חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העיקר שיש הסתה

נושאים דעות, זכויות אדם ב 9.06.11 6:07

בהיעדר מדיניות ברורה לגבי מהגרי העבודה, ההתיחסות בפועל מאוד מכוערת. ק.טוכולסקי תוקף את הצביעות ואת ההסתה ביחס למהגרי העבודה מאפריקה

מיום שמספר מבקשי המקלט מאפריקה החל לעלות מנהלת ממשלת ישראל מסע הסתה כנגד אוכלוסיה זו. הממשלה גם מבטיחה השכם וערב לעשות כל שביכולתה בכדי למנוע את המשך הגעת אוכלוסיה זו ושרי הממשלה במיוחד שר הפנים לא חדלים לתאר את הסכנה שבהצפת המדינה ב"מהגרי עבודה מאפריקה".

אני לא מערער על הגדרתם של מבקשי המקלט בישראל כמהגרי עבודה. רובם ככולם אכן יכלו לקבל מעמד של פליט במדינה אחרת ועד כמה שאני הבנתי מלמידת הנושא, ישראל אינה המדינה שחייבת לתת להם מעמד לפי הקריטריונים שנקבעו באמנת הפליטים של האו"ם. אולם מדינת ישראל שטוענת מצד אחד שמדובר במהגרי עבודה עושה מצידה לטובת המעסיקים הכל בכדי שהאפשרות למצוא בישראל עבודה תמשיך להוות גורם משמעותי להגעת עוד ועוד מבקשי מקלט דרך הגבול המצרי.

מהגרי עבודה מגיעים למקומות בהם הם יכולים לעבוד. אם לא הייתה עבודה בישראל לא היו מגיעים לכאן מהגרי עבודה. ההגירה מאפריקה מתנהלת לאורך שנים במספר צירים וכל עוד הצירים לכיוון אירופה היו נוחים יותר, מספר האפריקנים שהגיעו לישראל היה נמוך ורובם ככולם נמצאו זכאים להגנה כלשהי. מה לעשות ובעשור האחרון הרבה יותר קשה היה להגיע מאפריקה לאירופה, ובמקביל לסגירת השערים באירופה החלו לעלות באופן משמעותי מספרי מבקשי המקלט/המסתננים/מהגרי העבודה שהגיעו לישראל. את רובם המוחלט ישראל אינה יכולה להחזיר לארצותיהם או אפילו בחזרה למדינה ממנה הגיעו, מצד שני היא גם לא חייבת להכיר בהם כפליטים (פליט = תושב) וכך נוצרה בישראל אוכלוסייה שמקבלת הגנה קבוצתית ואשרת שהיה ונשלחת לרחוב. ברחוב הם מחפשים עבודה.

שנים ארוכות עברו עד שישראל למדה להתמודד וגם זאת בהצלחה חלקית עם ניצול עובדים זרים. כעת היה ניתן לחשוב שבמשרד הפנים שכבר הכיר בכך שהסיבה העיקרית לדרישה לעובדים זרים נובעת מהאפשרות של ניצולם, מישהו יבין שגם זרים שהסתננו וביקשו מקלט הם אוכלוסייה קלה לניצול. זה לא קרה. איש לא דאג להסדיר את עבודת מבקשי המקלט השוהים בישראל באשרת שהיה. מצד אחד לכאורה אין להעסיקם, מצד שני באין פתרון למחייתם המדינה מעלימה עין מכך שהם עובדים. התוצאה: למעסיקי העבדים של החברה הישראלית, לקבלנים במקצועות בהם השכר הוא נמוך והתנאים מחורבנים, ניתן טרף קל חדש. אוכלוסייה שמדברת עברית גרועה יותר מזו של העולים החדשים שנשלחו למטחנת הבשר של קבלני הניקיון והשמירה, אוכלוסייה שמודעת פחות לזכויותיה ומפוחדת יותר בארץ שהיא לא ביתה. פשוט מתנה לשודדים. משרד הפנים יכול היה לתת להם אשרת עבודה שתבטיח את זכותם לעבוד. משרד הפנים יכול היה להכשירם לעבודה במקצועות בהם עובדים זרים ולחייבם לעבוד רק בהם, משרד הפנים יכול היה פשוט להסביר להם את זכויותיהם, אבל משרד הפנים לא עשה את כל זה. הוא פשוט שלח לזרועות המעסיקים העושקים את בשר התותחים הכנוע ביותר.

בכל מה שנוגע להגירת עבודה יש כללים ברורים. מהגרי עבודה באים למקומות בהם אפשר לעבוד. כי גם התנאים הכי מחורבנים במקומות הללו טובים ממה שיש להם בבית. לכן מי שחושב שההגירה שמגיע אליו באופן לא מוסדר כהגירה של מבקשי מקלט שהוא חושד בהם שהם מהגרי עבודה צריך לדאוג שלא תהיה עבודה זמינה לזרים. כיצד מפחיתים את הכדאיות של זרים? שומרים על זכויות העובדים שלהם. מעסיק שצריך לשלם לעובד מקומי ולעובד זר את אותו השכר ולהעסיקם באותם התנאים, יעדיף את העובד המקומי שדובר את השפה ומכיר את התרבות. ההעדפה לעובדים זרים נובעת בכל תחום מהתחרות הלא הוגנת של אוכלוסייה זו שמוכנה לעבוד בכל תנאי. לכן משרד הפנים היה צריך לדאוג למבקשי המקלט ולזכויותיהם, האכיפה על מעסיקיהם היתה צריכה להיות קשוחה והם גם היו צריכים להתבקש ולשלם היטל על העסקת עובד זר.

אז מה יש לנו, יש לנו שר פנים שמעודד את הגזענים הכי חשוכים נגד ה"סכנה השחורה", ומצד שני לא עושה את הדבר היחיד שהוא יכול לעשות באמת בכדי להפחית את מספר המסתננים דרך הגבול. זה לא מפתיע, שרי הפנים של ישראל, רובם מש"ס אבל גם משינוי, דיברו הרבה על הצורך להפחית במספר העובדים הזרים ובאותה העת חתמו על אשרות העבודה של זרים חדשים חלקם מיותרים. בין הרטוריקה הגזענית המבחילה נגד הזרים ועצימת העין מהעסקתם בתת תנאים עובר חוט השני שמאפיין את הימין הישראלי שמדבר מהבוקר עד הערב ברטוריקה לאומנית וגזענית מבחילה ובתכלס משרת את ההון. בפועל, מדיניות משרד הפנים שמסרב להסדיר את מעמדם של מבקשי המקלט ומאפשר את העסקתם בתנאי עבדות וללא פיקוח היא היום גורם המשיכה מספר אחד לעוד מסתננים בדרום בדרכם לחפש עבודה בישראל.

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

5 תגובות

 1. נדב פרץ :

  טוכולסקי, אתה לא מדייק.
  אם ישראל, אכן, לא יכולה להחזיר את הפליטים לא לארצות המוצא ולא למדינה שממנה הגיעו, מכיוון שהם סובלים שם מסכנה – הם נחשבים פליטים כאן, ועל מדינת ישראל חלה החובה החוקית (בהתאם לאמנות שהיא חתומה עליהן) להעניק להם מעמד פליט.
  ישראל, כמובן, גם יודעת את זה – ולכן היא נמנעת מלבדוק את מעמדם של כל מי שמגיע מסודאן ומאריתריאה. אם הם כל-כך במובהק 'מהגרי עבודה', למה לא לבדוק את הטענות שלהם, לגלות שהן שקריות ולשלוח אותם חזרה הביתה?

 2. תומר ישראלי :

  מסכים עם טוכולסקי. ככלל, אנחנו רוצים להקטין את מספר העובדים הזרים והדרך לעשות זאת היא על ידי הקטנת המוטיבציה שלהם לבוא. זה יקרה אם למעסיקים לא יהיה כדאי להעסיק אותם.
  כל עוד מתאפשרת העסקה ללא זכויות בתנאי עבדות זה ימשיך להיות כדאי למעסיקים (ולצערי גם לעובדים) והם ימשיכו לבוא. המדינה צריכה לגרום לכך שהעלות למעסיק תהיה לפחות קצת יותר גבוהה מעלות העסקת ישראלי.
  דרך אגב, בחודש הבא תורי לשמור בגבול הדרומי… לידיעתכם רוב רובם של מהגרי העבודה החוקיים והלא חוקיים מגיעים לארץ דרך — נתבג! להערכתי ניתן היה להימנע מהשקעה של מליארד+ ש"ח בגדר הדרומית אם רק היינו דואגים לעניי עירנו ומונעים מהמעסיקים להשפיל את הזרים.

 3. יונתן :

  ההשקעה בגדר היא הכי טוב שיצא מכל סיפור המסתננים,גם ללא מסתננים נכנסים דרך הנגב המון סמים ובזמנו נכנסו גם נשים לזנות.

  לא נראה שיש מניעה חוקית להחזיר מסתננים למצרים.

 4. ק. טוכולסקי :

  נדב
  אתה טועה כי ישראל היא לא המדינה הראשונה בה הם יכלו לקבל מעמד אלא בדרך כלל מצריים ולכן מצריים הייתה הנקודה בה הם היו צריכים לקבל מעמד וישראל יכולה להרחיקה למצרים. בגלל זה האו"ם לא עושה לנו את המוות לגבי לתת להם מעמד. פשוט לא מגיע לרובם המוחלט. אם כל פליט היה יכול לבחור את המדינה בה הוא יקבל מעמד כולם היו מגיעים לסקנדיניבה אבל יש פליטים שהמדינה הראשונה אליה הם הגיעו היא אריתריאה ולכן שם הם קבלו מעמד.

  יונתן, הגדר טובה וחשובה אבל כמו שמוכיחה הגדר בין ארצות הברית ומכסיקו זה לא מספיק. אכיפת חוקי עבודה וביקורת קשה על מעסיקים תמיד הוכיחו את עצמן יותר טוב 

 5. נדב פרץ :

  ק: זה נכון, אם מצרים נחשבת למדינה בטוחה עבורם. וזה מאוד מוטל בספק, בהתחשב בדברים שהם עוברים שם.

  הנקודה היא שאם הם לא זכאים למעמד פליט, הפתרון הוא מאוד פשוט – להפעיל ועדות לקביעת מעמד, כמו שישראל נדרשת לעשות ממילא, לתת מעמד פליט למי שמגיע לו ולגרש את מי שלא מגיע לו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.