postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ביבי והימין שותקים בעניין האחים עופר והסיוע לאיראן

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ביבי והימין שותקים בעניין האחים עופר והסיוע לאיראן

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 30.05.11 5:57

ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו וחבריו מהימין – שמשתלחים חדשות לבקרים בארגוני זכויות אדם על סיוע מחו"ל – ממלאים פיהם מים כשהאחים עופר מוקעים ע"י משרד החוץ, האמריקאי לא הישראלי, על שבירת החרם האיסטרטגי נגד עזרה למשק האנרגיה האיראני.
מאת: ק. טוכולסקי

מה שאסור לארגוני זכויות אדם מותר לטייקונים

אחרי החשיפה באמצע השבוע שחברה של האחים עופר סחרה עם איראן, ציפיתי שתנועת "אם תרצו" תפתח בקמפיין נגד האחים עופר ותקרא לבדק בית מידי של כל חברה ישראלית שסוחרת עם איראן או כל אויבת אחרת של מדינת ישראל. לשווא חיכיתי לפוסטרים שיציגו את האחים עופר וקרן צומחת ממצחם. בלב רוטט חיכיתי למסיבת העיתונאים בה פאינה קירשנבאום, זאב אלקין, דני דנון ואנסטסיה מיכאלי יודיעו על הגשת הצעה להקמת וועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת היחסים שבין טייקונים ותאגידים בישראל למדינות אויב. חיפשתי כותרות זועקות בביביתון של שלדון ובאתרי הימין, ולא מצאתי יותר מדי. הידיעה על הושטת היד הכלכלית לשלום של משפחת עופר לאיראן, התקבלה בתקשורת באיפוק מסוים. גם מי שתהו על עזות המצח חסרת הגבולות של טייקוני השקשוקה, לא מיהרו לזרוע כותרות זועקות באדום ושחור על חצאי עמודים ולא מיהרו לשחרר את חרצובות קולמוסיהם של עיתונאי חצר ופובליציסטים מטעם.
דינם של טייקונים הסוחרים עם האויב אינו כדינם של אנשי שמאל שמגייסים תרומות אצל בני ברית. מסתבר שלהקל על הסנקציות שנועדו למנוע מאויבנו הצטיידות בנשק גרעיני זה הרבה פחות חמור מאשר לבקר את האלימות, הגזענות והאטימות של החברה בישראל. יכול להיות שפיצוץ הרסני והמון נשורת גרעינית מסכנים את קיומה של החברה הישראלית פחות מביקורת עצמית?

התשובה לשאלה שסגרה את הפסקה הקודמת מבחינתם של הלאומנים הגזענים הפופוליסטים של הימין, היא חד וחלק כן.  ביקורת עצמית של החברה זה מסוכן, הרבה יותר מאיום קיומי פיסי כלשהו.  הסכנה היא שביקורת עצמית תגרום לכך שהחברה בישראל תתחיל לשאול את עצמה למה בכלל יש איזשהו סיכון קיומי שמאיים על החברה בישראל.  שאלה שכזו עלולה להביא אנשים לחשוב כי התשובה היא שהכיבוש על משטר האפרטהייד בשטחים שלו גורמים לעוינות כלפי ישראל ומהווים סיבה מרכזית לכך שיש מי שמוכן באמת או לצרכי תעמולה להכריז על רצונו למחוק את ישראל מעל המפה.
מה שמדהים שמאחורי ההצהרות המאיימות ההדדיות בישראל ובאיראן לדוגמא ניצבים חסידי ההפרטה.  אחמדיניג'אד קיצץ במהלך כהונתו את הסובסידיות למוצרי יסוד ופתח בתהליך ההפרטה של נכסי הלאום באיראן, ממש בדומה לקוסם המקומי שלנו, וראו איזה פלא שניהם מבצעים את המהלכים הללו כשהם נישאים על רטוריקה של שנאה.  האחד מאיים על איראן ומפריט נמלים ואת אדמת הלאום, השני מאיים על ישראל ומפריט תעשיות ממשלתיות ומחצבי טבע. לשניהם מנגנונים חזקים של תעמולה, ומסתבר ששניהם גם נותנים יד לפחות בעצימת עין לכך שבין מדינות אויב יש מסתבר יחסי סחר.

ביקורת עצמית היא דבר מסוכן, היא עשויה לאנשים לחשוב מה ליברמן וליצניו עשו בשבילנו חוץ מלחוקק חוקי אפלייה כנגד ערבים ולהלחם למען טייקוני הגז? מה בעצם "אם תרצו" מציעים לנו מעבר לחולצות עם תמונה של גולדה או דיין ומלל לאומני שבהחלט יכול להחזיר אותנו למלחמה קטסטרופלית כמלחמת יום כיפור? בעצם שום דבר. במרחבי הימין לא ניתן היה להבחין השבוע אפילו במבוכה.  מרונית תירוש – המפזזת במסיבות עם תרצו ורצה להגן על האינטרסים של טייקוני הגז – ועד לזאב אלקין ולפאינה קירשנבאום גיבורי וועדות החקירה הפרלמנטריות.  איש מהם ומעמיתיהם לא הציע הצעת חוק לשלול את אזרחותו של טייקון שמוכר לאיראן מיכליות או דרש וועדת חקירה שתבדוק כיצד אזרחים ישראלים מוכרים ציוד לאיראן, ציוד שבעצם מסייע לאיראן להתמיד במאבקה להגמוניה משלה במזרח התיכון.
כי לטייקונים מותר, בסך הכל כל מה שמעניין אותם זה כסף, לא חס וחלילה חוסנה של המדינה או חולשתם של יריביה. הם גם כך חותרים תחת חוסנה של החברה הישראלית בבית פנימה, באמצעות הרחבת הפערים החברתיים, הפיכת יותר ויותר עובדים מאורגנים לעבדי קבלן, זיהום שיטתי של הסביבה והשחתת מרחבי טבע פתוחים, שליטה באמצעי התקשורת שהפכו מכלי אינפורמטיבי ופולמוסי לשופרות תעמולה. אז מה זה כבר סחר עם מדינת אויב שמאיימת עלינו השכם וערב בהשמדה? בסך הכל השלמה של מאמציהם להרוס את ישראל מבפנים באמצעות תוספת של אמצעי הרס חיצוניים. לכן להם מותר לסחור עם האויב, לספק לו אמצעים שממשלת ישראל מבקשת מהעולם שלא לאפשר לאיראנים, ביבי דורש סנקציות ממדינות אירופה החוצפניות שמממנות ארגוני זכויות אדם, האחים עופר לא מממנים ארגוני זכויות אדם, מהם לקוסם שלנו אין דרישות.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

10 תגובות

 1. דני זמיר :

  אריה אלדד דרש מהיועץ המשפטי להתערב

  האחים עופר אינם מעל החוק למרות עושרם", אמר ח"כ אלדד. לדבריו אם האחים עופר לא פעלו בנמלי איראן בשליחות המוסד ודאי עשו זאת בשליחות כיסם".

  "רק חקירה מטעם היועץ המשפטי לממשלה תוכל להבהיר אם הם גיבורים או נבלים", אמר ח"כ אלדד.

  לדבריו, "אזרחי ישראל זכאים לדעת האם משפחת עופר שזכתה מטעמים תמוהים לקנות בפרוטות נכסי מדינה אדירים לא העדיפו גם בפרשה האיראנית את טובתם האישית על פני טובת המדינה. ישראל נראית נלעגת כשהיא תובעת מכל העולם סנקציות על איראן בשעה שענקי המשק שלה סוחרים עם מי שחותר בקנאות ובנחישות להשמידנו".

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/245/384.html?hp=1&cat=404&loc=3

 2. ק. טוכולסקי :

  שאפו לאלדד, היה לי מספיק שכל לא להזכיר אותו כשכתבתי את המאמר בשבת. זה עדיין לא משנה את הטענה שהמיינסטרים של הימין נבחרת הכוכבים של ישראל ביתנו והליכוד שותקים וגם אם תרצו תנועת הטהרנות הגדולה של ה"פסודו ציונות" הימנית.
  אלדד הוא אולי לאומן קנאי אבל הוא בניגוד לאחרים איש ישר ונקי כפיים ש"טרופו" הלאומני אמיתי והוא אינו נגוע באינטרסים אישיים. הוא גם היה שותף למאבק תמלוגי הגז.

 3. מנחם לוריא :

  באמת?...

  ק.

  אני לא מבין מה אתה רוצה. למה סמי עופר הוא פושע הוא בסך הכל אזרח נסיכות מונקו שניצל את המצב וכשחברות ספנות קטנות הדירו רגליהן בהתנדבות מאירן הוא עשה מה שממשלה שלו (הוא גם אזרח ישראלי) עושה בעצמה (מיד אפרט) וניצל את ההזדמנות העסקית. הוא אזרח מונקו אבל השכל יהודי.

  מכיר חברה בשם קצא"א (קו צינור הנפט אילת אשקלון)? החברה הזו הופרטה ,זה מכבר, אבל ממשלת ישראל היא שותפה עיסקית עם ממשלת אירן על קו הנפט הזה. השותפות ,אומנם, עלתה על שרטון. המדינה ,אומנם, חייבת לאירן סכום של כ-2 מיליאד דולר במונחים של 2011 (ולא משלמת) אבל עדיין מדינת ישראל שותפה עם מדינת אירן על הקו הזה.

  אז אם בארזים וגו'.

  אגב: השותפות הזו היא סוד מדינה ועורך דין (רוצח באמצעות כלי תחבורה שהורשע וריצה את עונשו) ממשיך לעשות הון על חשבון הסכסוך הזה ולנו לא מספרים כי זה סוד מדינה.

  ראה כאן –> http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/911598.html וגם כאן –> http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/797345.html

  מנחם

 4. עמית-ה :

  אני לא מבין איך אפשר להשוות אירגונים שיודעים רק לקחת כמ אירגוני זכויות אדם שחיים מתרומות –
  עם חברה שכל הזמן רק תורמת לכלל ומייצרת הון בשביל המדינה ומפרנסת אלפי אזרחים כמו חב' האחים עופר.

 5. כולם יודעים אבל אני לא רוצה לגלות :

  הספין האמיץ של האחים עופר

  האחים עופר מתחילים עכשיו בספין תקשורתי גאוני, אחרי שקראתי בין השורות בכתבות ושמעתי את הדברים אני חושב שהבנתי את הכל:
  לפני מספר חודשים התגלה כי ישראל עצרה את פרוייקט הגרעין האיראני על ידי כך שהיא סיפקה בעסקה סיבובית את המחשבים לכור האטומי.
  הסיבה היחידה שישראל הייתה מסוגלת לספק את המחשבים לכור האטומי היא שיש איסור סחר עם איראן והחרם מאפשר לשלוט בנתיבי הסחר.
  בדרך זו ישראל הכניסה מחשבים "נגועים" בוירוס שליטה מרחוק וקילקלה את הכורים האירניים (שלא לדבר – גילתה את מיקום כל הכורים ועוד).

  האחים עופר, שכנאה השתמשו באוניות שלהם, או בקשרים שלהם, הבינו שהם נתפסו סוחרים באופן בלתי חוקי וללא אישור עם איראן עושים עכשיו מהלך כפול.

  מצד אחד הם מאיימים שיחשפו את סודות המודיעין הישראליים והאמריקאיים ומצד שני הם מדליפים, טיפין טיפין, את הקשר שלהם למוסד ולפעילויות ביטחון ישראליות.

  על ידי הדלפת הקשר הזה, הם מנסים לטעון שהסחר עם איראן באמצעותם הוא בעצם אינטרס בינלאומי – טענה שהיא נכונה, כל עוד הם ממשיכים לדווח לגופי המודיעין על הפעילות – ואת זה הם לא עשו והיו מקרים של סחר לא חוקיים.

  מצד שני, גופי המודיעין הישראלי אינם יכולים לדווח בשום פנים ואופן על הקשרים עם עופר ועם איראן ולכן נוצר מצב בתקשורת הישראלית שיוצר חזות בעייתי למדינת ישראל בכלל ולאחים עופר בפרט.

  האחים עופר מנסים לומר עכשיו שהכל היה ידוע לכולם (וכך בעצם לאיים לפוצץ סודות מדינה בפומבי) כולל לאמריקאים (מתוך טענה שלגופי המודיעין יש חובת תיאום ביטחונית) ולכן אין להאשים אותם בכלום – טענה שאין לציבור אפשרות לבדוק או להפריך: יכול להיות שהיה סחר לגטימי ויכול להיות שהיה לצדו גם סחר לא לגטימי אבל גופי המודיעין לא יכולים להודות באף אחד מהם…

  מכיוון שהעיתונות הבטחונית לא יכולה לבדוק את הטענה הזאת, האחים עופר ייצאו מהעניין הזה חבולים תקשורתית, אבל (כנראה) נקיים וזכים כשלג, והם אפילו יבקשו להיות מוכרזים כגיבורי ישראל.

 6. כולם יודעים אבל אני לא רוצה לגלות :

  ומנחם – קו הנפט אינו סוד מדינה ולא כלום; דורי קגלסבלד מייצג את ישראל בבוררות בינלאומית והוא אפילו קיבל אישור להמשיך לייצג אחרי שנכנס לכלא; על זה לאו דווקא צריך לכעוס עליו.
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95_%D7%A6%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%A8_%D7%90%D7%99%D7%9C%D7%AA_%D7%90%D7%A9%D7%A7%D7%9C%D7%95%D7%9F

 7. מנחם לוריא :

  סוד?

  אני יודע שזה לא סוד המילה סוד מובאת מהמאמר של מילמן. וזה כתוב בעיתון הארץ ולכן לא סוד. אבל שהממשלה לא תרחץ בנקיון כפיה.

  לגבי הדברים שלך בתגובה 5: מאירי עיניים ועושים הרבה שכל לאור הפרסומים השונים וחלקיקי המידע. עכשיו נראה איך זה יסתיים. דווקא נכון יהיה לתת לרעש התקשורתי לגווע לאיטו ואת מה שצריך לתקן שיתקנו במחשכים – בזה ממשלות ישראל אלופות עולם.

  אגב, הכתבות בכלכליסט מבוססות ,בעיקר, על כריית מידע מרשת האינטרנט (ראה במקורן) ואם דבריך נכונים (ומאוד סביר שכן) הרי משהו ששמו מתחיל באות ד פישל כאן ובגדול.

  תודה על הארת העיניים.

  מנחם

 8. טובה :

  כלום לא חשוב : !- הנזק ליחסי החוץ של ישראל , הפגיעה בבריאות של תושבי ערד אם יוקם מכרה פוספטים בשדה בריר מטעם חברה של האחים עופר.
  העיקר שהאחים עופר ימשיכו להשמין על חשבון הציבור הישראלי והאינטרסים שלו.

 9. לקסי :

  וגם בערד ניסו לעטוף את העניין במעטה "בטחוני" שלשמו נשלח המזכיר הצבאי של ראה"מ למשרד הבריאות, שלא יגידו שהמכרה מסוכן לבריאות.
  כמו שכתבה המגיבה שמעלי "כלום לא חשוב…"

 10. עמית-ה :

  אני חושב שמצאתי את הפתרון לחידה.
  התכנית היא להפריט את משרד הביטחון לידי האחים עופר.
  אנחנו ממילא במצב בו מה שטוב לעופר טוב לישראל, הגיע הזמן להתקדם לעבר האופק המוזהב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.