חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה – להתנגד לאוצר, לבחון בשבע עיניים את הארגון

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 5.05.11 6:08

במחלוקת בנושא תוספת הוותק אפשר להתנגד נחרצות לעמדת האוצר, אבל גם להבין שארגון המורים נושא באחריות חלקית לבעיה, בשל הוויתורים שהוא כבר הסכים להם

איתי אשר

הפשרה המאכזבת של איגוד העו"סים במאבק האחרון וסיפור השר"פ-שב"ן במאבק הרופאים מלמדים אותנו שאסור בשום פנים ואופן להתגייס אוטומטית לתמיכה בעמדה של איגוד עובדים, מבלי להפעיל חשיבה ביקורתית. אמנם נכון שסוציאל-דמוקרטים רוצים איגודי עובדים חזקים, אבל כאשר הנהגה של איגוד מתנהלת בצורה מזיקה, עדיף לבקר אותה בפומבי כשעוד ניתן להשפיע, מאשר להאמין בתמימות למסרים שלה ולהיות מופתע אחר כך. רבים שאינם תמימים נוהגים לשמור על הביקורת בבטן "למען אחדות השורות" מול היריב המשותף והחזק במשרד האוצר, אך לדעתי זוהי לעתים קרובות גישה מזיקה. מי ששותק היום מאבד את הלגיטימציה להתלונן אחר כך.

חשוב מאוד שהבחינה הביקורתית של התנהלות איגוד תהיה לגופו של עניין וממוקדת בפרטים. זאת משום שבמחוזותינו השתרש כלל אצבע לפיו ראשי איגוד הם גיבורי-על כשהם יוצאים למלחמה ופראיירים או בוגדים כאשר הם חותמים על הסכם (במחוזות דה-מרקר כלל האצבע הוא הפוך, שם אוהבים ראשי איגודים "ידידותיים למשתמש"). זאת, ממש בדומה לנסיקה בפופולאריות של ראשי ממשלה ושרי ביטחון בתחילתם של מבצעים צבאיים (לבנון 2, עופרת יצוקה) ולנפילת ה"מניות" שלהם בסיומו של המבצע.

כלל האצבע הזה הוא כלל אצבע גרוע לגיבוש עמדה ולדיון ציבורי רציני. זאת משום שלוחמנות אינה מטרה אלא אמצעי, כדברי קהלת "לכל זמן; ועת לכל-חפץ תחת השמים… עת להשליך אבנים, ועת כנוס אבנים". הדבר החשוב ביותר אינו עוצמת הכוח המופעלת אלא התוצאה עבור העובדים (או עבור אזרחי המדינה שיוצאת למלחמה או חותמת על הסכם שלום) – מה הם הרוויחו ועל מה הם וויתרו בתמורה.

על פי "כלל האצבע" הזה, רן ארז זכה פה ברוב מוחלט של הפרסומים למעמד של "אתרוג" שיש להימנע מביקורת עליו בזמן שביתת המורים וכל עוד הוא נלחם בתקיפות נגד הכנסת "אופק חדש" לחטיבות ולתיכונים. דווקא לאחר שחתם על הסכם עקרונות לגבי "עוז לתמורה" התחילה לצוץ הביקורת הטוענת ש"ספינת הדגל" של ארז פוגעת לכאורה ברוב המורים (המורה חמוד נאיף כאן), שהיא דומה למדי לאופק (המורה זיו, שנלחם במשך שנים באופק, כאן), שיש בה קבלת עיקרון איום ונורא מבית ועדת דברת (המורה רוני פיזם כאן), ושצפירות ההרגעה בעניין אפשרות הבחירה כלל לא מרגיעות (המורה שושי פולטין כאן). והנה כעת, כאשר יש משבר במו"מ, יש לרן ארז הזדמנות לחזור למשבצת הלוחם החברתי האמיץ שאינו נכנע לנערי האוצר הקמצנים. האמנם זה המצב?

הנקודה שבה אנו נמצאים כעת במו"מ היא נקודה שבה ארגון המורים כבר ויתר על הרבה מאוד, וזאת אפשר להבין מקריאה בוחנת של אתר ארגון המורים עצמו ושל דברים שנאמרו בכנסים בהשתתפות רן ארז עצמו.

 • בראש ובראשונה, הארגון כבר הסכים למסגרת תקציבית של 2.5 מיליארד ש"ח למימון הרפורמה (לא כולל תקציב לתשתיות), תוספת שבבירור אינה מספיקה למימון של תוספת שכר מכובדת ללא פגיעה בזכויות עבר. אם היו לנו נתונים על מספר המשרות של עו"ה חברי ארגון היה ניתן לחשב בדיוק מה תהיה תוספת השכר הממוצעת "בשורה התחתונה", סביר שמדובר בסדר גודל של 30-35% ולא 53% או 42% כפי שמתפרסם בתקשורת.
 • הארגון ויתר על עיקרון העלייה בערך השעה לשכר המשולב בתמורה לתוספת רבה (66.66%) של שעות שהייה, דרישה מרכזית בימי שביתת המורים הגדולה, כאשר אחת הביקורות העיקריות על "אופק חדש" היתה לירידה בערך השעה.
 • הארגון ויתר על צמצום מספר התלמידים בכיתה בהסכם הרפורמה, גם זו דרישה מרכזית מימי השביתה. שוב הממשלה מתחייבת בצורה עמומה לטפל בנושא, אך המורים יתחילו את הרפורמה (כשתיחתם) בכיתות גדולות וצפופות, מה שלא מבשר טובות בעניין "הטיפול הפרטני" שיוכלו לתת לתלמידים.
 • הארגון ויתר למרות שהוא לא מודה בכך על עיקרון "זכויות שהושגו לא ייפגעו", שכן גם מחנכים ומורים המכינים לבגרות, שמלמדים פחות שעות פרונטליות, ייאלצו לשהות בבי"ס 40 שעות בשבוע, וכך יוותרו על הצ'ופר העיקרי – להגיע הביתה עוד יותר מוקדם ממורה שאינו מחנך/מכין לבגרות.
 • הארגון הסכים לעיקרון "תשומות ותפוקות" לשכר דיפרנציאלי למורים, כאשר עדיין לא ברור כיצד יוגדרו המדדים האלה, מי ימדוד אותם ומה תהיה השלכתם על אקלים בית הספר ובייחוד לסולידריות בין מורים.
 • הארגון הסכים להכנסת שעון נוכחות לבתי הספר, נושא שעורר זעקות שבר מצד המתנגדים ל"אופק חדש".

במלים אחרות, כל אלו ששרטטו כאן (גם אני) את קוי הדמיון המרובים בין ה"אופק" להצעות דברת, והציגו בתור חלופה עדיפה את תוכנית "עוז לתמורה" היקרה והטובה יותר, ניצבים היום מול שוקת שבורה. כבר היום, ולמרות אי ההסכמה על עניין הוותק, ארגון המורים מסכים לעקרונות שמגבירים מאוד את הדמיון שבין ה"אופק" ל"עוז לתמורה" (השוואה מדויקת ביניהן אינה אפשרית משום שאין לנו מסמך של "עוז לתמורה").

האם זה אומר שעמדת הארגון בנושא תוספת הוותק היא התעקשות סתמית לצורכי תדמית? ממש לא, כי יש פה מלחמה על עיקרון חשוב של תגמול לעובדים מנוסים, ללא קשר לדרגותיהם, מתוך הערכה לערך הלא יסולא בפז של ניסיון בחינוך.

אבל, יש לזכור שגם ארגון המורים נושא באחריות גדולה ל"פלונטר" שנוצר, משום שהוא הסכים למסגרת תקציב לא מספיקה לרפורמה, ואף הסכים לעיקרון לפיו המורים יממנו את חלק מהעלות שלה.

האם זה אומר שצריך להתנגד ל"עוז לתמורה"? לא, כי גם הישארות בתנאים הקיימים אינה משרתת את האינטרס של המורים (ששכרם נשחק) ושל התלמידים.

כמי שרוצים בטובת המורים והתלמידים, עלינו לתמוך ב"עוז לתמורה" אך לדרוש שיוכנסו בה תיקונים מהותיים טרם החתימה.

כל זה לא יקרה אם רן ארז ימשיך לקלוט שהציבור אותו הוא מייצג הוא רובו ככולו תמים, אדיש או מיואש.

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. רוני פיזם :

  רן ארז חפש תרוץ לברוח מעוז לתמורה ותוספת הותק היא רק התרוץ

  הן באתר עבודה שחורה והן בתכתובת ביני לבין איתי אשר הבעתי חוסר אמון בהסכם שרן ארז משווק. לא האמנתי לרגע כי האוצר יחתום הסכם עם ארגון המורים שכולל תוספת של מעל 40% ,הרבה מעל מה שנחתם באופק חדש 30% , גם יצליח לשמור על כל הפחתות השעות בגין גמולי הכנה לבגרות וגם יבנה מסלול קידום של עוד 30%. ברגע האמת כנראה שפקידי האוצר הסבירו לרן ארז שמסגרת התוספת תיהיה בדיוק כמו באופק חדש ושרן ארז יחלק אותה כפי שנראה לו. כשרן ארז הבין שהתוצאה הסופית דומה לאופק חדש העדיף לפוצץ את המו"מ כדי שהמורים לא ישאלו שאלות כואבות כמו למה חיכינו עם החתימה שלש שנים?
  אבל רן ארז גאון ביצירת אויבים אמתיים ומדומים וליצר סדינים אדומים. אז יש סדין אדום, תוספת ותק, ויש אויבים, האוצר וסרמן ועיני, ובאה מנוחה ליגע

 2. איתי :

  א. "רגע האמת" היה הרגע שבו הסכים רן ארז למסגרת תקציבית = גודל השמיכה.

  ברגע שהשמיכה קצרה מדי, אי אפשר להביא יש מאין. תוספת בסעיף X היא בהכרח על חשבון תוספת בסעיף Y.

  רן ארז מסביר בעצמו במכתב שהסכים בעצם לכך שהמורים יממנו חלק מהרפורמה.

  ב. מצד שני זה לא נכון (להבנתי) לומר שהאוצר אומר לרן ארז זו הקופה, חלק את הכסף כרצונך.

  יש פה בפירוש מגמה (כמו באופק חדש) לייצר שכר אטרקטיבי למורים צעירים כדי שלא יהיה מחסור במורים ולהתקמצן על הוותיקים שאין להם הרבה אופציות בשוק העבודה. כמו כן, יש מגמה לשכר דיפרנציאלי על פי תשומות ותפוקות, שרן ארז הסכים לה.

 3. שמוליק :

  בקו לחינוך 2 כתבות מעניינות

  "שחקן" חדש ברשתות החינוך – קרן רש"י מקימה רשת של בתי"ס על יסודיים
  ארגון המורים; "המשא ומתן על רפורמת עוז לתמורה לא התפוצץ"

 4. חמוד :

  אובדן העוקץ

  במכתבו האחרון מתייחס מר רן ארז לצורך ביישור קו עם מדינות OECD , יש להזכיר לכולם שההכרזה על חתימת הסכם המסגרת לרפורמה באה צמוד מאוד לפרסום הדו"ח שבחן מערכת החינוך שלנו לעומת זו שבמדינות OECD , והדו"ח הנ"ל הצביע על פערים תהומיים בכל הפרמטרים בין שתי המערכות , ובמקום לנצל את המומנטום שנוצר בקרב הפוליטיקאיים מכל הקשת הפוליטית , באה ההכרזה על החתימה והרגיעה את כולם בתואנה ובמצג שאו שהנה הנה אנו מתיישרים עם מדינות העולם הנאור . מתיי לאחרונה שמעתם התייחסות כלשהי מקרב הפוליטיקאיים למערכת החינוך , הכל התמסמס .
  הארגון כאיגוד מקצועי : לאחרונה נודע שהפיקוח על המתמטיקה ממליץ על הגדלת מכסת השעות השבועיות הניתנות לתלמידים בכל הרמות 3,4 ו 5 י"ל כי בלתי אפשרי לכסות כל החומר הלימודי במכסת השעות הקיימת . משרד החינוך טוען שהתוספת מתוקצבת בכספים שמקבלים הבעלויות , ושולח את המורים להתעמת עם המנהלים שמתעמתים עם הבעלויות וקיים תוהו ובוהו בעניין ואין הנחייה מסודרת . זה המקום שבו צריך ארגון המורים להלחם ולהפעיל את כל הכח על משרד החינוך לביצוע ההמלצה .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.