חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משה כחלון, מנע כבילת עובדי סיעוד למעסיק ולאזור גיאוגרפי

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 12.05.11 6:05

ביום שני הקרוב, 16.5.2011, צפויה מליאת הכנסת להצביע בקריאה שנייה ושלישית על הצעת חוק ממשלתית לתיקון חוק הכניסה לישראל, שתשיב את הסדר הכבילה של מהגרות עבודה ושל מהגרי עבודה למעסיקיהם ולאזורים גיאוגרפיים. להלן מכתב לשר הרווחה, הקורא לפעול לבלימת החוק. אתם מתבקשים לשלוח מכתבי התנגדות

לכבוד

שר הרווחה

משה כחלון

הנדון:  התנגדותי לחוק שיכבול עובדי סיעוד למעסיקיהם

אני, אזרחית מדינת ישראל, מבקשת להביע בפניך את התנגדותי להצעת חוק הכבילה של עובדי סיעוד זרים למעסיקיהם (הצעת תיקון חוק הכניסה לישראל, שפוצלה מחוק ההסדרים האחרון). זהו חוק מביש, אשר אם יתקבל, ישעבד עובדות ועובדי סיעוד למעסיקים, גם כאשר הם נתונים להתעמרות ולניצול, באמצעות הגבלת יכולתם להחליף מעסיקים וכבילתם לאזורים גיאוגרפים.

אם יאושר חוק זה, הוא יתרום בעיקר לחברות כוח האדם, ויעודד את תופעת "הדלת המסתובבת" – במקום מטפלי סיעוד שיאבדו את מעמדם החוקי ויגורשו, ייובאו לישראל עובדים רבים חדשים שישלמו תמורת האפשרות לעבוד בישראל סכומי עתק כדמי תיווך (לא חוקיים) לחברות כוח האדם.

הצעת החוק פוגעת באופן חמור בזכויות היסוד לכבוד ולחירות, ומבקשת לכונן גרסה חדשה וחמורה בהרבה של הסדר הכבילה, לגביו פסק בג"ץ בשנת 2006 כי הוא "עבדות מודרנית". (בשנת 2006 ביטל בית המשפט העליון את הסדר הכבילה, שעוגן עד אז בנהלי משרד הפנים.)

אני קוראת לך לבלום את חקיקת החוק, המבזה את מדינת ישראל.

בכבוד רב,

דליה בלומנפלד

הקוראים מתבקשים לשלוח מכתבים לשרים וח"כים בבקשה שיצביעו נגד הצעת החוק (אפשר להיעזר בהנחיות המופיעות בצד שמאל בדף הבית של "עבודה שחורה")

החברים בפייסבוק , אנא היכנסו לעמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו (http://www.facebook.com/Netanyahu) ופרסמו על הקיר את המשפט הבא: גם אני, אזרח ישראלי, מתנגד לכבילת עובדי הסיעוד

נערך על ידי דליה
תגיות: ,

16 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  שלום דליה
  הצעת החוק המוצעת אינה חזרה לשיטת הכבילה ופירושה אינו חזרה לדלת המסתובבת.
  ההצעה מתמודדת אמנם לא בכוחמה ובאומץ מספיקים עם בעיות שנוצרו בכל הקשור להעסקת עובדים זרים בענף הסיעוד אצל מעסיקים שקיבלו היתר העסקה.

  המרכיב הבעייתי המהותי היחיד בהצעת החוק שניתן לטעון ברצינות שהוא כובל למעסיק ומעודד מצבים של ניצול הוא הסעיף שמגביל את מספר המעברים בין מעסיקים. זה סעיף חמור ופוגעני. לעומת זאת הכבילה הגאוגרפית והכבילה התת ענפית אינן פגיעה מהותית בעובד.
  גם עובד בתעשיה בענף שיש בו בארץ רק 4 עובדים לא יכול לעבור לעבודה במקצוע אחר בתעשייה, לא מעבירים פועל מומחה ביציקות בטון לעשות עבודה של רתך מסגרות רק בכדי למנוע כבילה. מי שנכנס לטפל בנכים צריך לטפל בנכים ומי שנכנס לטפל בזקן צריך לטפל בזקן. כיום יש בעיה אמיתית במציאת עובדים שישארו לעבוד אצל מעסיק שיש לו צרכים מיוחדים.
  אותו דבר בנוגע לפער בין הפריפריה והמרכז, מי שהגיע לעבוד במחוז דרום לא חייב שיתנו לו לעבור לתל אביב ולהיפך.

  השר כחלון הוא בכלל לא השר הרלבנטי לנושא והוא גם לא ימנע את החקיקה, זאת חקיקה של משרד הפנים.

  אם היו נאבקים רק בסעיף הפוגעני באמת ולא בכל הצעת החוק שבאה לתת מענה נקודתי לבעיה במציאות המחפירה של הטיפול בבעלי צרכים סיעודיים אולי המאבק היה מצליח אבל ההחלטה של ארגוני זכויות האדם להאבק בכל החוק בצורה פופוליסטית כשלה.

 2. נדב פרץ :

  טוכולסקי, הטענה שלך שעובדים לא יכולים לעבור ממקצוע אחד למשנהו היא כללית, או רלוונטית רק לבעלי עיניים מלוכסנות?

  יש בעיה עמוקה בתחום הסיעוד בישראל, שיוצרת קונפליקט בין הצרכים הסיעודיים של אזרחי ישראל לבין זכויות עובדים של מהגרי עבודה.
  הדרך לפתור את זה היא רק בשינוי שורשי של מערכת הסיעוד, שכולל – מה לעשות – גם את ההבנה של כל נזקק לסיעוד, בכל מצב בריאותי, יכול לקבל את הטיפול בביתו. השאיפה הזו יכולה להתממש רק על גבם של עובדים.

 3. ק. טוכולסקי :

  עובד זר בישראל ולא משנה אם הגיע מרומניה, טורכיה או קנדה יכול לעבוד רק במקצועו. הדבר בולט במיוחד בתחום התעשייה, עובד מומחה יכול לעבוד רק אצל המעסיק שהזמין אותו ורק במקצועו. מה שיקרה עכשו בסיעוד הוא יצירת הגבלה של העובד לפי העבודה התת ענפית: זקנים, נכים, ילדים.
  הצורך נובע מהעדר רצון לשלם יותר לבעלי צרכים שונים, ומהבעיה שזה יצר אצל מעסיקים סיעודיים קשים.

  הפתרון נדב הוא בכלל לא קשור לכן הגבלות או לא הגבלות על זרים. אלא לתשלום הוגן לבעלי צרכים סיעודיים ועובדי סיעוד ישראלים. אין צורך לייבא עבדים זרים יש מספיק מי שיעשה את העבודה הזו בארץ רק שהשכר עלוב.

 4. מערכת עבודה שחורה :

  ק, מאמר הסבר בבקשה

 5. דליה :

  טוכולסקי
  כבילה למעסיק. אני מבינה שהעובד מחויב לעבוד רק אצל מעסיק אחד. האם עובד סיעודי המטפל בקשישים יכול לעבור מקשיש לקשיש?
  כבילה לאזור גיאוגרפי. אני מבינה שהעובד יכול לעבוד רק במקום שנקבע לו מראש. רק בתל אביב למשל, ולא בחדרה.האם אני צודקת?

 6. ק. טוכולסקי :

  כבילה למעסיק לא תהיה תהיה כבילה תחומית כלומר עובד זר שעובד עם קשיש יוכללעבור רק מקשיש לקשיש אלא אם ינתן לו היתר מיוחד אותו דבר לגבי נכה או ילד.

  כבילה לאזור גאוגרפי, מחוזות משרד הפנים, שוב תהיה וועדת חריגים שתאפשר מעבר במקרים מסוימים.

 7. יונתן כ. :

  באותו עניין,הממשלה חתמה עלהסכם עם תאילנד שמעכשיו האו"םי הוא זה שיבחר את העובדים ויגבה מהם כספים,ורוצים להרחיב את זה הלאה.
  http://www.themarker.com/career/1.639973

  זה הסכם שמרסק את הרווח של חברות כ"א בתחום וככל שיורחב כך יוציאו אותם מהמשוואה.

 8. דליה :

  טוכולסקי
  האם מקובלת עליך הכבילה לאזור גיאוגרפי. לי זה נראה כמו תחום המושב, או גיטו. מגבילים תנועתו של בן אדם למקום ספציפי. האם זה אנושי?

 9. ק. טוכולסקי :

  יש בעיה בענף הסיעוד, עובדים זרים ובצדק מבחינתם מעדיפים לחיות בקרבת עוד עובדים מארצם. עכשו דליה, את לצורך העניין זקנה שגרה בדימונה או נכה שגרה בצפת, העובד הזר מעדיף תל אביב, יש שם קהילה גדולה, תרבות יותר אפשרויות לעבודה נוספת בשחור, מה היית בוחרת?
  נכון שההגבלה הגאוגרפית היא בעייתית אבל גם המצב של בעלי היתר להעסקת עובד זר בפריפריה בעייתי.
  צריך גם לזכור שמחוזות משרד הפנים לא כל כך קטנים ושבמקרה שיש לכך סיבה גם תאושר העברה, לא יגרשו מישראל עובד בדרום אם אין בשבילו במחוז מעסיק אחר.

 10. דליה :

  טוכולסקי
  האם בהצעת החוק הנוכחית יש הגבלה למספר המעסיקים שאצלם יכול המטפל לעבוד?

 11. ק. טוכולסקי :

  יש הגבלה וזאת כמו שציינתי בתגובה הראשונה הבעיה המהותית בהצעה הנוכחית. לכאורה יש ועדה שתאשר מעברים מעל מספר מסוים אולם בפועל זה לא יספיק. להערכתי אם יש סעיף שצריך לעוף מהצעת החוק או להיקבר בתקנות זה הסעיף הזה.

 12. מנחם לוריא :

  ק. ולמען הדיון בכלל...

  נתחיל משאלת המליון דולר (או שקל) למה בכלל צריך חוק? למה להסדרת רעה חולה אחת מחוקקים חוק שיוצר רעה חולה אחרת. למה צריך חוק שיתרום לשמה הרע של המדינה כארץ ששונאת ו/או מפלה את האחר?

  בכל מדינות ההגירה מקובל להגביל את מהגרי העבודה. ההגבלה היא בתחומי עיסוק, בזמן ובשכר (למשל באוסטרליה אם כמהגר עבודה לא משתכר את שכר המינימום מטיסים אחר כבוד למדינה שכנה וגם שוללים ממנו הכניסה ליבשת לצמיתות – ושכר המנימום שם איננו ממוסה).

  החוק הזה הוא לא יותר מכסוי ערוותה של כנסת ישראל שהפכה למגדילת פערים ולגזענית בשם אזרחי המדינה.

  למה מהגר עבודה יודע שכדאי לו לסעוד זקן בתל-אביב ולא בצפת? פשוט כי הוא יודע שבתל אביב יש ,עדיין, זקנים שיכולים להרשות לעצמם את תשלום שכרו ובצפת הם פשוט מתפגרים במהרה כי אין להם את האמצעים. בקיצור: מהגרי העבודה מעדיפים לעבוד היכן שנשארו זקנים שיכולים לשלם לשם וזה הולך ומתמעט בפרפריה.

  לא צריך שום חוק ואם כבר אז לחוקק שמי שמעסיק עובד זר ולא משלם לו את שכר המינימום שילך לבית הסוהר ויקבל טיפול סיעודי על חשבון המדינה.

  הפערים החברתיים וזניחת הזקנים הם שיוצרים את תמונת המצב העגומה והחוק הזה לא שינה שום דבר חוץ מלהכתים את שמה של המדינה שמנכסת לעצמה חוקי גזע בקצב מפחיד – לפחות לטעמי.

  מנחם.

 13. ק. טוכולסקי :

  מנחם אין קשר בין מה שאתה טוען לחוק. גם בהצעת החוק מוגן עובד שעוזב מעביד שלא מעסיקו לפי חוקי העבודה. החוק עוסק בבעיה של עובדים שאמורים לעבוד עם מעסיק מסוים באזור מסוים ומשיקולים שלא קשורים בקבלת הזכויות כחוק עוזבים.
  נכון אם המדינה הייתה משלמת יותר לעובד זר בפריפריה או לעובד זר שעובד עם נכה קשה זה עשוי היה להשפיע אבל המדינה לא הגדירה בכלל העסקת עובד זר או קצבת העסקת עובד זר.

  בואו נגיד את האמת המכוערת, הביאו לפה עובדים זרים כי הם מוכנים לעבוד הרבה ובפחות ממינימום. אם עובדים זרים ירוויחו כחוק, אף אחד לא יעסיק אותם כי הם יעבדו רק 8 שעות ביום כמו שישראלי יכול לעבוד.

 14. מנחם לוריא :

  ק. ולמען הדיון בכלל...

  אני מתנצל מראש על ההשתלות האישית

  אני מתפלא מאוד על העמדה שאתה נוקט בה. תראה, בא נהייה מציאותיים. החוק הזה לא נועד להסדיר כשל שוק הוא חוק פופוליסטי לבוחריו של שר הפנים אלי ישי.

  החוק הזה לא מתקן שום דבר ולא מסדיר שום כשל הוא כן יאפשר ,אולי מתחת לשולחן, להמשיח בניצול חולני ומחפיר של העובדים הזרים וזאת המשך להערותי מעלה.

  תראה: אצל סבא שלי הועסק 4 שנים עובד זר. היה לי הכבוד המפוקפק ללוות אותו בעת שחיפש עבודה לאחר שמעסיקו נפטר. לא פעם נדרתי להמליץ עליו ומה שממעתי ממציעי העבודה זו בושה וחרפה שבכלל קיימת חשיבה כזו בישראל 2011. מדובר בנצלנות מחפירה לא חוקית מבלי לשלם שכר הוגן ומבלי לשמור על זכויות עובד אלמנטריות.

  רק חברה חולה ושסועה כמו שלנו יכולה להרשות לעצמה להתעמר בגר שבא בשעריה גם אם לכאורה הגר הזה בכלל לה היה צריך לבוא שכן היו פה הסדרים יותר הומניים ויותר אחראיים מצידה של החברה בכלל והמדינה בפרט.

  החוק הזה ,ושוב למה בכלל צריך חוק, לא מסדיר את כל זה, לא מונע שום דבר ולא מתקן כשלי שוק. אז בשביל מה צריך אותו בכלל?

  אתה מוכן להגר לאוסטרליה ובתנאי שתועסק בכריית נחושת במכרה שנמצא 2500 ק"מ מפרת', תמורת שכר מינימום ואם לא לעבוד אך ורק במכרה הזה ובשכר הזה ישליכו אותך לתאילנד ומשם הבייתה מיד וישללו ממך כל אפשרות לחזור ליבשת כל עוד אתה חי? נו באמת זה אפילו לא חוק שניתן לאכוף אותו.

  ועכשיו לסידרת השאלות הרגילה שלי:

  1. בהנחה וכן יש צורך בחוק הזה האם הוא יסדיר את שוק מהגרי העבודה בכל הארץ באופן עקבי שיוויוני לרבות אילת ומגדלי אקירוב (ואני לא ציני בכלל)?

  2. כמה יעלה לקופה הציבורית אכיפת החוק הזה? וכמה זמן יקח עד שיאכף במלואו על כולם ובאופן שיוויוני וללא מורא והפלייה?

  3. ומנגד: כמה מקומות עבודה יספק החוק הזה אם בכלל?

  4. האם כשל השוק היינו העסקת עבדי כפייה לטיפול סיעודי בעבודות בית, כביסה ניקיון השירותים אצל הבת והשכן ובמשרד… האם החוק הזה יתקן או יתרום משהו לכשל השוק הזה?

  5. האם החוק החדש יתקן את המצב הקיים היום העבד זר מסיים עבודתו אצל המעסיק והוא הופך לעובד לא חוקי בבתי המלון והמסעדות בואכה דומניון ת"א עד שנתפס על ידי משטרת ההגירה – או שמא החוק מעודד העסקה שחורה נצלנית ובלתי חוקית של העבדים הזרים שכן האיסור הגיאוגרפי הוא משהו שמאוד קשה לביצוע מהיותו של העבד בן אנוש כמוני וכמוך?

  לא ראיתי שום דיבורים שמצביעים על כך שלשאלות שלי יש תשובה התורמת לתיקון העיוותים הקיימים. כן שמעתי דיבורים אצל צאן מרעיתו של ה"ה ישי על כך שחוק ימנע מהעבדים הזרים מלטוש עינייהם על בנות ציון הענוגות והכשרות.

  דברנו פה על צפת. הגזענות היהודית אורטודוכסית בצפת הגדישה את כל הסיאות האפשריות. האם חוק כזה ,דווקא בצפת שרוחות הגזענות נושבות בה בעין מפריע, הוא חוק יישים או שמא העבדים הכושים בני השית שם הם כסדין אדום לתושבי העיר הזו? אולי דווקא צפת ורוחות הגזענות הנושבות ממנה (וסליחה על הככלה אם בין קוראי האתר הזה ישנם תושבי צפת שדהורייתא ברור שאינם משתתפים בחינגת הגזענות) היא הדוגמה הטובה לכך שחוק כזה יהיה לצנינים בעיני הציבור שם והוא טומן בחובו חבית של חומר נפץ גם מתפוצף וגם מצחין.

  אני מצטער מאוד זה חוק מיותר. רוצה כבוד השר להסדיר את השוק (את שוק העבודה הזרה לא את השמירה על בנות ציון הענוגות) יש לו כלים רגולטוריים לעשות את זה. זוהי חקיקה פופוליסטית ולצערי תכתים את המדינה בכתם הגזענות ואי שיוויון ההזדמנויות.

  מנחם.

 15. ק. טוכולסקי :

  מנחם
  הדיון הזה פופוליסטי ונגוע כמו רוב הדיונים בהגירת עבודה או על מבקשי מקלט. אני לא מוכן להגר לאוסטרליה לעבודה במכרה אחד בלבד באמצע שום מקום אבל גם החוק החדש לא קובע שמהגר עבודה אחד יוכל לעבוד רק אצל מעסיק אחד באמצע שום מקום.
  הוא קובע שכשם שמי שהגר לאוסטרליה כעובד מכרות יעבוד במכרות או מי שהגיע לאוסטרליה כעובד סיעוד יעבוד בסיעוד הגבלות על עבודת עובדים זרים בסיעוד בישראל.

  יש בישראל כמה מאות עובדים זרים בתעשייה או במסעדות אתניות, הם יכולים כבר היום לעבור רק בין המסעדות או חמור מכך בתעשייה רק בתוך העבודות המקצועיות שלהם לא נשמעת שום זעקה למרות שבתעשייה מדובר בעובדים שבמקרים מסוימים אכן כבולים למעסיק אחד. אין זעקה כי הם הגיעו לעבוד במקצוע מסוים ובהכשרה מסוימת.
  רק בסיעוד זה שונה?

  החוק דרך אגב מתגלגל במשרד הפנים עוד מהימים שקדימה החזיקה במשרד, אז רדו מישי במקרה הזה.

  החוק הזה כמו שאר החוקים והתקנות הוא חלק מהליך ההטלאה של הטיפפול במהגרי עבודה ובעידוד תעסוקת ישראלים, הוא יפתור בעיה אחת ומן הסתם יצור אחרות וזה לא מספיק. כל עוד מהגרי העבודה לישראל יתפסו ככוח עבודה זול וזמני שום בעיה לא תפתר. יש 32 אפשרויות ריאליות: א. הכרה באי הזמניות של מהגרי עבודה כמו שנעשה ברוב מדינות המפותחות. ב. הפסקת הכנסת מהגרי עבודה והשקעת ההשקעה הנדרשת בהעסקת ישראלים.

  2. אכיפת החוק הנוכחי לא תעלה פרוטה יותר ממה שהאכיפה כנגד עובדים זרים ומעסיקים עולה כיום.

  3. החוק לא יוסיף ולא ידגרע מקומות עבודה. בכדי להוסיף מקומות עבודה לישראלים בענף (שהם דרך אגב רוב מוחלט של העובדים בסיעוד במשק הבית ובכלל) יש להעלות את המשכורות לשפר את שעות ההעסקה ואת שיטת ההעסקה ולהפחית מידית את מסםפר ההיתרים לזרים.
  4. החוק יקשה על עבודה לא חוקית של עובד זר ויפחית את התמריץ של זרים לעבוד בשעות הפאני שכן הוא ירחיק עודף של זרים מהאזורים בהם יש ביקוש עיקרי לעבודתם, אבל זה בהחלט בשוליים, ללא אכיפה מסודרת של זכויות העובדים מחד וכנגד מעסיקים שלא כחוק מדח זה לא ישתנה מהותית.
  5. החוק לא קשור להסדרת מעמד העובד הזר שעזב מעסיק לכאורה יש היום כבר מנגנון שתכלס לא מתפקד במיוחד כי משרד הפנים לא ממדש דואג שהוא יתפקד.
  6. אם כבר מדברים על גזענות בואו נזכיר שאחת המטרות העיקריות של עובדים זרים היא החלפת העובדים הערבים בישראל. כל הבאתם נובעת מרצון לדחוק את הפלסטינים ולמדר את הערבים. הנפגעים העיקריים בענפי הבניין והחקלאות מקיומם של הזרים הם הערבים וגם בסיעוד הייתה פגיעה משמעותית.

  החוק לא יפתור בעיות אבל הוא לא מיותר יותר מאחרים או מזיק. לא מזמן אישרה וועדת הפנים תיקון לחוק הכניסה לישראל שמאפשר לעובד זר שנשאר אצל מעסיק אחד ויחיד ורק אצלו ובלי שום אפשרות החלפה להשאר בישראל יותר מחמש שנים. זאת סופר כבילה, בלי מעבר בתחום או במחוז משרד הפנים, מי שיבדוק את פרוטוקול אותה ישיבה יראה שנכחו בה נציגי ארגוני זכויות האדם והארגונים שדואגים לעובדים זרים, אף אחד מהם לא התנגד לתיקון החוק למרות שהוא מהווה כבילה אמיתית. מה שקורה כאן עכשו הוא פשוט פופוליזם של שוחרי זכויות אדם, מה שמעיד שלפעמים גם אנשים טובים נופלים במלכודת הדיון הרדוד.

  אני מציע לעקוב אחרי מסמכי מרכז המחקר והמידע של הכנסת בנושא העובדים הזרים, יש כבר מסמכי בחינת מדיניות בבניין ובחקלאות וממדיע שקבלתי גם בנושא הסיעוד מתבשל מסמך.

  להערכתי האישית, הסדרת הביטוח הסיעודי במסגרת ביטוח הבריאות הממלכתי ומעבר להתבססות על עבודת ישראלים היא הפתרון. צריך להבין, הזרים הובאו לכאן כי הם זולים וצייתנים לא כי הם עובדים טוב יותר מישראלים אלא משום שהם מוכנים להיות הרבה מאוד שעות ושלא כחוק אצל מעסיק שמשלם להם מעט מאוד. זה חייב להיפסק.

 16. אורי :

  כן אדוני השר,אתה צודק.ושכל יפי הנפש יבאו אלי,,,

  שכל הנפש ש"דואגים"לעובדים בזרים יבאו לטפל בי,,,לרחוץ להזיז אותי,דרך אגב 4 ימים לא התקלחתי,,,,כי אין בנמצא עובדים לסיעוד. גם לא זרים. למה אין?כי הם הולכים לעבוד בנקיון כי אתם יפי הנפש,,,ובעלי הכיסים המלאים במרשרשים ,מעדיפים אותם על פני הישראלים.ואחד כמוני הוא מבחנתכם אוויר.אני כבר חצי שנה מחפש עובדת לסיעוד ואין.ויתרה מכך אני לא יוצא גם לטיפולים רפואיים כי אין מי שיצא איתי .אז יוצא שאתם יפי הנפש מעדיפים שגם טיפול רפואי נמנע ממני.אנושי זה לא. דרך אגב,,,יפי הנפש בצורה כזו כמו שאני נפגע,,,אתם מקלים על מערכת הבריארת ?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.