חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ל"ג בעומר, זיהום אוויר והשלכות בריאותיות

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 19.05.11 3:28

הודעה לעיתונות של הקואליציה לבריאות הציבור
חגיגת ל"ג בעומר היא אירוע מיוחד – הישיבה יחד סביב המדורה, השירים, צליית המרשמלו ותפוחי ההאדמה כל אלה הם חלק בלתי נפרד מחוויות הילדות האהובות על ילדנו. אולם למדורות ל"ג בעומר ישנה גם השפעה סביבתית ובריאותית מזיקה.

סקירת נתוני הניטור מל"ג בעומר מעידה, כי לחגיגה יש מחיר סביבתי-בריאותי כבד: בערב החג מכסה עשן סמיך את מדינת ישראל ורמת זיהום האוויר עולה באופן ניכר. בעירת המדורות מעלה פיח, עשן וחלקיקים אשר נישאים עם הרוח ונשארים באוויר במשך מספר שעות.

מלבד הנזק לסביבה ולאיכות האוויר, החשש הוא מנזקים בריאותיים, כאשר הראשונים להיפגע הם האוכלוסיות הרגישות: ילדים, קשישים, חולים במחלות נשימה, חולי לב, ועוד.

בטווח הקצר של כמה שעות, עשויה להתרחש החמרה של התקפי אסתמה ומחלות נשימה אחרות כגון COPD, ברונכיטיס, כמו גם לידות בטרם עת, אשפוזים ואף החמרה של טרשת עורקים ותמותה בגין התקפי לב, או תמותת תינוקות. במחקר שנעשה בישראל בשנת 2004, ביישובים ראשון לציון ורחובות ובו נבדקו ההשלכות של עליית זיהום האוויר רק על פניות למיון ואשפוזים בגין החמרה של אסתמה והחמרה של COPD אצל ילדים ומבוגרים. כצפוי, נמצאה עליה מובהקת (פי 2.25) בשיעור הפונים לחדרי מיון בגין החמרת אסתמה או COPD.

בעקבות שריפת עץ וחומרים פלסטיים הנזרקים לאש עולה הסיכון לחשיפה מיידית לחומרים רעילים רבים וביניהם גם לדיאוקסינים – חומרים כימיים המתאפיינים ברעילות גבוהה כבר בריכוזים נמוכים ויציבות לאורך שנים מבלי להתפרק, כך שהשפעתם השלילית נמשכת גם לאחר שנים רבות. הדיאוקסינים נוצרים כתוצאה משריפת דלקים, עצי יער ומדורות, התפרצויות געשיות ופעילות תעשיתית.

מחקרים מצאו כי חשיפה לרמות שונות של דיאוקסינים פוגעת במערכת העצבים ובעור, מחלישה את מערכת החיסון, פוגעת בהתפתחות מערכת העצבים, מזיקה לכבד ועלולה לגרום לפיגור שכלי, אוטיזם וסוגי סרטן שונים.

כיצד ניתן ליהנות מהחג, מהמדורה המסורתית ולהפחית את החשיפה המסוכנת?

 • מומלץ להגביל בזמן את השהות ליד המדורה בעיקר לקבוצות רגישות – ילדים, קשישים, חולים.
 • יש לאסור שריפת חומרים שתוצרי הבעירה שלהם גורמים לנזק הבריאותי, כגון: פלסטיק על סוגיו השונים, ניילונים, כבלים, רהיטים מצופים בלכות וצבעים שונים, רהיטים משולבים בחומרים סינתטיים ועוד.
 • חינוך והסברה: להקדיש את שעת החברה בבתי הספר להסברה על התנהגות אחראית בל"ג בעומר והגברת המודעות הסביבתית.

הקואליציה לבריאות הציבור קוראת להעלות את מודעות הציבור להשפעות הבריאותיות של מדורות ל"ג בעומר וכן לצמצם את פליטת הדיאוקסינים בישראל הן בימי חג והן בחול.

מידע נוסף על הדיאוקסינים, השפעותיהם הבריאותיות והמלצות לצמצום חשיפה לחומרים רעילים אלה ניתן לקרוא בדוח שהוציאה הקואליציה לאחרונה

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. יונתן :

  לדעתי מה שבאמת צריך לעשות כדי למנוע שריפת חומרים מסוכנים זה שעיריות יפזרו עצים לשריפה ברחבי העיר.

  אני לא רואה את ילדי ישראל מוותרים על תהליך האיסוף והליקוט (שדווקא יש לו משמעות חינוכית מאוד גדולה,הצבת היעד,פעולה בקבוצה,יציאה מהמרחב הסטרילי של הבית והמקומות ה"מותרים" ,דמיון,תעוזה והתמודדות עם מכשולים).

 2. חן - נעמי ט :

  כאילו שעשן המנגל מהמרפסת של השכן, לפחות פעם בשבוע, זה בריא יותר.

 3. עודד גלעד :

  תנו לעצים להתקמפסט בשלווה

  בל"ג בעומר אנו חוגגים את שלטון האדם על האש. אבל האמת היא שהתרבות שלנו מכורה לזוהר-זוהר הזה. אני בעד להתחיל להגימל מפולחן האש.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.