חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עמיר פרץ – דיל פוליטי לניצחון, או מספר 2 חזק

נושאים מועד ב', פוליטי ב 13.06.11 4:21

על המצב הסבוך שבו נמצא חה"כ עמיר פרץ: אמנם הוא המוביל במספר המתפקדים למחנה שלו, אך אם לא ינצח בסיבוב הראשון הוא עלול להפסיד הכל בסיבוב השני, כאשר כל השאר יתאחדו כנגדו

מאת: עו"ד יהונתן קלינגר

את הטור הזה אני דווקא אתחיל בדעה ברורה: אני תומך בעמיר פרץ לראשות מפלגת העבודה. התמיכה שלי היא לא רציונאלית, לא מבוססת על מצע, אלא פרסונאלית נטו: אני מאמין בעמיר וביכולת שלו להביא למפלגת העבודה בוחרים מימין ומשמאל, אני מאמין בתפיסה הרחבה שלו ובכך שהוא עשוי להיות חבר הכנסת היחיד שיציב אלטרנטיבה מדינית וחברתית, ולא רק אחת מהן. אלא, שהרצון שלי שפרץ יהא ראש העבודה לא עומד בקנה אחד עם המציאות, כפי שאני רואה אותה כרגע.

מפקד מפלגת העבודה הסתיים בשבוע שעבר עם כ-50 אלף חברים חדשים במפלגה. כל אחד מהמחנות טוען למספרים, אשר לצורך ההנחה הפשוטה נלך עם המספרים הגדולים ביותר שכל מטה סיפק: 23 אלף מתפקדים לעמיר פרץ, 17 אלף לשלי יחימוביץ', 16 אלף ליצחק בוז'י הרצוג, 9,000 לאראל מרגלית, 7,000 לעמרם מצנע, ו2,000 לשלמה בוחבוט. נניח, גם, לצורך העניין שכל אחד מהמועמדים ימשיך עד הסוף ולא יסגור דיל, הרי שבסיבוב הבחירות הראשון פרץ ימצא עצמו מול יחימוביץ' או הרצוג. אלא, שהשאלה היחידה היא איך פרץ יתנהל בסיבוב השני.

הסיבוב השני הוא הסיבוב של הדיל; הדיל הזה הוא בדיוק מה שפרץ צריך לסגור עכשיו ולא בעוד חצי שנה: אם הוא יקבל 23 אלף קולות, ויחימוביץ' תקבל 17 אלף, הרי שבסיבוב השני פרץ ימצא עצמו עם 23 אלף קולות ויחימוביץ' תקבל, במקרה הרע ביותר, את קולותיהם של הרצוג ומרגלית. כך, היא תוכל להכפיל, או יותר, את כוחה הפוליטי ותנצח בשיטת הסיבוב השני.

פרץ ימצא עצמו כמו קדימה לאחר בחירות 2009: המפלגה הגדולה ביותר לא הצליחה להקים ממשלה רק כיוון שכל שאר השחקנים שיחקו נגדה. אם פרץ לא יתעשת ויסגור דיל פוליטי, מגעיל, מסריח, עם ג'ובים וכזה שכולנו לא אוהבים, הרי שהוא ימצא עצמו משחק נגד כאלה שיודעים לעשות זאת. יחימוביץ' יודעת לשחק את המשחק, היא כבר עשתה זאת בכנסת ומול רון חולדאי, כשהיתה צריכה. היא יודעת לסגור דילים ולהתעסק במה שבאמת חשוב בפוליטיקה.

עכשיו, כדי לנצח בסיבוב הראשון פרץ חייב לגרום לכך שהוא ינצח בצורה משמעותית; הוא חייב לגרום לאחד המועמדים המשמעותיים (אלה שמחזיקים 10,000 מתפקדים או יותר) לפרוש מהמרוץ ולתת לו את השרביט. אלא, שיחימוביץ' לא תעשה זאת: היא רוצה את הראשות יותר מדי. הדיל של פרץ חייב להיות עם הרצוג, שכינה אותו לא מזמן מרוקאי אגרסיבי, או גם עם אראל מרגלית וגם עם עמרם מצנע.

פרץ, שהוכיח שהוא יכול לנהל מפקד איכותי וכמותי, לא יוכל לסגור דיל כזה; לא כרגע, לא כשהעבודה לא בשלטון. מעבר לכך, כל עוד יחימוביץ' לא תהיה מספר 2, מפלגת העבודה צריכה לשאול איך יראה הייצוג הנשי והערבי כאשר מדובר ברשימה של פחות מ10 מנדטים. לכן, אם פרץ לא יצליח לסגור דיל כרגע, עדיף לו לפרוש מהמרוץ עכשיו ולסגור על להיות מספר 2 חזק, כזה שיוכל לנהל את המפלגה בפועל ולא לפול באותו הפח שנפל ב2006, כאשר קיבל את תיק הבטחון.

בתור מספר 2, ובהתחשב בכך שמפלגת העבודה לא תהיה מפלגת השלטון בבחירות הבאות, יוכל פרץ לבנות את העתיד שלו, להשפיע ואולי אפילו להכנס לקואליציה בצורה נכונה יותר, לתפקיד שמתאים לו ובו הוא יכול לשנות.

לכן, אולי כדי לגרום לכך שהעבודה תשוב לגדולתה, פרץ חייב לסגור את הדיל שלו היום.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

16 תגובות

 1. מערכת עבודה שחורה :

  תגובת ניסיון נא להתעלם

  תגובת ניסיון נא להתעלם

 2. יוני :

  עוד ניסוי

  פוסט מפותל מעט, אך מעניין בהחלט

 3. איתי :

  תיאוריה דומה מאוד הועלתה ע"י רינה מצליח בסוף אפריל

  http://www.mako.co.il/news-columns/Article-fdc702ed4b29f21004.htm

  הפיל שנמצא באמצע החדר ואף אחד (כולל פרץ) לא מוכן לנקוב בשמו הוא הבקע בין מזרחים לאשכנזים.

 4. דני זמיר :

  אין מצב בחיים

  א. אין מצב בחיים שעמיר פורש או סוגר דיל (ולא בגלל שהוא לא יודע לסגור דילים כשצריך עמיר הוא אשף במו"מ בזמן אמת).

  ב. אין מצב בחיים שעמיר יסכים להיות מספר 2 של שלי, זאת אומרת שהוא יהיה מספר 2 של מועמד שזהותו החבתית כלכלית, אהמ, איך להגיד לא ממש מתאימה לאג'נדה של אנשים שחושבים ס"ד למשל.

  ג. מסיבה זו אני מקוה ששלי תנצח כבר בסיבוב הראשון, כי התסריט הסביר שאתה מצייר, נצחון של שלי על עמרי בסיבו שני יגרום לתחושת מרמור ותסכול אדירים וקרע בלתי ניתן לאיחוי.

  ד. איך אני יודע ש"אין מצב"? תשאלו את עמרי והמטה שלו ותקבלו את ההסבר המדוייק.

 5. דני זמיר :

  עמיר ולא עמרי

  ההקלדה המהיר שלי רבאק. מצטער…

 6. דקל-דוד עוזר :

  ניתוח מוקדם שיהפוך להיות לא רלוונטי

  לי יש ניתוח מאוד ברור אבל אין זה הזמן לניתוחים ואסביר:
  לפי דיווחי המועמדים יש תוספת של 88 אלף מתפקדים.
  ברור שזה מספר מופרך.
  בעוד כשלושה שבועות יגלו שהצטרפו למפלגה בין 30 ל-40 אלף מתפקדים.
  נלך רחוק – 50 אלף.
  זה אומר שהדיווחים לא נכונים בהיקף של 40% ולכן יהיה צורך לנחש מי משקר, מי מבלף ומי אמין.

  ואז נעבור לניתוח על פי הערכת אמינות – ופה שלי תנצח בגדול ולכן הניתוחים של עוד שלושה שבועות יהיו שונים ביותר.

  ניתן רק את נתון האינטרנט: על פי נתוני המפלגה, 7,200 התפקדו באינטרנט.
  מתוך אלו, למעלה מ-6,000 (!) באתר של שלי.
  90% ממתפקדי האינטרנט עברו באתר של שלי – זה זיהוי מוחלט.

  מלבד עמיר פרץ (וזה חשוב), יתר המועמדים טוענים ל"מפקד אינטרנטי מרשים", אז מרשים זה משהו באזור שלוש הספרות – כבר נתפסו בבלוף וזה ייפגע בהם, מאוד, ויוריד רוח מהמפרשים של אוניית השכנוע שלהם.

  לגבי עמיר פרץ נשאלת השאלה עד כמה המפקד שלו נספר בכפילות. אני לא מגבש דעה עד שאין לי נתונים נוספים, אבל כבר אפשר לומר שעמיר קיבל 23,000 קולות ב-2006 ו-17,000 קולות, האם עכשיו הוא הצליח לגבש תמיכה של 30,000 מתפקדים?
  אי אפשר לשלול את זה, כי עמי איילון לא מתמודד, אבל הרשו לי להטיל ספק עד שאראה את יתר הנתונים.

  ודבר אחרון:

  ההערכות הן שהבחירות יסתיימו בסיבוב הראשון כי מספיק 20,000 קולות כדי להגיע ל-40%
  נתון אליו טוענים (לפחות) שלושה שיגיעו אליו (בוז'י, עמיר, שלי)

  המשמעות של זה היא שהמועמדים שחשבו להתמודד עד הסוף, כמו אראל מרגלית ובוחבוט יידעו שלא יהיה להם מה למכור בסיבוב השני והם יחברו לפני הסיבוב הראשון – אני מנחש לכל המאוחר חודש עד שבועיים לפני הבחירות.

  וכמו שאמר יונתן אולי גם אחד מהמועמדים הבכירים (מצנע?)

 7. נדב פרץ :

  ליהונתן, וגם לדני ולדקל: הסיבה שאין לעמיר שום סיבה לחשוש משלי בסיבוב השני היא שלצערי, שלי יחימוביץ' לא יודעת להחזיק ברית פוליטית. ואני מדגיש – לצערי, כי אחרת הסוציאל-דמוקרטיה בישראל הייתה חזקה הרבה יותר. אבל זו עובדה – היא לא יודעת.
  תשאלו את עצמכם: מתי לאחרונה שלי תיחזקה ברית פוליטית משמעותית (יותר משמעותית מאשר חוק משותף)? התשובה היא: אף פעם. ומכיוון שהיא לא עשתה את זה אף פעם, אין לי סיבה להאמין שהיא תעשה את זה דווקא בסיבוב השני בפריימריז (אם תגיע אליו). יש רק אחד מבין המועמדים שיש לו קבלות בכריתת בריתות פוליטיות משמעותיות. תשאלו את יולי תמיר ואיתן כבל מי זה.

  דקל: לא אכנס פה לניתוח, אבל רק מהסתכלות על הנתונים המפורטים ששלי החליטה משום-מה לספק, אפשר להרים גבה גדולה מאוד.
  למשל: העובדה ש-4,560 איש נרשמו באתר של שלי והועברו לאתר מפלגת העבודה, לא אומרת שכולם התפקדו. למעשה, היא אומרת די בוודאות שהמספר הזה קטן משמעותית מ-4,560. תשאל כל מי שעוסק במסחר אלקטרוני מה שיעור הנשירה של אנשים שנדרשים לעבור מאתר לאתר, ואז עוד הרשמה, ובסוף לשלוף כרטיס אשראי. אם מתוך ה-4,560 יש 1,500 שממש התפקדו, זה נתון גבוה להפתיע. ואפשר לעשות ניתוח דומה כמעט לכל אחת מהקטגוריות (הנתון היחיד שאומר משהו זה מספר הטפסים מנייר שהוגשו, וזה קצת יותר מחצי).
  לא ברור לי למה שלי החליטה לחשוף את כל הפרטים באתר שלה. אבל בהנחה שהנתונים שהיא מפרסמת שם נכונים, יש לה משמעותית פחות מ-17,000 מתפקדים. ההערכה שלי היא 13-14, אבל זו באמת הערכה לא מבוססת.

 8. דני זמיר :

  נדב שתף אותנו במידע בעניין הבריתות

  (רציתי לשאול את יולי תמיר אבל לא הצלחתי למצוא אותה, וטוב שכך ).
  וקצת יותר ברצינות: אני מבין שהברית שאתה מדבר עליה היא ברית שבה עמיר ראשון ושלי שנייה. זאת אומרת אני לא שמעתי או קראתי הצעה של עמיר או מישהו מהמטה שלו שעמיר יהיה שני לשלי. אז למה בדיוק שלי "אשמה" באי קיום ברית ס"ד?
  (אלא אם אתה יוצא מהנחה שאין מצב ששלי תהיה לפני עמיר, שזו בדיוק הבעיה: למה אין מצב? וכו וכו)

 9. נדב פרץ :

  קודם כל אדגיש שכל מה שאני אומר עכשיו, הוא אך ורק על דעתי.

  אם הייתי חושב שברית בין שלי ועמיר היא אפשרית, אודה על האמת – הייתי אומר שברית כזו היא חשובה כל כך, שפחות מעניין אותי מי יעמוד בראשה. אבל להבנתי, אין סיכוי שברית כזו תקרה.
  אין לי מושג למה, ואני מעריך שאם תשאל בלשכה של עמיר (ולא עשיתי את זה) יגידו לך ששלי אשמה, ובלשכה של שלי יגידו שעמיר אשם. זה ילדותי, זה עצוב, אבל זה המצב ולמדתי לחיות איתו. לא לזה התייחסתי.

  אני מדבר על הטענה של יהונתן, של איתי ושל רינה מצליח: שעמיר הולך לזכות בסיבוב הראשון, אבל אז יתאחדו מולו כל השאר ויעיפו אותו בסיבוב השני. אני חושב שזה ניתוח חסר בסיס, משתי סיבות.
  קודם כל, כשמסתכלים על מספרי המתפקדים, צריך לקחת בחשבון גם את שיעורי ההצבעה. הייתי עם עמיר בכמה וכמה ימי בחירות, ואני מכיר את ההבדל בינו לבין מועמדים אחרים. הוא יודע להקים מטה שידאג לקחת כל אחד מהמתפקדים ולהביא אותם להצביע. האחרים פשוט לא יודעים לעשות את זה. כל מתפקד של עמיר שווה מתפקד וחצי של האחרים, כי המתפקדים של עמיר גם יפגינו נוכחות של 100% בקלפי ביום הבחירות.
  מעבר לזה – ולזה התייחסתי קודם – ההנחה שבסיבוב השני זה יהיה 'כולם נגד עמיר' היא פשוט הנחה לא מבוססת. הרבה יותר סביר שעמיר יצליח ליצור ברית אפקטיבית עם מועמד שהפסיד כדי שיעביר לו את תמיכתו, מאשר שכל אחד מהאחרים יעשה את זה – פשוט כי עמיר כבר הוכיח אינספור פעמים שהוא יודע לעשות את זה, והאחרים הוכיחו שהם לא (ושוב, תשאל את עצמך מי מגיע לפריימריז הזה עם תמיכה של חברי כנסת, ולמה).

 10. איתי :

  נדב,

  אני ממש לא אמרתי שאני מסכים עם יהונתן ורינה מצליח. אני לא מוכן להסתכן בפרשנויות שכאלה, כי בעיני כל המספרים שנזרקו לא אמינים בכלל.

  אני רק ציינתי שאני מריח את ריחו המוכר כל כך של הבקע העדתי בתנועת העבודה.

  בעיני זה לא מקרי כלל שרביעיית פרץ בתוך הסיעה כוללת 3 מזרחים (הרביעי בסיעה הוא פואד) וערבי.

  אולי זה גם לא מקרי שהדבק שהצליח לחבר את פרץ לכבל ובן סימון (ובכנסת הקודמת למרציאנו) החזיק פחות מעמד עם יולי תמיר ואופיר פינס.

  אתה זוכר היטב מה אמרו הקיבוצניקים לעמי אילון על הברית שלו עם פרץ. אותו הרעל יעלה שוב בכל סיטואציה שאינה נצחון סוחף לפרץ בסיבוב ראשון.

 11. דקל-דוד עוזר :

  נדב אני יכול לומר לך שבטענות הבסיסיות הרלוונטיות אנחנו מסכימים:
  א. הניתוח של רינה מצליח מופרך.
  ב. הטענה שעמיר לא יוכל לייצר חיבורים מופרכת.
  ג. אי אפשר לדעת מה המשקל של המפקד עד שלא יהיו נתוני אמת.

  אגב לגבי ההגלשה – תנסה להתפקד באתר של שלי ותגלה שאין הגלשה כלל וכלל וכל הליך המפקד מתבצע מהאתר שלה ולכן הנתונים מדוייקים ב-100%

 12. נדב פרץ :

  איתי: יולי תמיר הייתה עם עמיר עד לרגע שהחליטה לפרוש מהפוליטיקה. עם אופיר פינס לא הייתה ברית, אלא שיתוף פעולה מקומי.

  דקל: אין שום אפשרות לבצע מפקד און-ליין בשום מקום למעט האתר של המפלגה. אני יודע כי בדקתי את זה. (אגב, לא מצאתי את דף ההתפקדות אצל שלי)

 13. דרורה :

  בתור מתפקדת חדשה במפלגה, עשיתי זאת דרך שלי(לפני שעמיר הודיע על מועמדותו). אני אפילו מתכוונת לעזור לשלי באזור שלי. הבעיה היא שאני "גרופית" של עמיר פרץ כבר 15 שנה. אני אפילו לא יודעת עדיין למי אצביע בקלפי. מה חבל ששניהם לא מסוגלים לעבוד יחד ולהעיף את הגוורדיה הישנה והשבעה עד להתפקע.

 14. יחיאל :

  רק עמיר פרץ

  ישנם שני אנשים שיכולים להוביל את המפלגה המפורקת הזו והם עמיר פרץ ויצחק הרצוג הם אנשים ישרים שרק הם יובילו את מפלגת העבודה ביושר .

 15. יחיאל :

  מצנע אוכל את עצמו

  מצנע יודע לקשקש וללכלך בגלל אנשים כאלה המפלגה מקבלת שם רע מצנע תמשיך לאכול את הלב ותחזור לדרום מכל מקום מסלקים אותך בושה.

 16. איתי :

  תוצאות הביניים בחתך יישובים הזכירו לי את תיאוריית קלינגר-מצליח.

  בינתיים זה מאוד ברור שיחימוביץ' מנצחת אצל יישובי הבורגנים האשכנזים והקיבוצניקים והרצוג אחריה, פרץ מנצח אצל המזרחים, וביישובים הערבים/דרוזים נדמה לי שהרצוג מוביל.

  אם זה לא ייגמר הלילה, הרצוג עשוי להפוך לפואד החדש, ממליך המלכים.

  אני מאמין שהרצוג יחבור ליחימוביץ' (זו תהיה ברית על בסיס עדתי ולא אידיאולוגי: האחוסלים נגד המרוקאים).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.