חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העסקה ישירה – הטיעון המוסרי

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 22.05.11 2:51

תגובת האוניברסיטה לתנאי ההעסקה של עובדי הניקיון בה אינה מתאימה למוסד שתפקידו לשמש מגדלור מוסרי
מאת: עמית הרפז

על קידוש הפרופורציות

ג'ורג' ברנרד שאו, שמוכר יותר בזכות משפטי המפתח שלו מאשר בזכות היותו סוציאליסט, פאביאני ומחזאי פוליטי, מצוטט רבות בזכות דו שיח שלו עם שחקנית אחת: הוא הציע לה לשכב איתו, היא אמרה איכס, הוא שאל, תמורת מליון סטרלינג? היא ענתה, יש על מה לדבר. אם כך אמר, עכשיו כשאנחנו יודעים מה מקצועך בואי נתווכח על המחיר.

שביתת עובדות הקבלן באוניברסיטת באר-שבע מעלה שאלה דומה, כאשר בתשובה לשאלות של קרן נויבך בתוכנית סדר יום ברשת ב' מתקבלת תשובת האוניברסיטה כי ליבת העיסוק של המוסד היא השכלה. אני מצפה ממוסד להשכלה לשים לב לשפה. לשימוש במונחים מהתחום העסקי (ליבת עיסוק?), אני מצפה ממוסד כזה להיות מגדלור מוסרי. האם יהיה זה מוגזם להשוות את הנהלת האוניברסיטה לשחקנית דלעיל?

אני חושב שלא, אני חושב שגבול הניצול הוא ברור ואם יש ספק אפשר להתייעץ עם העוסקים בתחום.

כשאנחנו מקבלים את ההנחה שהאוניברסיטה יכולה לקחת חלק בניצול עובדים והפרת חוק בעבור בצע כסף או מטעמי "לא הייתה ברירה" היכן נסמן את הגבול? מהן הפרופורציות מה מותר מה אסור, מי מגדיר אותן? אילו עוד דברים מותר לאוניברסיטה לעשות בכדי שתוכל ללמד את הסטודנטים על חברה דמוקרטיה והומניזם? אם האוניברסיטה הייתה מחרימה את כלי הרכב של המרצים שלה ומוכרת אותם בכדי לממן את ליבת העיסוק שלה זה לא היה עובר. אבל מותר לה לקחת שווה הערך, את הזמן שלהם, להעסיק אותם בתנאי ניצול של מרצה מהחוץ, לפטר אותם כל כמה חודשים, לנצל את הכי חלשים בחברה הישראלית.

אם לאוניברסיטה אין מספיק תקציב בכדי להעסיק באופן ישיר את כל העובדים ממנקה עד מרצה מהחוץ האם הפתרון הוא לחטוא? אני יכול לסלוח לאדם שגנב תפוח כי היה רעב, אבל לא למוסד שעוסק בחינוך.

האם התירוץ לא הצלחנו לקבל תקציב מהמדינה לכן הצטרפנו לשורת המנצלים צריך להתקבל במשיכת כתפיים ע"י הציבור, ע"י אנשים שלוחמים למען מדינה דמוקרטית שמכבדת את זכויות האדם? לדעתי לא.

התשובה נמצאת בספריית האוניברסיטה, ביו-טיוב, ובעבודה שחורה, על כל נפגעי המדיניות הכלכלית של ממשלות ישראל להתאחד ולומר עד כאן. ההתחמקות של הנהלת האוניברסיטה מהמאבק הזה לא תעזור, כי היום אלו עובדות ניקיון ומחר סגל בכיר, כולנו נמצאים באותה סירה.

אנחנו לא יכולים להסכים לפגיעה בחלשים כי אפשר לעשות את זה, אנחנו לא יכולים לקבל את הפרופורציות הנוכחיות של שכר ושל זכויות.

האנשים שמקבלים עכשיו את ההחלטות האלו איזה עתיד הם מבטיחים לילדים שלהם? צמיתים בעולם פיאודלי?

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  הבאנאליות של הרוע..ושל הטיפשות

  העיקרון הוא,שכל זמן שמישהו אחר נידפק,עובד נקיון,מרצה מן החוץ,אנשי אבטחה,ואפילו הדור הצעיר,הרי זה לא מעניין את הצמרת האקדמית,הכלכלית או השלטונית.

  מה שנקרא,האגואיזם בצורה המזוקקת.

 2. איתי :

  עמית, מה שכתבת פה הוא צודק לחלוטין מהבחינה המוסרית וזו בדיוק נקודת המבט של פעיל חברתי.

  אבל לנהל גוף ציבורי זה לא אותו דבר כמו להיות פעיל חברתי, והציבור הרחב מבין את זה. לכן הוא לא בוחר פעילים חברתיים בבחירות אלא אנשים שעושים עליו רושם שטחי שהם יודעים לנהל (ביבי, שרון, חולדאי, ברקת…).
  הפעילים החברתיים לעתים קרובות מראים שהם לא יודעים לנהל אפילו מסגרות של עשרות ומאות אנשים, אז עם כל הכבוד לצדק ולמוסר אנשים חוששים להפקיד בידיהם מערכות גדולות ומורכבות.

  עכשיו נניח שהיה קורה נס ואתה היית מתמנה מחר לנשיא אוניברסיטת בן גוריון. על פי עקרונות הצדק והמוסר שלך (שאני שותף להם לגמרי) היה נובע שאתה פותח מיד בשביתה ללא הגבלה עד שיתנו לך מאות מיליונים כדי להפסיק לגמרי את ההעסקה הפוגענית בכל הדרגים.

  אלא שהאוצר היה צוחק לך בפרצוף, והסטודנטים אחרי כמה חודשי שביתה היו עוברים ללמוד במקום אחר. באוצר יודעים שאם ביבי ייפול תבוא קדימה/העבודה אבל השיטה לא תשתנה בטווח הנראה לעין (לסוציאליסטים על כל גווניהם יש פחות מ-10 מנדטים).

  בדיוק כמו שפוליטיקאי צריך למצוא את הנקודה הנכונה בין אידיאלים נשגבים ובין מגבלות המציאות, כך גם לגבי מנהלת בשירות הציבורי (שרת חינוך, נשיאת אוניברסיטה, מנהלת בי"ס יסודי). המאמר שלך הוא לא משהו שנשיאת האוניברסיטה יכולה לעשות איתו משהו, גם אם יהיו לה מלא כוונות טובות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.