חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כנס "שוויון בבריאות": כך מזניחה המדינה את הנגב

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 15.05.11 3:50

אורי יזהר, ממקימי המטה הסוציאל-דמוקרטי, מסכם דברים שנאמרו בכנס בנושא "שוויון בבריאות" שנערך במצפה רמון

ב-12.5 השתתפתי כשומע בכנס שוויון בבריאות שהתקיים במצפה רמון בחסות המועצה המקומית, אוניברסיטת באר שבע וקרן מיראז', שהיא קרן פילנתרופית המבצעת בנגב פרויקטים שונים למען פיתוחו ולמען רווחת תושביו. השתתפו בכנס מיטב אישי הנגב: ראשי ערים ומועצות – רוביק דנילוביץ' ראש עיריית באר שבע, מאיר כהן, ראש עיריית דימונה, פלורה שושן, ראש מועצת מצפה רמון; פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון; פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות; מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל; מנכ"לית קרן מיראז'; נציגי שלוש קופות חולים (מכבי, הכללית, המאוחדת); וכן רופאים רבים מהאזור ואנשי אקדמיה העוסקים בתחום הבריאות ואזרחים מעוניינים הגרים בנגב, כמוני. בלטו בהשתתפותם חברי הקומונה החינוכית של "דרור ישראל" במצפה רמון, שבאו ברובם עם חולצות כחולות ושרוך אדום, מראה מרנין באמת. אחד מהם גם השתתף באחד מהפאנלים.

מה שנאמר בכנס ניתן לחלוקה לשני סוגים: הראשון מה שחסר בנגב בתחום הבריאות; השני, מה שצריך לעשות.

החסר ידוע לכולם: מחסור ברופאים, באחיות, במיטות בבתי החולים, במיכשור רפואי מתקדם וברפואה דחופה (חדרי מיון קדמיים במצפה רמון ובעוד ערים בנגב). וזאת בהשוואה למצב בתל אביב במחוז המרכז, בירושלים ובחיפה, שם קיימים כל הדברים הללו בשיעור גבוה יותר מאשר בנגב. במצפה רמון אין רופא בשעות הלילה, כך שבמקרים דחופים וכאשר האמבולנס כבר הוזעק למקרה אחר, צריכים להגיע למיון בסורוקה, מרחק של 100 ק"מ ברכב פרטי. זה קשה ולעיתים מסוכן, כאשר מדובר, למשל, באירוע מוחי. אין ספק שמצב זה הוא מכשול רציני על דרך המאמץ להביא אוכלוסייה איכותית לעיירה הזאת. חשוב לציין כי בדימונה נפתח מרכז רפואי הכולל חדר מיון קדמי, מכון דיאליזה ועוד מחלקות, במימונה של קרן מיראז' שזכתה למחמאות מפליגות מפי דוברים רבים בכנס. הסוציאל דמוקרטים אמנם מתנגדים עקרונית לפילנתרופיה וגורסים שהמדינה צריכה להקים ולקיים את שירותי החינוך והבריאות באמצעות מס פרוגרסיבי, אבל מי יכול לבוא בטענות אל ראש עיר בנגב שהמדינה שכחה אותה, כאשר הוא מקבל בברכה תרומה גדולה שמאפשרת לו להקים פרויקט כזה בעירו?

הגורמים למחסורים השונים הם מיעוט המשאבים והשארתו של הנגב, בפועל, מחוץ לסדר היום של המדינה. מי שבלטה בביקורתה החריפה על המחדלים של המדינה בתחום הרפואה בנגב הייתה פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, בעצמה חוקרת בתחום הרפואה. על השאלה מה צריך לעשות כדי לצמצם את הפער במתן שירותי בריאות היו תשובות רבות בנוסף לתשובה הברורה מאליה – תוספת תקציבים.

התשובות היו פרי עבודתם של מספר צוותים שדנו בנושאים הקונקרטיים עוד לפני הכנס והביאו לפניו את תוצרי עבודתם. רוב ההצעות הן מקצועיות וארגוניות ולא אלאה את הקוראים בפירוטן, שכן מי שאינו איש המקצוע בתחומי הבריאות לא יבין חלק ניכר מהן. השאלה היא רק מה יקרה אחרי הכנס. ואם הכנס עצמו היה מעניין, הרי כשעוברים ממנו אל המציאות האפורה, החשש הגדול, שכמה מהדוברים בכנס ביטאו אותו, הוא שלא יקרה הרבה.

הערת המערכת – חלקו השני של המאמר עוסק ב"אופנת הכנסים החברתיים" ובנתק בין השמאל לציבור הרחב ויפורסם בנפרד בימים הקרובים

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. לקסי :

  כתבו על זה פעם, לפנַי

  http://www.knesset.gov.il/MMM/data/docs/m02035.doc

  http://www.blacklabor.org/?p=14446

  http://www.blacklabor.org/?p=14509

 2. נדב דוידוביץ' :

  פעולות בשטח, לא רק כנס

  שמחתי לקרוא את הסיכום של אורי. כאחד המארגנים, יחד עם פרופ' גבי בן נון וד"ר קרן דופלט מהמרכז לחקר מדיניות בריאות בנגב, הפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן גוריון, רציתי לעדכן שבניית הכנס נעשתה כך שכעת מוקמת שדולה המורכבת מבעלי העניין השונים, אשר תקדם את ההמלצות של הכנס. בזמן הקרוב מתוכננת הצגת ההמלצות של קבוצות העבודה בכנסת ובפני סילבן שלום השר לפיתוח הנגב והגליל. קרן מיראז' מסייעת לנו בהמשך הפעילות ליישום ההמלצות. נמשיך לעדכן!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.