חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סודות ושקרים במשכן הכנסת – פרק ראשון

נושאים דעות, פוליטי ב 3.08.08 6:09

הופתענו לגלות בתיבה מאמר פרי עטו של "ותיק בכנסת" שזהותו אינה ידועה גם לנו. הותיק עובד כנראה כעוזר פרלמנטרי (ראו הערה למטה) והוא מבקש שנתייחס יותר בחשדנות לדיווחים בעיתונות ובאתרים אישיים של ח"כים

"טריקים" של פוליטיקאים שראוי שתדעו עליהם / מאת: ותיק בכנסת

לעתים קרובות הציבור הישראלי מקבל מהתקשורת תמונת מצב מעוותת לחלוטין על הנעשה בכנסת. חלק גדול מכך קורה משום שהתקשורת נותנת חשיפה לח"כים "הצבעוניים" יותר או הכריזמאטיים יותר ולא בהכרח לאותם חברי כנסת שעובדים קשה ועושים מלאכתם נאמנה – אך על נושא זה כבר נכתבו אלפי מאמרים. אני, דווקא, רוצה להתמקד בתופעה נוספת שיוצרת תמונת מצב מעוותת והיא קשורה לפוליטיקאים עצמם: פעמים רבות הפוליטיקאים מתעניינים יותר בלהראות עסוקים בעיניי הציבור מאשר באמת לטרוח ולקדם את עבודתם הפרלמנטארית. מצאתי לנכון לפרט מספר "טריקים" כאלו על מנת שלהבא כשתקראו ידיעה חדשותית על עבודה פרלמנטארית תהיו מצוידים טוב יותר כיצד להעריך את עבודת הפוליטיקאים העומדים מאחוריה.

 • מכסות: התחלתי דווקא במשהו שהוא אינו טריק אך חשוב שתהיו ערים לקיומו. חבר כנסת אינו יכול להעלות הצעות חוק מתי שבא לו. לכל סיעה בכנסת יש מספר הצעות חוק מוגבל, שהיא יכולים להעלות להצבעה טרומית. מנהל כל סיעה לוקח את סך הצעות החוק ומחלק לכל חבר כנסת מכסה. כך יוצא שחבר כנסת ממוצע יכול לעלות הצעת חוק לקריאה טרומית פעם בשבועיים-שלושה בערך. פעמים רבות המכסות יוצרות חוסר שוויון בין הח"כים שכן מספר המכסות הממוצע משתנה לפי גודל הסיעה, מספר השרים בסיעה (שכן הם לא מציעים הצעות חוק בכלל), מספר חברי כנסת בתוך הסיעה שמוותרים על זכותם להגיש הצעות חוק (כמו לדוגמה: ביבי נתניהו). כך יוצא לדוגמא שח"כ כמו גדעון סער (שהוא גם יו"ר סיעה ובעל נגישות גבוהה למכסות) מגיש בממוצע 1.5 הצעות חוק בשבוע בעוד ח"כ ממרצ יאלץ להסתפק בערך באחת לשלושה שבועות.
 • הצמדות: מכיוון שישנן מכסות, הזמן שלוקח לח"כ מהרגע שהוא שולח הצעת חוק למזכירות הכנסת, שמפרסמת אותם לכל הח"כים, ועד שהוא מעלה אותה למליאה יכול לקחת חודשים ואף שנים (אם בכלל וגם על זה אפרט בהמשך).
 • מה שחברי כנסת רבים עושים פעם אחר פעם יכול להישמע ממש כמו גניבה: הם נכנסים למחשב של הכנסת מעתיקים מילה במילה את הצעת החוק של חבר הכנסת המקורי, מוחקים את שמו ומציעים את הצעת החוק מחדש בשמם. כאשר הח"כ המקורי מעלה סוף סוף את הצעת החוק למליאה, חברי הכנסת "המעתיקנים" עושים פרוצדורה שנקראת הצמדה: הם הולכים ליועץ משפטי ומבקשים ממנו אישור להעלות את הצעת החוק שלהם (המועתקת) ללא מכסה ביחד עם הח"כ המקורי ולאחר שההצבעה עוברת הם מפרסמים שהצעת החוק שלהם עברה.

  קחו לדוגמה את ח"כ זבולון אורלב, באתר שלו כתוב "אושר טרומית: הנחה בארנונה גם לנכים בגירים המתגוררים בבית הוריהם". מכך ניתן להבין כאילו ח"כ אורלב קידם את הצעת החוק כאשר מי שלמעשה העלה את הצעת החוק וקידם אותה על חשבון המכסה שלו היה ח"כ אריה אלדד. דוגמה נוספת: באתר של ח"כ נאדיה חילו מצוין שהיא הציעה הצעת חוק להגדלת קצבאות הזקנה. היא רק שכחה לציין שהיא העתיקה (וגם ח"כים רבים אחרים) מילה במילה מהצעת חוק של משה שרוני ודוגמה שלישית: לפני מספר ימים התפרסם באתר זה דו"ח הפעילות של ח"כ אורית נוקד. גם בו מצאתי לפחות כמה הצמדות שיצרו מצגת שווא כאילו הח"כית עצמה "הזיעה" עבור הצעות החוק כאשר לא כך היה הדבר. לדוגמא: בדו"ח כתוב "הצעת חוק שיזמתי המאפשרת לאלמנות צה"ל להמשיך ולקבל גמלאות גם אם נישאו אושרה בועדת העבודה והרווחה לקריאה ראשונה" – כאשר למעשה מדובר בהצעת חוק של ח"כ אורי אריאל וח"כ יואל חסון או דוגמה נוספת מהדו"ח: "הצעת חוק שלי ושל ח"כים נוספים המחייבת את האוצר לעדכן את סל התרופות בכל שנה עברה בקריאה ראשונה". מי שעקב אחרי העיתונים יודע כי מדובר בהצעת חוק של ח"כ חיים אורון, שבעוד הוא קידם אותה ללא ליאות ואף גייס תמיכה עצומה (56 קולות), ח"כים אחרים העתיקו את ההצעה וחיכו שהוא יעלה אותה.

 • ועדת שרים לענייני חקיקה: גם כאן מדובר ב"טריק" נבזה למדי. על מנת להחליט האם הממשלה והקואליציה תומכות בהצעת חוק מסוימת הוקמה ועדת השרים לענייני חקיקה אשר העומד בראשה הוא שר המשפטים וחברים בה שרים מכל סיעות הקואליציה. פעמים רבות ח"כים סוגרים דיל עם הועדה שהיא תתמוך בהצעת חוק בקריאה הטרומית בלבד בתמורה לכך שהחבר כנסת מתחייב לתקוע אותה אחרי כן. כך חבר הכנסת מקבל פרסום שאושרה הצעת החוק שלו בקריאה טרומית, הוועדה מקבלת הבטחה שח"כ לא יעשה לקואליציה כאב ראש ואילו הציבור מקבל תמונה מעוותת של חבר כנסת הנלחם בממשלה לקדם הצעת חוק כאשר מדובר על דיל מאחורי הקלעים.
 • זהו בינתיים, יש עוד מספר רב של "טריקים" שאני אשמח לספר עליהם ואעשה זאת אם אראה שיש דרישה מהציבור.

  אשמח לקרוא את תגובותיכם

  הערת המערכת

  לפני כמה חודשים העלינו בפני עוזרים פרלמנטריים את הרעיון לפתוח בלוג אישי, במסגרת אתר זה, בו יוכלו לספר בנימה אישית ובלתי פורמלית על המתרחש מאחוריו הקלעים בכנסת. המהלך כמעט הבשיל פעמיים, אך רק כמעט, ולפחות במקרה אחד הסיבה היתה חשש ממשי מהסתבכות עם הבוס (מאמר מעולה שנשלח אלינו נמשך רגע לפני העלאתו).

  אנו מקווים שהכותב המסתורי יזכה לתגובות רבות שיעודדו אותו להתמיד בכתיבה

  נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
  תגיות: , , , , , , , , , , ,

  20 תגובות

  1. אורן :

   מרתק ומדהים. אני מחכה בכליון עיניים להמשך.

  2. שי כהן :

   מעניין וחשוב

   לחברים פה חשוב לדעת שה"טריקים" לפעמים מופעלים גם בלי ידיעתם של מתנדבים וארגוני מתנדבים המלווים את חבר הכנסת בהכנת הצעת חוק- ולפעמים גם כותבים אותה כמעט ללא מגע של חבר הכנסת ועוזריו

   בכל מקרה חשוב להבין מה קורה מאחורי הקלעים – ובעידן של מעטפות חשוב שלא נשכח לראות והבין גם דקויות

  3. נדב פרץ :

   חשוב לציין שבאתר הכנסת אפשר לראות מי יזם כל הצעת חוק – ברשימת הצעות החוק של כל חבר כנסת אפשר לראות האם הוא יוזם החוק או מצטרף להצעה.

  4. איתי :

   נדב, נדמה לי שאתה לא מדייק. מה שאני רואה בקבצים של הצעות חוק:

   דבר אחד זה הצעת חוק שחתומים עליה רבים, ואז אתה צודק.

   דבר אחר זה הגשת שתי הצעות חוק זהות לחלוטין, אך נושאות מספר שונה ובראש כל אחת מופיע ח"כ אחר. בתחתית כתוב "הצעת חוק מס' זה וזה זהה הוגשה עי פלוני אלמוני".

   לדוגמה, מרינה סולודקין העתיקה את חוק שכר המינימום לחיילים מעמיר פרץ
   כמה וכמה חכים מכמה מפלגות הגישו אותה הצ"ח לביטול איחוד רשויות ערביות
   (כשגם כאן יש בזבוז משווע של אנרגיה – מספר הצעות חוק שונות המתייחסות ליישובים שונים – כדי שיותר אנשים יוכלו לקבל קרדיט)

   אני מתרשם ואולי אני טועה שהנוהג הזה רק מוסיף עומס על מזכירות הכנסת וחבל שאין מבטלים אותו. הבעיה היא שזה בסמכותם של הנהנים מהנוהג.

  5. דור לוי-פורום רפורמה כלכלית :

   תודה לך, יישר כח ותמשיך בכך, אבל יש גם שאלות:
   1. אגב, עד כמה זה נפוץ מה שאתה מתאר? האם יש יותר עובדים ממעתיקנים או להפך?
   2. האם תוכל לפרט בעתיד איך אפשר למנוע או להקטין תרמיות כאלו?
   3. האם תוכל ללמד ולהדריך פעילים איך לעבוד יעיל יותר עם חברי כנסת/וועדות ובכלל?

   כמתנדב בקידום חקיקה צודקת הדרכה כזו יכולה לסייע.

   בתודה מראש

   דור לוי
   פורום רפורמה כלכלית בפורטל BSH לצדק חברתי

  6. הכלכלן המתוסכל :

   בחודש אפריל התחלתי לעשות מיפוי של הח"כים המעתיקנים ביותר. בדקתי כמה הצעות חוק העתיק כל ח"כ מחברים אחרים במשכן, וכמה העתיק מעצמו (הצעות חוק שנפלו בעבר). במרבית המקרים האחוזים היו מדהימים.
   כך, למשל, שיעור ההעתקות של קולט אביטל עמד על 62%, אצל חיים אורון השיעור היה 68%, אצל זבולון אורלב 77%, ואצל בני אילון 84% מהצעות החוק היו מועתקות.
   עכשיו שסיימתי לעשות את הבדיקה, החלטתי שלא לפרסם אותה, משום שהיא לא בהכרח משקפת משהו. כתבתי על זה בעבר כאן:
   http://maomao.blogli.co.il/archives/690#comments

  7. ותיק בכנסת :

   חשוב להבין שמאוד קשה לעקוב אחרי הנושא של ההצמדות והמעתיקנות משום שלפעמים אירגונים מציעים לכמה אנשים את אותה הצעת חוק או שישנם חברי כנסת שמעתיקים הצעת חוק אחרי שהם רואים שהח"כ המקורי תוקע את ההצעה והם מעוניינים לקדם אותה (אני חושב שלעתים זה מה שג'ומס עושה) – אבל זה מיעוט המקרים, רוב רובם של המקרים היא העתקה בוטה על מנת להציג זאת לציבור כהישג של הח"כ.

   לגבי השאלות של דור לוי:
   1. לצערי, אין לי סטטיסטיקה אבל כמו שכתבתי זה טריק נפוץ מאוד (!!!) ויש טריקים אחרים שנפוצים גם כן.
   2. דווקא עיתונאים מכירים טוב את נושא העתקות ונותנים את הבמה לח"כ העיקרי. תחפש את הדיווח של עיתונאים רציניים והח"כ המצוטט הראשון הוא בדרך כלל יוזם הצעת החוק המקורית
   3. אני ממליץ לך לפנות לארגוני הנשים או לארגונים ירוקים – יש להם מערך לובינג משומן היטב והם יכולים ללמד גם את הארגון שלך כיצד לעבוד טוב מול ח"כים.

  8. אבנר לנגוט :

   בנוגע לתשובה שלך לשאלה 3- באילו ארגונים מדובר?

  9. דור לוי-פורום רפורמה כלכלית :

   ל 3:
   א-בספק אם יש להם זמן ואנרגיה. מישהו מסוים שאתה ממליץ?
   ב-תמיד מידע פנימי טוב יותר…
   סיפר לי בהקשר הזה מישהו, לא חשוב מי, שהיה ח"כ. הוא סיפר שהם טובעים בפקסים. כל מה שיוצא מהפקס לתוך הסלסלה יש לו סיכוי להיות מטופל. אם זה נפל למטה, זה עובר לאחריות המנקה. ההמלצה שלו למשל, לא לשלוח פקס בלי שוידאת מראש שיש מישהו ליד, ובדיעבד שזה התקבל.

  10. דור לוי-פורום רפורמה כלכלית :

   נ.ב
   ואנחנו לא ארגון, לא ארגון פורמלי לפחות…
   אנחנו קבוצת מתנדבים פעילים אכפתניקיים, שנפגשים בפורום באינטרנט.
   לצערי, רוב החברים מעדיפים את האנונימיות, וכמנהל הפורום את רוב העבודה אני נאלץ לעשות ובפרט זה הממשק אל מחוץ לאינטרנט…

  11. ותיק בכנסת :

   בדרך כלל פקסים הם רעיון טוב אם הם כתובים בצורה מתומצתת (לא יותר משני עמודים).

   מיילים שמיועדים לכמה ח"כים ביחד בדרך כלל לא נפתחים על ידי אף אחד מהם. אז ששולחים מיילים צריך לשלוח אותם באופן אינדיבידואלי ובאופן סלקטיבי

  12. שי שלוש :

   פששש מרתק. בעיקר הטריק של ההצמדה.

  13. דור לוי-פורום רפורמה כלכלית בפורטל BSH :

   תודה על הטיפים ב 11, כן ירבו!

  14. מערכת האתר :

   דור, לקט טיפים מסודר לשימושכם:
   http://www.blacklabor.org/?page_id=1794

  15. אבי לב :

   אם יותר לי להוסיף טיפ לרשימת הטיפים,

   באתר הכנסת ישנה רשימת שדולות חברי הכנסת.

   ברשימה זו תוכלו לראות באיזה נושא מתעניין כל ח"כ. לא תמיד השדולות פעילות אבל אם ח"כ הקים שדולה בנושא מסוים זאת אומרת שהוא חושב שהנושא חשוב – ואז הוא ישקיע בו או שהוא חושב שהנושא יכול לסייע לו ציבורית וכדומה – ואז הוא ישקיע בו.

   בהצלחה!

  16. אפי פוקס :

   וואו. מעולה! תמשיך

  17. שושי :

   פוסט חשוב מאד! פריצת דרך בהבנת הציבור שאולי תוביל לשינוי בפעילות הח"כים.
   רוצים עוד, צריכים עוד

   תודה לעבודה שחורה שקיומה איפשר את הפרסום

  18. אלון דוד :

   כל הכבוד.
   תמשיך לפרסם בזהות בדויה. כנראה גם מדינת ישראל צריכה באטמן משלה לנוכח גועל הנפש שנשפך במשכן.

   לנקות את האורוות!

  19. האדם הסביר » ארכיון הבלוג » Mr Smith Goes to Washington :

   […] כמעט סיטואציות שבהן כולם נמצאים במליאה. • מכסות – כמו שפורסם כבר ב’עבודה שחורה‘, שם המשחק בכנסת הוא מכסות. […]

  20. Mr Smith Goes to Washington | האדם הסביר :

   […] כמעט סיטואציות שבהן כולם נמצאים במליאה. • מכסות – כמו שפורסם כבר ב'עבודה שחורה', שם המשחק בכנסת הוא מכסות. מכסות […]

  השארת תגובה

  חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

  עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

  אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.