הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 36 + הודעות מנהלתיות

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף ליקטו וערכו: נוגה תדמור ואיציק יאפ

חינוך

–  בפרסום של המכון הישראלי לדמוקרטיה ראיונות מצולמים עם שלושה שרי חינוך בעבר, בנושא לימודי האזרחות בישראל לימודי האזרחות בישראל. בין דגש על הבסיס המשותף הכללי ביותר, אורחות חיים דמוקרטיים וערכים דמוקרטיים ויהודים, הכנת אנשים צעירים לאזרחות פעילה כדי לעסוק בנושאים העומדים על סדר היום החברתי, ועד התביעה לחיות את המקצוע המיוחד אזרחות, ולא רק 'ללמוד' אותו. ועוד דברים שמפרסם המכון בנושא, כאן. מומלץ ביותר לצפייה.

–  וגם, ראיון עם  פרופ' אשר כהן שמונה ליו"ר ועדת מקצוע האזרחות. דיון עד כמה מתעסקים באזרחות המשותפת, האם צריך להביא גם ערכים של קבוצת הרוב, פטריוטיות למשל, ×›×™ ישראל נמצאת במצב ייחודי, בסביבה של איום תמידי, ומדינות אחרות אינן במצב ×›×–×”- והרי בכל מדינה יש ויכוח בין המימד הלאומי והדגשת הלאומיות למימד הדמוקרטיה.שמונה דקות של דיון מעולה בהנחיית לונדון את קירשנבאום.

תקציב המדינה

–  כלל ההוצאה הפיסקאלי שאימצה הממשלה אינו עקבי עם מדיניות הפחתות המס הישיר שלה. נאמר בנייר עמדה של פרופ' נתן זוסמן ופרופ' אביה ספיבק מהתוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר בירושלים, עליית הוצאות הממשלה, הרצון לעמוד ביעד הגרעון, ולהישאר ברמת מס הכנסה שקוצץ בעבר,גורמים לעלייה במיסי עקיפין דווקא, כלומר גורמים ביכולת להקטין האי-שוויון במדינה. מתחייבת ממצב ×–×”, בהכרח, גם פגיעה בתקציב בשנה הבאה. ודיון ×–×”, ואחרים  אפשר לשמוע כאן.

 

חברה

–  גזענות. עסקים רבים בדפי זהב מפרסמים את עסקיהם תחת הסיסמה "עבודה עברית". דימי ריידר, באתר העוקץ, מסביר שזהו קוד לעסק ×’×–×¢× ×™ אשר אינו מעסיק ערבים. והוא מביא תכתובת מדהימה בין הארגון אליו הוא שייך "שותפות שארקה" לבין דפי זהב בנושא ×–×”.

–  התנועה החברתית לישראל מפרסמת קריאה לציבור הסטודנטים והאקדמאים להשתתף בקורס מנהיגות בהנחייתה. וזאת מתוך השקפה ×›×™ לציבור ×–×” פוטנציאל רב לקדם שינוי חברתי ולהפוך לכוח משפיע בחברה הישראלית. ועל התנועה עצמה ראו ב"אני מאמין" המתפרסם בבלוג שלה.

–  שימוש בסמים  וטיפול בנפגעי סמים במערכת הכליאה, עוד פרסום חשוב של מ.מ.מ.- חיבר ד"ר גלעד נתן. כדאי לשים לב קודם כל ל"מבחר נתונים על אסירים בישראל". בפרסום דיון על טיפול במכורים במסגרת שב"ס, המאבק בהברחות ושימוש בסמים בה, וסקירת הצרכים של שב"ס בתחום התקינה וכוח אדם.

 

צרכנות

–  יצחק ×’'קי אדרי, שידוע במלחמתו בחוסר צדק חברתי, מתחיל קמפיין פייסבוק חדש בשיתוף עם יו"ר פורום מזון ומכולות, אלי סתוי, הנקרא "קונים פחות שוברים מחיר" ובו הוא יפרסם בכל שבוע מוצר אחר אותו אנשים אמורים לקנות פחות.

אלי סתוי, אגב, הגיב בחיוב על יוזמה דומה של עמיר פרץ בדף הפייסבוק שהוא פתח לה , שפורסמה בעבודה שחורה. יוזמה זו של עמיר פרץ "חרם צרכנים" דומה להחריד לזו של ×’'קי , אבל בדף שונה לגמרי ולא קשור בכלל. מעניין…

 

פוליטיקה

–  ×—"×› שלי יחימוביץ' בתוכנית "שיחה אישית" שרובה אינו פוליטי דווקא אבל משובץ בה רעיון מעניין היכן מוקד הכוח שצריך לשנותו- והוא משרד האוצר. אילו הגעתי למשרד האוצר אומרת שלי, הייתי דואגת לבניית מדיניות כלכלית שתהיה כלי בשירות החברה, ולא כפי שנוהג האוצר להכריז שאין לא כסת לא לזה, ולא לזה.

נוסף תומך להצעתו של ח"כ יואל חסון למנוע שליחה ל"ארגוני זכויות" של מתנדבים משירות לאומי. בבלוג שלו "הכל שפיט פטפוט", טוען משה גולדבלט כי ארגוני זכויות האדם הם ארגוני שטנה שמטרתם לפגוע בריבונות המדינה, ומבקר במילים חריפות את תמיכתו של עיתון "הארץ" בהם. לדעתו, מסע הד-לגיטימציה נגדם הצליח, טענתם שהם הומניסטים היא שקר, ולפיכך אין כל צורך בפעילות מוסדית או ביוזמות חקיקה נוספות.

 

סביבה

–  אמנת קיוטו שקבעה יעדים במלחמה בגזי החממה, עומדת לפקוע בשנת 2012.. ההצלחה בהשגת יעדיה הייתה חלקית, ועכשיו מתחילים להתארגן לסבב דיונים חדש בנוגע לאמנה שתחליף אותה. באתר "הידען" סוקר ד"ר אסף רוזנטל את ההכנות, ומזכיר את המכשול העיקרי להתקדמות: אי הסכמה בין המדינות התעשייתיות העשירות מול נציגי הארצות העניות.

 

מגדר

–  כלכלה פמיניסטית? באתר "אחותי" למען נשים בישראל, פרסום על עריכת ספר העוסק בכלכלה אלטרנטיבית, תוך שימת דגש על ערכים פמיניסטיים, הכוללים השקפת עולם המוּנעת מהרצון לצמצום הפערים ומהשאיפה לצדק חברתי לכל. ומציינות שהן מעוניינות להציג נקודת השקה של הכלכלה הפמיניסטית עם הספירה הציבורית והמדינית, כאשר כלכלת השוק הקפיטליסטית ×”×’×™×¢×” למפנה .

 

תקשורת

–  תקשורת. עידו קינן בבלוג שלו חדר 404, כותב על התופעה של × ×¢× ×¢ 10 שדוחף את העיתונאים שלו שהפכו למותג, לסחוט לייקים בפייסבוק. מסתבר שהבוסים של הסלבריטאים האלו מעודדים אותם, גם אם לא במישרין, לכתוב סטטוסים בדף הפייסבוק האישי שלהם, שסוחטים לחיצה על הכפתור הנכסף. להנאת הקוראים. בכתבה יש קישור לטבלת הסלב האהוד ביותר, בדף של × ×¢× ×¢ 10.

–  תוכנית הטלביזיה צו האופנה שבוודאי צופים בה רבים, זוכה לסיקור נרחב מאד בבלוג "מוטקה". התוכנית עוסקת בקשר בין אופנה ופניה המשתנים של החברה, אך לא בצד הכלכלי. למשל-  מה עם מחירי הביגוד כשבוחרים צעירות וצעירים את פריטי האופנה שלהם, וחלקה של ההוצאה עליהם בתקציבם.

הערת המערכת

השבוע הודיע לנו נוגה כי הוא מסיים את עבודתו על מדור "הדייג". התחלנו לפרסם לקטי קישורים מומלצים במרץ 2010 (בעקבות רעיון של גליה, חברת המערכת), אבל הביצוע היה מקרטע ולא עקבי, עד שהגיע נוגה ולקח את העניינים לידיו. הלקט זכה לשבחים רבים מפי קוראינו הקבועים ולעתים טיפס לעשיריה הראשונה של הרשומות הנצפות ביותר. לאחרונה נענה איציק יאפ לחיפוש שלנו אחר מתנדבים שיסייעו לנוגה במלאכתו, אבל כנראה שזה לא מספיק.

כדי להמשיך ולקיים את המדור למענכם הקוראים אנו זקוקים לעוד 3-4 גולשים סקרנים שיסכימו להשתתף בתורנות עריכת הלקטים. העבודה כוללת סריקה של פרסומים מתוך בלוגים ומתוך התראות גוגל, בחירת קישורים לרשומות או כתבות מומלצות וכתיבת כמה משפטים על כל קישור. הכל כמובן בהתנדבות כי לאתר אין הכנסות. אם מעניין אתכם, פנו אלינו לדוא"ל של המערכת.

מערכת "עבודה שחורה" מודה לנוגה על השעות הרבות שהשקיע בהכנת המדור המשובח ומקווה שהוא עוד ישוב אלינו לאחר שישיב כוחו.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply