postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 34

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 34

נושאים הדייג ב 3.06.11 15:02

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף ליקטו וערכו: נגה תדמר ואיציק יאפ

רווחה
לא בכל יום מתערב בית המשפט בשאלות מתחום הרווחה. תביעה של מוסדות סיעודיים (בתי אבות) נגד רמת המחירים שהוצעה להם במכרז המדינה, הביאה לפסק דין  של השופטת  ד"ר מיכל אגמון-גונן כאן הנוסח המלא שקבע שהמחיר אינו מאפשר קיום בכבוד. בעקבות זאת בוטל המכרז, ובינתיים למדנו עוד פרק על "השמן" "והרזה", שגם הוא לא עמד בקיצוץ שאמור לפתור כל בעיה.
ועוד צמצום. בדיון שקיימה ועדת הבריאות בהחלטת משרד הבריאות לבטל בדיקות שמיעה לתינוקות בני 7 -9 חודשים, נשמעה התנגדות של אנשי מקצוע להחלטה. הודגש גם  שהבדיקה במועד שחרורם מבית החולים אינה מספיקה, ובעיות שמיעה מתגלות תכופות חודשים מאוחר יותר. לסיכום, הועדה קראה למשרד הבריאות לחזור ולקיים את הבדיקות.

דיור בר השגה
תכנית לבניית 16 יחידות דיור לתושבים ערביים ביפו, הציתה את דמיונו של הימין הקיצוני, ואנשי "פורום משפטי למען ארץ ישראל" חוששים מעוד תוכניות כאלה. דיור למעוטי יכולת יש לייעד לכולם ותכנית לערבים בלבד היא לא שוויונית. אבל זוהי צביעות, טוענים מנגד- מצוקת הדיור ביפו היא קשה, בעוד שחוגים הקשורים לפורום מקדמים שם דיור לאוכלוסייה יהודית-לאומית בלבד.
בכנס 'התחדשות עירונית כרפורמה חברתית' באוניברסיטת תל אביב, הועלתה הצעה מעניינת: לתת בעלות לדיירי דיור ציבורי, לרבות זכויות הבניה, כדי להעניק להם נכס ששווה הרבה מאוד כסף. כדי למנוע שתוכניות התחדשות ללא שיפור רמת החיים של הדיירים הקיימים יגרמו לפגיעה קשה בהם, וכדי להגיע לאוכלוסיה במגוון רמות, ללא הפיכת אזור זול לשכונה של בידול והדרה.
ראש עיריית ירושלים קורא לא לקדם רפורמת חוק התכנון והבניה, ללא הבטחת דיור בר השגה. זאת גם בתגובה לחוות דעת משפטית שעצרה יוזמות של כמה עיריות לבנייה כזאת.
בישיבת הועדה לרפורמה בחוק התכנון והבניה, דרש ח"כ כהן יו"ר הועדה מנציגי הממשלה לנסח את פרק "מטרות החוק", וזאת משום שלציבור לא ברור מדוע נדרשת הרפורמה. הקואליציה לדיור בהישג יד מזהירה כי ללא מדיניות לתמהיל חברתי, וועדות הדיור הלאומי עלולות להנציח חוסר השוויון וההדרה החברתית.
שר האוצר רואה זאת אחרת לגמרי, וכך הוא מסביר לכנס משפטנים: "לפני שבוע, הכרזנו על עידן חדש במינהל מקרקעי ישראל. תוך שנה תהיה חיה שונה לחלוטין וכל הביורוקרטיה שסבלתם ממנה ואולי התפרנסתם ממנה לא תהיה".
מחלקת המחקר של הכנסת מביאה סיכום של כל הנתונים הנוגעים לתקציב משרד השיכון, וזה כולל מחירי דירות, התחלת בניה ביוזמה פרטית וביוזמה ציבורית ופרספקטיבה ל20 שנים האחרונות.

פוליטיקה
מה מחפש ומה מציע משה גאון (יו"ר גאון אחזקות) למפלגת העבודה, ונזכיר שהצעתה של תמי מולד חיו, הפעילה החברתית הוותיקה, בנושא מצע חברתי כלכלי למפלגה, כבר התפרסמה בעבודה שחורה.
מיכה חריש בסיכום חצי קדנציה כיו"ר הנוכחי במפלגת העבודה מדווח. בנייה מחודשת של התשתית הדמוקרטית, פעילות אידיאולוגית ופוליטית של המשמרת הצעירה, במשך כל השנים האחרונות; ובחזונו הוא רוצה לראות את העבודה כמפלגה סוציאל דמוקרטית, משרתת את המדינה ואת הציבור הישראלי על כל חלקיו, על פי עקרונות מגילת העצמאות וערכי תנועת העבודה.
רוני יקיר והחברים שלה מהקורס "פולי-תקווה" מבית היוצר של מכון בית ברל, מזמינים את הציבור לחתום על עצומה הקוראת לממשלת ישראל הנוכחית לקחת אחריות על עצמה ומעשיה ולהפסיק את המנטרה הידועה שאין פרטנר ולהגיע לפתרון מדיני מול העם הפלסטיני.
"פולי-תקווה" הוא קורס "…המעניק הכשרה ערכית ופוליטית למי שרואים את עצמם המנהיגים של המחר".

כלכלה
הכלכלנית תמר בן יוסף, במגזין התוכנית לכלכלה וחברה של מכון ון ליר, על 'עצות לביות מפלצת הריכוזיות', טוענת שהריכוזיות היא תופעת יסוד הנגזרת מכלכלה של "יתרונות לגודל", וכמובן התופעה הוחמרה עם השתלטות רב-תחומית של בעלים מועטים. לא ניתן לרסן אותה אלא לפקח עליה באמצעים כמו פיקוח על תנאי עבודה ופיקוח על האשראי הבנקאי.
בבלוג שלה, מתייחסת תמר בן יוסף לשאלה ומהי גישה סוציאל דמוקרטית לקביעת גובה מס החברות. בהדגישה את מורכבות הבעיה של מיסוי בכלל, היא מזהירה מפני פתרון קסם, מציעה לשקול העלאת מס ניכרת יותר למגזרים שאינם מתמודדים עם תחרות בינלאומית, מתלוננת על חוסר שקיפות בנתונים, ולבסוף מציעה לרמוז על הצורך להעלות אותו, כי שיעוריו הנמוכים לא הוכיחו את עצמם כלל.
הד"ר שיצר את המפלצת הגדולה שמורכבת מגופות, אוכלת ילדים ואינה יודעת שובע, הוא לא אחר מאשר קרן המטבע העולמית, ש"פרנקנשטיין" שלה אכל את אפריקה במשך תקופה ארוכה וכעת הוא עובר לאסיה. בבלוג של קרן ברל קצנלסון, כותב מייקל בראט בראון מאמר ארוך על מערכת היחסים בין קרן המטבע העולמית לעולם השלישי, ואיך היא משעבדת אותו אליה באמצעות חוב.

חינוך
מתארגנים לחינוך למצוינות? על גבול הרצליה רעננה צהרון המתנהל באנגלית בלבד. הצהרון הוקם ביוזמת קבוצת הורים שרצו להעניק לילדיהם חינוך איכותי בקבוצת לימודים קטנה ואישית. חוגים מעניינים מכל הסוגים ולימוד קריאה וכתיבה לגילאי 6 – 5  – והכול … באנגלית.
חברת נמל אשדוד מארגנת יום אירועים, במסגרת של תמיכה מזה מספר שנים בתכניות לעידוד מודעות ירוקה בקרב ילדי הגנים, הסופגים את המידע, שעוטף אותם כבר בגיל צעיר. לפי גישתם, קיימת חשיבות רבה לחינוך ילדים הן לחשיבותו של פיתוח בר קיימא וליחסי הגומלין שבין האדם והסביבה והן למרכזיות הנמל לעיר אשדוד.

חברה
בבלוג "מחשבות על רגולציה, משפט וממשל, מאמר מעניין-  לקראת דיני דמוקרטיה בישראל. תחום חדש זה, חלק מן המשפט החוקתי, יעסוק בנורמות החלות על ההליך הדמוקרטי בפוליטיקה, וברגולציה של נושאים דוגמת מימון מפלגות, תעמולת בחירות, ניהול הבחירות ועוד, ולא יזניח שאלות עקרוניות יותר, הקשורות בהכרח גם לשאלות שעניינן היקף ההגנה על זכויות חוקתיות.

תרבות
אסתי סגל, בבלוג במחשבה שנייה, מדווחת על פתיחה של תערוכה מיוחדת במינה בגרמניה. זוהי תערוכה של חפצי אומנות גנוזים, מודרניסטים, שנחשבו על ידי הנאצים כתועבה וטומאה. היא מתארת במאמרה את קשייהם של אומני גרמניה בתקופה הזו, לאור העובדה שהמפלגה הסוציאלית הלאומית הייתה… שמרנית מאוד בדעותיה. היא לא משווה את הצנזורה הזו לאירועים של פתיחת פסטיבל קולנוע דרום השנה.
פסטיבל קולנוע דרום הוא פסטיבל שנתי המתקיים בשדרות ביוזמה של ראש בית הספר לקולנוע במכללת ספיר, ד"ר אבנר פיינגלרנט. הפסטיבל, שנסגר אתמול (ביום חמישי) מביא במשך שבוע שלם קולנוע שונה, אלטרנטיבי שלא רואים בדרך כלל, ביחד עם הקרנות בכורה של סרטים וסרטי הגמר של הסטודנטים במכללה. בראיון לפני יציאה לשנת שבתון מספר אבנר על הכוונות, הביקורות, האידיאולוגיה, הפריפריה והקשיים.

סביבה
פרויקט לפיתוח חקלאות ימית חדשנית. על רקע הוצאת כלובי הדגים מאילת ודלדול הדגה בים התיכון – יוזמה של משרד החקלאות לפיילוט שיעזור לחדש את פוטנציאל הדייג, שהידלדל מאוד הן בים התיכון והן בכינרת.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.