postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » קיצוצים ביחידת להב – חלק מתהליכי ייבוש של משטרה איכותית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קיצוצים ביחידת להב – חלק מתהליכי ייבוש של משטרה איכותית

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 12.05.11 6:02

מאמר זה הוא תגובה למאמרו של ק. טוכולסקי, המסנגר במבט מבפנים על איכותה של משטרת ישראל, ומתייחס אל תהליכי הייבוש וניסיונות ההפרטה של המשטרה (משטרה עירונית), במסגרת התהליך של הסרת אחריות הממשלה מאזרחיה

מאת:מנחם לוריא

השר יצחק אהרונוביץ – קיצוצים ביחידה לפשיעה כלכלית

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ מ"ישראל ביתנו" מתכוון לקצץ בכנפיה של היחידה לפשיעה כלכלית. יש לזכור יוזמה  זו של פגיעה ביכולת התפקוד של היחידה, שעתידה לחקור את יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן מאת: ק. טוכולסקי

לקריאה נוספת


ייבוש המשטרה דרך העיניים של להב 433

כללי:

יחידת להב (או בשמה הקודם היחידה הארצית לחקירות פשעים) היא המקבילה הישראלית של ה FBI האמריקאי. הבסיס העיקרי של היחידה מושתת על איסוף מידע על אירועי פשיעה ברמה הארצית והבין לאומית (כנגד מדינת ישראל לרבות טרור, לא כולל עבירות פיסקאליות) וכן על חקירת פשעים שקורים בפריסה של יותר ממחוז אחד של המשטרה (ישנם 6 מחוזות).

היחידה איננה חוקרת עבירות של הלבנת הון, לשם כך הוקמה יחידה לחקירות כלכליות שיושבת ברמלה, היחידה איננה חוקרת מעשי הונאה ושחיתות שלטונית את זה עושה אחותה הבכירה היחידה הארצית לחקירת הונאה (יאח"ה) שהקים אותה סנ"ץ זיגל האגדי.

בשל אופייה של להב היא מורכבת בעיקר מקצינים ומעטים מאוד השוטרים המשרתים בה שאינם קצינים. תקן הקצונה המינימאלי (לפחות כך היה בעבר) הוא דרגת פקד המקבילה לסרן ב"צהל".

לפני כמה שנים בוצע רה-ארגון במטה הארצי ואגף המודיעין הוכפף לאגף החקירות והפך לאגף למודיעין וחקירות תחת ניצב. הרה-ארגון הזה כלל ארגון מחדש של היחידה לחקירת פשעים או אז גם שונה שמה ללהב 433 ועיקר עיסוקיה הם באיסוף מידע מודיעיני וסיכול פשעים חמורים שנעשים ביותר ממחוז אחד או כלפי המדינה או מחוץ לגבולותיה.

היו כמה מקרים ששמה של היחידה הוזכר בקשר לחקירות צווארון לבן ושחיתות ציבורית (אך לא שחיתות תאגידית) זה קרה בשל צרכים פנימיים ופוליטיקה פנימית של משטרת ישראל זה איננו יעודה של היחידה.

גם אם היחידה תפוזר לחלוטין לא נראה שום תוספת של שוטר ברחוב. לא יעלה על הדעת שקצין יסתובב ברחוב ויחפש פושעים הם (לשמחתנו), אמורים להגיע אליו על ידי הכפיפים שלו, כך שלכרוך את תקני הקצונה ביחידה לנראות של שוטרים ברחוב זה , בלשון המעטה, לזרות חול בעיני הציבור.

היחידה בהחלט מחזיקה בעוצמה מאוד מאוד גדולה שאיננה עולה בקנה אחד עם חופש הפעולה לשחיתות ציבורית בהתאם לדברים ,היפים, שכתבת על השר ומפלגתו. ולכן יש לשר רצון לקצץ את כנפיה ולמתן את יכולותיה המבצעיות.

מהכרות עם היחידה זה לא ניתן לביצוע משום שהפעולות של היחידה ,רובן ככולן, חוסות תחת צווי חיסיון שיפוטיים או מנהלתיים או פשוט נעשים בהיחבא,בסודיות ובהתאם לחוק ולפקודות המשטרה, כך שהשר ,גם אם ירצה, לא יכול לדעת מהו המידע שהיחידה אוספת מה הם ומי הם יעדיה וגו'.

בשל אופייה של היחידה, הפרדת הרשויות בין הממשלה (והשר הממונה) לבין המשטרה (להב) מאוד דבקנית והיא לחם חוקה של היחידה.

היחידה איננה מקבלת תלונות מאזרחים, ולא מחברי כנסת או ממבקר המדינה. כל מה שמגיע אליה מגיע מתוקף החלטה סוברנית של ראש אגף למודיעין וחקירות וזה הליך פנים משטרתי שאיננו שפיט (= אי אפשר לבחון בבג"צ את החלטתו של ראש אגף למודיעין וחקירות להעביר ליחידה זו או אחרת תיק חקירה זה מעוגן עמוק בפקודת המשטרה בפקודות המטא"ר וזה עניין פנימי של משטרת ישראל – וטוב שכך).

השר כורך מין שאינו מינו מאחר והוא מגיע משורותיה של המשטרה וכנהוג במקומותינו (משרד הביטחון למשל) מי שלא הפך מפכ"ל נמצא אותו כשר הממונה על המשטרה (ואותו דבר לגבי שר/רמטכ"ל במשרד הביטחון). הכול פה נובע מיריבויות ופוליטיקה פנימית במשטרה ובזה אני מבקש לחזק את טיעוניך.

זה מאוד פופולארי לנגח את משטרת ישראל בכל הזדמנות ולא פעם המשטרה קונה את זה בשתי ידיה. אולי זוהי הזדמנות דווקא לומר כמה מילים טובות על הגוף הזה, ואשמח כיוצא הגוף לעשות כן.

ראשית נאמר שתורת ההפעלה של שוטרי מקוף ובכלל ניראות בכל מקום לא הוכיחה את עצמה בשום מדינה דמוקראטית. תורת ההפעלה של משטרת ישראל (שאגב מעוגנת בתחיקה הישראלית) נחשבת לאחת מהטובות בעולם המערבי וגם הישגיה של משטרת ישראל בפענוח פשעים חמורים, ובמלחמה בשחיתות תאגידית וממשלתית שמה אותה במקום גבוה בטבלת המשטרות היותר טובות בעולם המערבי.

כפי שציינת משטרת ישראל והצלחותיה בשחיתות ממשלתית היא לצנינים בעיני ממשלת ישראל, זו הנוכחית ואלה שהיו פה בארבעת העשורים האחרונים. כמו כן משטרת ישראל סובלת ממחסור כרוני בכוח אדם.

כוח האדם של משטרת ישראל הוא מהטובים בעולם. לא כל אחד יכול להתקבל למשטרה. מבחני המיון של המשטרה מבוססים על מבחני המיון לקורס טייס של חיל האוויר הישראלי (על טיבם אני מקווה אין חולקים) לאחר אדפטציה לתחומי העיסוק של המשטרה. הממשלות השונות שהיו כאן בשלושת העשורים האחרונים ,באופן מסורתי ולא מפתיע, חוסמות את אגף משאבי אנוש של המשטרה על ידי כך שהם מפריטות אותו, מיבשות אותו ולא מוכנות להכיר במקצוע השוטר כמקצוע אקדמי.

בחיי היום יום של אזרחי המדינה, השוטרים שעימם הם נפגשים הם שוטרים עייפים מותשים, שעובדים בשכר בזוי ובשעות עבודה שהן עבדות מודרנית בזויה, וזה כי הממשלות פה אינן רוצות משטרה יעילה ועשירה בכוח אדם איכותי.

עבריינות היא תופעה חברתית שאי אפשר להעלים ולחסל. למרבה הפליאה עבריינות היא תופעה חיובית משום שהיא מצביעה על חברה בריאה שחיה באמות מידה בריאות וכן היא חלק מהאיזונים והבלמים שחברה דמוקראטית ,וחברה בכלל, צריכה על מנת להתקיים. בעולם ללא פשע יהיה משעמם ולא יהיה צורך ,למשל, בחברות ביטוח, בחברות שמירה והגנה, ועוד לא מעט אנשים שמתפרנסים מהצד החוקי של הפשיעה שלא לדבר על הפן הטכנולוגי של אכיפה וחשיפת פשעים.

חברה ששואפת חיים חייבת להלחם בפשיעה ובניגוד לממשלות ישראל לדורותיה משטרת ישראל מוכוונת יעדים מדידים ברי ביצוע ושיש להם תג מחיר. הכישלון הקולוסאלי שלה הוא בעלות הלחימה בפשע פה, היא סובלת ,כמו עוד הרבה גופים אחרים, מייבוש ארוך שנים ומניסיונות הפרטה שכוללים הקמת משטרה עירונית ועוד פטנטים ישראלים קלוקלים למיניהם.

גם הניסיון ליבש את להב הוא חלק מהסרת האחריות של הממשלה מאזרחיה ובמקרה הזה ,ואני מחזק את טיעוניך, על ידי שר שיש לו אינטרס מובהק לעשות כן.

מאמר מערכת "הארץ"  באותו הקשר: סימני שאלה במשטרה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  הערה אחת
  היחידה כן חוקרת הלבנת הון לפחות בכל מה שקשור לדמי תיווך לא חוקיים שמשלים עובדים זרים וסחר בבני אדם.
  תודה על ההבהרות שבהחלט משלימות ומתקנות דברים שאני כתבתי.
  להב היא יחידה חשובה וכמוה יחידות אחרות שנאבקות בפשיעה הכלכלית ובשחיתות השלטונית. צריך להגן על יחידות אלו מפני שרים מטעם ואינטרסים פוליטיים זרים.

 2. איתי :

  תודה רבה למנחם על עוד מאמר מרתק.

  האם אתה מוכן לקחת על עצמך את ניהול פרוייקט התכנים "ישראל מיובשת"? הכוונה אינה שתכתוב עשרות מאמרים בעצמך אלא שתעזור לנו למצוא אנשים שמבינים בתחומים שונים של המגזר הציבורי ומוכנים לכתוב על הייבוש (גם בעילום שם אם מדובר בעובד/ת מדינה)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.