חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה – אין ויתור על תוספת וותק

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 19.05.11 4:16

הרמיזה כאילו ארגון המורים הציע בעצמו לוותר על חלק מתוספות הוותק בתמורה לתוספות דרגה חדשות ותגמול על פי הישג היא פשוט קשקוש לא מבוסס

מאת: דליה בלומנפלד

הרשומה שהתפרסמה אמש בשם "עוז לתמורה ככתבה וכלשונה" מנסה להעביר את המסר שרפורמת "עוז לתמורה", כפי שנוסחה בזמנו,  אינה אלא רפורמה ניאו ליבראלית, ואף הוגשה לוועדת דוברת, ועקרונות הרפורמה  הזאת מצויים גם במו"מ הנוכחי של ארגון המורים עם משרד האוצר. רק דרישה אחת במו"מ המתקיים בימים אלה, אינה זהה לעקרון הרפורמה, והיא עניין הוותק. הרשומה מסיימת במשפט המצוטט מכתבה בעיתון, המציין באותיות של קידוש לבנה שמסלולי הקידום למורים יהיו לא על פי וותק אלא על פי תשומות והישגים.

חבל שכותב הרשומה בונה הררים התלויים בשערה, וקובע נחרצות שרפורמת "עוז לתמורה" מבטלת את עקרון הוותק, ומעלה את עקרון התגמול לפי תשומות ותפוקות. במקום להסתמך על משפט אחד בכתבה עיתונאית, עדיף אם היה מעמיק בנושא ולומד אותו.

בשנת 2009 יצא לאור ספר הסוקר את תהליך התפתחותו של ארגון המורים (מאת עמנואל תמיר, הוצאת ידיעות אחרונות, ספרי חמד) בשם "ארגון בראש", והוא מפרט לעומק את עקרונות הרפורמה. ההצעה לעיצוב סולמות קידום בשכר, מבוססת על השאיפה לקיים את הארגון כאגודה פרופסיונאלית, ולא רק כאיגוד מקצועי, הנאבק על תוספות שכר. במסגרת תפיסה זו יש התייחסות לתגמול דיפרנציאלי (שהוא תגמול שונה מאוד מזה המוצע ברפורמת דוברת (כתבתי על כך ברשומה תחת הכותרת: " קידום המורה– מה בין "אופק חדש" ל"עוז לתמורה".)

אך אין משתמע מכך שהארגון מוותר על תוספות הוותק. מדובר בהכנסת עקרון נוסף לתגמול המורה, אך לא תמורת ויתור על עקרון הוותק.

יתר על כן, מהכתוב בסיפא של אותה כתבה, המצוטט ברשומה, משתמע כאילו בשנת 2007, בשביתה הגדולה הארגון נאבק על הכנסת מסלולי קידום והוא מוותר על תוספת הוותק. מידע זה אינו מדויק בלשון המעטה. נושא הוותק לא הועלה במו"מ אז בשביתה הגדולה, וארגון המורים מעולם לא ויתר על עקרון הוותק.

כל המבין בענייני זכויות עובדים מכיר את העיקרון של אי הרעת תנאים. במקרה של הרעה, זכאי העובד לפיצוי על כך. איגוד מקצועי נאבק למען שיפור תנאי העובד ולא הרעתם. אין שום היגיון בכך שאיגוד מקצועי יוותר על זכות עובדים שהושגה במו"מ, וארגון המורים בכלל זה לא ויתר על זכות כזו.

ארגון המורים לא ויתר על עקרון הוותק לא בהצעת הרפורמה שלו "עוז לתמורה" ולא בשביתה שהייתה. כותרת הרשומה שכתבתי עוז לתמורה – זכויות עובדים שהושגו לא יבוטלו מבליטה את המסר הזה.

המו"מ הנוכחי בין ארגון המורים למשרד האוצר מבוסס על שני עקרונות, כפי שכבר כתבתי ברשומה הנזכרת לעיל:

 • לא מבטלים אף תנאי שהושג בהסכמים קיבוציים ובמאבקים
 • אין כפיית הצטרפות לרפורמה. לא חייבים להצטרף. הוחלט על גמישות שתאפשר לכל מורה למצוא את מקומו.

יש לזכור כי ב"אופק חדש" לקחו למורים את הגמולים וגילמו אותם בשכר הגלובלי. לקחו שעות תרגמו לכסף, ונתנו אותם תמורת תוספת שעות הוראה. כך יצא שההסתדרות ויתרה על תנאי עבודה ושכר כדי לממן את "אופק חדש". המורים מימנו בעצמם את "אופק חדש". נראה שארגון המורים לא יסכים להתנהלות כזו לגבי מוריו. אני מאמינה שלארגון המורים אין כל כוונה לממן, מכספו את הרפורמה. זאת בניגוד להסתדרות המורים שוויתרה על תנאי עבודה ושכר, באמצעותם מומנה רפורמת "אופק חדש".

אם ארגון המורים היה מוותר על עקרון תוספת הוותק ב"עוז לתמורה", המו"מ הנוכחי היה מגיע לסיומו בחתימת הצדדים על הרפורמה. הויתור על הוותק היה מונע מחלוקת עם המדינה, ומשרד האוצר היה חותם על ההסכם. אך זה לא המצב. ארגון המורים אינו מוותר על תוספת הוותק ונראה שלא יוותר בעתיד.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

13 תגובות

 1. שושי פולטין :

  אני דווקא מאמינה לכתבה

  דליה,
  ארגון המורים לא מוותר על וותק וטוב שכך(!) אבל אני דווקא נוטה להאמין לאותו מסמך שפורסם ב ynet לפני 4 שנים , מהסיבה הפשוטה – קשה לי,עד בלתי אפשרי להאמין שמורן זליקוביץ, כותבת הידיעה המציאה משפט זה, כאשר אף אחד לא העלה על דעתו שעל זה יקום ויפול דבר.על משפט זה תקום ותיפול רפורמה שלמה.
  נכון, ייתכן שרן ארז חשב אז בדרך אחת וכעת חושב אחרת (אני מאוד מאוד מקווה שאכן כך). אבל אין לי ספק לפי הידיעה שהדברים נאמרו.
  יותר מזה, פניתי למקור שהפנית אליו, עמודים 144 -147,בדפים אלה מוסברת הדרך בה נעשית בניית מסלולי הקריירה. בדפים אלה מוסבר מדוע יש לאגודה פרופסיונלית אינטרס ליצור מדרג של התקדמות דיפרנציאלית , לא מוזכר בשום מקום השארת ההתקדמות בוותק, יותר מזה – בקטע המסכם על שיטת התגמול הדיפרנציאלי נכתב:"יש בכך בפעם הראשונה בדיאלוג של ארגוני המורים מול המעסיקים שבירה של הפרוצדורה שמזכה את המורה בתפקיד בגמול אחיד ואוטומטי. במצב הקיים במערכת החינוך מזה עשרות שנים, תגמול של מורה מבוסס על ותק ועל רמת השכלה. אין התייחסות לתפוקתו. אך בהצעה שמעלה הארגון ברפורמת "עוז לתמורה" יש סילוק של המעגל המכני שבו אין הפעלת שיקול דעת בנוגע למורים ספציפיים ולאופן תפקודם"
  עכשיו תסבירי לי בבקשה, למה הכווה ב"סילוק המעגל המכני" אם לא לביטול תוספת הוותק והמרתה ב"תגמול דיפרנציאלי".

 2. זיו :

  לדליה

  "כל המבין בענייני זכויות עובדים מכיר את העיקרון של אי הרעת תנאים. במקרה של הרעה, זכאי העובד לפיצוי על כך. איגוד מקצועי נאבק למען שיפור תנאי העובד ולא הרעתם. אין שום היגיון בכך שאיגוד מקצועי יוותר על זכות עובדים שהושגה במו"מ, וארגון המורים בכלל זה לא ויתר על זכות כזו."

  את יכולה להסביר מה פירוש המרת גמולי בגרות/חינוך ושאר הגמולים בשעות שהייה אם לא וויתור של איגוד מקצועי על תנאים שהושגו במשא ומתן?
  ואני כבר לא מדבר על תוספת השעות הרצחנית שתכריח מורים להוריד משרה ולהיפגע במשכורתם ןבתוספות הניתנות לפי הקף משרה.
  (ואל תגידי לי שיש פיצוי בתוספת השכר, כי אחרת גם ויתור על תוספת וותק אפשר להגיד שיש פיצוי בקידום דיפרציאלי – כמו שיש באופק חדש בדיוק).

 3. איתי :

  עוז לתמורה ככתבה וכלשונה (עלכ"ו) זו התוכנית שהוכנה לאחר הפקת לקחים מהפיילוט, שמצד אחד הראה עליית הישגים לתלמידים ומצד שני עורר המון זעם של המורים בפיילוט (יותר מדי עומס פחות מדי תגמול – מזכיר משהו?).

  הספר של תמיר מבוסס על עלכ"ו וכמו שהסבירה שושי, גם הוא מרמז לפגיעה בת' וותק. אבל המסמך הכי רציני להסתכל עליו הוא הטקסט שהוכן לוועדת דברת הכולל פרק מפורט על מבנה השכר, שמן הסתם לא מתאים לספר פופולרי בהוצאת ידיעות אחרונות*.

  אני מקווה שיהיה לי הטקסט הסרוק הרלוונטי בקרוב, וזה יסגור את הנקודה. בינתיים הוספתי הבהרות והערות לכתבה שעליה מדובר כאן.

  * הספרים האחרים שפרסם הכותב הם ספרים בנושא הוראת זהירות בדרכים. לא מן הנמנע שהקפיצה המדהימה שלו היישר לספר בהוצאת ידיעות אחרונות – ליגת העל של הוצאות ספרים בארץ, כרוכה בהתחייבות של ארגון המורים לרכוש עשרות אלפי עותקים מהספר ולחלק אותם לכל חבר ארגון. כשר אבל מסריח, ככה זה בעולם המו"לות שלו.

 4. איתי :

  ורק לשם הבהרה דברים שכתבתי אלף פעם:

  אני לחלוטין בעד עלכ"ו. אני חושב שהיא עדיפה בהרבה על האופק ובוודאי על דברת.

  הבעיה היא שרן ארז נמצא עכשיו על סף חתימה של הסכם שהוא גרוע בהרבה מעלכ"ו, וכמעט אף מורה בארץ לא מבין את זה.

  השאלה אם "עוז מינוס" היא גרועה יותר או פחות מ"אופק פלוס" היא שאלה שאי אפשר לענות עליה כרגע, אבל היא לא שאלה מעניינת בכלל. מה שחשוב זה שציבור המורים שצורך את ההסברה של רן ארז (בדיוק כמו ציבור הרופאים שקורא את עדכוני הר"י או ציבור העוסים שקורא את איציק פרי) יבין שהאמת הרבה יותר מורכבת ממה שהוא מספר. אני לא אומר שהוא שקרן, אבל הוא לא אומר את כל האמת.

 5. איתי לזיו :

  הרעת תנאים

  בהמשך ישיר לדבריך –
  הרעת התנאים המשמעותית ביותר בעוז לתמורה היא המעבר מ-19-24 שעות שבועיות בבי"ס – ל-40. וזה כידוע ביוזמת ארגון המורים, שהרי הוא נלחם עבור העוז.

  זו פגיעה בזכות ללכת הביתה מוקדם ולגדל ילדים בלי צהרון/בייביסיטר.

  הארגון הציע גם כן ביוזמתו כיצד לפצות את המורים על כך: העלאה משמעותית לשכר בסיס

  הארגון הוא גם זה שפימפם במשך שנים מהו הקריטריון המתמטי להגדרת פיצוי הולם לפגיעה: עלייה בשכר שעה, כאשר שעת שהייה/פרטני נחשבת בדיוק כמו שעה פרונטלית.

  אפשר להתווכח אם זו נוסחה נכונה, אבל זו הנוסחה שבה השתמש ארז.

  על כן על פי נוסחה זו

  – אם מעלים שעות ב-50% ושכר בסיס ב-100% (דרישות הארגון ב-2007) = פיצוי מצוין
  – אם מעלים שעות ב-66% ושכר בסיס ב-60% (הצעת עלכ"ו) = פיצוי סביר
  – אם מעלים שעות ב-66% ושכר בסיס ב-42% = פיצוי דפוק.

  זו עוד סיבה מני רבות שאפשר בהחלט לתמוך בעלכ"ו אך להגיד שחתימה עכשיו על 42% היא פגיעה חמורה במורים.

  אילו רן ארז היה עושה דיל עם האוצר שבשכר הבסיס מעלים רק 42 % ולא 60, אבל תוספת הוותק נותרת בעינה – ניחא. אלא שהוא חתם על סעיף שכר הבסיס והשאיר את עניין הוותק/דרגה לאח"כ, ופה יש מקור לצרות. עכשיו כבר אין לו איפה לוותר יותר.

 6. זיו :

  לאיתי.

  אם היו מעלים את העבודה ב- 66% – אפשר להתווכח אם זה כדאי או לא ( זה לא).
  אבל עלייה של 66% זה רק למורים מקצועיים בחטה"ב!
  אין מורה בתיכון שלא מקבל גמולי בגרות.
  מורה שמלמד 5 יח"ל רק פעם אחת מקבל 3.5 שעות גמול.
  מורה מחנך מקבל 3 שעות גמול ( וזה מצרפי).
  מורה מרכז מקצוע/שכבה מקבל שעות גמול ( ושוב זה מצרפי) לא נכנסתי לחישובים סטטסטיים מדויקים אבל להערכתי מדובר על תוספת עבודה של 100% בממוצע למורה – ואם אני מגזים זה בהמעטה בתוספת הממוצעת.

  לעניין דבריך על תוספת של 60% לפי עוז לתמורה ככתבה וכלשונה, אני מזכיר לך שמדובר היה בתוספת לבסיס כשורה נפרדת ולא כתוספת לבסיס באופן שמעלה את כל שאר רכיבי המשכורת, כך ששם היה מדובר על תוספת שכר נמוכה בהרבה מ- 60%.

  לאור כל הנתונים האלו, תוספת וותק של 1% לשנה או 2% לשנה נראה כבר "ככסף קטן".

  אגב, "אני" כמורה מוכן לוותר לחלוטין על תוספת וותק.
  בתנאי שיתנו לי תוספת דרגות אוטומטית(!) של 7-15 אחוז כל שנתיים שלוש – ארבע, באופן קבוע כמו עובדי חברת החשמל לדוגמה, או אפילו המהנדסים.
  (המהנדסים לא צריכים להשתלם ולא צריכים להוכיח שום דבר על מנת לעלות בדרגה).

 7. לאיתי :

  בעבר הקפדתי להתחיל את גלישתי באינטרנט באתר עבודה שחורה. אך כשחשתי את חוסר ההוגנות שלך והחד צדדיות הפוליטית שלך, הצלחת אתה לקומם אותי ולהרחיקני מהאתר בכל פעם מחדש.

  אני להבדיל ממך מורה. אני מבינה את ההבדל העצום שבין האופק החדש לבין העוז לתמורה.

  אתה אינך מורה אך החלטת להילחם כנגד העוז לתמורה בעוד בעבר נלחמת כנגד המורים שהתנגדו לאופק החדש כאילו והתנגדותם נבעה מעצלנות. בכל כתיבתך נראה שאתה מנסה לשכנע את כולם שארגון המורים והעומד בראשו הוא כנגד המורים ולא האוצר.
  התבלבלת!
  מי שנגד המורים הוא האוצר. אך אתה מעדיף להתנגח נגד רן ארז כאילו והוא זה שפוגע במורים.
  למה? הוא השליח של המורים כנגד כוחות
  האם כיון שרן ארז לא התקפל מול יולי תמיר שרמסה ברגל גסה את זכויותינו כפי שעשה וסרמן?
  האם כיון שרן ארז עשה מעשה אמיץ עם גדעון סער מהליכוד רחמנה ליצלן?

  מהפופולריות הגדולה של האתר בעבר בקרב המורים נראה שהמורים הבינו זאת. רואים בך את רוח האתר ולכן החליטו להתעלם מאתר עבודה שחורה כמוני.

 8. איתי לאנונימית :

  אין שום קשר אפילו קלוש בין מה שאת מייחסת לדעותי ולדברים שכתבתי על אופק חדש ועוז לתמורה ובין האמת.

  ראי לדוגמה מה שכתבתי היום, ממש פה למעלה:

  "אני לחלוטין בעד עוז לתמורה ככתבה וכלשונה. אני חושב שהיא עדיפה בהרבה על האופק ובוודאי על דברת."

  אני מבין שאת חושבת שלסלף את דברי בבוטות שכזו ולהפוך אותי למשת"פ של האוצר (בעוד שאני טוען שרן ארז מוותר יותר מדי לנערי האוצר) יגרום לאנשים לא לקרוא אותי. לשמחתי נתוני הגלישה הכוללים באתר מוכיחים אחרת.

  אם יש היום פחות כניסה של מורים לאתר הסיבה היא פשוטה: אתר ארגון המורים, שהפנה לפה מורים באופן קבוע בימי המאבק על אופק חדש
  הפסיק לעשות זאת מאז שהתחלתי לפרסם פוסטים ביקורתיים על התנהלות הארגון והויתורים הגדולים מדי שהוא עושה בדרך אל הרפורמה.

  ארגון המורים לא אוהב דיונים מהסוג שמתקיים כאן, לכן הוא סגר את הפורומים שלו רגע לפני חתימת הסכם העקרונות, דבר שאפילו וסרמן לא עשה.

  דמוקרטיה נעימה.

 9. שושי פולטין :

  למורה מ 7 (למה בעילום שם?)

  אינני באה להגן על איתי, הוא לא זקוק להגנתי, אולם אני מוכרחה להגיב.
  אני גם לא באה כאן להלחם ברן ארז או להגן עליו.
  כאשר מציגים בפניך רפורמה, זה לא ראה וקדש, צריך להטיל ספק, להסס, לבחון, להחליט אם זה טוב לך אם לאו. זה בדיוק מה שעושה אתר "עבודה שחורה", כולל אני, כאשר העלתי כאן היסוסים ותהיות. ההיסוסים והתהיות הם מנת חלקם של מורים רבים במערכת ואני נתקלת בהם יום יום.
  הנקודה שהועלתה כאן מעלה תהיות – האם ייתכן שרן ארז נלחם עכשיו על משהו שהוא עצמו העלה בעבר?
  באשר ל"רייטינג" של אתר עבודה שחורה – אם אכן יש ירידה ברייטינג (ואין לי נתונים על כך) הם נובעים מסיבה אחת בלבד. כל מידע שקשור ל'עוז לתמורה' לא מקושר באתר ארגון המורים, בשעה ששמחו מאוד לקשר כל התנגדות לאופק חדש, אשר גם לדעתי (כמו לדעת איתי) גרוע מעוז לתמורה המוצע.

 10. שושי פולטין :

  הדברים שלי נכתבו במקביל לאלו של איתי ותגובתי באה ללא קשר לתגובתו לעיל.

 11. מיכאל לינדנבאום :

  דיבורי סרק

  ל-(7),
  איתי מביא נימוקים ומספרים ומעלה תהיות בקשר לעוז לתמורה.

  לצערי תגובתך אינה אלא דיבורים רייקים ,מאחר שכלל אינה מתייחסת לדבריו.

 12. זיו :

  ל-7 המורה.

  ציטוט מדבריך: "…אני מבינה את ההבדל העצום שבין האופק החדש לבין העוז לתמורה."

  את מוכנה בבקשה להסביר לי מה ההבדל "העצום" בין עוז לתמורה לאופק חדש?

  שאלתי היא רצינית ובלי טיפת צניות.

  אני מוכן להתערב שאיתי יודע את ההבדל יותר טוב ממך וזאת רק על סמך המילה "העצום" שהבאת בתגובתך שכל מטרתה הייתה השמצה ללא כל בסיס.

 13. ronit :

  לכולם,
  לצערי, תמונת המצב מעוז ללא תמורה היא הרבה יותר גרועה ממה שמוצג בדברים של איתי.
  נעבוד הרבה יותר, נקבל הרבה פחות,ונפרוש יותר מהר.
  אנו מתארגנים בקבוצה בפייסבוק בעוז בלי תמורה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.