חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה – פרשנות ראשונית לפרטי ההסכם

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 3.06.11 2:47

ביקורת עניינית על הסכם עוז לתמורה דורשת התמקדות בפרטים ואת זה לא תמצאו בתקשורת ההמונים. אם אתם מתלבטים אם להצטרף או לא, קחו נשימה ארוכה והיכנסו

מאת: איתי אשר

עיקרי הסכם "עוז לתמורה" פורסמו אמש באתר ארגון המורים. הפרטים בהודעת הארגון דומים מאוד לאלו שאספנו במהלך החודשים האחרונים וסוכמו בסדרת הכתבות "עוז לתמורה כל השאלות והתשובות". לעתים הופתענו לרעה ולעתים קרובות יותר הופתענו לטובה. קיבלנו מענה לחלק מהשאלות שהעברנו לפני כחודשיים לרן ארז, אך חלק מהשאלות עדיין נותרו פתוחות.

כמה נקודות מעניינות לציון לגבי הודעת ארגון המורים (מסודרות לפי סדר הופעת הנושא בטקסט)

1. שעות חינוך / הכנה לבגרות / תפקיד נמנות בתרשים המופיע באתר בתוך 24 השעות. מי שקורא זאת עשוי להבין שאלו שעות שיורדות מה-40 שעות המשרה והמחנך הולך הביתה לפני מורה שאינו מחנך. אבל מהכנסים שערך רן ארז ניתן היה להבין שהשעות הללו הופכות לשעות שהיה. נושא זה דורש הבהרה.

2. בזמן המאבק נגד אופק חדש מחו המורים נגד הכנסת שעון נוכחות לבתי הספר, בטענה שהצעד מבטא חוסר אמון כלפיהם ופוגע במעמדם כבעלי מקצועות חופשיים. מכיוון שגם ב"עוז" יהיה שעון נוכחות, רן ארז נדרש לפתרון הסברתי יצירתי: "הדפסת כרטיס הנוכחות באה כדי למנוע ממנהלים להעסיק את המורים מעבר לשעות הנדרשות".

3. תוספת השכר "תהיה בשיעור 51.35% היא תוספת לשכר המשולב ומתוספת זו יחושבו גם כל הגמולים האחרים. במילים אחרות, השכר בכללותו יעלה ב- 51.35%… שכר זה כולו הוא שכר פנסיוני וממנו יופרשו, מלבד לקרן הפנסיה, הפרשות גם לקרנות האחרות." זהו מענה חשוב לכל המבקרים שטענו שהתוספת לברוטו תהיה קטנה מאוד ביחס לתוספת לשכר הבסיס, ותיראה דומה מאוד לתוספת ב"אופק חדש". עם זאת, יש לזכור כי מורי בתיה"ס היסודיים קיבלו תוספת קטנה יותר (כ-30% בממוצע) אבל עבור תוספת קטנה יותר של שעות שהייה.

4. תוספת השחיקה קוצצה. המידע בכנסים ופרסומים רבים בתקשורת מאז דצמבר 2010 התייחסו לתוספת שחיקה של 5% בנוסף ל"תוספת עיני" של 6.25 אחוזים, בנוסף לתוספת הרפורמה (42%). בהסכם שנחתם מדובר על תוספת שחיקה של 2.1% ו"תוספת עיני" של  7.25% (בפעימות). גם זה עשוי להיות חלק מ"הפתרון היצירתי" שמנע את הפגיעה בנוסחת תוספת הוותק.

5. נשמרה נוסחת הוותק הייחודית למורים, בניגוד להצעת עוז לתמורה המקורית מ-2004 המוותרת על חלק נכבד מתוספת הוותק לטובת תוספות דרגה, ובניגוד למצב ב"אופק חדש". זהו הישג חשוב.

6. מאידך, אין שום התחייבות לגבי היקף תוספות הדרגה (בעבר נאמר בכנסים שכל דרגה שווה לתוספת של 9-10% בשכר). ייתכן שכדי לשמור על תוספת הוותק הוקטן הסכום של תוספות דרגה ביחס להצעת עוז לתמורה המקורית. זה יכול להיות ה"פתרון היצירתי" למשבר האחרון שלפני החתימה: האוצר טען שאין די תקציב לשמירה על תוספת הוותק, רן ארז רמז במכתב פומבי (שהורד בינתיים מאתר הארגון אך ניתן לקראו כאן) כי הוא מוכן לפתרון שלא יפרוץ את מסגרת התקציב.

7. פורסמו טבלאות של נקודות קרדיט עבור ביצוע תפקיד והצטיינות, אך לא נאמר כמה נקודות דרושות למעבר בין דרגה לדרגה, או אם קיימות מכסות מספריות לדרגות הגבוהות, כמו באופק חדש. מורה לא יכול לחשב מן הנתונים מתי ואיך הוא צפוי לעלות בדרגה, או איזו דרגה היא יעד ריאלי בשיא הוותק.

8. הערכת מורים, תתבצע ע"י ההנהלה, באמצעות כלי שיפותח בראמ"ה, בדומה למערכת של "אופק חדש". בעבר הפחידו אותנו ש"כדי להפעיל את סולם הקידום בדרגות [באופק], הראמ"ה תעסוק באיסוף מידע על המורים לתוך מאגר מידע" והמאגר תואר כאילו מדובר בגרסה מודרנית של מרתפי ה"שטאזי" (כאן). אם זה באמת נכון, סביר שיקרה אותו דבר גם ב"עוז לתמורה", אבל סביר יותר שבשני המקרים אין שום כוונה לנהל מאגרי מידע אישי על מורים במטה משרד החינוך.

9. ההצטרפות לרפורמה היא וולונטרית, אבל… זה סותר את המוצהר במסמך כי הפעימה הראשונה תחל בכל 1200 בתי הספר העל יסודיים בישראל, וכי ב- 1.9.2014 תיושם הרפורמה במלואה בכל בתי הספר. למי שזוכר את מסעי הלחצים של מנהלים וראשי סניפים בהסתדרות המורים להצטרפות בתי ספק ל"אופק חדש" בוודאי תידלק נורה אדומה למקרא המשפט הבא במסמך "תוספת השכר למנהלים שבית ספרם יצטרף לרפורמה היא בשיעור של 30%."

10. שיפור תשתיות – יש תקציב, אבל מתי תתחיל ותיגמר הבנייה? מתנגדי האופק טענו, ומחקר ראמ"ה אושש זאת, שהוראה פרטנית ופעילות תומכת הוראה כמו בדיקת מבחנים או הכנת מערכי שיעור אינה אפקטיבית ללא תשתית מתאימה (ראו דוגמה כאן). יישום רפורמת "עוז לתמורה" יתחיל בדיוק באותם תנאי צפיפות ודוחק, כי לכל הצדדים אצה הדרך להראות שינוי.

11. "גמישות ניהולית" או "כמה קל לפטר מורה" – שוב סתירה לכאורה. הפעם בין הטקסט באתר הארגון ובין
הודעת האוצר/החינוך.

דברי רן ארז: "הליך הפיטורים הפדגוגיים, כפי שהיה מקובל עד כה, שונה. השינוי הוא לטובת המורה,
שכן גם הליך זה הופך לשקוף יותר, היות שהוכנסו בו בלמים שלא היו קיימים קודם לכן"

דברי דוברות האוצר והחינוך: "קיצור הליך הפיטורים הפדגוגיים לשנה אחת בלבד במקום שנתיים בהתאם למתווה החדש."

באותה רוח, מדגיש רן ארז כי "אין העצמת מנהלים מעבר למה שהיה בעבר.", בניגוד להודעת משרדי האוצר והחינוך, שייחדה סעיף נרחב להעצמת המנהלים במסגרת הרפורמה.

12. מורים שלא יצטרפו יקבלו "תוספת עיני" (7.25% בפעימות), אך לא נאמר אם יקבלו את תוספת השחיקה. התמריץ להצטרפות לרפורמה הוא לפיכך לא 51.35% אלא 44.1% (או 42%).

13. אף מילה על צמצום מספר התלמידים בכיתות – עמוד תווך בדרישות המורים בשביתה הגדולה וגם בעקרונות הרפורמה, כפי שהוצגו בכנסי ההסברה בחודשים האחרונים.

14. חטיבות הביניים בינתיים לא בהסכם. לכן כותב ארז כי שלב ב' במהלך, המתחיל כעת "החלתו של ההסכם גם על חט"ב, כדי שהוא יכיל בתוכו את כל המורים בבתיה"ס העי"ס חברי ארגון המורים". היות שבחטיבות המורים יכולים לבחור בין שני האיגודים, נהירה המונית מהסתדרות המורים לארגון תהווה ניצחון אדיר לרן ארז ומכה קשה ליוסי וסרמן. מאידך, אם רוב מורי החטיבות ימשיכו להיות חברי הסתדרות המורים, המשמעות תהיה שהם אינם רואים בעוז לתמורה חלופה עדיפה על האופק.

15. שאלות רבות נותרו פתוחות. חלק מהשאלות שהפנינו לרן ארז לפני כחודשיים אינן מקבלות מענה בטקסט. בין השאר שאלנו על מצבם של מורים המלמדים כיום יותר ממשרה שלמה, על אפשרות של מורה לחזור בו מהצטרפות לרפורמה לאחר תקופת ניסיון, ועל החיבור בין חובת מורים לתת מכסת שעות פרטניות ובין הצרכים המשתנים של תלמידים. אנו מקווים שיתפנה להשיב.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , ,

16 תגובות

 1. רוני פיזם :

  ניתוח טוב שאלות נוספות

  כמה שאלות:
  גמול חינוך כיתה באחוזים גמולי הכנה לבגרות גמול הכשרות נעלמו. הם מומרים בנקודות זכות??
  שעות גיל מופיעות רק על השעות הפרונטליות. אין הקלה בשעות פרטניות. באופק חדש יש הקלה לאמהות עובדות בשעות שהייה.
  אבל הכי חמור זה היישום החלקי. בשנה הראשונה המורים מקבלים תוספת שכר של שליש מהתוספת ,כ 15 % אבל יש אלפי מורים שעובדים מעל מישרה . זה לא חריג מורים שעובדים 130% ויותר. לא רק שהם לא יקבלו תוספת שכר אלא שהם ירדו בהכנסה.
  שוב רק קריאה של ההסכם ופרוט דרך חישוב התוספת תוכל להיות בסיס לניתוח ההסכם

 2. חמוד :

  ועוד שאלות

  1. כח העזר למנהל , סגנים ושאר בעלי תפקידים . קבוצה זו לרוב מקבלת שכר בהיקף של 150% משרה , בחלוקה הבאה : משרה רגילה אחת ועוד חצי משרה בגין שעות התפקיד .
  אין מענה , לקבוצה זו , ואם לא ירגישו שיפור בהכנסה ( לא הפחתת שעות פרונטאליות ) לעומת מצבם העכשווי , אז ינטשו את תפקידיהם וישאירו את המנהל בודד בצריח .
  2. ההפעלה המדורגת : לא ברור אם ההפעלה ההדרגתית בשנתיים הראשונות תהיה יחד עם שימור המצב הקיים , כלומר מי שעובד עכשיו 130% ימשיך לעבוד כך ויתווספו לו שעות הרפורמה .
  3. רן ארז מאבד את הבייבי שלו – חטיבות הביניים . הרי כל מאבקו הוא להציע למורי החט"ב רפורמה טובה יותר מאופק חדש . עכשיו הוא מדבר על שלב א' ושלב ב' ( מורי החט"ב יצטרפו בשלב ב' שרק אלוהים יודע מתי יהיה )מצד שני בפורום אופק חדש באתר הסתדרות המורים כתוב במפורש שעוז לתמורה תחול על כל מורי התיכוניים ללא קשר לשייכות האירגונית שלהם ואופק חדש יחול על כל מורי החט"ב ללא כל קשר לשייכות האירגונית . שלב ב' שמדברים עליו הוא אופק חדש מחודש ומותאם לכלל מורי החט"ב . אז עכשיו מורי החט"ב הזקוקים נואשות להגדלת משכורתם יעדיפו להצטרף עכשיו לאופק מאשר לחכות זמן בלתי מוגבל ללא הסכם . ביי ביי מורי חט"ב .
  3.הפנסיה של המורים הוותיקים . לא ברור לפי איזה טבלת שכר תחושב הפנסיה שלהם אם יפרשו עוד 5 או 7 שנות עבודה בעוז לתמורה .
  4. תנאי ההצטרפות . יש שמועה שבנוסף להסכמת 75% מהמורים , חייבת להיות הסכמת המנהל ( ז.א. יש לו זכות וטו ) וחייבת להיות הסכמת המפקח והסכמת הבעלות .
  5. יש להעמיד סימולטור שכר וסימולטור פנסיה למורים .

 3. מערכת עבודה שחורה :

  קוראינו מוזמנים לנסח שאלות ענייניות (לא מתקפות והתבכיינות) ולשלוח אותן ל[email protected] עם העתק לפרסום כאן [email protected]

  טיפים למכתב אפקטיבי כאן
  http://www.blacklabor.org/?page_id=1794

 4. מערכת עבודה שחורה :

  לגבי שעות גיל ושעות אם – ככל הידוע לנו יש הקלה פרופורציונלית גם בשעות שאינן פרונטליות

  לדוגמה מורה מעל גיל 55 – משרה מלאה = 33 שעות.

  http://www.blacklabor.org/?p=27834

 5. ארטור-לחמוד :

  תהיותך לעניין-תשובות חלקיות

  תשובתי הינה לסעיף 3 שלך .
  הבלגאן עם חטיבות הביניים נובע מהקביעה של בית הדין לעבודה שההסכם התקף לכל חטיבות הביניים הינו ההסכם של האיגון עם רוב החברים בחטיבות .הקביעה בזמנו היתה שההסתדרות היא הגוף הגדול יותר בחטיבות.
  בחודשים האחרונים היתה תזוזה מההסתדרות לאירגון ,וכן נעשה סקר של מי עובד איפה ,ובאיזה אירגון הוא חבר .
  אם וכאשר ימצא שהאירגון הינו בעל רוב בחטיבות הביניים ,יש להניח שבית הדין יצטרך לקבוע שעוז לתמורה הוא התקף .

  אני לא חושב שרן ארז ילחם עבור מורי ההסתדרות שירצו לעבוד בתנאי עוז לתמורה כי זה יגרום לחיכוכים גדולים עם וסרמן .כמו גם שיש הגיון מבחינתו שמי שמתעקש למרות האופק שנכפה להשאר חבר הסתדרות ,אז שיואכל את הדיסה שוסרמן בישל .
  לטענתך חמוד שבגלל שאנשים נואשים לכסף יצטרפו לאופק ,אענה שהרבה מאד אנשים בעולם פוגעים בעצמם בדרכים שונות ומשונות שלכולן יש הסבר סביר או טוב בעיני הפוגע .אין להם להלין אלא על עצמם .
  בקשר לפנסיה לא נאמרה עדיין אפילו מילה משמעותית אחת.
  מי שבפנסיה צוברת אין שום בעיה תחשיבית.
  מי שבפנסיה תקציבית יכול להפגע אנושות אם ילכו על פתרון בסיגנון האופק החדש .

 6. חן נעמי ט :

  השרץ כבר הוכשר. זו השורה התחתונה.
  בי"ס יכול להעסיק מורים לפי חוזים רבים ומגוונים.
  זהו הלו"ז של ההסכם.
  למורים ניתן לבחור לכאורה, אבל כשהמנהל מחלק בונוסים? הלכה גם הבחירה.

  עכשיו, אחרי שנים של ייבוש משכורות המורים והמערכת בכלל נשאר רק להתווכח מאיזה ברז שהתחיל פתאום לטפטף, עדיף לשתות.

 7. דורה :

  עוז לתמורה -רפורמה רעה מאוד עבור המורים

  כבר כתבתי מספר פעמים שהרפורמה רעה מאוד.
  עכשיו, לאחר פירסום הסעיפים שלה באתר המורים, צדקו כל אלה שראו את הדברים הרעים שהתהוו כלפי ציבור המורים. הוסף לכך את העובדה שרן ארז דאג ודואג להשתיק כל ביקורת לגיטימית כלשהי וכן דאגו באירגון המורים להסיר את פורום המורים- דבר המצביע על התנהלות בולשביקית בנדון.
  1- ההצטרפות אינה בגדר רצון אלא חובה ורן ארז לא אמר את האמת לכל אורך הדרך. תוך 3 שנים כל בתי הספר העל- יסודיים יחויבו להצטרף. כל הדיבורים שלו בדבר אישור של 85 % מן המורים בבית ספר כלשהו להצטרפות הם בגדר אשליה.
  2- ערך השעה יורד וזה היה ברור מן התחילה. ואולם, חמור מכך הוא שהמורים יידרשו מעתה והלאה לעבוד בבית הספר וגם בבית משום שאם נכונה החלוקה של 5 שעות לבדיקת מבחנים ועבודות ובחנים- אזי אולי רק מי שגאון יהיה מסוגל לעמוד בכך.
  3-בחתימתו על ההסכם, הפך רן ארז את המורים לפועלים כי הם יצטרכו לעבוד משעה 8 ועד 16 . העיקר שהמנהל או המעסיק או שניהם יראו שהמורה עבד 8 שעות.
  4-לגבי מורים ותיקים- אין שום מידע וניכר שרצון עוז לתמורה הוא להביא לפרישתם המהירה אך אין מסלולי פרישה כלשהן שהרפורמה מציינת.
  5-מה פירוש מסלולי הצטיינות למורים? האם ניתן לשפוט מורה המלמד הסטוריה או ספרות או מדעים ברמת אביב או בהוד השרון עם מורה המלמד מקצועות אלה בשדרות, באופקים או בכפר ערבי? האם האוכלוסיה של התלמידים היא אותה אוכלוסיה? האם מבחינה סוציו-אקונומית ואינטלקטואלית מדובר באותם נתונים?כל הנקודה הזאת היא עוד סעיף שטוטי חסר תועלת.ייתכן מאוד שהסעיף הזה בא על מתנ לגרום למורים ולמורות ללקק למנהלים על מנת שישרור משטר של הפרד ומשול.
  6-הכנסת מורים ומתן אישור לעבודה על פי חוזים אישיים אומרת שארז נתן את אישורו לתחילה בפועל של הפרטת מערכת החינוך.היות שכך, הצפיה היא שהמגמה הזאת תימשך בעתיד.
  -7היכן נעלם סעיף השחיקה שנחתם באישור בית הדין לעבודה?
  8-אין שום תוספת של 51 % אלא 42 % בלבד. כל השאר -תוספת שניתנה בינכה לכל המשק.
  9-התוספות הן ברוטו עבור ערך שעה שיירד בערכים של בין 10-16% בערך. זה אומר שהמורים בדרגת ותק אמצעית או ותיקה יתחילו עבודה לפי ערך שעה נמוך ממה שהוא היום.במלים אחרות:התוספת הריאלית פר שעה היא בעצם אפסית.
  10-מה פירוש מתן סמכויות למנהלים לפטר תוך שנה מורה שלא יעיל? ואם, נניח, היו למורה בעיות בריאותיות או כל בעיה אחרת- מדוע אין התייחסות לכך?
  11- הרפורמה הזאת רעה עבור המורים ואין בה בשורה כלשהי. צריך לזכור שבכל יום מוצרים התייקרו ומתייקרים ומתן תוספת שנתית ברוטו של כ-14 % +תופסת עיני היא בדיחה לא מוצלחת. צאו וחישבו אתם כמה אתם רק עומדים להפסיד בעקבות החתימה על מסמך הרפורמה ותבינו מדוע היא עסק רע.
  12- אין כל איזכור להקטנת מספר התלמידים בכיתות. אין כל איזכור למתן סמכויות ענישה כלשהן למורים.
  סיכום: למורים היה רע ועתה כל התנאים שלהם הורעו עוד יותר בכל הפרמטרים האפשריים.נא לזכור שאין שום אפשרות למחות או לשבות עד 2016- סעיף שהוא בעייתי מאוד ומראה עד כמה זכותם של עובדים המאורגנים באיגוד מקצועי לשביתה בוטלה לחמש שנים.

 8. איתי :

  חטיבות הביניים

  מאז תחילת הסיפור של אופק חדש ארגון המורים דיווח על מעבר של אלפי מורים מההסתדרות לארגון, הסתדרות המורים טענה בדיוק ההיפך. מכיוון ששני הצדדים הם בעלי אינטרס קשה לדעת למי להאמין.

  על פי משרד החינוך נכון ל- 2008 – האמת קרובה יותר לדברי ארגון המורים

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/997858.html

  ומצד שני מאז עברו כמעט שלוש שנים של שחיקת שכר למורים בארגון, מה שמגדיל את המוטיבציה להיכנס לאופק, ויכול להיות שהמצב השתנה.

  מרגע שנחתם עוז לתמורה כל הקלפים נטרפים.

  הסיבות המרכזיות שבעטיין מורים רבים בחטיבות התנגדו לאופק, רלוונטיות גם לעוז לתמורה הסופי (בניגוד לעוז לתמורה הרצוי):

  הרבה שעות בבי"ס (יותר מבאופק), ירידה בערך שעה, שעון נוכחות, תוכניות מדידה והערכה מבית ראמ"ה, וכן הלאה.

  לדעתי, פרט למתי מעט שיבחנו את פרטי הפרטים (מה שבלתי אפשרי לעשות כעת), מורי חטיבות שלא רוצים אופק בסבירות גבוהה גם לא ירצו עוז. עיון בפורומים של מורים כמו הפורום בתפוז, מראה שרוב התגובות מאוד מאוכזבות מעוז לתמורה, אך זה כמובן לא מדגם מייצג (לפי התגובות בווינט ערב ההתנתקות היה אפשר לחשוב שרוב הציבור נגד התוכנית, לפי התגובות שיש בווינט אחרי פיגוע גדול אפשר לחשוב שחלק נכבד מהישראלים בעד הכנסת הפלסטינים למחנות ריכוז והשמדתם).

  לכאורה, מתנגדי האופק אמורים להעדיף את ארגון המורים כארגון יציג כי זה מאפשר להם לבחור בין רפורמה לעולם הישן.

  אלא שההצהרות של רן ארז על הכנסת הרפורמה לכל בתי הספר תוך כמה שנים, והעובדה שמנהל בעוז מקבל 30% תוספת לשכר, בוודאי מדליקות אצלם נורה אדומה. קל וחומר כאשר הארגון עובר עם החתימה בבת אחת ממשבצת "הלוחם הלא מתפשר" למשבצת
  "הפודל הרגוע" (לדוגמה דווקא הסתדרות המורים התנגדה להודעה של שר החינוך על קיצור החופש הגדול).

  קשה לי להאמין שמורים שהם בוגרי המאבק באופק, ויודעים לדקלם טוב טוב את כל מה שמרתיע אותם באופק, יתפקדו מחר בהמוניהם לארגון המורים, גם אחרי דברי ההלל שמוצאים בעיתונות ובאתר ארגון המורים. הם כבר זוכרים איך תוארה אופק חדש בדיוק באותה העיתונות ובאתר של הסתדרות המורים. מי שהרגיש נבגד ע"י וסרמן, ירגיש שגם ארז בגד בו, ועכשיו בפורום של תפוז מישהי העלתה את הרעיון (המטופש לדעתי) של הקמת ארגון מורים שלישי.

  הפיצול הוא דווקא מזיק. קל לראות ששני הארגונים עוסקים יותר במאבק ביניהם מאשר בקידום החינוך ומעמד המורה. את הזמן שבו שני הארגונים מחויבים לשביתת נשק מול הממשלה היה כדאי לנצל כדי למזג אותם לארגון אחד חזק ודמוקרטי, שיוכל לנצל את מנופי הלחץ (השבתת גנים וכיתות נמוכות, השבתת בגרויות) לטובת כלל המורים.

  בהינתן שני העומדים בראש והאדישות הכללית של המורים, הסיכוי לכך הוא אפס.

 9. מערכת עבודה שחורה :

  תנאי פנסיה - מידע מכנסים

  המידע נכון לחודש פברואר

  http://www.blacklabor.org/?p=27846

  "נושא הפנסיה מצוי במו"מ.

  קיימת בעיה בפנסיית מבטחים הותיקה. על פי חוק בכנסת, הפנסיה על שכר אינה יכולה לעלות ביותר מ 2% לשנה + מדד. אם השכר יעלה בשיעור גדול מזה – ההפרשה הנוספת לפנסיה תועבר לקופת גמל או לקרן פנסיה אחרת. הארגון מנהל מו"מ באשר לתנאים שיהיו בקופות גמל או בקופת הפנסיה החדשה.

  במבטחים החדשה – לא קיימת בעיה, כי ניתן לצבור לפנסיה עד פעמיים וחצי מהשכר הממוצע במשק, כלומר עד משכורת של כ- 20,000 ₪.

  מי שבעוד שנתיים יצא לפנסיה, הפנסיה שלו לא תושפע כמעט, ובנוסף הוא יקבל שכר שוטף משופר.

  הפנסיה תחושב לפי ממוצע הממוצעים של הפנסיה, של 3 שנים לפני היציאה לפנסיה ו-3 שנים לפני ההסכמים בשנים 1995, 2001, 2004."

 10. מרים :

  עשיתי חשבון פשוט:אם מוסיפים 16 ש"ש על 24 שהיוו משרה מקבלים תוספת של 60%.
  אך המורים יקבלו תוספת של51.35לשכרם. האם לא יצא שכרם בהפסדם?

 11. דורה :

  תגובה למרים:רן ארז לא הבין זאת

  כל בר דעת מבין שערך השעה של מורה בעבודתו ירד ועומד לרדת. לא רק ערך השעה אלא שגם התחשיבים לפנסיה עומדים לרדת בין 10-15 %.
  היה ברור מן התחילה שהתחשיב הזה נכון ומי שטוען אחרת-שיוכיח.
  הפגיעה עבור ערך שעה תהיה לפי הותק וכמה שהותק יותר גדול- כך הפגיעה תהיה עמוקה וקשה יותר.
  מכאן שהרפרומה בנושא של רווח והפסד פועלת לרעת המורים.

 12. מורה מבין :

  לאיתי אשר טעות גדולה עשית בסעיף 3 לכתבה שלך.
  אם הכללת בתוספת השכר בעוז לתמורה את תוספת עייני ותוספת השחיקה וכך הגעת ל-51% (בתמורה לתוספת עבודה של 66%),מין הדין והכנות להוסיף תוספות אלה לאופק חדש ואם נהיה הוגנים ונעשה זאת, אזי התוספת ביסודי תהיה 40% (בתמורה ל-תוספת של20% עבודה) ובחטיבות תוספת של 50% (בתמורה לתוספת עבודה של 50% ).

 13. זיו :

  הצטרפות וולונטרית.

  יצא המרצע מן השק.

  רן ארז מפרסם וחוזר ומפרסם שההצטרפות תיהיה וולונטרית.

  מה שרן ארז לא מספר, שיש החלטת משרד החינוך שכל המורים יהיו ברפורמה עד 2014.
  כלומר, מורה שלא ירצה עוז לתמורה יצורף בכפייה לאופק חדש.
  ולא, ארגון המורים לא יגן עליו – זה מוסכם עליו.

  אתה הבנת את זה ברוך?

  ולזה יקרה: " מי שלא רוצה לא חייב להצטרף…" כמה פעמים רן ארז חזר על ההבטחה הזאת?!

 14. שמוליק :

  לזיו. איפה יש מידע כזה ?

  מצאת מקור לזה ?

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תוכניות רעות של הארגון לגבי עתיד ההשכלה

  בוז לתמורות!
  לפני שאתחיל בכתביי ארצה לתת לכם, קוראים וקוראות, יקרים ויקרות קצת רקע.
  אנוכי מורה צעירה. אני מאד אוהבת את עבודתי בהוראה, נהנית ממנה, ורואה בה שליחות.
  אך לא עליי הדיון, הנושא שעליו אני כותבת מדבר על הסכמם של הארגון עם משרד החינוך.
  ברצוני לתת לכם תמונת מצב מתוך בתי הספר ורגשות אישיים של מורים.
  החינוך הוא שליחות לדור העתיד, יצירת מדינה חיובית יותר בעלת חזון וערכים. הכול מתחיל מהבית- וגם בית ספר הוא חלק מהבית. החינוך הוא ירושה שאנו נותנים לילדינו על מנת שימשיכו את דרכינו וישכללו אותם.
  העתיד, החברה, הרופאים לעתיד, מדעני העתיד, יוצרי העתיד. הרי חינוך פותח בפני האנשים פתח למקצוע ולהתפתחות מכל סוג.
  כרגע במדינה קטנה כמו מדינתנו, הנתונה ללחצים מתמידים, בטחונים ואף קיומיים, החינוך הוא פתח רחב, והרחבת אופקים.
  הלוא אנחנו כעם היהודי נחשבנו מאז ומעולם לעם הספר, עם של למדנים ומלומדים.
  החינוך היה תמיד ייחודו של עמנו ומה שהביא אותנו בחזרה לאחר 2000 שנות גלות לארץ ישראל, ומה שיצר את מדינת ישראל למדינה מצליחה למרות כל האילוצים, וישנם אילוצים.
  אין ספק שלמורים יש תפקיד חשוב בעיצוב אופייה של מדינת ישראל היקרה מפז!
  אך לא על מדינתנו אני רוצה לדבר, אלא על מצב ההוראה.
  שהתקבלתי למערכת החינוך בתור מורה, בחרתי להשתייך לארגון המורים. האמת לא ידעתי מהם ההבדלים הגדולים בין הארגון להסתדרות. אך התייעצתי עם כמה מעמיתיי וייעצו לי להיכנס לארגון .
  הסיבה: הארגון נלחם באופק חדש. "אופק חדש" נחשב בזמנו בעינינו המורים לדבר שלילי מאד.
  הארגון כל הזמן דאג לעדכן אותנו במאמצים הנעשים ליצור הסכם טוב יותר, חיובי יותר, ראוי יותר ומכבד יותר את המורים ואת מקצועם.
  אבל, התנאים להסכם החדש נשמרו בסודי סודיות. כמו מתכון סודי לקפסולת קסם. אפילו נציגי הארגון בבתי הספר לא ידעו (או לחילופין לא רצו להגיד על מה מדובר). בכל אופן, אנו המורים בטח שלא ידענו מה מתרחש בחדרי חדרים.
  נכון כגודל הציפייה, גודל האכזבה.
  ואז התחילו לרוץ השמועות וההדלפות לאמצעי התקשורת היותר חברתיים.
  איך לומר בפשטות-האכזבה הייתה גדולה מנשוא!
  ריח הקפה המעורר באוויר חדר המורים הסוער התחלף בריח עצוב.
  הרי כל הזמן בטחנו בארגון, האמנו בו- האמנו שיביאנו באמת להסכם טוב יותר. ומה הגיע? הסכם גרוע יותר מבן דודו- "אופק חדש"- אל תתנו לשמות ההסכמים להטעות אתכם.
  הרי זה לא סוד שמאז רפורמת "אופק חדש" אלפי מורים מבתי הספר העל יסודיים בחרו לעזוב את ההסתדרות ולהצטרף לארגון ועוד בבהלה, כמה שיותר מהר העיקר לברוח מאופק חדש- הרי סודיות הארגון במשך כמה שנים השתלמה. המסע אל הלא נודע השתלם- מספר החברים גדל, התקציבים של הארגון גדלו (כי כל מורה משלם על השתייכותו לארגון) והכוח של הארגון התעצם פי כמה וכמה מכוחו המקורי.
  ממה נבעה האכזבה?
  האכזבה נבעה מכמה סיבות.
  לפי הרפורמה: על פי הרפורמה, ייאלצו המורים לעבור מ-24 שעות עבודה בשבוע ל-40 שעות, תמורת תוספת של 42 אחוזים לשכרם. לכך יתווספו תגמולי שכר על פי פרמטרים של תפוקה ותשומות וכן שלושה אחוזים בגין שחיקת השכר לאורך שנים, וכשישה אחוזים תוספת שמוענקת לכל המגזר הציבורי.

  16השעות הנוספות כוללות שש שעות הוראה פרטניות, בהן המורים יתגברו קבוצות קטנות של תלמידים. עשר שעות ייחשבו "שעות שהייה" – חמש לטובת צרכי בית הספר (מפגש עם הורים, ישיבות והשתלמויות) וחמש "עבודת מורה", שיוקדשו לבדיקת מבחנים ועבודות. עד היום, השעות הללו לא חושבו במאזן השכר.
  כל זה אמיתי- ולא שקר. לזכותו של רן ארז יאמר שהוא אכן מאמין שצריך לתגמל את המורים וביקש לעשות שינוי אמיתי.
  להלן הבעיות:
  1. מוספים למשרת המורה 66% אחוזי משרה ורק 42% מתנאי השכר- כלומר ערך השעה של מורה יורד.
  2. שעות פרטניות הן נדבך חיובי- אבל לפי מה שאני יודעת כי אנו מקבלים אפשרות לתת שעות פרטניות ותמיד רק תלמיד אחד מגיע בסוף היום אם בכלל. לתלמידים נורא קשה להישאר מיד עם תום הלימודים- הם רעבים, מותשים ולא מרוכזים בשעות הצהריים המאוחרות- לכן בפועל הדבר לא ישים כי 6 שעות הם המון ולא יגיעו תלמידים. בוא לא נשכח כי תנאי הזנה בבתי הספר העל יסודיים כלל לא קיימים ולא יהיו בטח לא בשנים הקרובות.
  3. 5 שעות שהייה לצורכי בית הספר- רק יוכלו להכניס לנו עוד דרישות ועוד מטלות כאילו אין לנו די והתר עבודה- ואל תבינו אותי לא נכון. אני מאד בעד ישיבות צוות- אך לישיבת צוות מספיקה שעה וזה די והותר – מקסימום שעתיים. שעות אלו הן פתח לדחיפת עוד ועוד מטלות על ידי מנהלי בתי הספר.
  4. 5 שעות בדיקת מבחנים- אחד היתרונות בעבודה בהוראה היא היכולת לשלב עבודה עם בית. כן וזה לא בושה. אנחנו גם ככה בודקים מבחנים וכותבים מערכים- דרושות לכך יותר שעות עבודה. כל מורה בודק ומכין מבחנים. גם ככה אנחנו צריכים להיות מתוגמלים על שעות העבודה הללו. מה זה משנה אם אבדוק את המבחנים בתוך כתלי בית הספר או מחוצה לו. הרי אינני יכולה להתחמק מעבודה זו.
  יתרה מזו, מורים רבים מרגישים נוח יותר לעבוד בביתם הפרטי, בקשט שלהם, עם המחשב האישי שלהם. אני רוצה לראות את מר רן ארז היקר בודק מבחנים ומכין מערכי שיעור מענינים ברעש שיש בחד מורים- ושלא יעבדו עלינו עם "פינה אישית"- כי לא תיהיה כזו וגם אם כן הרעש בחדר מורים הוא בלתי נתפס ולא מאפשר עבודה יעילה.
  5. כרטיס נוכחות- אין זה סוד שבית הספר מייצר רבים ימים של פעילויות- בעיקר לקראת חגים וסוף שנה הלימודים מסתיימים מוקדם, לחץ הבחינות נגמר ואנחנו המורים נצטרך לשבת בחוסר מעש יום יום עד שעה 4 על מנת לחכות להחתים את השעות שמא לא יורידו לנו מהשכר.
  6. תוספת השכר היא עבודה בעיניים. תוספת השכר תלקח על ידי מס הכנסה- כפי הנהוג במדינת ישראל. יתרה מזאת בכסף שנשאר נצטרך להוסיף למטפלת שתיקח את הילדים לאחר הצהרון או לתת לילדינו היקרים להיות בחוץ עד 5 (כי העבודה תסתיים רק ב4..).

  וזה לא הכל!
  אין זה סוד שמקצוע ההוראה הוא מקצוע "מנושה" המאפשר קיום חיי משפחה תקינים, חזרה מוקדם וזמן איכות עם הילדים. נכון שזה לא מקובל בארצנו היקרה. היום מקובל ללכת ולעבוד במשרות שדורשות מהאדם ובעיקר מהנשים לוותר על המשפחה ולעבוד משעה 7 עד 17:00).
  זמן איכות עם הילדים לא בא בחשבון- אם בכלל אפשר להביא ילדים לעולם קריריסטי ותובעני כל כך. היום הרי שום משרה לא מאפשרת שילוב בין בית לחוץ כי אפילו משרות המגדירות את עצמן משרות אם- אינן מתאימות את עצמן לשעות של הוצאת ילדים מהצהרונים אפילו!
  ולכן היום נשמעות קריאות גנאי כלפי מורים, יותר מכון מורות, אשר בחרו במקצוע ההוראה כדי לשלב יחד חיי משפחה. האם זוהי בושה? חד משמעית לא. יתרה מזו, כבר הוכח במדינות "מערביות" כי שעות עבודה מרובות מפיקות לתפוקה לא יעילה. שעות מרובות בעבודה אינן מביאות לידי תוצאות טובות- והמורה זקוק לתוצאות. אני לא מתביישת בכך שאני רוצה לסיים מוקדם וגם לא מתנצלת- אני מאמינה מאד ביכולות הוראה שלי ומשקיעה המון שעות בעבודתי גם מחוץ לכותלי בית הספר- אבל בזמנים הנוחים לי.
  אל תאמינו לשקר של הארגון כי הרפורמה תאפשר למורים לסיים את כל עבודתם בין כותלי בית הספר- כי עמיתיי המורים אשר עובדים במסגרת אופק חדש יכולים לספר לכם שהמטלות רק גדלו- וכי העבודה בבית נשארה זהה ואף הוכפלה.
  בשנים האחרונות יש אופנה של יצירת "רפורמות" בהרבה מאד תחומים- וכי אפשר להגיד כי במקרה הספציפי הזה הרפורמה רק מאפשרת לרן ארז ושר החינוך גדעון סער להכיתב מעל דפי ההיסטוריה של מדינת ישראל.
  אבל הנושא הכאוב ביותר הוא העובדה שארגון המורים מפרסם בשלטי חוצות שעולים מיליונים את הרפורמה – מהכסף שהוא קיבל מזיעת אפם של המורים ושימוש בכסף זה ללא אישור של המורים- וכי הפרסום בנושא זה אין לו מטרה ברורה שעוזרת למורים- הרי פרסום נועד לחברות שרוצות לקדם מוצרים ולמכור- וכי הארגון רק מכר לנו לוקשים- אבל באלגנטיות.
  אני מקווה שתבינו כי מסמך כתוב זה משקף הלך רוח בקרב מורים רבים שנשארו דוממים ומפחדים להביע דעה מאי אלו סיבות.
  ולא שאני נגד רפורמה- אבל אם לארגון היה כל חשוב לשפר את מעמד המורה- התוספת הייתה אמורה להגיע ללא תוספת בשעות.
  ולגבי המתלוננים על המורים ועל תנאיהם- הוראה היא קרירה לכל דבר ואנחנו לא צריכיםאת הרפומורות שיהפכו את ההוראה ל"קריריה"- כי לצערי קריירה במדינתנו, בניגוד למדינות המערב האחרות היא עבודה שמוקדשת כל כולה לעבודה בכל שעות היום החיוניות ללא זכר למשפחה.
  אז לפני שכל המשרדים והאנשים הפרטיים המקטרגים על ציבור המורים- תדרשו אצלכם שעות עבודה נורמליות שיאפשרו לכם גם לחיות בצורה הולמת תוך שילוב הבית והמשפחה!
  בברכה.
  מורה כואבת מהתוכנית.

 16. מורה למתמטיקה :

  מתמטיקה פשוטה

  משבוע בן 24 שעות עבודה של 45 דק', נדרשים המורים לעבור ל 40 שעות עבודה של 60 דק'.
  במתמטיקה פשוטה – 122% תוספת שעות נוכחות חובה בביה"ס, תמורת 42% בלבד תוספת שכר !
  זה לא עוז ולא תמורה, זו עבדות

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.