חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופק חדש – תעודה מההורים

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 4.08.08 6:02

תכנית אופק חדש מעוררת זעם גם בקרב הורים. ענת כנפו מ"הברית החברתית" רוצה לראות את המורה כדמות נשגבת ולא מושפלים כפי שהם היום, לטענתה, אחרי המאבקים על הרפורמה. במאמר שלה היא נותנת תעודת נכשל לרפורמה, ודורשת לבטל אותה

האם צריך להפריע לנו ההורים שהמורות איבדו אמון במערכת? או "העיקר שהבן שלי יהיה גאון ומבסוט".
האם צריך להפריע לנו ההורים, שגנבו למורים שעות? מה זה עניין שלנו? או "העיקר שהילד שלי יהיה גאון ומבסוט".
האם צריך להפריע להורים שהמורים לספורט ילמדו מתמטיקה? אופס, זה אולי יפריע לבן הגאון שלי להיות גאון וגם מבסוט – כי מורה שלא יודע מספיק מתמטיקה, כדי ללמד אותה, אולי תגרום לילד הגאון שלי פוביה ממתמטיקה? ואז לא יוכל להיות גאון במדעים לעולם?

ואולי, אנחנו ההורים, צריכים לגבש לנו עמדה הורית לגבי הקטסטרופה שנקראת "מערכת החינוך בישראל"?

אז ישבנו, קבוצת הורים, מורים, מרצים וסטודנטים, וגיבשנו מסמך הורי, מסתבר, שלנו ההורים יש אג'נדה חינוכית. לא כאנשי המקצוע בתחום (למרות שיש הרבה הורים שהם מורים), אלא מנקודת המבט ההורית – מה אנחנו ההורים רוצים ממערכת החינוך? מהי דמות המורה שאנחנו רוצים עבור ילדינו?
ומהי דמות הבוגר של מערכת החינוך שאנחנו רוצים עבור הילדים?

אז ככה:
אני כאם, רוצה שהבן שלי, יגיע לבית הספר, נרגש מגודל המעמד, כמו שליבו דופק מהתרגשות בכיתה א', והמורה נראית לו גיבורת תרבות, כך אני רוצה שיחוש, כשתלחץ את ידו במעבר בין בית הספר היסודי, לחטיבה הצעירה, מהחטיבה לתיכון, מהתיכון לצבא, ועם כל אלו ישמור על קשר ויתייעץ כשיבחר את תחומו באוניברסיטה.
המורה שהוא יכבד ויוקיר, וידאג שהוא וחבריו, ישתקו כשהיא מדברת, יראה בה דמות ומופת, ממש מודל לחיקוי. אני רוצה שהיא תבוא לכיתה בבוקר, מחייכת, אחרי שהשקיעה מחשבה ואכפתיות בשיעור שלה. אני רוצה שהיא תביט בדאגה בבני, כשהוא משפיל מבט לשולחן, עצוב, ותיגש אליו בהפסקה, להזמינו לחדרה, לשאול לפשר מצב רוחו הירוד. "אינך כתמול שלשום, תאמר לו, עצב בעינך, רוצה לשתף אותי מדוע?"
בורר את מילותיו, מנסה לעשות עליה רושם בציטוט מילים גבוהות מהספר האחרון שהמליצה לו לקרוא, יביט בה בהערצה וימלמל: סבי, נפטר מהעולם. מורתי, מת עלי סבי, וכאבי כה רב, שאינני יכול להתרכז בשיעור שטרחת להכין למעני.
תרד על ברכיה המורה, תחבק את בני, תמחה את דמעתו, וקולה ירעד קמעה כשתאמר מילות השתתפות, מביעה היא אהבה ודאגה לכאבו.
ואז, כשתבין שהילד לא קלט שום דבר מהשיעור היצירתי שהכינה בנושא "מכנה משותף", בהכירה כמה חשוב שיבין ויפנים, תזמין אותו לחדרה, אחר הצהריים, לחזור איתו על החומר, כדי שלא יצבור פערים.

כן, הייתי רוצה שהקשר שלי עם המורה יהיה כה טוב, שהיא תתקשר ותספר לי מה קרה עם ילדי שלי, בעודי שקועה באבלי על מות אבי.
שאדע, שהיא הרגישה, והתיחסה, והמשיכה לפתח יחס חם ומיוחד עם הבן היקר שאני שולחת אליה כל בוקר, מאמינה שהיא תהיה שם עבורו כשיזדקק.

בעודי מתרוצצת לי לפרנס את ילדי, ומפקידה את אוצרי אצלך מורתי, אני רוצה להאמין שאת עושה את תפקידך החשוב מתוך שליחות, שאת מלמדת את בני ערכים, שאת ערה למצבו החברתי המשתנה, שאינך שחוקה ממקצוע ההוראה, נהפוך הוא, הייתי רוצה שהשיעור יגמר לך ולילדים מהר מדי, ושלא תסתכלו כולכם בשעון ממתינים לצלצול הגואל.
הייתי רוצה לדעת שמתגמלים אותך כראוי כדי שתשקיעי במערכי שיעור יצירתיים, שתקפידי שבני מחמדי מבין, ונדבק בהתלהבותך מהמתמטיקה. שאת מעודדת את חשיבתו היצירתית, שאת מעודדת את סקרנותו ללמידה.
הייתי רוצה להגיע ליום ההורים, כשאת מתארת לי את בני בתחום שאינני מכירה אותו כלל – תחום הלמידה בכיתה. שתצטטי אמרות חוכמה שלו, מעשי קונדס, בקריצה שובבית, כבעלי סוד משותף, הייתי רוצה להרגיש גאה לא רק בהישגים, אלא בטיב היחסים, בהשפעה החיובית שיש לך עליו.
הייתי רוצה שילדי יעריץ אותך מורתי, ושאני אתן לך גיבוי מלא כשתחליטי שהוא צריך להיזכר בגבולות.
הייתי רוצה שתלמדי אותו מורשת ואהבת הארץ, כבוד לזולת, ותרבות דיבור.

אוטופיה?
לא בהכרח, אני אישית מכירה כמה בתי ספר בארץ שכאלו המורות והמורים שלו. אני מכירה גם הרבה מורות ומורים שהתחילו כך ונמחצו תחת מכבשי השחיקה, חוסר האמון וההשפלה, עד שתדמיתן נרמסה, מורות לא ראויות עברו לקדמת הבמה, ואלו, הראויות, נדחקו לקרן זוית, שותקות ודואגות.

אז יש מורות שצריך להוציא מהמערכת? – כן יש, שישלמו להם מענקי פרישה, וישלמו טוב יותר למי שנשאר ומי שיגיע. שישלמו לטובים שבהם כמו למתכנתים גאונים בהיי טק. שיוקירו אותם, ויכירו בעבודתם.
שיגיעו לעבודה זקופי גב, גאים במקצוע, מבינים את גודל המעמד של מחנך משפיע.

אז אנחנו ההורים, החלטנו לתת לכם פוליטיקאים ואנשי משרד החינוך, תעודה על ה"רפורמה" החדשה, שראוי לה שתקבר קבורת חמור.

"אופק חדש"

ת ע ו ד ה
שתוף הורים ברפורמה מבנית 0
שתוף מורים בבניית הרפורמה 0
שתוף מורים בהנחלת הרפורמה 0
ציון כללי לתכנון ויישום הרפורמה 0

ערכים:
אמירת האמת 0
בנית אמון 0
בנית אוירת שתוף לשינוי 0
איומים על מובילי דעה 5 (איימתם אבל לא הצלחתם לבטל את ההתנגדות לרפורמה)
שינוי הסכם קיבוצי תוך הסכמה 0 (חתמתם על הסכם עם גורם שאינו
מייצג, תוך הפרת אמון בוטה עם ציבור
של אלפי מורים)
הונאת הציבור
(הורים, מורים וילדים) 10

הערת ההורים:
פעלתם בכפייה ואיומים, שברתם את האמון הבסיסי ביותר בין המורים לבין מערכת החינוך, השתמשתם בכלים לא לגיטימיים במדינה דמוקרטית, שברתם את רוחם של מורי ילדינו. ככה לא עושים שינוי, ככה לא מובילים רפורמה. אנו ההורים מודאגים מאד ממצבה של מערכת החינוך לאחר שנת זעזוע ושבר שלא ידענו כמותו מאז קום המדינה, אנו מפנים כלפיכם אצבע מאשימה, ודורשים:
ביטול לאלתר של "אופק חדש" בבתי הספר וכניסה מיידית לדיונים עם נציגות יציגה של הורים ומורים לטובת קביעת שינוי מבני המתאים לדרישותינו עבור ילדינו, הם המשאב האנושי של מדינת ישראל.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

14 תגובות

 1. מורה :

  כל הכבוד להורים התומכים במורים.
  כל הכבוד לך ענת כנפו!

 2. אלון הירש :

  כל כך הרבה מורים כאלה בדיוק קיימים שם. מלאי ערכים ויושרה. אבל אי אפשר לראות אותם. המערכת המסואבת של היום יושבת להם על הצוואר וחונקת אותם. אז באמת מי צריך רפורמה. בואו נשאיר את המצב הקיים. בוא נמציא פנטזיה אחרת. בואו נחנוק את מי מאותם מורים נפלאים שעדיין נושם. ואת עצמנו נעטוף בטלית שכולה תכלת שעליה כתוב: אנחנו חפצים בטובת המורים, כי מורה מאושר ונינוח – הוא מורה טוב.
  סלחו לי אם אני מוצא את החשיבה הזאת פאתטית ותלושה מהמציאות.

 3. עדי ס. :

  מערכת החינוך כפי שהיא נראית היום לא תזוז לשום מקום אם זה תלוי בה. הייתי שם, בתוך חדרי המורים, והאינטריגות, והקליקות, והפוליטיקה. לצערי כל המורים למדו לדבר בשפה המעוותת הזאת, כי מי שלא למד, הסתכן באיבוד המישרה שלו.
  אני קוראת לכולנו ללמד את עצמם שפה חדשה. אופק חדש הוא רק ההתחלה. הוא לא מושלם, אפילו עילג פה ושם, אבל הוא מסמן את תחילת הקץ של העריצות הקיימת. זו שחונקת כל חלקה טובה!

 4. ד :

  לעדי ס
  מה טוב באופק חדש?
  הנה התיחסות של מורה לשיבוץ שעות של חברתה המורה שהסכימה להצטרף לאופק חדש.
  מדובר ב -26 שיעורים בשבוע מול כיתה מליאה, הכוללות הוראה ב – 6 כיתות מליאות, במקצועות אוריניים, תנ"ך, מולדת, מדעים וכן הוראה פעם ראשונה בכיתה א. נוסף לכך תלמד המורה 5 שעות פרטניות.
  "ניתוח לא מעמיק של המערכת ועוד כמה עובדות והירהורים:
  1. חברתי, איננה מורה למדעים, המנהלת דורשת ממנה להתחיל להשתלם במקצוע. ההשתלמות תתקיים במשך שנת הלימודים, בינתיים, תעמוד לפני התלמידים מורה שאינה מוכשרת ללמד את המקצוע החשוב, אולי תוכשר לכך במשך השנה.
  לא הייתי רוצה שילדי ילמדו אצל מורה כזו. ספק רב אם חברתי תגיע "רעננה וקשובה" להשתלמויות לאחר יום עבודה עמוס, מה גם, שאין לה שום נטיה או רצון להשתלם דווקא במקצוע המדעים.
  2. עבודה מול 6 כיתות דהיינו, אחריות על 180-190 תלמידים על כל המשתמע מכך: מבחנים, הערכות לקראת השיעורים, ישיבות פדגוגיות, מפגשים עם הורים ותלמידים, זאת על מנת שיתקיים דיאלוג אמיתי, כפי שדורשת השרה.
  אינני בטוחה כי טובת התלמידים נלקחה בחשבון.
  3. שימו לב למספר המקצועות שעל חברתי, המורה ל"הצטיין" בהם.
  4. בנוסף, המורה מעולם לא לימדה בכיתה א'.
  חשבו, כמה עבודה נדרשת על מנת למלא את הדרישות, לגלות יעילות ולהשביע את רצון בעלי העניין.
  האם לכך התכוונו משוררי התכנית?
  האם הורים מודעים לתופעה? אני, הייתי מתקוממת!
  מה דעתכם, האם זו מערכת הגיונית, או עבודה זולה?
  מי ישא באחריות האחריות לכישלון, שאין לי ספק שבא יבוא, המורה או המנהל/ת, משרד החינוך, הסתדרות המורים?
  מי שלא מתעלף ממערכת כזאת, שיקום!
  מיותר לציין, בזכות האופק החדש, המורה לא תקבל גמול פיצול לנוכח המאמץ הגדול והבלתי סביר הנדרש ממנה."

 5. גליה :

  אני מסכימה עם אלון ועדי, המערכת זקוקה לשינוי !
  והשינוי לו היא זקוקה הוא העצמת המורים. ולא השפלתם.
  הסכם השכר אופק חדש אינו מעצים את המורים. לא בתנאי עבודה, לא בשכר ולא ע"י העצמת היתר של המנהלים. אלון, האופק החדש יחנוק את המורים שעדיין נושמים.
  אופק=דוברת לקחו את המתכון של עוז לתמורה, והחליפו סוכר במלח, שמן במרגרינה, במקום קמח תופח שמו קמח מצות, היי – ככה לא אופים עוגה !

 6. עדי ס. :

  ל – ד:

  ומה היה עד עכשיו?
  אני מכירה את הסיפורים האלה מזמן. ואולי המילה "סיפורים" היא לא מילה מוצלחת, כי היא נשמעת מלגלגת, ולא לכך כוונתי. זה מקומם אותי שרוב המורים מצביעים על ליקויים שממילא קיימים במערכת, כדי לנגח את "אופק חדש".
  כמו שאמרתי, התוכנית החדשה איננה מושלמת. שיתוף פעולה בהחלט יכול היה לשפר אותה. אבל הפחד משינוי משתק את המורים. אני מבינה אותם, אבל לא מסכימה.
  ולגייס לצורך כך את ההורים – זה עיוות עצום.

 7. ד :

  לעדי ס
  הייתי מעדיפה לשמוע טיעונים עניניים. למשל, מה דעתך על נוכחות מורה בביה"ס שעות רבות? או למשל, האם מקובל עליך שמורה שלא השתלם במקצוע מסוים אמור ללמד אותו? או למשל, שעה פרטנית לא מתוכננת למורה מסוים במקצוע מסוים, אלא ניתנת למורה באופן ספוראדי ללא תכנון רציני וללא דרישת ידע מהמורה המלמד פרטנית. דיון רציני הוא דיון המתיחס לטיעונים ספציפיים. אצלך עדי אין התיחסות לשום טיעון ספציפי, אלא תקווה אופטימית כללית שאופק חדש יצליח.אני מעריכה את האופטימיות, אבל זה לא רציני.

 8. שלוי :

  ראשית, ברכה להורים ובראשם ענת כנפו, על בחינת הסכם השכר החדש של המורים ועל ההתייחסות העניינית.
  לא סתם כתבתי הסכם שכר, כי זו לא רפורמה!
  שעורים פרטניים ושעות שהייה, התקיימו גם לפני החלת ההסכם.
  מורים רבים הקדישו שעות ובהתנדבות על מנת לקדם תלמידים.
  מעבר להגדלת מכסת השעות הפרטניות ושעות השהייה, עוסק אופק חדש רק בהרעת שכרם ותנאי עבודתם של המורים.
  והערה לעדי, תגובה מס' 6:
  רפורמה אמורה להביא לשיפור תנאים במצבים קיימים, לא להחמיר אותם.
  לכן הטענה כי הליקויים ממילא קיימים במערכת אינה משכנעת.
  בעניין גיוס ההורים – תאמיני או לא, ההורים התגייסו בעצמם. עדיין יש הורים שאיכפת להם, שמערכת החינוך ומעמד המורים חשובים להם, שענייני חברה בוערים מעסיקים אותם.
  בתגובה אחרת כתבת על "השפה המעוותת בחדרי המורים", מצטערת לאכזב אותך, האופק רק ינציח ויחמיר את הקליקות והאינטריגות, להן היית עדה.

 9. שלוי :

  היום הוחלט סופית על ביטול הסייעות לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים. הוחלט שהמורים והסייעות (בכל כיתה לחינוך מיוחד, מורה וסייעת) יעזרו ויסייעו לתלמידים הנכים בסבב תורנות שיקבע על ידי המנהלים. אנשים מהשטח מבינים שהחלטה זו מעידה על אטימות ורישעות לשמה.
  אני מקווה שמורים והורים יתגייסו למאבק נגד ההחלטה.
  אני מבינה שיש בעיית תיקצוב, אני מציעה לדחות את יישום "עושק חלש" אופק חדש.
  אם אין תקציב, יש לחשוב על סדר עדיפיות אחר.
  אין לאן למהר, ממילא לא רואים את האופק…
  השרה מעידה בשמחה שכולם מרוצים, אני טוענת שרבים סובלים, רק השרה מרוצה!

 10. mimi :

  האם כשבקשנו העלאה בשכר,הערכה,שיפור בתנאי העבודה ביקשנו את אופק חדש? כמובן שלא! מתי יבינו שהקטנת מס' הילדים בכתה היא הכרחית? מתי יבינו שצוות של אנשי מקצוע כמו פסיכולוג,מאבחנת,קלנאית תקשורת,מרפאה באומנויות וכ"ד ולא פחות מזה אחות בבית הספר נחוצים לבי"הס כצוות קבוע ותומך?
  מתי יבינו שהשינוי האמיתי הוא כשתינתן למורההאפשרות לעבוד עם התלמידים יותר על הצד הרגשי ,הכישורים ,הקשיים והצרכים שלהם כך נבנה דור בריא יותר רגיש יותר ומוצלח יותר ולא כששימת הדגש היא על ההשיגים הלימודיים-"והפיכתם למכונות ציונים".
  אפשר לעשות זאת גם במסגרת הנוכחית ע"י שעות רוחב,חלוקת הכתה לקבוצות קטנות והכנסת שתי מורות לכתה לפחות בשעורי כישורי שפה ומתמטיקה. בחלוקת התקציב בהגיון ושלא יגידו שאין תקציב כי יש.
  אופק חדש לא נותן את הפתרונות והוא יפה רק כסיסמה ריקה מתוכן.

 11. גילה :

  תחילה, עלי לברך את יוזמת ההורים וראייה ממוקדת במהות. בהעלאת הסוגיות החשובות ביותר הן לילדים, הן להורים ולמורים.
  אני בהחלט מסכימה עם כל מילה שנכתבה.
  בית ספרי אמור להיכנס למתכונת אופק ולצערי המסר הועבר באופן חד – משמעי וכאשר מורים ניסו להעלות שאלות ונושאים המעניינים אותם, מיד השתיקו אותם "לא יתקבל סירוב ובקרוב תגיע לבית הספר נציגת הסתדרות המורים שתעדכן אותנו בכל הדרוש עדכון". כמובן שהנציגות שהגיעה דיברה רק בשבח אופק ולא ציינה אפילו חיסרון אחד. בנוסף לכך, היא ציינה ש"אין מה לעשות ומורה שתסרב, תיאלץ למצוא את דרכה החוצה". ואני שואלת, אנו כל הזמן מנסים לחנך את התלמידים לחשיבות ההקשבה, מתן אוזן קשבת, הידברות, חופש הביטוי וכו' והממונים עלינו בעצם מפגינים אנטי תזה לערכים בסיסיים ועוד במדינה דמוקרטית. מה קורה פה? עד כמה ועד מתי יוליכו את המורים שולל? לגבי הפנסיה, הכל עמום ואין בהירות במסר. הנספח הקשור לפנסיה הוא עדיין בגדר טיוטה. אם כך, מדוע עלי להסכים/ לחתום על "טיוטות"? מי מבטיח שהטיוטה לא תשתנה עוד יותר ותפגע יותר בזכויותינו?
  לא יתכן שמורים שעשו עבודתם מתוך אמונה ושליחות "יבעטו בהם" כבהמות.
  לצערי, המנהלים לא גילו שמץ של מנהיגות כאשר הסכימו להיכנס לאופק תחת כפייה, בעודם מסרבים, אך לא משמיעים קול מחאה. כמובן שהסיבה ברורה – חשש למעמדם.
  הפיקוח העביר מסר ברור למנהלים "כאן תבחן המנהיגות שלכם ועד כמה תצליחו להוביל את הצוות להסכמה. מצד אחר, המנהלים מרוצים מהשינוי ב"במרחב הסמכויות" (וזה בסדר, מאוד לגיטימי).
  ומכאן, אני מצטרפת לקריאה של יתר המורים ושל ההורים: אופק חדש הינו בכייה לדורות. אופק חדש מהווה סיסמה ולא הוא יתן את הפתרונות הנדרשים.

 12. ש.לוי :

  גליה,
  ענת כנפו כתבה את הדברים באוגוסט 2008, שום דבר לא השתנה מאז.
  משרד החינוך והסתדרות המורים לא שינו את גישתם.
  אני מבינה שהם מתנהלים באותה גישה כוחנית ומזלזלת.
  לזה אינני מתגעגעת…שמחה שעזבתי!

 13. ש.לוי :

  גילה,
  ענת כנפו כתבה את הדברים באוגוסט 2008, שום דבר לא השתנה מאז.
  משרד החינוך והסתדרות המורים לא שינו את גישתם.
  אני מבינה שהם מתנהלים באותה גישה כוחנית ומזלזלת.

 14. "כולם מרוצים" :

  אם רציתם לדעת מה קרה למורה שפרטי העסקתה מפורטים בתגובה מספר 3.

  אם רציתם לדעת מה לקרה למורה לספרות, שבמסגרת "אופק חדש" אולצה ללמד מדעים,הריני לפרט:
  המורה אולצה לצאת לשבתון לנוכח אי שביעות רצון מתיפקודה כמורה למדעים.
  כזכור, המורה אולצה ללמד מדעים, על מנת להשלים את השעות הפרונטליות המתווספות באופק חדש, ואף נדרשה להשתלם במדעים לאורך כל שנת הלימודים.
  מנהל/ת המוסד בו עבדה הודיעה לה שאין לה ברירה ועליה לצאת לצינון… אחרת היא תזכה ליחס "מיוחד" .
  הרי לכם דוגמה למורה שנפגעה כתוצאה מחוסר מחשבה… ומתוך רצון לנצל את המורים.
  המורה מעל 20 שנות וותק, פתאום נזכרו שהיא טובה?
  לא, אילוצי אופק חדש פגעו בה!
  אגב, מעניין איזה ציון קיבל/ה המנהל/ת שהפקיר/ה את המורה המומחית לספרות( תואר שני) ונתן לה ללמד מדעים, מקצוע שבחיים לא לימדה.
  שימו לב, המורה עדיין שותקת ומפוחדת!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.