"מ בשלב המכירה לצרכן – ואולי לקשור איכשהו בין מחירי הייצור לבין מחיר המכירה כאשר אין עיבוד (במילים אחרות: לעשות רגולציה של המרווח בסופרים).

 3. ק. טוכולסקי :

  כל הכבודעל ההצעה, אני מאחל לאנשי יסו"ד המון בהצלחה. אני רק מקווה שאם חס וחלילה ההצעה לא תתקבל הם יתפכחו ויבינו שאין עתיד בעבודה.

 4. דקל-דוד עוזר :

  לדעתי כבר יש בסיס לדיון שהוסכם בישיבת הסיעה, אני מקווה שחברי יסו"ד יצטרפו בהמוניהם לועדה הרעיונית החברתית-כלכלית וכך יוכלו להכתיב את הטון שם.

 5. אלעד הן :

  ק. אתה יודע שאני מאד מעריך אותך

  אבל אל תשחק את הגורו יודע הכל. זה לא מוסיף לך כבוד.

 6. ליאור ש :

  קראתי בעיון,

  חסרה לי התיחסות רצינית לכל המגזר
  של העצמאים והעסקים הקטנים שמהוים
  אחוז נכבד כאן במדינה.
  ואני לא מוצא התיחסות בניר העמדה .
  לא כולם שכירים!

 7. מיכאל לינדנבאום :

  לליאור ש,
  זוהי טעות סופר.
  בשביל הס"ד, העצמאים והעסקים הקטנים שותפים יחד עם השכירים לאותן דאגות קיומיות.

 8. עמית-ה :

  מסכים עם מיכאל

 9. מנחם לוריא :

  פרק 5 קיצור שבוע העבודה ל 40 שעות:

  יחד עם כל שאר הדברים ראוי לחשוב על שבוע עבודה ב 36 שעות היינו 4 ימים בשבוע 9 שעות ביום. זה מאפשר ,על אותה כמות משרות, יותר מועסקים מייעל את התעסוקה ותורם למשק בהוצאות על הפנאי ששוב "מגלגל" את עצמו ברמת המקרו.

  שבוע עבודה של 4 כפול 9 מתאים למדינה שלנו בגלל אופיה הדתי ומאפשר פולח דת מבלי לעצור את המשק וכמובן מגדיל את מעגל המועסקים ואת הפעילות המקרו כלכלית.

  כמובן שמבלי לאפשר עבודה בשבת (מי שעובד 4 ימים בשבוע יכול לנוח בימים אחרים לאו דווקא בשישי שבת) אין טעם במעבר לשבוע בן 36 שעות עבודה אם כי ,במציאות שלנו, העבודה בשבת חייבת להיות מוסדרת בחוק ,ולא חוק דתי, כך שלא ינצלו אנשים לרעה. אני מתכוון ,למשל, שאני ומוישה נועסק שאותה משרה כשאני עובד א עד ד כולל ומוישה ה עד א כולל שבת, ככה במשק יפעל 364 (1 יום כיפור יושבת) והפעילות תגדל אקפוננטאלית. בלי הסדרה חוקית ובלי הפרדת דת ממדינה תשכחו מהרעיון הזה….

  מנחם

 10. מנחם לוריא :

  פרק 6 חינוך.

  אני ער לכך שמדובר במסגרת כלילת אולם בתחום החינוך חובה לבטל את הבגרות כפי שהיא היום וליצר חבילת השכלה מינימאלית שנדרשים בה ציונים/הפגנת ידע מינימאליים, למשל:

  מי שלא מצליח להגיע להישגים המינמאליים ,שיקבעו, בשפה (עברית אנגלית ואוי לבושה בערבית) בספרות הסטוריה, מקרו כלכלה, מתמטיקה ובאזרחות פשוט לא ימשיך הלאה וילמד עד שידע, ממש כשם שסטודנט שלא עובר את מקצועות החובה בפקולטה (תבחרו איזה שתרצו) לא יכול להמשיך.

  חייבת להיות חבילת ידע מינימאלית שבפיקוח המדינה ושאותה צובר ומטמיע כל בוגר של מערכת החינוך, כל המוסיף עליה, הרי זה משובח.

  החבילה המנימאלית חייבת להיות כזו שתתאים לכל המגזרים המגדרים והצרכים המיוחדים איפה שנדרש ובלבד שכישורי חיים וידע הדרוש לאדם במדינה מודרנית יהיה המינימום שאותו הוא רוכש גם אם ילמד 20 שנה ולא 12.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.