חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחג השבועות מה תעשה לך?

נושאים פוליטישוק ב 12.06.11 3:34

על התהום הרובצת בין התפיסה המוסרית בבסיס החג ובין חתונת הראווה של משפחת תשובה

מאת: ד"ר הני זובידה

חג השבועות סימל ותמיד יסמל משהו מיוחד לעם ישראל, זהו חג רווי משמעויות. מלבד היותו הרגל השני משלשת הרגלים הוא מגלם בתוכו ערב רב של משמעויות. רוב משמעויות אלו הינן משמעויות חברתיות המגלמות בתוכן צדק מסוג שכמעט ונגוז מהארץ שלנו בימים אלו, צדק חלוקתי! לחג יש שלושה שמות: חג הקציר, חג הביכורים וחג השבועות. זהו חג שמחבר אותנו חזרה לעבודת האדמה ולעונת הקציר. המפתיע הוא שלחג זה אין תאריך, והוא מצוין לפי ספירת ימים מל"ג בעומר. ליבו של החג הוא המסע הרגלי לירושלים, מסע המאופיין בהעלאת ביכורים לבית המקדש כנאמר "ביכורי קציר חיטים" אך לא רק, מכל שבעת המינים היו מעלים לבית המקדש. למרות עקירתו של עם ישראל מעבודת החקלאות המשיכו לחגוג את החג אך הוא אופיין במשמעויות אחרות, למרות הכול אקט הנתינה וההבנה כי כולנו מאוחדים כאחד וערבות הדדית שקולה להמשך קיומנו לא נפסקו, ועד היום "תיקון השבועות" הוא אקט חשוב ביותר.

נכון, יש לנו בני האדם נטייה לעשות רומנטיזציה לעבר, אך אין אני מנסה ללכת בדרך זו, מודע אני לבעיות של העבר התנכ"י, אך בעת ובעונה אחת שואל: האם לא ניתן ללמוד מן הדברים? האם לא נוכל לקחת את הטוב?

הבה וננסה לראות מה קורה בימים אלו כאשר רוח החג מנשבת לה על כולנו. ובכן בשבוע שעבר התבשרנו כי עשיריי ישראל הצליחו להגדיל את הונם בשנה שעברה בכ-10 מיליארד דולר! ובאותה נשימה אנו מגלים כי מעמד הביניים ממשיך לאבד גובה, ואט אט מוצא את עצמו מאבד קשר עם אותה אליטה כלכלית, המחוברת לעטיני האליטה הפוליטית ויחדיו מסתבר הם עושים עסקים מוצלחים מאוד, נא לא להתפלא על חשבוננו!

ומה מסמל יותר מכל את אותה "קומבינה" ובכן חתונה! לא, לא חתונה כמשל, אלא חתונה אמיתית, של בחור בשם אלעד, עוד אחד מאלו שמצאו את בחירת ליבם והחליטו לבוא בברית הנישואין, אולם לסיפור של אותו אלעד יש לו קצת יותר חשיבות מחתונה רגילה, יודעים מדוע? משום ששם משפחתו הוא תשובה. אכן כן, בנו של ברון הגז החדש, יצחק תשובה החליט להתחתן. וכאשר בנו של ברון הגז עושה זאת המדינה מבוטלת!!

אומר את האמת ואתוודה, לא, אני לא הוזמנתי לנשף, גם לא לסקר, וגם לא כחוויה אנתרופולוגית, אז קראתי וצפיתי בכתבות השונות. מסתבר שהחתונה התקיימה ביער בן שמן, כן אותו יער שלנו הפך ללילה אחד לאולם חתונות, מסתבר שללא אישורים כחוק, כך שחתונת העשור הישראלית הייתה בעצם אירוע לא חוקי, אך מי יעז לקרוא למשטרה, שהרי ברונים מתחתנים, וכל צמרת המדינה הכלכלית והפוליטית התאספה לה לחגיגה.

אך מלבד לחוקיותו של האירוע עלתה כאן שאלה חשובה, מדוע עורך לו אותו יצחק תשובה חתונה לבנו בסכום של כ-שבעה מיליון שקלים – אתם מבינים חברות וחברים, שבעה מיליון שקלים!!!! טבין ותקילין. בא לו אותו גביר, זה שנלחם בשיניים נגד ועדת שישינסקי לחלוקה צודקת של רווחי הגז, לאחר ששכר לו את כל משרדי היח"צ והלובי בישראל, ומפזר שבעה מיליוני שקלים על חתונה!!!! אתם יודעים מה ניתן לעשות בשבעה מיליוני שקלים? ובכן, שבעה מיליוני שלקים יקנו לכם שבע דירות לזוגות צעירים בעיר כמודיעין, ללא משכנתא! ניתן להתחיל הקמת בית ספר חדש וכמעט לסיימו, לשלם לאחיות נורמליות בבתי הספר, לא אותן מועסקות על ידי קבלני משנה, שיטפלו בילדינו, להאכיל כ-5000 משפחות בישראל במשך כחודש, לשלם שכר לימוד אוניברסיטאי לכ-180 סטודנטים לתואר שלם ועוד דברים רבים אחרים.

אותו תשובה שאינו עונד שעון כי להוריו לא היה כסף לקנות לו אחד, מגלה ברגע האמת עיוורון חברתי, כלכלי. הוא מגלה קהות חושים למצבו של האזרח הישראלי הממוצע, וכל זאת באותה שנה בה הוא ניסה בכול כוחו להשתלט על המתנה הגדולה ביותר שניתנה לכולנו באופן קולקטיבי.

אך אין בליבי רק על תשובה, היות והוא אינו היחידי שחוגג על חשבוננו, ראו את רשימת האורחים ותבינו מדוע אנו מתרחקים ממושגים כערבות הדדית וצדק חלוקתי, שר האוצר לשעבר בייגה שוחט כמובן שהיה אורח, בל נשכח שכיום הוא דירקטור בחברת כי"ל. חברת הכנסת  יוליה שמאלוב-ברקוביץ והשר ללא תיק יוסי כץ שנלחמו בחירוף נפש נגד מסקנות ועדת שישינסקי חגגו באירוע. המדהים הוא שאפילו מראית עין אינה כבר חשובה, לא מנסים להסתיר קשרים או להיות דיסקרטיים, הכול פתוח. שר התחבורה חגג שם, שרי אריסון ועוד רבים אחרים.

אכן חתונה מלכותית, וכולה על חשבוננו. למדתי פעם בכלכלה שיש כמות מסוימת של משאבים ושאנו מתחרים עליה. לאחר מכן לקחתי קורס בכלכלה מרכסיסטית ושם למדתי שיש גבול לכמה עושר אדם מסוגל לצבור בדרכים של עבודה, מסתבר כי מעבר לצבירה מסוימת של משאבים אנשים מתחילים לעסוק בתחום אפור של קשרי הון ושלטון וחלקם אף עוברים לתחום הלא חוקי בעליל. נראה שבישראל עסקים אלו נעשים באופן פתוח וחופשי. אנשי השלטון רוקדים  יחד עם בעלי ההון ושומרים על האינטרסים שלהם יותר מאשר על האינטרסים של הציבור, ולאחר מכן מקבלים דוידנט בצורה של העסקה באחת החברות שלם. הדוגמאות הן רבות, כמעט כל נער אוצר או ממונה על השכר באוצר הפך לו למועסק של בעלי ההון. ואך חברי כנסת מצאו להם מקום נוח בחיקו של ההון הישראלי.

זכורני כי לאחר שישראל התקבל לOECD המשותף הגיע לכאן נשיא הארגון ובהרצאתו טען: כי אם תימשך מגמת הריכוזיות במשק הישראלי צמיחתו של המשק תעמוד בסכנה. ואני אומר אם תימשך מגמת הריכוזיות בואו ונצא כמו בכל המזרח התיכון לרחובות, כי קצה נפשנו בחנק הכלכלי הזה, בעוד נגיד בנק ישראל מעלה את הריבית במשק וחונק את מעמד הביניים, בעוד מחירי הדירות מאמירים ואין ידם של זוגות צעירים משגת לקנות לעצמם דירה, בעוד מחירי מוצרי המזון הופכים לנטל שקשה על חלק מניכר מהמשפחות לעמוד בו, הגיע הזמן לומר די! אולי בחתונה הזו תהיה תחילתו של הסוף.

לסיום ברוח חג השבועות אעלה ברשותכם שאלה ואציע תשובה: רבים אוכלים מאכלי חלב בחג, אך מעטים יודעים מדוע? על כן מתבקשת השאלה: מדוע אוכלים דברי חלב בשבועות? ובכן לא, זהו אינו מסע שיווקי של אחת המחלבות הגדולות בישראל, וגם לא דבר שנקבע בעת החדשה. אכילת מוצרי חלב מקורה בכך שתורת ישראל נמשלה לחלב, על כן אכילת מאכלי חלב הינה כאכילת דברי התורה. מקווה שאני שבחתונת בנו של תשובה אכלו הרבה מאכלי חלב, ושאזרחי המדינה ירבו במאכלי חלב ואז, אולי אז, תנחת התובנה כי מצבו של העם הולך ופוחת, ויפתח החלב את עיניהם כדברי אמת חיים.

חג שמח, חודש טוב ושובע טוב לכולם. ובעיקר מי ייתן ולא נדע עוני ומחסור.

 

לבלוג של הני

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  ועוד בחג השבועות

  בחג השבועות קוראים את מגילת רות ובה מופיע ,כמדומני לראשונה בתנ"ך, הסדר הגיור כהלכתו.

  וראה זה פלא: העליתא הדתית האורתודוכסית החולבת את לשד המדינה אזרחיה וחוקיה, לה יש אגנדה אחרת לגמרי ובלי ההתפלפלות שלה והגיור לפי דרכה ודעתה דבר לא יקרה פה. הגרים טובים "למות בעד ארצינו" אבל לא טובים לשום דבר אחר.

  מנחם

 2. איש פשוט :

  לא ברור למה מר זובידה נזקק לחג השבועות. אפשר להגיד את אותו הדבר בלי להכנס לטעויות ואי דיוקים .
  השם הרביעי של החג (ויש יאמרו- שמו הראשון) הוא "מתן תורה" וזו סיבת החג המרכזית, וכן- יש לו תאריך- "שבעה שבועות ממחרת לשבת" (ונכון יש ויכוח שהוכרע בין צדוקים לפרושים האם הכוונה היא משבת שלאחר הפסח או משבת הפסח עצמו).
  ויחד עם זה "מי יתן שלא נדע עוני ומחסור"

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.