חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת העבודה – על סוציאל-דמוקרטיה ועל בעיית העדתיות בה

נושאים דעות, פוליטי, פוליטישוק ב 8.05.11 6:05

האם מפלגת העבודה היא ס"ד? האם מתקיים בה עקרון השוויון? מה יחסה של המפלגה אל הנציגים המזרחים והאשכנזים? על כל זאת, במאמר

מאת: הני זובידה

פוליטיקה, אתנית או אידיאולוגית?

אני לא אחדש לרבים אם אומר שלדעתי יש מימד גזעני ומאוד עדתי בפוליטיקה הישראלית, ובעיקר בשמאל הישראלי. למה בעיקר בשמאל, משום שיש לו הפאסאדה של "נאור" כזה שעומד היררכית על המקום היותר מוסרי יותר שוויוני. לא אכחיש, רבים חושבים שאני משויך למחנה זה, למה? משום שעם רבים מהרעיונות אני מסכים, אולם עם רבים אחרים אין לי שום סיג ושיח. אני תומך באותם רעיונות של שוויון אוניברסאליים מהסוג שלא רואה לאומיות או דת, לא מתחשבן עם מוצא או מגדר, ובעיקר עיוור לצבעים. רבים מאתנו חושבים שניתן להיות ס"ד עם אג'נדה לאומית, ציונית או אחרת, בדיוק כמו שראשי תנועת העבודה ההיסטורית חשבו שניתן להיות סוציאליסטים-וציונים, 63 שנים לאחר מכן, אופס טעינו. אני יודע, רבים חושבים שלמדנו וניתן המציא את הגלגל מחדש, אני לא מסכים! הניסיון לקפל אגדנה לאומית כזו או אחרת, לתוך משנה ס"ד בייחוד בחברה שסועה לאומית, לדעתי, נדון לכישלון. לדידי אלו הם לא רעיונות של שוויון, אלו הם רעיונות של הדרה. כמו כן, אינני רואה בפלטפורמה כזו או אחרת חובה לקדם רעיונות ס"ד, זוהי פוליטיקה והכול כשר, כל עוד בסופו של יום סדר היום המקודם הוא שוויון, לא כל כך מעניין אותי היכן זה קורה!

אז מה יש לנו היום, מסתבר שישנם חברה של חברות וחברים שחושבים שסדר יום ס"ד ניתן לקדם רק במפלגת העבודה וכי יש לשמאל הישראלי אחיזה עם אג'נדה זו. תופתעו, ניתן לראות היסטורית שתנועת העבודה ההיסטורית מעולם לא הייתה באמת ס"ד, בסיס לאומני ולאומי, גזענות שהופנתה נגד העולים מארצות ערב ובעיקר דיכוי פוליטי הפכו תנועה זו לאוליגרכיה פוליטית שכל משאביה כוונו לשימור כוחה על חשבון קבוצות אחרות. כן, ניתן לעשות רומנטיזציה לעבר אבל זה כבר לא כל כך עובד.

כיום ישנה תחושה שאין כלל יותר ס"ד בישראל, בימין הולכים לכיוון מסוכן של הפרטה מוחלטת, כאשר בראשה עומדים חבורה של פקידים אווילים ממשרד האוצר שבחסות ראש הממשלה עושים ככול העולה על רוחם ופוגעים יותר ויותר בשכבות החלשות וגם בשכבות הביניים. בשמאל ישנה תחושה של אפסות רוח, וכמובן שאין מה לדבר על המפלגות הלא ציוניות, שהרי הן מוקצות, כן גם חד"ש, אולי המפלגה בעלת סדר היום הקומוניסטי השוויוני ביותר, אך עליו "מעיב" סדר יום לאומי/לאומני שמנכר את רוב בוחרי הס"ד הציוניים בישראל. אז מה נשאר לנו, תמיד חוזרים לאותה אופציה, מפלגת העבודה!

אינני מסכים שזו האופציה היחידה, ואנסה להסביר, בראשית, מפלגת העבודה נתפסת על ידי רבבות המצביעים הפוטנציאלים של סדר היום החברתי כסדין אדום, ההיסטוריה של המפלגה אל מול המצביעים המזרחים הינה בעייתית ביותר. שנית, למפלגה יש דימוי רע מאוד כיום, כזה שעדיין לא מקבל מזרחים כשווים בין שווים בקרב התנועה. וכמובן, ישנו הדימוי המאוד בעייתי של מפלגה של עשירים. לדידי זהו עדיין מותג ששווה להילחם עבורו ויש אפילו אפשרות להצילו, אך על מנת שזה יעשה יש לקחת בחשבון את הפרמטרים הבאים ולחשוב האם יש סיכוי שיעשה משהו בנידון.

כיום על ראשות מפלגת העבודה מתמודדים מועמדים רבים, בוז'י, שלי, מצנע, עמיר, בוחבוט, מרגלית – שישה במספר, כאשר למפלגה יש כיום בכנסת שמונה חברי כנסת. אכן מעט אירוני, שיש כיום כמעט מספר מתמודדים שווה למספר חברי הכנסת, אך, לדעתי, זוהי עדות לאמונה שיש לאנשים במותג. הבה וננסה להבין מהו המותג ואם יש לו בכלל זכות קיום, ומה הן הבעיות המרכזיות של מותג זה?

במשך שנים מפלגת העבודה הייתה מזוהה עם האליטה הציונית שכונתה סוציאליסטית, אך לא הייתה כזו כלל, ובעיקר אשכנזית. משנים היה ידוע שניתן לחפש את ה"מזרחי מחמד" של המפלגה, וכך נוהלה המפלגה שנים על ידי אותה קבוצה ויורשיה. עם השנים החלו לחדור למפלגה יותר ויותר כוחות חדשים מהשטח, בהם גם מזרחים שבאו עם בסיסי כוח שונים: פואד (צבא) עמיר פרץ (מוניציפאלי והסתדרותי). שני אלו ברבות הימים זכו גם להנהיג את המפלגה, האחד בתקופת ביניים שנקטעה על ידי מצנע שלחם בו מלחמה עדתית, כל חברי הגברדיה הישנה או יורשיה קמו להם על פואד לחסלו והבוחרים בחרו בו אפילו מבלי להכיר אותו, רק לא פואד! הם כינו את פואד כאיש של דילים, קומבינות, פשרות, חיבוקים זיעה וצ'פחות! לעומתו הם טענו מצנע הוא איש ישר שמביא פוליטיקה נורמאלית למפלגה. כאילו שמצנע בא מבית המדרש לניקיון כפיים ופואד בא מהגיהינום, לא חברים וחברות שניהם באו מהצבא, וברבות הזמן התברר לנו שמצנע הוא חסר יכולת להתמודד פוליטית בעוד פואד למרות כל חסרונותיו לא נוטש את "הבית". מעניין כיצד קמו כל אותם אנשים ממוצא אחד אל מול אותו איש שאינו משלהם, והכו בו ושפכו עליו את כל הדימויים המבזים הללו ומדוע? ואם חשבנו שזו אפיזודה חולפת, בא לו אהוד ברק וביקש סליחה….

ובין כל אלו, הגיע למפלגה בחור צעיר מזרחי, והצליח לסחוב את המפלגה, הוא ניצח בפריימריס הוא מונה ליו"ר המפלגה. אותו מזרחי משדרות, וזה היה באמת בעייתי, שהרי המפלגה אינה גזענית, והפוליטיקה שלה היא נקייה מעדתיות (זהו הרי "שד עדתי" שמשתמשים בו על מנת ללבות את הרוחות ותו לא) ניצח והתגובה לא אירחה לבוא בדמות של ראיון גזעני של גיגי פרס כנציגו של שמעון. הוא קרא לעמיר ולמצביעיו פלנגות מצפון אפריקה, כאילו רק מזרחים הצביעו עבורו, השווה אותם לגנרל פרנקו הפשיסט ועוד ועוד, אך הרי ב-2005 המפלגה לא אמורה להיות גזענית ופתוחה לכל, מסתבר שלא!

והנה עברו להן עוד שש שנים בסה"כ, עמיר טעה, הוא החליט לקחת את משרת שר הביטחון ולא שר האוצר, הוא אכזב רבים, עזב את משרת היו"ר ברק מונה שנית, ואף אחד לא פצה פה! הוא פרק את המפלגה מכל נכסיה וכולם שתקו, הוא נכנס לממשלת ליכוד עם ביבי ותיק הביטחון וכולם שתקו, הוא עזב את המפלגה עם חמישה חברי כנסת וכולם שתקו. מצנע ירד לו לירוחם, ובצורה פטרנליסטית "שיקם" את העיר המסכנה מהדרום, לקח כספים על חשבון העתיד וגם "גייס" כספים על מנת לשקם אותה, מה שאומר ש: 1. בעתיד אם יבואו ראשי העיר לדרוש כספים ממשרד הפנים הם לא יקבלו כי מצנע כבר קיבל ו-2. אם אתה איש צבא בדימוס מחובר לאנשי הון אתה יכול לקבל תרומות לנהל עיר, אך מזרחי שלא בא מהצבא ונבחר לראש עיר יינטש על ידי המדינה לאנחות, לא יקבל תרומות בשל חוסר הרשתות החברתיות עם בעלי ההון ויתקע בלי יכולת להשפיע עד שיוחלף בוועדה קרואה….

והיום הכול נפתח לפנינו שוב, יש לנו שישה מועמדים, מתוכם שני מזרחים וארבעה אשכנזים, ואישה אחת בלבד. הכול מתמקד לדעת כולם בקרב משולש, מצנע, ה"אביר על הסוס הלבן", בוז'י שעשה "עבודת שטח אדירה" בשנים האחרונות, ועמיר, האיש בעל "מפקד הארגזים"! ואולי תהיה לנו הפתעה, שלי עומדת בצד "נקייה" מכל רבב, לא דבקו בה מהלכיה לנטוש את עמיר לחבור לברק ולנטוש גם אותו, היא נתפסת כמועמדת של הבוחרים. אך מבין השלשה, מי שנתפס "כלא ראוי" הוא עמיר, ולמה? כותבים עליו כביכול מאמרים עובדתיים, מקריאה שלהם אני מוצא אותם יותר כמאמרים של דעה מגמתיים נגד עמיר, למה אני שואל, אומרים לי ככה. ואני טוען שגם היום ישראל 2011, יש לנו מחליפים לגיגי פרס והם באים במילים מתחכמות וגבוהות והם לא רוצים את עמיר, למה? כי הוא אכזב? מעניין מה הם חושבים על מצנע? שהרי הוא לא אכזב כלל…

אכן עמיר עשה טעויות, ואינני יכול להבטיח שהוא לא יעשה יותר, כמו כן אינני בטוח שהוא המועמד הכי מתאים, למרות שמנאומו האחרון נראה לי שהוא הבין את טעותו והוא לא יחזור על הדברים הללו, למרות שאינני יכול להבטיח זאת. אך אומר זאת בצורה הכי ברורה, לדעתי רבים פוסלים אותו בשל מוצאו! ואני אינני עושה זאת לאיש, לדבר כך על עמיר ולהתעלם מהקשרים שיש למצנע ובוז'י עם אצולת ההון זוהי איוולת ועיוורון עדתיים ותו לא.

גילוי נאות – הכותב אינו חבר בשום מפלגה, ולא תומך בשלב זה בשום מועמד לראשות מפלגת העבודה או כל מפלגה אחרת.

הבלוג של הני

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

48 תגובות

 1. יוסלה רבינוביץ :

  אולי איזה נימוק לעניין?

  עמיר פרץ ניצח בעבודה "האשכנזית" בחר במשרת שר הביטחון במקום במשרה חברתית שאוהת הבטיח לבוחריו, עזב נעלב את המפלגה ולא הזיז את התחת לממש את המנדשט שקיבל מאיתנו, קדנציה שלמה.
  גם בזכוכית מגדלת עוצמתית במיוחד אני לא מוצא קשר בין הביקורת על ההתנהגות הזו לעדתיות.
  באשר לסתירה שאתה טוען לקיומה בין סוציאל דמוקרטיה לתמיכה בזכות העם היהודי להגדרה עצמית, לא נותר לי אלא לתמוה איפה בדיוק בספרות הס"ד "האוניברסלית" מצוי החיבור הזה שבין עיקרון השוויון לשלילת זכות ההגדרה העצמית של עם.

 2. ק. טוכולסקי :

  א. האם מפלגת העבודה היא ס"ד:
  לא היא מפלגה שיש בה פלג סוציאל דמוקרטי שבעצמו מפולג לפחות לשני פלגים.

  ב. האם מתקיים בה עקרון השוויון: תלוי למה הכוונה, במפלגת העבודה שבעה חברי כנסת גברים ואישה אחת לא ממש שיוויון. המחוז הגדול ביותר לא מיוצג בידי אף חברכנסת. לכל החברים זכות בחירה שווה של נציגיהם, ועדיין מצד שני שיטת הפריימריז מאפשרת לבעלי יכולת להגיע רחוק יותר מחסרי יכולת. חברי הכנסת של העבודה שייכים ברובם המוחלט מלמעמד הבינוני ללא הבדלי דת עדה ומין.

  ג. מה יחסה של המפלגה אל הנציגים המזרחיים והאשכנזים:
  למפלגת העבודה 4 חברי כנסת מזרחיים, חבר כנסת ערבי ו-3 חברי כנסת אשכנזים, אין במפלגה אף חבר כנסת עולה לא מחבר העמים ולא מאתיופיה. אין במפלגה יצוג לעולים שהם שכבת אוכלוסיה פגיעה שרובה מתרכז במעמד הבינוני הנמוך ומתחת לו. היצוג של המזרחים במפלגה לעומת זאת גבוה מאי פעם, נציג ליוצאי עירק, נציג ליוצאי תימן ו-2 נציגים ליוצאי צפון אפריקה.
  זה לא רלבנטי כמובן לכלום, אבל כל הקשקוש העדתי במציאות היום לא רלבנטית לכלום, מעבר לשרות שהיא נותנת לאויבי מעמד העובדים בפלגנות שהיא זורעת בין מי שצריכים להתאחד במאבק בשלטון ההון. זה נכון גם למה שקורה במפלגה, פואד, הרצוג ומצנע נתנו להון שירות טוב למרות ההבדל העדתי ביניהם, פרץ ויחימוביץ נאבקים בהון למרות ההבדל המעמדי.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  ראיון עם עמיר

  לפני שנה היה מדובר עם אלי סתוי על ראיון של ע"ש עם פרץ.
  בימים האחרונים היה מדובר על ראיון של זוביידה עם פרץ.

  לכאורה,דבר לא קורה,לא היום כמו גם אז.

  מדוע הכל קשה כל כך?

 4. מיכאל לינדנבאום :

  אכן מוזר

  במפלגת העבודה יש נציגים של מחוזות ,הערבים,המושבים והקיבוצים,ואפילו לא נציג אחד של עולם העבודה שהוא רוב בניינה של המפלגה.
  לעומת זאת בליכוד של ביבי,הסוםר-מפריטן,יש את הנציג האוטנטי היחיד של עולם העבודה בכנסת והוא חיים בץ!!

 5. ארז צ. :

  רק מפלגת שמאל סוציאל דמוקרטי גדולה ומאחדת יכולה

  להביא את השינוי ובניית אלטרנטיבה אמיתית.

  מפלגה שתלכד כוחות ממפלגת העבודה , מימד, מרץ וחד"ש בדומה למודל עיר לכולנו בתל אביב.

  בבחירות האחרונות הפסדנו המון מנדטים בגלל מפלגות בשמאל שלא עברו את אחוז החסימה.

  אין פער גדול בין המפלגות שקוראות לשתי מדינות לשני עמים ובאמת מוכנות להחזיר שטחים.

  חוק פנסייה חובה , הגדלת שכר המינימום, חוק שכר מכסימום , חינוך חובה חינם ועוד..
  חשובים יותר מפיצול לתת מפלגות.

 6. הני זובידה :

  בוקר טוב....

  רבינוביץ, מוסכם עשה טעות! אין שאלה. וברק לא עשה טעות? לא פרק את המפלגה? ומה אתה מחריש? האם עוצמת התגובות זהה? כנראה שרק לך פתרונים…..
  לגבי ס"ד והגדרה עצמית, תגדיר את עצמך איך שאתה רוצה אין לי ולא לאף אחד אחר שום בעיה, אך כשהגדרה זו באה על חשבון אחר את זה ס"ד לא יכול לקבל, אי אפשר לדבר על כך שעדתיות הורסת את האחדות בין ס"דים ובו בזמן לעודד לאומית מפלגת…זה נראה לי קצת לא לעניין, אבל לך תדע – שוב לך פתרונים.
  טוכולסקי,
  כפי שטענתי העבודה לא הייתה מעול ס"ד אנו לוקחים אותה משום שהיא מותג שתויג בתורה כזו….לגבי הייצוג, האמן לי שקצת חקרתי עליך והיה י הרושם שאתה מבין קמעה יותר ממה שאתה מגלה, אך נראה לי שלא! הרי זה ברור שהיום יהיו המון רב של מזרחים בעבודה (למרות שמניין שלך לא כל כך נראה לי), וזה משום שהעבודה היום היא לא רלוונטית. במונחי עבודה זה נקרא שוק עבודה שיניוני secondary labor market, היינו, כל עוד העבודה הייתה רלוונטית רק אשכנזים ברגע שאין לה חשיבות כולם ברחו, ראה מקרים רבים….חשוב על כך במונחים של הוראה! מקצוע שנתפס כשליחות היה מאויש בראשית היישוב ועד לראשית שנות המדינה בעיקר בגברים אשכנזים, ברגע שירדה קרנו של המקצוע בעיקר נשים ואוכלוסיות מוחלשות אחרות…תחשוב על זה לפני שאתה מגיב!
  לגבי המשפט האחרון של, אני מפנה אותך לסיום תגובתי לרבינוביץ….מעמדי אז בלי לאום או דת!!!!
  מיכאל, אני מעריך שזו אסטרטגיה של בחירות….אני אמשיך לנסות והובטח לי שזה יקרה, בכול מקרה השאלות אצלי….
  לגבי התגובה השנייה שלך אני מעריך ששוב זה קשור בעובדה שהיא הפכה ללא רלוונטית אז "האליטה" יצאה משם ראה דוגמאות מעלה.
  ארז, הייתי רוצה להסכים עימך אך זה לא נכון, בבחירות האחרונות לא "הפסדנו" שום מנדט בשל אחוז החסימה, המדהים הוא שאם היו מאחדים את כל הקולות שלא עברו את אחוז החסימה גם לא היו עוברים את אחוז החסימה, ולתנועה הירוקה הצביעו מכל גווני הקשת הפוליטית….לגבי המשפט השלישי שלך, אכן כן ועוד מעט יצא מאמר של דוד מקלברג ושלי ועוסק בנושא….שאר הדברים שאתה מפרט הם חשובים אבל קודם צריך להביא את המצביעים והדרך היא להתנקות!!!

 7. ק. טוכולסקי :

  הני
  עכשיו הזמן לתפוס את השור בקרניו, אם הנושא העדתי כל כך מהותי לך ויש לך מפלגה באבדה רלבנטיות אבל יש בה פוטנציאל ליצוג עדתי אז יאללה הצטרף לעבודה ותקן את המעוות.
  אני יודע שחשוב לך לעקוץ אבל אני גם אוהב לעקוץ ולכן אני מציע לך לחשוב לפני שאתה כותב מאמר ולא רק לפני שאתה עונה. למי שמחפש סיבות להיות מסכן ולמי שעושה חיל מתעשיית המסכנות או קריירה מלהיות עלה תאנה בלב של המוסד ליצור טכנוקרטים לשלטון ההון תמיד יהיו תשובות ברמה של זו שנתת לי.

 8. הני זובידה :

  טוכולסקי

  אני לא מבין הנסיון לחשוף מנגנוני דיכוי הוא לעשות קריירה ממסכנות? רק להצטרף לעבודה ינקה אותי? בחייך אני מחוייב להצביע על העוולות! וזסה לא קשור למה שאחליט לעשות או לא לעשות…מעניין אותי אם תצביע לי 🙂

 9. הני זובידה :

  נ.ב. לגבי המוסד שאני עובד בו....

  הבה ולא ניכנס לפינות שבהן אתה לא יכול לעמוד באור…..הני

 10. ק. טוכולסקי :

  הני שנינו מצביעים משמאל לעבודה כמה שאני זוכר, אבל אני לא מבין למה אתה חובט במפלגה הזו שיש בה היום סיעה עם רוב שמוצאו אינו אירופאי כל כך? אם השאלה העדתית כל כך חשובה אז קדימה מפקד עדתי ושהעדה הפוקדת ביותר תנצח.
  הקרב בעבודה הוא לא בן עדות אלא בן ס"ד ובין עצמם (לצערי הרב) ובין משרתי האליטה הכלכלית.
  בכל מקרה שיהיה לשנינו יום זיכרון עצוב, יום ניצחון ויום עצמאות שמחים ושמועמד ראוי ינצח בעבודה וידאג לס"ד (פרץ או יחימוביץ) ושיהיה לנו שמאל קצת פחות מפוצל וקצת יותר מגובש.

 11. הני זובידה :

  טוכולסקי....

  אולי אני לא מסביר את עצמי, אני לא חובט בעבודה אני מסה לשקם אותה, בדרכי המוזרה….לא רוצה מפקד עדתי, את זה היה לנו בליכוד והמזרחים כבר עשו את מה שרצו, לדרדר את "הגזענים הותיקים" לגהינום (האחוסלי"ם), אבל אני בניגוד לרבים, לא טוען ומעולם לא טענתי שכל האשכנזים לא טובים, חלילה וחס! וגם לא טענתי כי כולם גזענים, או שיש לקיים שתי חברות נפרדות או תחרות על הסיס עדתי (למרות שאני בטוח שאנו המזרחים לאט לאט ננצח באלו הומור….:-)
  אני חושב שאם נצליח לנקות את השדרה המרכזית ולהגיע לתובנה סוציאל דמוקרטית אמיתית אז תבוא הישועה לשמאל.
  הימין הלך לכיוון הניאו-ליברלי מהסוג הגרוע ביותר, כעת הגיעה הזמן להקים משהו חדש נקי אפילו בתוך העבודה על בסיס על לאומי ועל עדתי אך כזה שיתן אפשרות שווה למזרחים, כי עד היום רוב המזרחים לא מאמינים לשמאל האשכנזי ומצביעים לימין הניאו ליברלי, ובצדק בעיני, לאחר כל מה שהשמאל עולל להם.
  השאלה אם יקום שמאל כזה שווה ועם רוב מזרחי כמו שצריך להיות האם האשכנזים יצביעו לו? לפי מבחן העבר התשובה היא לא, ועל כך אני מצר ומנסה לתקן….ראה מה קרה אפילו בעבודה בראשות מזרחי, בפעם הראשונה בתולודיה בבחירות, ברחו להם בין 5 ל-8 מנדטים לקדימה, למה? אתה לא חושב ששווה לשאול את השאלה הזו? האם הראיון של גיגי (שמעון) פרס הוא לא חלק מאותה בעיה? תחשוב קצת על הנקודה הזו….
  אולי בסוף כן נמצא דרך? מה אתה אומר?
  הני

 12. הני זובידה :

  וחוצמזה....

  אני מזמין לקפה מתי שאתה נמצא בת"א אני קצת מוגבל בשל בעיה רפואית אבל נייד בת"א אם אתה מגיע אשמח לשתות איתך קפה….אתה יכול ליצור איתי קשר במייל הפרטי.

 13. ליאור שוורץ :

  מסכים ולא מסכים!

  כאשכנזי,אני מעדיף ישראלי.
  יש לי תחושות שבמגזרי הקיבוצים,והעסקונה הותיקה לא הצביעו לפרץ, ומסיבות גזעניות.
  לטעמי לעמיר פרץ (היתי בין תומכיו ועדין חושב שהוא האלטרנטיבה השפויה בין כל המעומדים)יש הבעיה תדמיתית במגזרים שונים.
  מצד שני נמאס קצת לשמוע את כל הנהיי המזרחי לגבי קיפוח.כאשר רוב המצבעים ממוצא מזרחי מצבעים
  ימינה ממפלגת העבודה,ולא ממניעים
  של קיפוח,אלא משנאת האחר!!
  ובמידה מסוימת התהפכו היוצרות
  הגזעני של היום הוא המזרחי.כלפי
  הערבי השכן,האתיופי,הרוסי.
  ככה שאם רוצים לשנות צריך לזרוק
  את רב התרבותיות,הפוסט מודרנית לפח.ולחפש פתרון שונה אשר מקבל את האחר ושומר על תרבות המקור.

 14. הני זובידה :

  ואלה שוורץ אתה מצחיק אותי

  אתה אומר שיש זגענות ושהמזרחים בוכים. יענו כולם יגנבו אותי ואני צריך ללכת מאושר ברחוב, ככה? מניין השטות הזו? תסביר לי?
  וישראלי בסאב טקסט שלו זה אשכנזי, לא מאמין לי תבדוק, אין לי בעיה אם ישראלי רק תכליל בו את כולם.
  לגבי השנאה כלפי מטה, כן ידוע ומוכר ולא רק בישראל קוראים לזה היררכיה של מסכנות כל אחד רוצה שתחתיו יהיה עוד מישהו על מנת שלא יהיה בתחתית הסולם, זה נםתר עם סילוק ההיררכיות החברתיות ובעיקר האליטה….

 15. הני זובידה :

  תגובה מהבלוג שלי תחת השם דני כהן

  אני מסתכל על המפלגה הדמוקרטית בארה"ב שבעברה הייתה של בעלי עבדים מהדרום, ופועלים לבנים גזענים מהצפון שפרעו בשחורים כיצד הפכה להיות היום למפלגת: המיעוטים שהנשיא מטעמה הוא אדם שחור.
  מפלגת העבודה בכל גילגוליה אכן הייתה גזענית כלפי ערבים ומזרחים, אבל ייתכן שפרץ ישנה אותה. הוא הצליח להעלות את שכר המנימום, כפה על הממשלה מינוי שר ערבי, וליכד מאחוריו ח"כ מזרחים כלומר איננו בורח מהזהות.
  יכול להיוצר מצב בו המעמד הבנוני-גבוהה שלרוב הוא גם אשכנזי ינטוש לקדימה, ומפלגת העבודה תהפוך להיות מפלגתם של הפרפריה החברתית שתמודד על הקולות לא מול קדימה, אלא מול הליכוד, ש"ס וישראל ביתנו.

  ואני הוספתי אמן ואמן!!! רק שלא יקח לנו מאתיים שנים….

 16. דקל-דוד עוזר :

  הני אני מסכים עם הטענות למעט הטענה לפיה ציונות=גזענות, מאחר וזוהי מסקנה שמכילה בתוכה הגדרה גרועה מאוד לציונות.
  הייתי במקום זה מנסה לייצר הגדרה חדשה לציונות שאינה כוללת מרכיב גזעני בתוכה וזאת מהסיבה הפשוטה: סבא שלי עלה מעיראק בגיל 16 לארץ ישראל בשנת 1932 מתוך… ציונות.
  סבי מהצד השני, יליד הארץ, בן של עולים מעלייה שניה, שהיה בפלמ"ח ממקימי אחד המושבים במרכז והוא אחוס"ל, כמו כל חבריו, מתרשמים מסבי מעיראק כציוני הרבה יותר ממה שהם מתרשמים מעצמם…

  ללמדך שאין זהות ציונית אמיתית; אשמח אם תפנה אותי למאמר או הגדרה מגובשת של המילה "ציונות".

  לגבי קריאתו של טוכולסקי אליך להצטרף לחיים הפוליטיים כמשתתף פעיל – אתה יודע שאני בעד, וזה ממש לא חשוב במי תתמוך.

  כן, אני חושב שיתמכו בך, כן אני חושב שזה יהיה לטובה. אני מסכים שחוסר רצון לא פוגם ברצונך לשנות והאופן שבו אתה עושה זאת מבורך, אבל בשך מעמדך והעובדה שאתה יכול לעלות מדרגה, אני אשמח אם תיקח צעד קדימה.

 17. הני זובידה :

  ואללה עוזר תעזור לי

  היכן כתבתי שציונות שווה גזענות? אני לא זוכר וקראתי שוב בנסיון למצוא…אני שמח שאתה בא ללמדני על המושג "ציונות" — תודה, אבל אני חושש שאתה מפריח מילים לשווא היות ואני לא טענתי זאת — אני טענתי שס"ד לא יכולים להיות לאומיים/לאומנים? הון מול פרולטריון לא נחתך בגבולות התפיסה הלאומית…לא יודע לפחות ככה אני קורא כתבים סוציאליסטים/קומוניסטיים…אבל תמיד אשמח ללמוד עוד משהו בנדון.

  לגבי המשפט האחרון, תודה אבל יש עוד כמה דברים שאני חייב לעשות לביתי לפני עוד כמה שנים — אולי….

 18. ליאור שוורץ :

  הני לא הבנת את הסבטקסט

  מצטער לאכזב אותך שהתכוונתי שאני ישראלי התכוונתי שאני ישראלי ולא בסב טכסט אשכנזי.

  לגופו של ענין אני מסכים איתך שיש בעיה במפלגת העבודה לגבי יצוג הולם למגזרים שונים,ולטעמי אם לא ישנו את הדגשים מפלגת העבודה תדשדש,
  השאלה היא איך מביאים אוכלוסיות
  אחרות לתוך השיח הפוליטי בישראל,
  והאם זה מענין אותם בכלל.

 19. הני זובידה :

  אבל הרי זה חרטאה

  לא אתה ולא אני קובעים את הסאב-טקסט זוהי אמירה חברתית שמעוגנת בתבניות חברתיות ותובנות כלליות…אבל, אם אתה רוצה ככה, אין בעיה, רצונו של אדם כבודו…

  כרגע זה מעניין אותם והם פונים לכל מקום רק לא לעבודה או לשמאל הס"ד וזו הבעיה לדעתי ואני מנסה למצוא את הפתרון לסמן יותר ממה שאני מנסה אני לא חושב שניתן….

 20. יוסלה רבינוביץ :

  עכשיו הבנתי

  אם יעמוד כושי עברי מדימונה בראש העבודה, וכל האשכנזים יצביעו קדימה, אז הני יהיה מרוצה והמשיח יבוא.
  מי שקובע שסוציאל דמוקרטיה וציונות לא יכולים לדור בכפיפה אחת כי הוא אף פעם לא קרא את זה בכתבים האוניברסליים שלו, שיצביע חדש ולא יבלבל את המוח

 21. ק. טוכולסקי :

  יוסלה, אני ציוני שמצביע חדש, מגייס לחדש קולות בפלוגת המילואים שלו ובטוח שציונות וסוציאליזם יכולים לחיות יופי ביחד, וחוץ מזה אני לא מבין איפה נכתב כאן שזה לא יכול לקרות…..
  הס"ד יכולה להיות ציונית-סוציאליסטית/ס"ד ושל כולנו. אני מאמין שאפשר לגייס את כל המעמד על המטענים והמורשות של כולם ושכדאי מאוד שנגייס את כל מי שזקוק לסוציאליזם/ס"ד וזה יכול לקרות בחדש, במרצ, בעבודה. צריך להיפטר ממשרתי האליטה הכלכלית בעבודה בשביל לעשות את זה.

 22. הני זובידה :

  יוסלה

  למה בעצבים, אתה יכול להיות רגוע ולא לכתוב את המניפסטים הגזעניים שלך בראש כל חוצות. קח אויר אתה חושב כך אני אחרת, נסכים שלא להסכים רק תגיד לי באיזה כתבים ראית סוציאליזם עם לאומיות בכפיפה אחת כמדינה! אשמח לדעת…..
  אני לא רואה בעיה בציונות וסוציאליזם ולא כתבתי נגד זה דיברתי על תפיסת הלאום…שיעורי קריאה…תן מבט שוב אולי תבין…
  טוכולסקי אכן כן….

 23. הני זובידה :

  שוב מהבלוג שלי על ידי אזרח...

  הנה התגובה בשם אומרה:
  אבי,לגבי שלי ,אצטט את שכתב הני : "לצערי רבים מאתנו חושבים שניתן להיות ס"ד עם אג'נדה לאומית, ציונית או אחרת, בדיוק כמו שראשי תנועת העבודה ההיסטורית חשבו שניתן להיות סוציאליסטים-וציונים.
  63 שנים לאחר מכן, אופס, טעינו".

  http://www.ha-keshet.org.il/articles/culture/leumiut_abu.htm

  בין לאומיות סוציאליסטית ,ללאומיות קפיטליסטית .

 24. מנחם לוריא :

  ציונות וגזענות ? ....

  החלטה מספר 3379 של האומות המאוחדות מיום 10 בנובמבר 1975 קובעת שציונות היא צורה של גזענות והפליה גזעית. ב-16 לדצבמר 1991 בהחלטה מספר 4686 החליט האום לחזור בו מהקביעה שציונות היא סוג של הפלייה גזעית.

  ס"ד ומדינת הלאום לא דרים יחדיו. אין לנו ברירה אם אנחנו לא מוותרים על מדינת הלאום נצטרך למצוא "פטנט יחודי" שימצא דרך שידורו יחדיו. אם היה לי את הרעיון הזה הייתי בשמחה רץ לכנסת אין לי.

  אני מסופק אם יש אותו במפלגת העבודה שלדעתי היא כן גזענית גם השעותיה הגדולות ,בעבר, וגם היום לא הוכיחה שהפסיקה להיות כזאת אף על פי ומרות מה שנאמר פה מעלי, כולל על ידי האני.

  אני כן חושב שלעמיר פרץ כראש העבודה יש סיכוי לעשות שינוי בתבנית השלטון פה לא בגלל מוצאו אלא בגלל מי שהוא. הוא באמת עקבי בטיעוניו החברתיים, באמת עושה וככל מי שמעיז לעשות הוא גם טועה ולפעמים טעויות קשות אבל לפחות הוא עקבי ומאמין בדרכו ואם יבחר ואם ינסח את עצמו באופן ברור יש לו סיכוי טוב להיות מנהיג או אלטרנטיבה ראוייה למנהיג ישראלי שאנחנו כל כך צרכים. את דעתי על השאר המועמדים והמועמדות אחסוך מכם.

  חג עצמאות שמח.

  מנחם.

 25. מנחם לוריא :

  ×”×™× ×” ---->

  http://www.blacklabor.org/?p=32543

  מנחם.

 26. יוסלה רבינוביץ :

  ×—×” ×—×” ×—×”

  לא מצאת חיבור של סוציאליזם ולאומיות בכפיפה אחת?…. במטותא גש אלי ואעמיס אליך את המדף הנושן של אבותינו מהעלייה השנייה וה.שלישית שם אולי תלמד דבר או שניים. לעומת זאת מר ק., או שמא חבר ק.?, אציע לך לעיין במצע המפלגה שבעבורה אתה "מגייס מפלוגת המילואים שלך" (תגיד על מי אתה עובד?) הם לא יודעים, האלו שאתה מצביע עבורם שציונות וסוציאליזם יכולים לגור יחד.
  מר הני, משעשע לקרוא את דבריך הנמלצים נגד הגזענות. הבט במראה ולמד ממי להיזהר.

 27. הני זובידה :

  יוסלה ואללה אתה מצחיק אותי שוב ושוב

  אתה מביא לי את אבות הגזענות והלאומיות שכתבו על מנת ליישב את הדיסוננס שלהם בין לאומיות וסוציאליזם גבבים של שטויות שאתה מצטט כמו תוכי נאמן. ומלבד זאת אולי הם אבותיך בטוח שלא אבותי!

  זה כמו שתביא לי ציטוטים של אנסים להצדיק מעשי אונס. בחייך כמות השטויות שאתה מביא לכאן היא פשוט מגוכחת.

  טאוטולוגיה, וגבב של שטויות…אני צודק כי אני צודק…

  בערבית אומרים "לו שף אל גמל חדבתו כאן וקע ונקסרת ריקבתו"….

  לך אל כל הגזענים המשך לצטט ואתם יש גם את םוירשטיין ופרנקנשטיין בטח גם את משנתם אתה אוהב….

 28. הני זובידה :

  מנחם

  אנ חושב שיש מצב שהדברים בסוף יתפסו כמה שנגיד אותם יותר וכמה שיותר אנשים יפנימו זה יגיע, לא תריך רעיון יחודי צריך איש איש באמנותו יחיה ובמדינה אחת…מותר….
  ועמיר יכול להיות אחלה גשר לעניין

 29. מנחם לוריא :

  האני ויוסלה,

  האני,

  בנתיים השיח הציבורי פה הוא גזען שונא את האחר ואת השונה. "סמול" זה מילת גנאי ממש כמו שלקרוא לאובמה כושי או ניגרו. בנתיים ,למגינת ליבי, השיח הצעקני הוא מאוד גרוע והולך ומקצין. זה לא אומר ששיטתך איננה נכונה להיפך.

  יוסלה,

  תראה את שם משפחתי. אני דור שני בארץ הזו ואבותי נמנים על אלה שאתה רוצה לשלוח אותי לקרוא בכתביהם לקורא את נאומיהם ולדבר על דרכם. הם היו לא פחות גזעניים מאלה שיש היום. מצטער להגיד לך שהדרך הזו אבדה ועבד עליה הקלח תרתי משמע.

  אנחנו חיים בעולם קצת אחר וצריך לעשות אדפטציה רעיונית לרעיונות של ה"אבות המיסדים" כלומר מה שהם טענו והאופן שאותו בצעו הוא אותה הגברת בשנוי אדרת. למשל: סבא שלי יכול היה לעשות למחיתו רק אחרי שניחס לעצמו את הפנקס האדום המפורסם ללא הפנקס הוא היה מוביל אוויר ומתפרנס מקיבוץ נדבות. שם משפחתו ,אגב, היה אשכנזי למהדרין.

  התגובה של האני (27) קצת חריפה ,כהרגלו, אבל אני סומך עליה את שתי ידי.

  מנחם.

 30. ק. טוכולסקי :

  יוסלה, קראתי את המצע, הוא עדיין הכי קרוב אלי. אין אידאולת בפוליטיקה הישראלית ונדיר שיש בכלל, חיים עם מה שיש וזה מה יש.
  סוציאליזם ולאומיות ברמה של גאווה לאומית ורצון להפוך את המדינה כיחידה לאומית לטובה יולתר למען אוכלוסייתה קיימות בכל מקום שיש בו מפלגה סוציאליסטית . באירופה כל מפלגה סוציאליסטית בכל מדינה בין שהפכה לס"ד ורדרדה ובין שנותרה אדומה גאות במדינה ובלאום שלהן, זה לא הופך אותן ללאומניות.

  הרעיון של רוזה לוכסמבורג בוכוח שלה עם לנין על שאלת הלאומים תמים ויפה אבל בניגוד לרוב הפעמים בוכוח הזה היא טעתה. אפילו הבולשוויזם הבין שיש שלב לאומי ויש מקום לזהות לאומית ובצדק. יום אחד נעבור גם את השלב הזה אבל יש דברים שעדיף לא לדלג עליהם בדרך.

 31. גרי :

  נטישת ה"פולנים"

  לאימות אחוות העדות,
  כדאי לזכור
  את נטישת מפלגת העבודה לטובת
  " הגמלאים",
  של ציבור וותיקים,
  חף מכל גזענות,
  אשר המפלגה "נגזלה" ממנו
  על ידי עמיר.

 32. יוסלה רבינוביץ :

  אבותיך גם אם לא תרצה

  הני, אבותיך הם גם אם תתכחש להם עד יום מותך. במקום לגדף אותם של נעליך מעל רגליך כשאתשה שומע את השמנות המפורשים: אלף דלת גורדון, יוסף חיים ברנר, ברל כצנלסון, חיים ארלוזורוב, דוד בן גוריון, אלה האנשים שבמו ידיהם בנו מדינה וחברה סולידרית ואיפשרו לאחיהם בני ערב ואירופה לבוא הנה ויחד עימם לבנות כאן מדינה.

  ההתכחשות לרגש הלאומי, (לא רגש לאומי שמצדיק זוועות), לא תצלח.

 33. דקל-דוד עוזר :

  ניתוח מועמדי העבודה

  כתבתי ניתוח למועמדי העבודה, אשמח לדעותיכם.
  http://www.labor.org.il/שלי-יחימוביץ-היא-המועמדת-המובילה-שלי-לראשות-העבודה.html

  והני אני כנראה לא חכם כמוך, ולא הבנתי איך אפשר לנתח את הציטוטים שלך (תגובה 23) ככאלו שאינם טוענים שציונות אינה עומדת בקנה עם דרישת השוויון הטבועה בסוציאליזם.

  אשמח אם תסייע לי (או כל אחד אחר) בעניין

 34. ק. טוכולסקי :

  יש משהו מאוד אנכרוניסטי ופוסט מודרניסטי בדיבור על הגזענות של העלייה השנייה והשלישית, הם היו חלק מדורם ותקופתם וביחס למה שנתפס אזכגזענות, קרי שלילת קיומו של האחר, השמדת עמים בכדי לפנותמקום למרחב מחיה או תפיסת אדנות אירופאת מה שנראה היום כגזענות לא ממש משקף את הצייטגייסט של אותם ימים. אבל הדיון עצמו חסר סיכוי כי הוא פוגע בנרטיבים היסודים של הצדדים ולא יהיה פיוס. אי אפשר לקחת ממי שעלו במספרים ניכרים לפני קום המדינה את תפקידם המכריע בהקמתה, אי אפשר להתכחש לכך שהתפעה הטבעת של אדם קרוב אצל עצמו והאונזר היתה בעלת משמעות בזמן ההגעה של עולים לאחר קום המדינה. אי אפשר לכתוב על הנושא בלי שמישהו יפגע. זה בדיוק מה ששלטוןההון רוצה, פלגנות של מעמד העובדים על נרטיבים במקום מאבק למען עתיד טוב יותר.

 35. מיכאל לינדנבאום :

  תגובה מדוייקת

  יותר נכון מתמיד:
  "זה בדיוק מה ששלטוןההון רוצה, פלגנות של מעמד העובדים על נרטיבים במקום מאבק למען עתיד טוב יותר."
  לעיתים קרובות מידי אנו חוזים בגזענות אנטי אשכנזית,במקום במלחמה ס"דית בטייקונים פושעי ההפרטה.

 36. הני זובידה :

  תגובה מאוחדת, מצטער אתמול היה לי ערב לא כ"כ טוב...

  מנחם, בחיי שלא הבנתי מה קיצוני בתגובתי (27) אני כותב את הדברים כהלכתם, ותו לא. ודרך אגב גם את הכתבים הללו אני מכיר ואף מלמד….כמו גם את כתבי ערי ז'בוטינסקי והלל קוק (פיטר ברגסון) אלו שרצו להקים כאן מקום ליישות חדשה הישראלים ללא הבדל דת גזע ומין, אולי זה השילוב לו היינו זקוקים.
  טוכולסקי, מה יהיה? נמשיך להסכים? בדיוק כך לאומיות הוא שלב, ואת זה צריכים להבין כאן יותר מכול מקום אחר….אבל כנראה שעוד חזון למועד.
  גרי, זוכר גם זוכר גם זוכר השאלה האם כל הצועקים למיניהם כאן זוכרים?
  יוסל,ה אתה יכול להיות צועק בפתח אבל חבל שתציג את עצמך בתור טיפש. אתה צריך קצת לבדוק מי אני, שמי הוא הני זובידה מבית זבדה ודלל (זובידה זהו העברות של שמי על ידי נציגי עליה, כנראה חברים שלך או משפחה שלך….) שתי המשפחות הן נצר לחורבן בית ראשון, שנשאר בעירק ולא עלה לארץ בשנות ה-50, רק לאחר שתלו את דודי (1968) החליטו לעלות וגם זה היה על תנאי כי רבים רצו לעזוב לאנגליה כפי שאכן קרה (1971).
  אז אנא אל תערבב/תבלבל אותי עם קבוצה זו של אנשים. ואולי הגיע הזמן, שאה תיטול קורה מבין עיניך ותבין שהשמש לא זורחת לך או לצאצאי מהתח…..כמו גם השימוש במילה "איפשרו…." אתה בטח מתכוון לכך שהיהודים ממדינות ערב רצו לעלות לישראל הציונית, הם אפילו היו ציונים! נכון? כך כתבו אלא שאתה קורא להם אבותיך, נכון? הייתי מציע לך להתעדכן קמעה בכתבים של מזרחים שכתבו על הנושא, הגיע הזמן שתצא מהמערה, יש לנו כבר חשמל והבנו שבקיבוצים אין ולא היה שוויון מגדרי….
  דקל, מה שטענתי הוא שלאומיות/לאומנות וסוציאליזם לא עומדים בנה אחד ואף סותרים זה את זה. אם הציונות היא תנועה לאומית בעיניך ולא סט של אמונות אז כך הוא המצב, אבל כמו דת ניתן להאמין בדת אך לא להפוך אותה "לאופיום להמונים" סטנדרט משונה כזה של איש איש באמונתו יחיה….רוצה לראות תחזור לכתבים בין אם של לוכסמבורג או אפילו מרכס, לנין אולמן ועוד…תאמין לי שלא תמצא מישהו שרואה לאומנות/לאומיות בכפיפה אחת עם סוציאליזם פשוט עוד שלב בדרך.
  ואם במדינה המודרנית עסקינן, הרי להזכירך שמדינה זו היא בת 350 שנה לערך, בתחשיב הסטורי מבנה חדש לחלוטין וכנראה כזה שהוא בר חלוף….
  טוכולסקי, אתה חוזר לאותה נקודה, אני לא לוקח מהם את מה שהם עשו ואף מלמד את העניין ונותן הם קרדיט, אך מצד שני לא ניתן להתעלם מהגזענות שהייתה טבועה בהם, שנאת האחר והדיכוי שהם הביאו עימם. לא צריך לחשוב על זה כל הזמן במובן של מה שרוצים, רוצה להתגבר על מה שרוצה ההון-שלטון, הבה נכיר בבעיה (שלב ראשון בפתרון) ואז יחד נחתור לפרוק המבנים שמנציחים את הבעיה — אתה יודע העובדה ש-93% מסך המרצים הקבועים באוניברסיטה הם ממוצא אשכנזי וכ-94% מסך האסירים היהודים בבתי הסוהר הם מזרחים בישראל 2011!!!!! – לא נובעת מזה שיהודי אירופה הם יותר חכמים והמזרחים הם יותר עבריינים, זהו כשל מבני…אלא אם מישהו מוכן לבוא עם הסבר אחר….אז במקום לטפול הכול על הון שלטון ולנסות לרוץ קדימה ריצה עיוורת תעצור נתקון ואז נהיה חזקים יותר מאוחדים יותר.
  מיכאל ראה מעלה….
  הני

 37. דקל-דוד עוזר :

  הני אני מבין שאני יכול לגייס אותך למאבק על תיקון חוסר הצדק ואי השוויון הגדול ביותר – הוא המאבק על לגלזציה של מריחואנה.

  אנחנו משלמים מחיר עצום על השלילה של צמח שמקורו בערב בגלל מונופול סמים חוקיים של יצרני האלכוהול.

  אגב, מונופול מטופש מבחינה כלכלית, כי יש מילארד וחצי ערבים שדתם לא מאפשרת להם לשתות אלכוהול אך מאפשרת גם מאפשרת קנאביס ומוצריו.

 38. ק. טוכולסקי :

  ו-50% מהאסירים הם ארבים למרות שהם לא 50% מהאוכלוסיה. אנחנו נשבור הכל הני, נשנה הכל, נבנה הכל מחדש, רק באמצעות מאבק בשלטון ההון שנהנה מפרות המערכת. בעוד דור הילד שלך והילד שלי בלי זהות עדתית כי אתה התחתנת (אם אני זוכר נכון תשובה שנתת לי פעם) עם אשכנזיה ואני התחתנתי עם ספרדיה,יאבקו עדיין בשלטון ההון. הזהות הדתית-עדתית-מגדרית-לאומית ואחרת מתחלפות אבל המאבק בשלטון ההון נמשך. וכשנשבור אותו ונחיה בחברה שתמצה מכל אדם למענו ולמען הכלל ללא הבדלי דת גזע עדה ומין.
  כשהקימו את האוניברסטיה העברית או את בית החולים בלינסון רוב המרצים היו יקים, הלא יקים קבלו מהם יחס מפלה של אוסטיודן, ההיררכיה הייתה ברורה בבלינסון הרופאים יקים, האחיות יקיות כוח העזר המנהלי אחרים. זה כבר לא ככה וגם הדרעק של היום משתנה. מה שנשאר קבוע הוא שלטון ההון, הניצול של רוב רובה של האוכלוסיה בידי מיעוט קטן ונצלני של בעלי זכויות יתר שגם הם נחלקים לגברים ונשים, ותיקים ועולים, מזרחים ואשכנזים ואפילו יהודים וערבים.

 39. דקל-דוד עוזר :

  ק. אתה גם מוזמן להצטרף למאבק בדיקטטורה התרבותית-כלכלית שנקראת "איסור על סמים מסוכנים"

 40. הני זובידה :

  דקל

  לא יודע מאיפה הבאת את זה, אבל אתה יודע שכתבתי עבודה על הנושא וההוצאה מחוק של קנביס נבעה ממלחמה על שוק הנייר, זה היה או נייר מקנביס או נייר מעץ, נחש מי ניצח….וכיום כולנו משלמים את המחיר כולל יערות רבים….

  טוכולסקי, אמרתי מקרב היהודים ברור לי שהערבים הם בתחתית הסולם החברתי בישראל, אבל את זה השמאל הישראלי מוכן לראות ולתקן, רק לא כשזה קשור למזרחים!!!! זבה לא נראה לך קצת מעוות ובעייתי?

 41. הני זובידה :

  ועוד בקטנה

  טוכולסקי כשאתה כותב שזה לא ככה, זה מיידע? כי אני מצטט עבודת MA מאוניברסיטת תל אביב שזה כן ככה בחמש האוניברסיטאות הציבוריות בישראל!
  כמו גן העובדה שבקצב סגירת הפערים הנוכחי בחינוך בין מזרחים לאזכנזים יקח למזרחים 100 שנה לסגור את הפערים היינו בערת ב-2111….שוב מחקר אקדמי של שני אשכנזים ינון כהן ויצחק הברפלד מאוניברסיטת תל אביב…..
  אז בחייך אל תגיד לי שזה לא ככה….לפחות אל תעליב אישית!

 42. ק. טוכולסקי :

  כשאני כותב שזה לא ככה אני מתכוון הני בדיוק למה שכתבתי, אני רק חושב שלא שמת לב מה אני כתבתי, לא כתבתי שאין רוב אשכנזי באוניברסיטאות אלא ציינתי שגם הרוב הזה החליף שלטון של עדה אחת בהצטרפות של עדות נוספות.
  כתבתי שה"יקים" כבר לא מהווים את רוב הרופאים בבלינסון או המרצים בעברית. אני מניח שאותם אשכנזים שרק ניקו בבלינסון בשנות ה-40 וה-50 ילדיהם מנהלים עכשו מחלקות. ואותו דבר באוניברסיטה, גרמנית היא כבר לא השפה השולטת והאליטה היקית התחלפה באליטה אשכנזית שגם היא תתחלף ותתרחב.

  ההתייחסות לערבים הייתה להראות שיש עוד צרות ואנ לא מכיר הרבה שאכפת להם. במקצועי אני עובד הרבה בטיפול במכורים לא אכפת לא מהנרקומנים שרובם עולים או מזרחים לא אכפת מהאלכוהוליסטים שרובם עולים, לא אכפת מחלשים בכלל, החברה שלנו אטומה ואדישה לסבלו של החלש וזה לא משנה עם מדובר בנערות בנות 15 ממשפחות יוצאות חבר העמים שמוכרות את גופן במועדונים, צעירים בני שכונות מצוקה ותיקות שמתמכרים לסמים או דור שני לעלייה מאתיופיה שמתמכר לאלכוהול, לצעירים בני המעמד הבינוני שמתנתקים ושוקעים לאט לאט בסמים וזנות, בטח שלא לערבים.

  ולאף אחד לא אכפת לא לאליטות לא לבני המשפחה/שכונה/עדה שמתנכרים לקורבנות אלו של צורת חיינו, לא למערכת שמתעלמת מהבעיות. לאף אחד.

 43. דן :

  מה עשיתם לכותרת שלו, אלוהים ישמור...

  "בעיית העדתיות"? לא נשמע כמו ניסוח של הני.

  ובאמת, זו לא הכותרת המקורית – http://hanizu.wordpress.com/2011/05/08/%d7%9e%d7%a4%d7%9c%d7%92%d7%aa-%d7%94%d7%a2%d7%91%d7%95%d7%93%d7%94-%d7%95%d7%9e%d7%96%d7%a8%d7%97%d7%99%d7%9d-%d7%a1%d7%99%d7%a4%d7%95%d7%a8-%d7%a9%d7%9c-%d7%a9%d7%a0%d7%90%d7%94-%d7%90%d7%94%d7%91/

 44. הני זובידה :

  טוכולסקי

  אני מבין, אך לדעתי עדיין יש לפתור את הבעיות פנימה ורק אז נוכל לצאת קדימה אל מול ההון…

  דן עניני עריכה 🙂
  הני

 45. דקל-דוד עוזר :

  ימות משיח

  נקווה שרוח ההסכמה החדשנית בין ק. לה. תמשיך

 46. איציק יאפ :

  ק. ברור שלא אכפת. דור שלם חונך לצרוך ולראות רק את קצה האף של עצמו…

 47. אבי :

  כאילו שפרץ, מר "מלחמת לבנון השנייה" הוא לא ציוני. בינתיים שלי פועלת יותר בנושא החברתי מפרץ שזנח בשנים האחרונות את הנושא. בכלל, הכשלון של פרץ בקדנציה האחרונה היה כל כך גדול ומהדהד שהוא יצטרך לשקם את שמו ומעמדו לפני שהוא יעמוד שנית בראשות המפלגה. אני מציע שיהיה קודם שר או ראש ועדה לוחמני ושיציג הישגים משמעותיים כסיבה לכך שיש לבחור בו.
  כרגע, יש לבחור במועמדת היחידה שעוד לא אכזבה, שהיא ס"ד ושיש לה את הסיכויים הגדולים ביותר למספר הרב ביותר של מנדטים והיא שלי

 48. פוליטיקה או כסף קטן? « ביקורת – ולא בהכרח בונה :

  […] כמה שיעורים חשובים לחיים. נתחיל כמובן במפלגת העבודה, הימים חולפים שנה עוברת אך הגזענות היא שנשארת (בפרפראזה על שירם של הגששים). כולם, מסתבר, חוץ משלי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.