חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדה בכנסת תדון בעבודת הסיעוד לזקנים ולנכים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות אדם, חדשות ב 29.05.11 13:11

הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים תדון מחר (30 במאי 2011) בבחינת הטיפול הסיעודי בישראל.  מרכז המחקר והמידע בכנסת פרסם מחקר בנדון.  מערכת "עבודה שחורה" מוצאת לנכון להביא לידיעת קוראינו את המקור

המעבר מטיפול בזקנים בפרט ואנשים עם צרכים סיעודיים בכלל במסגרת מוסדית לטיפול על-ידי המשפחה ועובדים בקהילה מעיד על שינויים בחברה הישראלית ובאופי מדינת הרווחה בתחום ההתמודדות עם הזקוקים לסיוע. המדינה מעדיפה שהטיפול בבעלי הצרכים הסיעודיים ייעשה בקהילה, תוך צמצום ההוצאה על אשפוז סיעודי מוסדי, ובמקביל תחול הגדלה הדרגתית של ההוצאה על גמלאות סיעוד. הסיעוד המוסדי כרוך בהשתתפות עצמית של בעלי יכולת לפי מבחן הכנסות, אולם הסיעוד הלא מוסדי מחייב השתתפות עצמית מצד הנזקקים לליווי ולטיפול צמוד בלי שום קשר ליכולתם. במלים אחרות, המדינה מעדיפה לעבור מטיפול מוסדי באחריותה או בפיקוחה לתשלום חלקי תמורת טיפול ביתי.

בשנים האחרונות הפתרונות שניתנו לציבור – ששיעור הנזקקים בו לטיפול סיעודי עולה בהתמדה – באמצעות החקיקה הקיימת (חוק ביטוח סיעוד וחוק ביטוח בריאות ממלכתי) אינם מהווים מענה מספיק על צורכי הטיפול של חלקים ניכרים באוכלוסייה. לכך השלכות על הטיפול הניתן לנזקקים ועל שוק התעסוקה בתחום הסיעוד המוסדי והביתי. הפערים שנוצרו בין המדיניות הרשמית, המעודדת הישארות בקהילה וטיפול באמצעות עובדים ישראלים, ובין המצב בפועל, שאינו נותן מענה על צורכיה של אוכלוסייה גדלה והולכת של נזקקים לטיפול, הולכים וגדלים. בחלק מהמקרים הצרכים ממומנים באמצעים פרטיים ובחלק מהמקרים לא ניתן להם כל פתרון.

אוכלוסיית המטופלים המוגדרים סיעודיים מחולקת בסקירה זו לשתי קבוצות עיקריות, מטופלים במוסד ומטופלים בבית. ההנחה הבסיסית במסמך היא שרוב האוכלוסייה המוגדרת סיעודית ברמה נמוכה מעדיפה לנקוט פתרון של חיים בקהילה על אשפוז מוסדי, ורק בעלי צרכים סיעודיים ברמה גבוהה זכאים לפתרון של מעבר למוסד סיעודי.

מספר העובדים הזרים בענף הסיעוד גדל בהתמדה. לפי נתוני ה-OECD, בישראל שיעור העובדים הזרים בענף הסיעוד הוא השני בין המדינות החברות הארגון. מגמה זו שונה מהתהליך בענפי הבניין והתעשייה, שבהם נקלטים יותר עובדים ישראלים ופחות עובדים זרים. העבודה בענף הסיעוד נחשבת קשה יותר מבחינה נפשית ופיזית ומתגמלת פחות מהעבודה במקצועות אחרים שהם עתירי עובדים זרים. במסמך תיבחן ההתמודדות עם מציאות זו והאפשרויות למשוך עובדים ישראלים רבים יותר לעבודה בענף.

שיטת הבאתם של העובדים הזרים בענף לישראל והעסקתם בארץ התפתחה עם השנים, שלא במדיניות מתוכננת ומסודרת ולא לפי חקיקה היוצרת התאמה בין הצרכים של אנשים עם צרכים סיעודיים לצורכי העובדים בענף, אלא באופן של תגובה על תהליכים ואירועים. בשנים האחרונות בולט חלקם של בתי-המשפט בעיצוב המדיניות, לנוכח היעדר התמודדותן של הרשות המחוקקת והרשות המבצעת עם בעיות שעולות מהעסקתם של עובדים זרים בענף. שאלות עקרוניות רבות, כשיטת ההעסקה באמצעות מעסיק חוקי אחד ללא יכולת החלפת מעסיק (שיטת הכבילה), או הזכות של עובדים זרים למשפחה, נקבעו שלא בחקיקה ראשית אלא בנהלים של רשות האוכלוסין וההגירה, ולפניה – של יחידת הסמך לעובדים זרים במשרד התמ"ת. חלק מנהלים אלו בוטלו בידי בית-המשפט העליון בשבתו כבג"ץ ללא התמודדות של המחוקק עם הסוגיה והסדרת הנושאים בחקיקה ראשית. בשנת 2010 העיר בית-המשפט העליון למחוקק, בפסק-הדין בבג"ץ יולנדה, כי יש צורך בהליך חקיקה וכי יש להימנע מהשארת ההכרעה בסוגיות עקרוניות שמצריכות מענה חקיקתי בידי בתי-המשפט.

לקריאת המסמך השלם:  טיפול בבעלי צרכים סיעודיים (1)

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. שי כהן :

    מסמך חשוב, ונושא כאוב

    ישר כוח על הפרסום

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.