חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ביזור סמכויות המשטרה – צעד ראשון בהפרטה מסוכנת

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, שיכון ושלטון מקומי ב 7.08.08 6:08

העיתונים מבשרים על הענקת סמכויות נרחבות לפקחים עירוניים כאמצעי לתיגבור המשטרה באכיפת חוקים ומעצרים. במציאות הישראלית המשמעות בפועל היא הפרטת האכיפה, צעד שרק יחליש את המשטרה ואת שלטון החוק בכלל. מאת: דורון גרינשטיין

לאחרונה נשמעים קולות אוהדים לרעיון של העברת סמכויות ממשטרת ישראל לרשויות המקומיות ואף להפרטתה. גם כאן, מסבירים לנו התומכים, "התנפחותה" של המשטרה, כמו כל גוף בירוקרטי, הופכת אותו לגוף בעל אינטרסים פרטיים שאף מנסה להתערב בקביעת סדר היום הציבורי. על כן, לשיטתם, יש אולי מקום לנסות "להפריט את המשטרה לגופים קטנים שיש להם סמכויות איזוריות ויעודיות. במאמר קצר זה אנסה לבחון את ההשלכות הטמונות בהאצלת סמכויות השיטור לגופים המוניציפליים ובהפרטת המשטרה.

ראשית יש לתהות לגבי ההבדל בין "העברת סמכויות לרשות המוניציפלית" ל"הפרטה". על פניו, נראה כי אין כל דמיון בין השניים הואיל והעברת סמכות מן המדינה לרשויות המקומית, שלא כהפרטה, מותירה את המשטרה בידיים ציבוריות. האמנם? בשביל לענות על שאלה זו צריך לברר את ממדי ההעסקה באמצעות כח אדם ברשויות, היינו, אלה שעברו הפרטה דה-פאקטו. סקירה מהירה מגלה כי למעלה מ-50% מהעובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות, מועסקים דרך חברות קבלן, כך לגבי מאות מורים בתיכונים וחטיבות הביניים (תחת ניהול הרשויות ולא משרד החינוך) וככלל נראה כי "בשנים האחרונות, יותר ויותר משימות, תפקידים, משרות וסמכויות שהיו בעבר בידי עובדי רשויות מקומיות, הועברו לגופים חיצוניים".

הסיכוי, אפוא, ששוטרי ישראל ישארו עובדי המגזר הציבורי תחת השרביט המוניציפלי הוא אפסי.

כמובן שאין בדבריי אלה רצון להתעלם מן העובדה שבמקביל מתחולל תהליך הפרטה פראי גם במשרדי הממשלה (כ-20% עובדי קבלן מכלל עובדי המגזר הציבורי). אולם כמעט מיותר לציין שיהיה קל יותר להפריט את המשטרה אם כ-16,000 השוטרים יתפצלו למאות רשויות המקומיות. יכולתם וכוחם של העובדים להגן על עצמם מפני הפרטה במשק קפיטליסטי פתוח כישראל, אינם נובעים מהתארגנותם, כפי שמאמין יונתן קלינגר, אלא בעיקר מגודלם וממידת השפעתם הפוליטית. "ארגון העובדים הסוציאליים", למשל, לא הצליח לרשום הישגים לשיפור תנאי ההעסקה של עובדיו (למעט אולי ההקלות שהושגו בשביתה האחרונה) וודאי שלא לבטל את תופעת מיקור החוץ. במילים אחרות, העברת עובדי המדינה לידיי הרשויות המקומיות ככלל רק תקל את תנאי ההפרטה ותרחיב את תופעת מיקור החוץ ברשויות המקומיות.

אבל אם נניח לרגע לעננת ההפרטה ולפגיעה בתנאי העסקתם של השוטרים כפועל יוצא שלה, האם יש לשער שהעברת השיטור לניהול מוניציפלי תבטל את חוסר היעילות והפוליטיזציה המאפיינת את משטרת ישראל, ובחשבון אחרון תטיב עם משלם המיסים? כאן אינני כה חד-משמעי. סביר להניח כי גוף קטן, בעל אוריינטציה לוקאלית, יתנהל טוב יותר מגוף מסורבל ומסועף כמשטרת ישראל, וכן יהיה נוח, ידידותי ויעיל יותר. אולם אני בספק רב האם כלל אזרחי ישראל יזכו בשירות שיטור יעיל שכזה. העירייות החזקות, תוכלנה להעסיק שוטרים רבים יותר ומקצועיים יותר, בעוד העיירות החלשות תאלצנה להסתפק בשירותי שיטור מינימאליים אשר לא יתאמו את צרכם. ברור, אם כן, כי למדיניות זו קיים נדבך א-שוויוני, אשר עלול להגדיל את הפערים בין המטרופולין לפריפריה.

יתר על כן, הפיכתו של 'נציג החוק' במידה לא מבוטלת לפוליטיקאי (שכן יהיה כפוף גם לראש הרשות), פותח צוהר נוסף לשחיתות. אם במצב הנוכחי, רק צמרת המשטרה באה במגע עם הספירה הפוליטית, הרי שבהכפפת כל המשטרה לרשויות המקומית, כל השוטרים יחשפו להשפעה פוליטית.

לפיכך נדמה כי העברת המשטרה לניהול מוניציפלי, לא רק שאינה עולה בקנה אחד עם עקרונות מדינת הרווחה, ספק רב אם התועלת הטמונה בה גדולה מן העלות. ברם, אין ספק כי תפקודה הנוכחי של המשטרה אינו מניח את הדעת. יש צורך הן ברפורמה מערכתית אשר תתאים את הגוף הארכאי לצרכי ההווה והן במערכת פיקוח וביקורת טובה יותר מזו הקיימת. כל אלה לא יתאפשרו ללא מדיניות פיסקאלית מרחיבה. מדיניות הסותרת את משנתם של אלה המבקשים "לייעל ולהבריא" את "האיש החולה", היינו את המגזר הציבורי. בעניין זה חשוב להזכיר כי הזרם הפילוסופי העומד מאחורי הקונספט של העברת סמכויות מן המדינה לרשויות המקומיות (שאנתוני גידנס, טוני בלייר וגרהרד שרדר הם רק אחדים מנציגיו הבולטים) מבקש למעשה לחסל את מדינת הרווחה במתכונתה הקיינסיאנית. הרחבה פיסקאלית שכזו כלל אינה באה בחשבון שכן היא רק תגדיל את המנגנון הציבורי שהוא מבחינתם בגדר 'עבר זמנו בטל קורבנו' ואינו מסוגל כלל להתמודד עם הצרכים החדשים של הגלובליזציה ככלל והאיחוד האירופי בפרט.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

5 תגובות

 1. נדב פרץ :

  'סביר להניח כי גוף קטן, בעל אוריינטציה לוקאלית, יתנהל טוב יותר מגוף מסורבל ומסועף כמשטרת ישראל' – ובגלל זה הרשויות המקומיות הן גופים כל כך יעילים וכל כך לא מושחתים?

 2. דורון גרינשטיין :

  נדב,

  כתבתי את ההפך הגמור לגביי השחיתות הפוטנציאלית. גם לא ניסיתי לומר משהו על הרשויות כשלעצמן, מלבד העובדה שהם מפריטים כל מה שזז. אולם בעניין היעילות יש כמובן חשיבות לגודל: נוח וקצר יותר להוציא לפועל תוכנית פעולה המתאימה באופן ספציפי לרשות מסויימת (מבחינת אישור, תכנון, תימחור ותיקצוב) הכפופה לאישורו של מפקד התחנה וראש העיר מאשר דרך הצינורות המפותלים המקובלים היום: המחוזות/המרחבים אגף תקציבים, המטה הארצי וכו'.

 3. האזרח דרור :

  השאלה העיקרית היא מי משלם על המשטרה – התושבים או כלל מיסוי המדינה – אם זה הראשון ויש לי הרגשה שגם אם זה לא יהיה כך רשמי זה מהר יתרדר לזה,
  אז נגיע לסגרגציה

  אגב דבר דומה מקודם במסגרת משרד החינוך – שם משרד האוצר מכריז כי הוא רוצה להעביר את הדברים לידי הרשויות – נקודה יפה שלא שמתי אליה לב זה הנושא של העברה לרשויות כדי לקדם הפרטה שקטה. (אגב, לא התייחסתי בכלל לנושא בטור שלי כי זה לא היה הנושא).

  2 הדברים האלה קיימים כבר בארצות הברית – שם לפחות בחלק מהמדינות הקהילה המקומית משלמת על החינוך ועל המשטרה – התוצאה היא סגרגציה – הישובים העניים תקועים במלכודת עוני – אין להם מספיק שיטור וחינוך איכותי ולכן הם במעגל של פשיעה, עוני, סמים חינוך גרוע וכו'.

  אם האוצר רוצה להפוך את חיי התושבים העשירים במדינה לגיהנום נוסח הגטאות של ברזיל זו דרך מהירה ובטוחה.

 4. יאיר לפיד ומוניציפליזציה של החינוך – בשבדיה זה נכשל :

  […] דורון גרינשטיין – על ביזור הסמכויות בתחום הרווחה. כך קל יותר להעסיק עו"סים דרך חברות כ"א. מוניציפליזציה במשטרה תיצור אפקט דומה. נערך על ידי רביב נאוה תגיות: ביזור-סמכויות-חינוך, בנימין-נתניהו, חינוך-ציבורי, יאיר-לפיד, יובל שטייניץ, יולי-תמיר, מוניציפליזציה, מיכאל-מלכיאור, רפורמה-בחינוך, שבדיה מפלגת העבודה, לצאת מהממשלהבנימין נתניהו ושרי הממשלה – חידלו מהרפורמה בחוק התכנון והבנייהבנימין נתניהו וועדת השרים, אל תעשו את הרפורמה בחוק התכנוןגדעון סער בעד יעדים ברורים עם מדדים ותפוקותעינת וילף: במרחב ליכוד-עבודה-קדימה יישארו שתי מפלגותהאופנופייגלין: רוכבי דו-גלגלי במבצע התפקדות המוני לליכודאריאל אטיאס: שר האוצר שטייניץ מותיר את הזירה לפקידיםאופיר פינס התפטר מהכנסת ופורש מהחיים הציבורייםעינת וילף: מצב החינוך הציבורי אינו אבוד שוויון ומצוינות בחינוך – דיון בפגישת המטה הסוציאל דמוקרטי […]

 5. עיזרו לי לצאת ממאורת העבריינים :

  […] שיטה שנויה במחלוקת הפועלת כפיילוט בכמה ערים (ראו גם כאן, כאן, ולהבדיל כאן). נערך על ידי מערכת עבודה שחורה תגיות: […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.