חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אתר מעוצב או אתר ממוצב

נושאים מועד ב', פוליטי ב 11.08.08 6:04

בניסוי שערכה קבוצת בלוגרים נבנה לשר שאול מופז בלוג פיקטיבי. התוצאה: תוצאות החיפוש בבלוג עלו בהרבה על אלה שבאתרו הרשמי והיקר של מופז. המטרה: להראות כיצד יכול פוליטיקאי להשיג חשיפה גדולה במחיר נמוך. מאת: יהונתן קלינגר

תחקיר מעניין של עידו קינן, שאול אמסטרדמסקי, תומר ליכטש וליאור אמסטרדמסקי התפרסם אמש בכלכליסט: החברים הקימו לשאול מופז בלוג פיקטיבי והצליחו לעמוד הרבה מעל תוצאות החיפוש מאשר אתר האינטרנט הרשמי של שאול מופז שבו הושקעו 30,000 ש"ח.

מטרת הניסוי היתה לא רק להגחיך את האתר הרשמי של מופז ולהראות כיצד פוליטיקאי יכול בתקציב נמוך להשיג את החשיפה אותה הוא צריך, אלא גם לארכב את כל הכתבות אודותיו בתקשורת (כשם ששלי יחימוביץ' עושה) וגם לרכז את הפעילים שלו. כיום, כשמצביע פוטנציאלי מחפש באינטרנט על שאול מופז הוא מקבל את התוצאות הבאות: עמוד הויקיפדיה אודותיו, העמוד הרשמי באתר הכנסת ודף המידע באתר "עבודה שחורה". שלוש התוצאות מספקות מידע שמאפשר לבוחר לקבל החלטה רצינית לגבי הצבעה בעד מופז בפריימריס בקדימה, אבל לא מספקות מספיק מידע.

לאתר עבודה שחורה יש הרבה מה ללמוד מהניסוי הזה, בין היתר על ידי שילוב של אוטומציה של תכנים הקשורים לפוליטיקאים מסוימים באמצעות פיד RSS שיוכל לעדכן אותנו על נושאים שאנו עוקבים אחריהם, וגם לגבי האפשרות לספק לחברי כנסת פלטפורמה נוחה לבניית עמודים אישיים כדי לייצר הכנסות, שהוא משהו שכבר הצבעתי עליו בעבר כבעייתי. כמו כן, עבודה שחורה צריכה להוקיע את מופז על ההוצאה הציבורית המצחיקה (30,000 ש"ח) עבור אתר שככל הנראה אף אחד לא גולש בו.

בעבר אנשים התמקדו ביצירת אתרי אינטרנט "תדמיתיים" שמופיעים במנועי חיפוש כאשר מחפשים את היעד. לא אחת ראיתי עסקים שמתלהבים מזה שכשמחפשים את שם העסק האתר שלהם מופיע ראשון במנוע החיפוש (אך לא כשמחפשים את השירותים הרלוונטיים שהם מספקים). ולכן, כשחבר כנסת מקים אתר שלא מזכיר אפילו פעם אחת את הצעות החוק שלו, ושעמוד "מן התקשורת" התעדכן בפעם האחרונה לפני שנה, הוא מראה בדיוק מה הוא חושב על קשר עם הבוחר. הוא לא רוצה קשר עם הבוחר, הוא רוצה קשר אל הבוחר.

ובכן, כבוד שר התחבורה (להזכירכם, מופז הוא שר התחבורה), באתר הרשמי שלך אין שום אזכור לטיפול בתחבורה הציבורית. ואגב תחבורה, אני רק חייב לצטט כמה מילים חסרות תוכן מתוך האתר (עמוד תחנות חיים):

השר מופז מאמין כי יש להצעיד את מערך התחבורה במדינת ישראל למאה ה-21. העקרונות אותם מוביל מופז הם :

1. תכנון ארוך טווח.
2. שילוביות בין כלל מערכות התחבורה.
3. צמצום חסמים בירוקרטיים.
4. שילוב המגזר הפרטי בפרויקטים תחבורתיים.
5. פיתוח תשתיות תחבורתיות כמנוף לצמצום הפערים החברתיים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

7 תגובות

 1. איתי :

  1. התמקדות ב-30000 שח של מופז ה"פראייר" היא התמקדות בטפל ולא בעיקר. אם שר הביטחון/תחבורה מופז יודע לנהל נכון את הוצאות הענק בתחום הביטחון / תחבורה, אבל לא מבין בגרוש באינטרנט ובוורדפרס – לא אכפת לי כהוא זה. עיין במאמרו של אודי מנור על פסטיבל הצדקנות של "הוצאות הקשר עם הבוחר". להזכירך מי שספגה את רוב המתקפה השנה היתה חביבתך זהבה גלאון, ללא ספק אחרת מחברות הכנסת הראויות במשכן (גם אם סדר העדיפויות שלה וסגנונה ממש לא לטעמי)

  2. אוטומציה של שאיבת תכנים מאתרי חדשות היא רעיון נחמד לאיסוף מידע גולמי (בדומה להתראות גוגל על מילות מפתח שאני משתמש בהן, או מנוי רסס לאתר הכנסת) אך לא לצורך הצגתו לציבור.

  אתה יכול לעיין לצורך הדגמה בחומרים שאסף המובזבלוג על שאול מופז – 90 אחוז בענייני ביטחון (כזכור הוא שר התחבורה) ומאה אחוז דברים שהוא אמר ולא דברים שהוא עשה

  באנלוגיה, הצעתך מקבילה למה שמתחולל בסוכנויות המודיעין בעולם מאז שנכנסו המערכות לסריקה אוטומטית של תכנים – יש הצפה בחומר אך מכיוון שאין מספיק אנשים טובים כדי לקרוא ולסנן אותו, הרבה מידע בפועל הולך לאיבוד.

 2. יהונתן קלינגר | שאול מופז | דוגמא למופת לאקטיביזם אינטרנטי ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [הלינקים לא במקור] [מילים חסרות משמעות] [פורסם גם בעבודה שחורה] […]

 3. יהונתן :

  איתי,
  המסקנה מהמופזבלוג צריכה להיות לפעילי רשת ולעבודה שחורה על איך עובדים, לאו דווקא למופז.

  צריך להקים אגרגטורים שיראו לציבור כיצד חברי כנסת לא עושים או כן עושים. אם הייתי יכול לקבל דף עם כל הכותרות על ציפי לבני מכל אתרי החדשות, היה לי יותר קל לקבל תמונה אובייקטיבית על מעשיה ולהחליט לבד, לא?

 4. איתי :

  קוראים לאגרגטור שלך גוגל ניוז

 5. הכלכלן המתוסכל :

  האם תואילו בטובכם להסיר כבר את הלינק לבלוג שלי מהשם שלי????
  תודה

 6. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  שילוב המגזר הפרטי. אהבתי.

  מה שצריך לברר כאן הוא מי היה אחראי להוצאת העבודה, ומי קיבל אותה.

 7. מפלגת העבודה באינטרנט - יוזמות שמתחילות מלמטה :

  […] אם הפוליטיקאים ידעו להקשיב להם או ימשיכו לבזבז כסף על אתרים יקרים שלא שווים כלום, ולהתנהל לפי עצות יועציהם האסטרטגיים (היקרים הרבה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.