הקו התחתון של עולם הנדל"ן

למחירי הנדל"ן המשתוללים יש גם מחיר אחר של הגירה מישראל החוצה. ק. טוכולסקי מספר את סיפורה של האזרחית מ., שעברה שיכלה לקנות דירה בעיר הבירה, רק לא שלנו. כל המספרים לפניכם

האזרחית מ. ירדה מהארץ. לא אתמול, הרבה זמן גם לא בטוח שהיא באמת  ירדה או שמה רק נחה בחו"ל לפחות עד לאחרונה. כעת החליטה האזרחית מ. שהגיע הזמן להפסיק לחיות בשכירות וכדאי לקנות דירה. האזרחית מ. חיה בברלין, עיר בירה של מדינה אירופאית עשירה. היות שהיא לא נשואה וגם לא ממש מתכננת כרגע משפחה ענפה, החליטה האזרחית מ. שהונה העצמי אחרי שנים של עבודה וחיסכון בישראל בתוספת עזרה מההורים מגיעה ל-200 ומשהו אלף שקל, לקנות לעצמה דירת שני חדרים עם מרפסת. סולידי, 50 מטר ברובע של המעמד הבינוני על קו התפר מערב מזרח. נכון, ב-50,000 היורו שהיא תשקיע היא יכולה הייתה לקנות במזרח העמוק, (אי שם ליד מצבת הסוציאליסטים בליכטנברג) דירה גדולה יותר. אבל אין לה עיניים גדולות. שני חדרים, 50 מטר, דירה משופצת והמחיר כבר כולל את הטיפול בהעברת הנכס והתשלום למתווך.

עד לפני שנתיים חיה האזרחית מ. בירושלים, כאן דירת שני חדרים בשכונה של המעמד הבינוני הייתה עולה לה לפחות פי 3. אם היא בכלל הייתה מוצאת דירה שכזו. עם החסכונות שיש לה אחרי עבודות סטודנט, מענקי שחרור ועזרה מההורים היא הייתה צריכה להשתעבד למשכנתא של כ-3,000 ש"ח בחודש לתקופה של כ-20 שנה. לא חייבים לגור בעיר בירה, אבל גם בערים אחרות בישראל בהן יש עבודה קשה היה לה למצוא דירה שלא תחייב אותה לפחות לקחת משכנתא של 300,000 ש"ח. והסכום לא היה כולל שיפוץ, עורך דין ומתווך. בסך הכל מי שרוצה לחיות בארץ הקודש צריך לשלם.

יאמרו המקטרגים, בברלין יש עודפי דירות שנובעים מכך שהקומוניסטים ימ"ש בכל מדינות מזרח אירופה בנו והמון בכדי לפתור את מצוקת הדיור האיומה שאיפיינה את פרוורי הפועלים של ערי התעשייה בגרמניה ובהונגריה, בצכיה ובסלובקיה. המקטרגים יציינו גם את הבנייה הקומוניסטית המכוערת ויקנחו באמירה שברלין היא עיר ענייה. על כך אפשר רק לומר שגם ירושלים היא עיר ענייה. שהבנייה הקומוניסטית בניגוד לזו שבה קבלנים מנסים רק לחסוך עמדה בתקני איכות מחמירים והיום במקומות כמו ברלין השכונות במזרח (ובתנאי שיש להן גישה טובה לתחבורה ציבורית כמו פרנצלאוברג) הן המבוקשות ביותר בידי צעירים ושהעלות של בנייה בגרמניה ממחיר יום העבודה לעובד בניין או שיפוצים ומחיר החומרים אינם זולים מאשר בישראל. בסופו של יום גרמניה לא לבד, גם בפריז יוכל אדם לקנות דירת 2 חדרים זולה יותר מאשר בירושלים ובעוד שלל מדינות באירופה.

יותר מכך, האזרחית מ. שילמה שכר דירה בירושלים בתמורה לזכות לגור בחדר בדירה עם שותפה, כ-2,000 ש"ח. לא כולל ארנונה, מים, חשמל וגז. היום בברלין האזרחית מ. משלמת בדירה עם שותפה כ-250 יורו (1,200) ש"ח בדירה עם שותפה אבל המחיר כולל הכל. בברלין עיר בירה של מדינה עשירה יש פיקוח הדוק על מחירי השכירות (למרות שגם שם חלה עליה). ומה עוד יש בברלין ואין בישראל: הוא בנייה ציבורית נרחבת לשכירות, פיקוח על מחירי שכירות, איגודי עובדים חזקים בענף הבניין, עירייה שמנוהלת בקואליציה של ס"ד ומפלגת השמאל (קומוניסטים ועוד), תודעה צרכנית של התושבים, ארגוני שוכרים ולא רק ארגוני בעלי בתים. חלק ניכר (למעט הרכב הממשלה) קיים בערים גרמניות אחרות. בישראל לעומת זאת אין בעיה למי שמתנגדים לצעדי הממשלה שנועדו לצנן את עליות המחירים בשוק הנדל"ן לאיים בהתייקרות השכירות אם אנשים לא יקנו דירות, כי אין כאן שום בעיה ליקר שכירות, אין פיקוח ואין התערבות.

האזרחית מ. עשתה במדינת ישראל את רוב חייה, היא גדלה ולמדה כאן, היא שירתה שירות צבאי מלא, היא הלכה לאוניברסיטה ועשתה שני תארים. איפשהו בדרך היא נשברה. אני לא חושב וגם לא היא שהיכולת לקנות דירה במקום אחר בלי להשתעבד לבנקים ולהעשיר קבלנים ומתווכים היתה נקודת השבירה שלה, אבל נדבך אחר נדבך נוספו לקושי לחיות בישראל והיכולת לקנות דירה במחיר הוגן רק מעגנת את החלטתה. היא לא לבד, אלפי ישראלים חיים רק בברלין ועוד אלפים רבים במקומות אחרים. ומי שיכולים היום למכור את הנכס שלהם בארץ להחזיר את המשכנתא, לקנות נכס בחו"ל ולחיות מההפרש כמה שנים בשקט גם הם כבר לא מעטים. מדינת ישראל מחריבה את עצמה ולאיש לא אכפת, העיקר שמחירי הדירות המנופחים מנפחים את נתוני הצמיחה ומעמד בינוני מרושש שלם משלה את עצמו לחשוב שלפחות יש לו דירה. ליותר ויותר אנשים ברלין כבר לא כל כך רחוקה, גם לא טורנטו, או כל מקום אחר שצעירים שמוכנים לעבוד קשה יודעים שלעמלם וחריצותם תהיה בו תמורה, למקום שיש בו לא רק מלחמה אין סופית, טייקונים עריצים, גזענות ניכור ואדמה קדושה אלא גם חיים נורמאליים ויחס של כבוד למדינת הרווחה.

 

Tags: , ,

4 Responses to “הקו התחתון של עולם הנדל"ן”

 1. האזרח הייי הגיב:

  1. אנחנו נתנו לעולם את התנך.

  2. אנחנו העם היחיד שגורש מארצו, שרד 2000 שנה וחזר לגדולה היום

  3. אנחנו העם היחיד ששפתו שרדה 2000 שנה והיום עושה COMEBACK

  4. הגניוס היהודי 0.02 אחוז מהעולם ו 20% מקבלי נובל כמו פרויד אינשטיין וסמי דוייס ג'וניור

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  והאזרחית מ. חיה בברלין כמו זוכה פרס הנובל איינשטיין. האזרח היי, גם הארמנים עשו קמבק אחרי אלף ומשהו שנים בלי עצמאות ואיזו שואה קטנה, נו היית רותה לגור בנגורנו קרבך ולחיות בסכסוך מטופש עם הטורקים והאזרים?

 3. שי הגיב:

  גם בערים אחרות דירות יקרות בטירוף. לפני חצי שנה קניתי דירת 2.5 חדרים משופצת בפ"ת בעלות של 950,000 ש"ח והיא אפילו לא בשכונות החדשות והיקרות כפר גנים ואם המושבות. כיום הדירה אפילו יותר יקרה.

 4. עמית-ה הגיב:

  לא מזמן היה כתוב בדה-סמרקר שחלה התאוששות במחירי הדירות בפריפריה.
  ובאופן די שגרתי אנחנו קוראים בעיתונים על בורסה משגשגת.
  מה המשמעות של הטיפשויות שהכתבלבים הכלכלים כותבים בעיתונים? מה הם לא יודעים שעליה של מחירי הדיור היא אינפלציה?
  הם לא יודעים ששגשוג בורסאי זה טוב כמו גידול ממאיר מהיר?
  הם יודעים אבל זה המולך שאליו הם משתחווים.

Leave a Reply