חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה –המו"מ תקוע

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 3.05.11 13:28

לקראת סיום המו"מ על הרפורמה בבתי-הספר העל-יסודיים העלה משרד האוצר דרישה חדשה – לוותר על תוספת הוותק למורים בתמורה להנהגת סולם קידום שכר לפי דרגות. ארגון המורים אינו מוותר, ומבקש להנהיג תוספות שכר לפי וותק וגם לפי סולם דרגות

מאת: דליה בלומנפלד

המו"מ על הרפורמה שעמד בפני סיום, ואמור היה להיחתם, לא ייחתם מחמת דרישה חדשה של האוצר: לוותר על קידום בוותק. כידוע, רפורמת עוז לתמורה קבעה שמורים יקודמו בשכר לפי וותק וגם לפי סולם קידום בדרגות. בנימוק של חשש להשלכות רוחב על סקטורים אחרים במשק, מציע האוצר לארגון לוותר על קידום לפי וותק. הוא מציע קידום רק לפי דרגות. ארגון המורים מסרב, ודורש קידום שכר לפי סולם דרגות ולפי וותק.

המורים, בנבדל מסקטורים אחרים, קיבלו כל השנים תוספות שכר לפי קידום מואץ בוותק בלבד. זאת בניגוד לסקטורים אחרים שקודמו בשכר לפי סולם דרגות ולפי וותק של 1% בשנה. מאחר שבעבר, המורים לא קודמו לפי דרגות, הם קודמו בתמורה לכך במסלול מואץ בוותק. ב-7 שנים ראשונות קיבלו תוספת של 5% כל שנה. מהשנה השמינית עד השנה ה – 25 קבלו 2% לשנה, ולאחר מכן 1% לשנה. כלומר, בראיית רוחב על כל הסקטורים במשק, המורים זכו בעבר בוותק גבוה יותר, מחמת קיפוח בסולם דרגות.

כיום, מעוניין האוצר להנהיג סולם קידום לפי דרגות בלבד, ולבטל את הקידום בשכר לפי וותק, בהתאם לתפיסת האחריותיות שהוא מפעיל על הסקטור הציבורי. לפי תפיסה זו, לא עצם העבודה מקנה קידום שכר, אלא איכותה, שבאה לביטוי בקידום בדרגה. כך, למרות שבמו"מ עם ארגון המורים עד כה, הסכים האוצר לתוספות שכר לפי וותק ולפי סולם דרגות, הרי לאחרונה הביע התנגדות לוותק.

במסגרת המחלוקת על הוותק העלה האוצר רעיון: לציין את התוספת של 42% כתוספת רגילה לשכר, ולא כתוספת לשכר הבסיס. ארגון המורים מתנגד לכך. שכרו של מורה בבית הספר העל-יסודי בנוי משכר משולב, שהוא שכר בסיסי. אליו מוסיפים את הוותק ועוד תוספות אחרות. במהלך כל המו"מ היה ברור שתוספת שכר של 42% בתמורה להוספת שעות עבודה תהיה תוספת בשכר הבסיס, בשכר המשולב. מאחר שכל התוספות נגזרות מהשכר המשולב, התוספת היא משמעותית. במו"מ בימים האחרונים, הציע האוצר שתוספת ה-42% לא תהיה לשכר המשולב, אלא תופיע כתוספת נפרדת. במקרה כזה מדובר בתוספת שכר לא משמעותית, שבסה"כ תהיה הרבה יותר קטנה מ-42%. ככתוב לעיל, ארגון המורים מתנגד.

משרד האוצר מצהיר, שבדרישות השכר של הסקטור הציבורי הוא מפעיל את הקריטריון של תוספת שכר תמורת תוספת עבודה. התנהלות המו"מ מעידה שהאוצר מעוניין בתוספת עבודה, אך ספק אם יתקיים העיקרון  של תוספת שכר.

יו"ר ארגון המורים פרסם היום (3.5.2011) באתר הארגון עותק מכתב הממוען לד"ר  שמשון שושני, מנכ"ל משרד החינוך, ולאילן לוין, הממונה על השכר במשרד האוצר. המכתב מתאר את השתלשלות המו"מ, ואת הבעיות החדשות. לפי מכתב זה, ויתור על תוספת הוותק משמעותו שהמורים גם יעבדו יותר שעות וגם יממנו את עלות הרפורמה. תקציב הרפורמה במקרה כזה לא יגדל. הרפורמה תמומן על ידי המורים, ולטענת ארז האוצר אף יעשה "קופה" על חשבון המורים.

לפי דברי דוברת הארגון, קרן שקד, ארגון המורים אינו מוכן לוותר לא על וותק ולא על קידום בשכר לפי דרגות, עם כל המשתמע לגבי מוטיבציה ורצון המורים להשקיע. הארגון עדיין יושב במו"מ ומקווה שיימצא פתרון לבעיות המועלות במו"מ.

התנהלות משרד האוצר במו"מ עם המורים העל-יסודיים, כמו גם עם הרופאים, מראה שהכוונה היא לצמצם את  תנאי השכר של העובדים ולהקטין עלויות תקציביות במגזר הציבורי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

52 תגובות

 1. בנדנה :

  רן ארז- אנא הגש את התפטרותך המיידית

  לא הבאת ולו שקל אחד למשכורות המורים מאז שאתה בתפקידך כבר 10 שנים וגם עתה אינך מסוגל ואינך רוצה להשבית את המערכת.הפסקת לקרוא את המציאות כפי שהיא ואתה זקוק למחליף מיידי. אתה כנראה עייף, שחוק וזה לגיטימי.
  אנא, הגש את התפטרותך ועשה זאת כדי שעוד תזכה למנה קטנה של כבוד לעת הזיקנה שלך.
  אך בספק אם אתה מסוגל לבלוע את הצפרדעים שאתה אחראי להם. במקום לנהל מאבק עיקש חסר פשרות וחסר גבולות, במקום להשבית עתה את הלימודים ואת הבגרויות, כל מה שהנך מסוגל לעשות זה …לכתוב מכתבים חסרי ערך לכל העולם .כאילו שמישהו קורא אותם. אתה כבר לא מרשים איש וגם בעקבות השביתה שלפני שנתיים וחצי לא הבאת ולו לשקל אחד תוספת למורים. ההצהרות שלך חסרות כל ערך ממשי ולכן המסקנה היא אחת:אתה חייב להתפטר לאלתר. תן למישהו אחר עם יותר תעוזה ואומץ לנהל את העסקים.
  סע לשלום.מספיק עם הקרקס שלך.

 2. איתי :

  1. בתקשורת (וגם כאן בכתבה קודמת שלך בנושא) פורסם שעמדת האוצר היא שהוא מעוניין להחיל על המורים את עיקרון תוספת וותק של 1% כמו כלל המגזר הציבורי, ואילו מהטקסט כאן משתמע שיש 0% תוספת וותק (אם המורה נותר בדרגתו השכר לא יעלה גם אחרי 30 שנה) וזה נשמע לי ממש לא הגיוני.

  2. הטענה ש"המורים מממנים את הרפורמה" היא חצי אמת, משום שבפירוש מתווסף כסף לשכר לתקציב משרד החינוך, והרבה מאוד, אבל פשוט לא מספיק (אותו דבר כפי שקרה עם האופק).

  אפשר לבדוק את נתוני סך תקציב החינוך (ומתוך זה אחוז לשכר) בשנים 2007-2012 הנגישים ברשת ולראות קפיצות של מיליארדים מרגע שהחל אופק חדש, וכעת נוספה בוחטה חדשה למימון עוז לתמורה.

  3. למרבה הצער, מה שקרה עם האופק עלול לקרות גם פה – המורים יצעקו שהם רוצים יותר, וגדעון סער יממן את זה כפי שיולי תמיר מימנה את הגדלת סל האופק: ע"י מיקור חוץ של פעולות במטה המשרד וצמצום/סגירת יחידות במטה. הרי אנחנו בעצמנו זעקנו שמפריטים את האולפנים כדי לממן את האופק. זה בדיוק מה שעלול לקרות כעת, וגדעון סער הוא אדם שבהחלט צפוי ללכת על פתרון כזה שישמח גם את ארגון המורים (יזכה בתוספת גדולה משפורסם) וגם את האוצר (שאוהב מיקור חוץ).

  4. מרגע שרן ארז הסכים במו חתימתו בדצמבר על המסגרת של ההסכם שהיא חבילה בערך 2.5 מיליארד שקל למשכורות, נקבע גודל השמיכה, וכל השאר זה רק משחקים בתוך השמיכה. למשל – אם נותנים יותר לדרגות, זה אומר שנותנים פחות לוותק.

  המסקנה הכללית היא שבדיוק כמו במאבק של הר"י ועניין השבן/שרפ בתוכו כדאי להסתכל בצורה ביקורתית גם על הנתונים של ארגון העובדים ולא להיות תמיד שופר עיוור שלהם.

  יש בהחלט דברים שבהם רן ארז צודק כשהוא עולה על בריקדות, אבל פה הוא מציג התנהלות לא קוהרנטית – מצד אחד הוא הסכים לכמעט כל מה שגרוע ברוח דברת, ולקופה של 2.5 מיליארד בלבד כדי לממן את זה.
  מצד שני כשהוא לא מצליח לעמוד בהבטחות שלו למורים מימי השביתה (לשמור על כל הזכויות ולהוסיף על זה, להעלות את ערך השעה), הוא חוזר להיות רן ארז הלוחמני מפעם, אבל בלי נשק השביתה.

  בסופו של דבר עוז לתמורה תיחתם, והיא תיראה מאוד דומה לאופק. בוודאי ובוודאי אם המורים ימשיכו ללכת כעיוורים אחרי רן ארז או (יותר גרוע) ללקות בחוסר אונים נרכש ולחשוב שאין שום סיכוי לשנות.

  אני רק מקווה שעם השנים יהיו פה ממשלות שיתקנו את הטעון תיקון בשתי הרפורמות ויתגמלו את המורים כיאות.

 3. דורון :

  רן ארז, זו ההזדמנות לא להפקיר את המורים

  כבר חשבתי שגם אתה מכרת אותנו בעבור נזיד עדשים (פרס החינוך) שהוא למעשה שוחד בצורת "פרס". אי מקווה שתבחן שוב את ההסכם ולא תוותר

 4. כלכלן, בעל של מורה :

  מורים, הזהרו! הרפורמה פוגעת בכם

  בכל מקרה, גם אם תגיעו להסכמה בנושא הותק – הרפורמה היא פגיעה קשה במעמדו הכלכלי המקצועי והחברתי של המורה – הופכת אותו מאיש מקצוע (כמו רופא למשל) לנותן שירות ש"דופק שעות" (כמו עובדות הנקיון למשל, מבלי לפגוע בכבודן ובחשיבות עבודתן)

 5. זיו :

  מי אמר שבכל הסקטורים יש 1% תוספת לשנת וותק?

  תוספת וותק לעובדים סוציאליים:
  שנה 1 עד 5 : 7%
  שנה 6 עד 11: 2%
  שנה 12 – 36: 1%
  שנה 36 – 40: 0.75% (מורים לא מקבלים כלום.

  תוספת וותק לאחיות ךאחר ההסכם האחרון ב- 2008:
  שנה 1 – 9: 3.1% (במקום 2.5%)
  שנה 10 – 19 2.1% (במקום 2%)
  שנה 20 – 32: 1.9%( במקום 1.8%) המורים מקבלים החל מהשנה ה-25 1%.
  שנה 33-35: 1.1%.
  מעל 36: 0.85% (המורים לא מקבלים כלום.

  לא לשכוח שלאחיות יש גם קידום דרגות מה שלמורים אין!

  נכון שבטבלאות המח"ר יש קידום וותק של 1% בלבד, אבל לא לשכוח ששם יש הרבה יותר דרגות כולל דרגות ביניים שניתנות לעובדים אוטומטית כל 3 עד 4 שנים! ( לא כמו באופק שיש לעשות השתלמויות ושאר ההגבלות העיקר לא לשלם.
  בתנאי המח"ר מי שיש לו למשל תואר שני, קידום הדרגות שלו הוא כל שנתיים לדוגמה! (איפה זה ואיפה התנאים של האופק וכנראה של עוז לתמורה).
  בתנאים כאלו ברור שאפשר "לוותר" ולקבל רק 1% וותק לשנה.
  התוספת העיקרית למשכורת היא כל 2-4 שנים בתוספת הדרגה הנותנת יותר מ- 7.5% שיש באופק.

  אז כאשר משווים טבלאות לסקטורים אחרים, יש לקחת בחשבון את כל מכלול התנאים של הקידום ולא רק את נושא הוותק.
  שנה 10 -19:

 6. ארטור- :

  תודה לזיו על ההשוואה לאחיות ולעובדים הסוציאלים שמוכיחה שאין קדושה בתוספת של 1% כוותק .

  אך בכל מקרה זה לא שייך לויכוח .אי אפשר לשלוף סעיף מאיזשהוא הסכם שכר ולהשוות אותו למורים (או לאחרים) .

  נתחיל מהתחלה .מצב מערכת החינוך בכי רע ,איכות המורים שמתקבלים למערכת כבר כמה שנים נחותה ביחס לפורשים ממנה .במבחנים הבן לאומיים המצב מתדרדר משנה לשנה .

  האוצר ומשרד החינוך סוברים שהם צריכים רפורמה כדי להפוך כיוון .

  חוקי הכלכלה הפשוטים אומרים שכדי לקבל תפוקות טובות יותר -צריכים לשלם יותר ולהעסיק כוח אדם איכותי יותר .

  האוצר סובר כנראה שקומבינציה של שבירת מכסימום עולם ישן ויצירת עולם חדש יאפשרו לו לבלבל את כל המורים ,להפיק מהם יותר שעות עבודה ,בעבור הקטנת ערך שעתם ,תוך כדי יצירת מומנטום של "עולם חדש "שיגרוף לכמה שנים חלק מהמורים במערכת להשקעת יתר,כמו גם גיוס כוחות טובים יותר לסמינרים למורים .

  ברור לקוראי הקבועים שאני לא ממציא כלום כי זה בדיוק התהליך הבסיסי שהתרחש בהכנסת אופק חדש .

  רן כהן שנרדף כבר שנים ע"י עיתונאות משוחדת ,ועוד בעלי אינטרסים מסחריים ,מגלה בימים אלו ,שכל מתק השפתיים בחתימת הסכם העקרונות עם האוצר היה כדי להרויח שנת שקט ללא שביתה .
  הם פשוט לא רוצים לשלם !
  הם מוכנים לכתוב שמעמד המורים עולה ,מוכנים לחלק פרסים ואולי מדליות,מוכנים לטפוח על השכם ,אבל כסף עבור שעות שהיה נראה בעינהם זריקת כסף עבור כלום .
  גם הרעיון לשעות פרטניות נשמע סותר למאמץ רב שנים להקציב מורה לכל 40 ילד (כדי להפיק מכל שיעור מכסימום תפוקה ) .
  אם ארז יסכים למתווה שדומה לאופק שם חלק ניכר מהמורים מתוגמל בפחות מחצי ערך שעותיו עבור השעות הפרטניות (לעומת שכר שעתו בעולם הישן)אז אולי האוצר יתחיל להאמין שכדאי לשלם משהו נוסף עבור הפרטניות .אבל במחיר שעה מלא הם רוצים מורה מול 40 ילד ולעזאל ה 10 ילדים שהולכים לאיבוד בדרך בכל כיתה (שההורים שלהם ישלמו להם מורים פרטיים ).

  כתבתי שבוע שעבר – רק כוח

  ההשבתה חיבת לגרום לנזק אמיתי נקודה

  לאיתי :אני ממש לא מבין את הלוגיקה שלך

  נגיד שסוכם על תוספת של 2.5 מיליארד ש"ח ,
  האם אתה חושב שרן צריך לתת לאוצר שעות עבודה בשווי נוכחי גבוה יותר או נמוך יותר מ 2.5 מיליארד ?

  אם האוצר מצפה לקבל יותר ,אז ברור ובהיר כשמש שאין לרן שום סיבה להסכים לזה .
  האוצר באופק אגב "כיסה " חלק מהוצאותיו ע"י פגיעה בזכויות הפנסיה .

  ויש לי כמה שאלות למחשבה עמוקה

  1 .הכיצד האוצר שמתגאה בצורך "להכפלת" שכר המורים באופק הופך כיוון ומציע ש 6 עליות השכר השנתיות של 5% בשנה יתבטלו ,האם זו הדרך להשיג איכות של מורים? האם זו הדרך לשמר מורים צעירים במערכת?

  2 .האם האוצר כל כך טירון שלא היה ער לפוליטיקה של מאבקי שכר של סקטורים אחרים שפתאום נזכר בה ?

  3 .למה ללכת מסובך? לכל מורה יש היום שכר שעה .שיציע האוצר בכמה הוא מעלה את שכר השעה לפרונטלית ,כמה הוא משלם עבור פרטנית,וכמה עבור שעת שהיה מעבר לשעות שנהוגות היום .
  היש פתי שמאמין שיש לאוצר הצעה הגיונית והוגנת?

  4 .האם הבנדנה הזה שהגיב ראשון הינו שלוח משרד האוצר ? ההסתדרות? פליטי רוח חדשה ? או סתם שכן בבניין של ארז ???

 7. ארטור- :

  טעות-לא כהן אלא ארז

  לא רן כהן אלא רן ארז בתגובתי 6

 8. אחד שבאמת ובתמים יודע :

  כמי שמכיר את המו"מ

  הגיע רגע האמת. כן או לא. כי אם התשובה תהיה פה כן – הזדמנות כזו לא תעמוד בפני המורים בשנים הקרובות.

  חבל.

 9. ארטור- :

  הלו-תגובה 8

  איזו הזדמנות ?

  תוספת שורה של 42% ? כשגם תוספת כללית של 42% לא מתאימה להרבה מורים?

  שהוותק ירד ל1% ?

  מי שיודע משהו אז שם על השולחן מה שהוא יודע ,יש לך דרך מוזרה מאד לשכנע את הקוראים .

 10. בנדנה :

  רן ארז-תתפטר עכשיו !

  אינך מסוגל להביא לשום הישג למורים כבר עשר שנים.אתה מפזר הבטחות שמאחוריהן אין ולא יהיה לא כלום.חתימה על הסכם מביש המוריד את ערך שעת ההוראה מהווה הונאה של ציבור המורים.42% תוספת עבור עוד שני שליש משרה לכל מורה עם פגיעה קשה בציבור המורים הוותיק -כל אלה אין להם תקדים בצורה הכל כך חובבנית שבה אתה מנהל את המשא ומתן.
  היה ברור מן התחילה שמדיניות ההשתקה שלך וסגירת פורום המורים יתפוצצו לך כמו בלון נפוח בפנים. ככה לא מנהלים משא ומתן. הסכם אמיתי למורים מביאים על ידי ניהול מערכה קשה וכואבת נגד האוצר, כלומר: שביתה קשה וארוכה.רן ארז-אחרי חודשיים של שביתה ודיבורי סרק לא הבאת שום הישג למורים.אנא, הסק את המסקנות.הגיע הזמן לפרוש מתפקידך ולמסור את העסק למישהו אחר.גם כעת אין לך האומץ להכריז מייד על השבתת המערכת ובחינות הבגרות.
  אנא, תפסיק להשלות את ציבור המורים, כי לא כולם פראיירים ואיש כנראה כבר לא קונה את הסחורה שלך.

 11. איתי :

  ארטור, מה שאני אומר (לא מספיק ברור כנראה) הוא ש-2.5 מיליארד שח זה פשוט לא מספיק אם רוצים להוסיף למורים עוד 66% למשרה. זהו חשבון פשוט.

  על פי נתוני אתר משרד החינוך והידוע לנו על מספרם המקורב של עו"ה חברי הארגון (כשליש מהכלל) יוצא שהתקציב לשכר חברי הארגון לפני רפורמה אמור להיות משהו כמו 7-8 מיליארד.

  כדי להוסיף לזה 66% צריך בערך 5 מיליארד.

  שתי טענות שמופיעות בעדכונים של ארגון המורים (באתר ובכנסים):
  א. כל זכויות העבר יישמרו (כולל וותק)
  ב. בנוסף עליהן תהיה תוספת "תשומות-תפוקות" ברוח דברת.

  אלא שאין שום דרך לעמוד בהבטחות האלה עם 2.5 מיליארד. אם רוצים גם לשמר את הקיים וגם להוסיף עליו צריך הרבה יותר כסף.

  רן ארז הסכים בחתימתו בדצמבר לשמיכה קצרה מדי, ופה קבור הכלב.

  עכשיו הוא תקוע בין שתי אפשרויות רעות:

  א. להבין שהוא עם הגב לקיר (שכר המורים נשחק באינפלציה, אין יכולת לעשות עוד שביתה ענקית אחרי שהקודמת נכשלה) לחתום על הסכם כניעה דומה למדי לאופק חדש, ולנסות כמו וסרמן לעבוד על המורים שזו הצלחה מדהימה. זה הכיוון שהלך בו מדצמבר עד סוף אפריל.

  ב. לחזור לעמדת המתבצר הלוחמני שזכתה פה לשבחים תוך שהוא מטיל את האשמה על האוצר.

  אני לא אגיד שום דבר טוב על הגישה הקמצנית והמטופשת של משרד האוצר (נזק כלכלי עצום בטווח הארוך למדינה כשהחינוך מדרדרר), אבל צריך לזכור שגם לרן ארז יש אחריות למשבר שבו אנו נמצאים כעת.

  לא צריך להיות גאון מתמטי או אשף במו"מ כדי להבין ש-2.5 מיליארד זה פשוט לא מספיק לשלב בין שמירת זכויות ותוספות הולמות, וגם אני בתור אחד שבחיים לא ישב בשולחן מו"מ מבין מצריכת חדשות שאחרי שסגרת עם האוצר על הסכום, קשה עד בלתי אפשרי להגדיל אותו. מבחינה ציבורית, ארז לא יכול היום להגיד "אופס התבלבלתי צריך 5 מיליארד ולא 2.5", אז הוא משחק אותה "מופתע" מהגישה של האוצר. אני לא מאמין לו.

 12. איתי :

  ועוד דבר על ההכרח בקריאה ביקורתית של רן ארז (בדיוק כפי שהיה צורך לקרוא בצורה ביקורתית את דרישות ההסתדרות הרפואית, ולהעביר ביקורת על איציק פרי גם בזמן המאבק).

  שימו לב לטקסט המדהים הבא במכתבו של רן ארז:

  "בתום ארבעה חודשים של מו"מ ולאחר שהגענו להסכמות בכל הסוגיות, דרשתם מאיתנו שלחלק של מסלולי הקריירה (קידום בדרגה) נמצא מקורות תקציביים נוספים, כי המדינה תכננה תקציב רק לתוספת ה- 42% בגין החלק הראשון. מצאנו את המקורות החלופיים האמורים לכסות, מעל ומעבר, את עלות ה"פירמידה"."

  אתה הבנת את זה ברוך?

  1. רן ארז לא מציין מהם "המקורות החלופיים" שהוא מציע.

  2. מכיוון שהוא היה צריך לעשות שיעורי בית ולתת תשובה (ואכן עשה) ברור לגמרי שהמקורות החלופיים הם מתוך סל ההוצאות של המדינה על שכר עו"ה. רן ארז לא יכול לחזור למדינה ולומר "מצאתי, אם נקנה פחות מטוסי קרב וצוללות גרעיניות יהיה מספיק כסף לשלם למורים". הוא גם לא יכול להגיד "מצאתי, אם שר החינוך ייתן פחות כסף למרמנת ולקרן קרב יהיה מספיק
  כסף למורים".

  3. משמע, רן ארז אומר בעצמו ובגאווה רבה שהוא הסכים כבר לעיקרון שדליה מדברת עליו "המורים נדרשים לממן את הרפורמה" (נכון יותר לממן חלק מהרפורמה).

  כלומר (בהנחה שהוא אומר את האמת) כל הויכוח הוא אם ידפקו את המורים בסעיף זה או בסעיף אחר כדי לממן את פירמידת הדרגות.

  בדיוק כמו במקרה וסרמן ואיציק פרי, הגיע הזמן שנפסיק להתייחס לרן ארז בתור אתרוג. העובדה שהוא מפוצץ משאים ומתנים ויוצא לשביתות לא אומרת שהוא לא מוותר דווקא בנושאים הכי קריטיים.

 13. ד :

  http://www.youtube.com/watch?v=3UHS_W55DyM
  איתם לחובר מראיין את רן ארז בנושא המו"מ

 14. כלכלן, בעל של מורה :

  אתם מפספסים את העיקר

  והעיקר הוא שגם ההסכם במיטבו, בדיוק כפי שארז דורש, הוא באופן חד משמעי הרעה בתנאי העבודה של המורים והפחתת שכרם!

 15. איתי :

  ד,

  זה לא ראיון עיתונאי אלא לתת לרן ארז להקריא את דף המסרים שלו.

  אם איתם לחובר היה עושה עבודה של עיתונאי אמיתי הוא היה שואל את רן ארז מה בדיוק החלופה שהוא מציע (ר' "מקורות חלופיים" למעלה) ולמה לכל הרוחות הוא חתם על שמיכה קצרה מדי שלא מאפשרת בשום פנים ואופן לעמוד בהבטחות שלו, הן ההבטחות מימי שביתת המורים הגדולה (עליית שכר שעה) והן ההבטחות מדצמבר האחרון (שום פגיעה בזכויות העבר).

 16. ארטור-לאיתי :

  זו לא הפעם הראשונה בעולם שצד א מכריז על מסגרת תקציב ,וההתחיבויות שצד ב דורש למלא גבוהות יותר מהתקציב .

  רוצה רשימה ?
  רכבת לירושליים
  נתב"ג 2000
  כביש איילון
  אתה מבין שיש עוד כמה אלפי פרויקטים שעלו כפול ויותר מהתקציב .
  אגב גם קרן השתלמות למורים גובה על פי אחוז משכר המורה אך משלמת על פי תקנון הפסדי לשבתון (כל מורה שיוצא לשבתון אחרי 6 שנים גורם להפסד ).
  וכמובן לא נשכח את קרנות הפנסיה שתקציבן (הכנסותהן) על פי אחוז מהשכר אך תשלומיהן על סמך תקנון הפסדי.

  התוכנית הרי לא חיבה שום מורה להכנס לעוז לתמורה ,האם האוצר היה מחלק את הכסף בין המורים בכל זאת רק כי יש לו 2.5 מיליארד בתקציב?

  אתה מבין שהחשבון שלך ש 2.5 מיליארד זה סכום קטן לא נכון במקרה קיצון זה .
  התוכנית היתה צריכה למשוך חלק מהמורים ואז אולי הכסף היה מתאים .

  ה 2.5 מיליארד תפקידם לתת תוספת עיני ושחיקה לכל המורים והיתרה אמורה להיות משולמת לחלק מהמורים שיעדיפו לעבוד ברפורמה ובתעריף שלא יפחת מערך שעת העבודה הפרונטלית של המורה .

  אם האוצר אינו יכול להראות עדכון שכר +תשלום עבור שעות העבודה המיתוספות -כמובן שצריך לשבור את הכלים ולצאת לשביתה .

 17. דורון גרינשטיין :

  איתי,
  מלכתחילה לא דובר על העלאה סימטרית של שכר ביחס לעבודה, אלא על כ-40% תוספת על גידול של 66% מהיקף משרה. מאידך, החישוב שלך לגבי ההוצאה של 7 מיליארד על עו"ה בארגון מאד הגיוני. יוצא בזה שהגידול התקציבי לשכר בגין הרפורמה הוא 2.8 מיליארד, לא ממש רחוק מ-2.5. לדעתי זה גם החישוב שעשה רן ארז בעת הסכמתו לעקרונות ההסכם.

  לגבי המאמר החשוב של דליה – זו הוכחה נוספת לאידיולוגיית המחטפים של האוצר, ממש בדומה לאופן שבו מועבר חוק ההסדרים. אבל מעבר להעדר האתיקה, יש כאן הפרה בוטה של 2 עקרונות בסיסיים בהסכם: א) ביטול מדרגות הוותק – ובכך התעקשות עיוורת על העדפת עקרונות קומודיפיקטיביים על פני עקרונות הביטחון התעסוקתי הנגזרים משיטת הדירוג על פי ותק. ב) שינוי התוספת ל'תוספת שעומדת כשלעצמה' היינו כתוספת שאינה נכללת בשכר הקובע לחישוב פנסיוני. הייתכן שהאוצר מתכוון להשאיר את ההוצאה לפנסייה ללא שינוי, או שמא לא הבנתי את הכתוב?

  ברורשאין לקבל את המחטף, אבל צריך למצות את כל המהלכים הפוטנציאליים לפני ההשבתה – הפצת מדיניות האוצר בתקשורת, הרחבת הדיון הציבורי סביב מעמדו ושכרו של המורה, ואם הלחץ הציבורי לא יעזור – יש לפנות לבוררות.

 18. ארטור-לדורון :

  שום בוררות.

  כתב הבוררות לעולם לא ישקף את הצורך האמיתי לשלם יותר כדי לקבל אנשים איכותיים יותר בהוראה .

  רק כוח ,רק שביתה ועוד סדרת צעדים שיבהירו לאוצר שגם במסגרת הסכמי העבודה הישנים שהם מתעקשים לא לעדכנם ,יכול ארגון עצבני ולוחמני להעביר את חבריו בסדרות "עשה ואל תעשה" שתוך מספר חודשים יוציאו את החשק והנשמה מהמורים לתרום למערכת .

  יקח שנים להחזיר המצב לקדמותו .

 19. איתי לארטור :

  1. אין מה להשוות בין פרוייקטים שהמדינה/רשות מקומית חותמת עם זכיין (חברה פרטית) להסכמים קיבוציים עם איגודי עובדים.

  אם המדינה חתמה על הסכם עם חברה פרטית X שתעשה לה פרויקט תמורת סכום מסוים, למשל הקמת מחלף, מנוף הכוח של החברה הזו הוא אדיר: או שתתנו לי עוד כסף או שאנחנו משאירים את המחלף חצי בנוי והולכים (כן, לכו לתבוע אותנו ונתראה עוד 20 שנה). גם הרבה יותר קל להביא מומחים בדיעבד שיעידו שהדרישות מבוססות על הוצאות בלתי צפויות.

  לכן ברוב המקרים חברות פרטיות יכופפו את המדינה הרבה יותר מאיגודי עובדים, ונראה לי שזה דבר די אוניברסלי.

  2. לגבי אחוז המורים שנכנסים –

  מכיוון שהכניסה לרפורמה היא בבחירה, ואין לדעת כמה יבחרו, האוצר חייב לתקצב על פי התסריט האופטימי/פסימי (תלוי איך אתה מסתכל על זה) שמאה אחוז מהמורים נכנסים, ואז כל כסף שלא ינוצל חוזר לקופה. בכל הצהרה של הממשלה בסגנון "הקצינו מאה מיליון שקל לניצולי השואה" אותו הכלל קיים – הם יקצו כסף ויבנו קריטריונים לקבלת הכסף, אם רק 10% ממי שהיו אמורים להיות זכאים לפי התחשיב באמת יצלחו את כל הבירוקרטיה, ההוצאה בפועל תהיה 10 מיליון, אבל עדיין ראש הממשלה הרוויח כותרת יפה עם המאה מיליון.

  2א – מצד שני כן צריך לקחת בחשבון שהרפורמה אמורה להיכנס בפעימות, כך שלא בבת אחת ייתנו למורים את כל התוספת, אז יכול להיות שיש משהו בדבריך.

  3. קרנות פנסיה והשתלמות – ברור שיש טווח ביטחון. אני לא מבין בעניינים האלה אבל חושב שזה משהו שמותר לשחק איתו, כדי למנוע מצב שהקרנות של ארגון המורים קורסות והאוצר ילאים אותן ויחלק בזול לבעלי ההון.

 20. איתי לדורון :

  1. לגבי סימטריה – השאלה היא מה זה "מלכתחילה" – מאז שביתת המורים הגדולה ועד לשנה האחרונה הזמירות מצד רן ארז היו שאצלו יעלו את שכר השעה, בניגוד לאופק (זה התנוסס בראש טבלת ההשוואה של ענת שניידר)

  אחכ הוא ירד לאט מהעץ והבטיח באיגרת פומבית למורים שהוא ייאבק בנחרצות שאצלו בניגוד לאופק ערך השעה לא ייפגע (כלומר התסריט הגרוע ביותר מבחינתו הוא שיישאר זהה).

  בדצמבר היה מפתיע מאוד לגלות הסכמה לירידה בערך השעה. בן רגע הלכה ענת שניידר ומחקה את הסעיף הרלוונטי מטבלת ההשוואה שלה.

  2. תשים לב טוב טוב שגם רן ארז לא טוען בשום מקום במפורש שהשכר *ברוטו* אמור לעלות ב53% (המספר שכולל תוספת שחיקה ותוספת עיני).

  זאת משום שלא כל התוספות על השכר המשולב יהיו תוספות שצמודות לשכר המשולב.

  את החישוב המדויק אי אפשר עדיין לעשות (וזה יהיה שונה לכל מורה ומורה) אבל ברור לגמרי שזה יהיה פחות. אילו היתה עלייה של 53% בברוטו, היתה נגזרת מזה פתיחה של הסכמי אופק חדש.

 21. ארטור לאיתי :

  אתה רציני שמחלף לא גמור או התמשכות של 10 שנים בבנית טרמינל מפחידה מישהו למעלה?

  אם המורים יבינו עד העצם שהאוצר רואה את עצמו בתפקיד ראשי לרמות אותם מכסימום שנים,ממש לא תהיה להם ברירה אלא לגרום למחזור שלם להגיע לצהל ללא שעברו מבחני בגרות .

  לדעתי רק הודעה של של רן ארז למשרד האוצר על כוונתו לחשוף את כל גישת ההתנהלות של משרד האוצר מולו במכתבים ישירים למורים בארבעת החודשים הבאים מתוך מטרה להכניס זעם במורים,שיאפשר שביתות ועיצומים שיחסלו את שנת הלימודים הבאה ,אולי יביא מישהוא שם לעשות מעשה .

 22. בנדנה :

  כל מה שרן ארז מסוגל לעשות הוא.....

  לשלוח מכתבים למורים דרך האתר.
  לשיפוטכם!
  קומדיה דל ארטה- אמרנו?

 23. זיו :

  אני בכלל לא מבין את מהות הדיון.

  האוצר הבטיח 42% תוספת למורים תמורת תוספת של 66% עבודה (אני טוען שבממוצע מדובר על תוספת של 100% עבודה, אבל לא זה הדיון).

  לצורך עניין האוצר עשה תחשיבים של תוספת של 2.5 מיליארד שקל. מעולה.
  (לרן ארז אין את האמצעים החישוביים שיש לאוצר).

  עכשו האוצר מגלה שהסכום לא מספיק לכל ההבטחות לרן ארז כגון השארת תוספת הוותק?
  נו פרובלם – שהמורים יוסיפו פחתו שעות וסוף עניין.

  האוצר לא יכול לבוא ולהגיד שהמורים יקבלו פחות כי זה חורג מהתקציב אבל שימשיכו לעבוד יותר כפי שסוכם בהתחלה.

  אני לא מתיימר להגיד שרן ארז הוא צדיק והאוצר הוא "הרע", אין לי ספק שגם רן ארז יודע "לא לשמוע" כאשר זה לא האינטרס שלו, אני רק טוען שאם סעיפי העלאת השכר לא קדושים ומותר לשנות אותם ברגע האחרון ( כפי שרן ארז מתאר זאת) אז גם תוספת השעות לא חייבת להיות קדושה וגם אותה מותר לשנות.

  ולגבי התקציב: ממה שאני שומע בחדרי המורים, הוויכוח בין רן ארז לאוצר הוא די היפוטטי, הרבה מהמורים שקצת מבינים במה מדובר מעדיפים להשאר בעולם הישן – כך שלא אמורה להיות בעייה עם התקציב.

 24. בנדנה :

  עדיף שהרפורמה לא תתגשם לעולם

  הרפורמה המכונה עוז לתמורה אינה אלא חזרה כללית של אופק חדש.
  והלוואי שפני הדברים היו כך.
  אך הורדת ערך שעת העבודה למורה היא פגיעה אנושה בציבור המורים ורן ארז כנראה אינו שולט ביסודות האריטמטיקה או שמישהו חמד לצון ושיבש את חשיבתו.
  רן ארז אינו מסוגל לנהל מאבק מקצועי כפי שאיגוד מקצועי חייב לעשות אותו בזמן משבר.כל הכוח והאנרגיה שלו מופנים לדיבורי סרק עם מכתבים שהוא שולח ל…ביבי על מנת שיתערב בסיכסוך.
  זהו עוד ישראבלוף מבית מדרשו של מר רן ארז.הרי הוא יודע היטב שמכתבים אינם עושים רושם על איש.
  אך למען ההגינות, בסאגה הזאת ישנה עוד דמות אחת שקולה נדם.זאת דמותו של שר החינוך, גדעון סער, ארש אינו פוצה את פיו, שמא ירגיז את הבוס שלו ביבי או את הפודל של ביבי ושמו יובלי.
  גדעון סער מתגלה כאחד השרים הגרועים ביותר שהיו למדינת ישראל והוא ממשיך במסורת הקלקלת של יולי ולימור.
  בקיצור:מצב מורי העל- יסודיים היה, הינו וישאר רע ואפילו רע מאוד.
  כל עוד מר ארז לא יפתח בצעדים שיכאיבו לכל הנוגעים בעניין, מצב המורים האדישם ממילא לא ישתנה לעולם.

 25. זיו :

  יש לי פתרון מעולה "לשמיכה הקצרה" של התקציב.

  האוצר היקצה 2.5 מיליארד שקל לרפורמה בעל יסודי ועכשו מתברר שהתקציב לא מספיק לכל "ההבטחות"?

  אני ממליץ עתה ביתר שאת לרן ארז לקבל את הצעתי שהעליתי פה בעבר בנושא "הגמש את הרפורמה".
  http://www.blacklabor.org/?p=26620

  עתה הפיתרון הנ"ל נראה הרבה יותר רצוי ומטיב מאשר מקודם.

  המור4ים יוכלו לעבוד ולקבל בדיוק כמה שהם רוצים מצד אחד,
  מצד שני, לא כל המורים יקחו תא כל "החבילה" ובזה ישאר מספיק כסף לכל התוספות.

  למישהוא יש רעיון מדוע שלא יאמצו את השיטה?

 26. בני :

  רן ארז

  רן ארז מתגלה כאיש נאיבי ביותר למרות הדימוי שיצר לעצמו.דוגמאות- 1- סיום השביתה תמורת הבטחת שווא שתוך שנתיים ייחתם הסכם והסכמה לא לשבות. התוצאה- האוצר הרוויח 2 שנים המורים כלום. 2-גרירת המומ מדצמבר עד פסח תמורת חיוכים ומחמאות טפשיות ופרס חנוך מגוחך. התוצאה-האוצר הרוויח 1שנה המורים כלום. 3-באוצר יודעים בהגיע פסח אין אפשרות לשבות בגלל החגים הרבים אחר כך חדשיים גדול ורק אחרי חגי תשרי כלומר עד נובמבר 2011. תוצאה-אוצר 4-רן ארז 0 מורים-0 כל קבוצה מחליפה מאמן במצב כזה ארז הוא איש ספורט הוא גם אמור לדעת.

 27. בנדנה :

  רן ארז- הלוזר הניצחי המפריח שטויות באוויר

  האיש מזמן כבר אינו רלוונטי על מנת להביא את הישועה למורים.
  הוא הפיץ דברים שלא היה להם שום כיסוי כמו המחאה שאין לה שום ערך.
  מי שצוחק עליו בגדול הוא שר האוצר יחד עם הפודל השני ושמו סער גדעון.
  חבל שגורלם של מורי העל- יסודיים נתון בידי איש אחד ,המתנהג כמו דיקטטור המנותק מן השטח ומן המציאות.
  חבל שמורי ישראל לא יוצאים למאבק חסר פשרות גם ללא מר ארז.
  רן התגלה שאדם חלשלש, חסר דמיון, חסר מוטיבציה למלחמה אמיתית, איש עייף המפזר אשליות שגם הוא -כפי הנדמה- כבר מזמן הפסיק להאמין להם.
  מי כבר מאמין לשטויות שאיש זה מפזר לכל ההכיוונים?
  עליו להתפטר לאלתר!
  ממילא שום רפורמה לא תהיה כי רק מטורף יכול להסכים לרפורמה המוצעת.
  עדיף שהדברים ישארו כך ולא תחול רפורמה מבישה נוסח עוז ללא שום תמורה.

 28. סנטיס :

  מה קורה עם הרפורמה בתיכוניים?

  תהיה או לא תהיה? מה קורה עם המו"מ?
  מישהו יודע מה קורה עם רן ארז והאירגון בנושא?

 29. בנדנה :

  עידכון לגבי המו"מ עם רן ארז ועוד כמה דברים

  ובכן, בערוץ 10 שודרה סוף סוף כתבה בחדשות בשעה 20:20 אשר מאשרת את הקושי של האוצר לחתום על ההסכם לגבי הרפורמה שכנראה לא תהיה .הבעיה נעוצה בסירוב האוצר לתת מסלול ותק למורים.
  לגבי רן ארז:הוא נראה כרגיל, והמשיך לדבר שטויות. מורים ומורות שונים מתל אביב הביעו את המרירות שלהם בנוגע למצב הקיים.
  בנוגע לאפשרות להשבית את הלימודים בעתיד ארז הבטיח שזה לא יקרה וקרא למורים להתפקד למפלגות אשר יעשו את העבודה עבור המורים.
  רן ארז ממשיך בדרך הטיפשית חסרת הבושה שלו ולכן עליו להתפטר מיד לנוכח הכישלון לא רק של המשא ומתן העכשווי אלא גם בגלל שכבר שנתיים אין מורי העל-יסודיים זוכים להסכמי שכר מחודשים בגלל המדיניות הרכרוכית והמגוחכת של האיש.אם כך- לא תהיה שום רפורמה וגם לא תוספות שכר כלשהן.
  בקיצור:רן ארז, בגלל הכישלון המתמשך שלך- אנא התפטרותך המיידית!

 30. איתי :

  בכתבה נטען שעמדת האוצר היא קידום *רק* לפי דרגות, כלומר 0% תוספת וותק. זו טעות. כתבה מהשעות האחרונות –

  "המדרגות הקיימות היום קובעות כי בשבע השנים הראשונות זכאי מורה לתוספת של 5% לשכרו, ומהשנה השמינית לתוספת של 2% לשנה. עם זאת, כעת דורשים נציגי האוצר לשנות את הנוסחה, לקבוע אותה על תוספת של אחוז אחד בלבד לשנה, ושיתרת התוספת תיקבע לפי הצטיינות המורה, תשומותיו ותפוקותיו."

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4067777,00.html

 31. בנדנה :

  הרפורמה שלא הייתה

  הרפרומה לא תצא אל הדרך ועבור חלק מן המורים הדבר מהווה ברכה. עבור המורים החדשים זאת מכה די רצינית.
  ההתנהלות של רן ארז תמוהה: במקום להשבית לאלתר את המערכת כל מה שיש לו להציע הוא ….להתפקד למפלגות.אתם תשפטו אם זאת אמירה רצינית של מנהיג איגוד מקצועי.
  רן ארז לא למד ולא כלום מלקחי העבר ומן ההוה והוא: בישראל משיגים דברים רק בכוח ובכוח ועוד יותר כוח.ראו את עובדי הנמלים, את עובדי חברת החשמל, ואת עובדי הרכבת.
  מעולם הוא לא ידע לנצל עובדה זאת ולכן עליו להתפטר מיד! חבל שהמילה "בושה"לא נמצאת אצלו בתודעה.

 32. מיכאל לינדנבאום :

  יש מה ללמוד מגילה

  לרן ארז ולשאר אנשי איגודים מקצועיים במאבק יש מה ללמוד מהמנהיגה הסינדיקליסטית המוכשרת,גילה אדרעי ,מובילת מאבק ההישרדות של פועלי הרכבת.

 33. בנדנה :

  רן ארז-כישלון מתמשך לאורך שנים

  מאחר שהאיש לא הביא ולו לשקל אחד תוספת לשכר המורים בישראל כבר הרבה שנים מאז כהונתו בתפקיד, הרי שניתן לסכם את תיפקודי האיש הזה בשתי מילים:כישלון מתמשך.
  עליו להתפטר לאלתר.היכן כל אלה שתמכו ותומכים בו? היכן אתם מתחבאים? היכן אלה שצהלו כשהוא חתם על מסמך עקרונות הזוי בנושא הרפורמה שלא הייתה ולא תהיה? היין האומץ שלכם להודות שמושא ההערצה שלכם מהווה כישלון אחד גדול?
  לו מר ארז היה יודע איך מנהלים מאבק ולא היה שובת חודשיים וחצי בלי להשיג ולא כלום- מילא.
  אך האיש לא הביא ואינו מסוגל להביא לשום בשורה למורים שאותם הוא אמור לייצג. נשאלת השאלה: עבור מה המורים משלמים דמי חבר כל חודש?
  כל מה שהוא מסוגל להציע זה …להתפקד למפלגות.
  האם זאת בדיחת השנה של אירגון המורים?

 34. חמוד :

  למה אתה מתכוון מר ארז ????

  רוצו להתפקד למפלגות אמרת .
  א. אוליי תגלה לנו אדוני המנהיג באיזה מפלגה אתה חושק .
  ב.אוליי כבודו יבהיר לנו מה נשיג מההתפקדות למפלגה .
  ג.בתרבות הפוליטית ( או חוסר התרבות תלויי במביט )שנוצרה בשנים האחרונות , קם לו מהיג של ועד עובדים ומנהל מו"מ עם מפלגה x כדי לשריין לכבודו מקום ברשימתה , ומשתמש בציבור העובדים שלו כקלף . אוליי זה מה שמתרוצץ במוחך עכשיו מר ארז .
  ד. ואללה אסטרטגיה לא רעה בכלל , במקום לנהל משא ומתן עם האוצר ומשרד החינוך , בואו נכבוש אותם ע"י התפקדות למפלגות ואז שרי משרדים אלה יהיו משלנו ושלום על ישראל , אוליי לזה התכוון מר ארז .
  מר ארז … אלפי מורים מחכים לתשובות ענייניות ולא לפנטזיות .

 35. דליה :

  שר החינוך: לא בטוח שרפורמת עוז לתמורה תיושם
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4067777,00.html

  סער: הרפורמה במערכת החינוך העל-יסודית בסכנה
  http://news.walla.co.il/?w=/94/1822789

 36. אלפא ואומגה :

  הרפורמה לא תצא אל הפועל והכישלון הוא של ארז

  רן ארז לא השיג כלום עבור המורים.קריאתו להתפקד למפלגות מלמדת על האפשרות שהוא עצמו כנראה רוצה לרוץ בראש רשימה שכזאת.
  בואו נציע למפלגתו שם: מפלגת המפסידנים בראשות רן ארז.
  כי אם זה מה שמר ארז מסוגל להציע עדיף להתפקד למפלגת החתולים בהונג קונג.
  רן ארז נשאר המפסידן הנצחי ועמו כל המורים של העל יסודיים.

 37. ארטור לבנדנה,לחמוד,לאלפה ואמגה :

  הבנתי אותכם .

  הכי טוב מבחינתכם שהאירגון יזרוק את ראש האירגון לפח האשפה.

  זה טוב למורים?

  זה טוב לאוצר?

  זה טוב לחינוך?

  זה טוב להסתדרות?

  זה טוב לחסידי ההפרטה ושוברי העבודה המאורגנת?

  אני אענה רק על שאלה אחת .

  זה רע למורים !

  האוצר ניסה להחתים את ארז על הסכם שאין בו כמעט לשום מורה שיפור במצבו .
  ואתם במסווה של ביקורת לגיטימית כותבים כאן בואו נעיף אותו כי עשה רעה למורים .

  אם כונותיכם טהורות ,ראש האירגון זקוק לזעם של המורים על ההבנה שהאוצר עודנו מנסה להוריד את השכר תחת להעלותו.
  המורים צריכים אחדות ודרישה אולטימטיבית מהאוצר לשלם מידית את עיני והשחיקה .
  ארז חיב להסביר לכל המורים את התנהלות האוצר כמו גם שיבינו שאין להם שום כוונה לשלם כל עוד הכל נמשך כסידרו .

  ארז חיב להסביר למורים שהדרך היא שביתה ללא אחריות לתוצאות ,שיכולות בשיאן להגיע למצב שמחזור שלם לא יגש למבחני הבגרות.

  הכי טוב זה לקיים משאל של כל המורים ,להסביר את משמעויות השביתה מכל האספקטים,ואם התוצאה לא תהיה מובהקת בעד שביתה טוטלית ,אז האוצר "יצא צודק"
  שאינו מוכן לשלם ,ואין מה לשבות .
  אך אם רוב גדול של המורים יהיה מוכן להלחם על תנאי העסקתו ,יש סיכוי שהאוצר ימהר להתפשר לפני יום אחד של שביתה .

 38. אלפא ואומגה :

  העצה של רן ארז:תתפקדו .....למפלגות

  בדיחמין לשבת.
  מעניין האם יו"ר עובדי הנמל או זה של חברת החשמל או זה של אל על גם ביקשו מעובדיהם להתפקד למפלגות?
  יש לציין שהרעיון של רן ארז הוא כה אבסורדי שנדמה שאפילו הוא איבד את הצפון, את הדרום ואת שאר כיווני האויר.
  האיש מזמן הפך להיות לא רלוונטי ועל כן עליו להתפטר לאלתר.לצערם של המורים, בראש אירגון שאמור לייצג אותם עומד אדם פחדן, הססן, הדואג לפזר אשליות כמיטב הקוסמים או הליצנים.
  אלא שהוא לא מצחיק, הוא אדם פטטי שאיבד מזמן את אימון המורים.
  לא תהיה רפורמה, אין שום בעיות. עדיף כך.אך מדוע לא משלמים למורים את תוספות היוקר, את תוספת השחיקה ושאר התוספות המגיעות ל-12%?מדוע? האם יש לו תשובות מדוע לא נותנים את המענק של 200 שח? ?מדוע סתימת הפיות באתר המורים? האם יש לו תשובות?

  מדוע האיש מפחד להתעמת עם המורים? מדוע הוא לא מגיע לבתי ה ספר שלאיהם הוא מוזמן? עליו להתפטר מיד! כי הוא יודע היטב שהוא כישלונר.

 39. דליה :

  המגיבים הקופצים על העגלה כדי להשמיץ בכל מצב את יו"ר ארגון המורים על כשלון המו"מ, אני רוצה לשאול אותם: האם הם מאשימים גם את אידלמן יו"ר ההסתדרות הרפואית באי הצלחת המו"מ עד כה עם משרדי האוצר והבריאות בעניין הרופאים? האם הם מאשימים יו"ר איגודים מקצועיים אחרים בכשלון מו"מ לרפורמה? האם יו"ר ארגון המורים אשם בכל ואילו שר החינוך סער ושר האוצר שטייניץ על חבר קלגסיו נקיים וטהורים? נראה לי שהמקרה פה מתאים לסיפור על אותו יהודי שהלך ברחוב והמושל הגוי עם פמליתו עברו ברחוב. ברך לשלום היהודי את החבורה המכובדת. התנפלו עליו אנשי הפמליה והאשימו אותו בחוצפה. איך הוא היהודי הבזוי מעז לברך את המושל המכובד. ענה היהודי, שאם לא היה מברך, היו מתנפלים עליו ומאשימים אותו בזלזול על שאינו מברך את המושל המכובד. אמר היהודי: "אוי לי אם אומר ואוי לי אם לא אומר. בכל מקרה תאשימו אותי היהודי שלא נהגתי כראוי."
  נראה לי שזה מה שעושים לארז. אם היה חותם על ההסכם, היו מאשימים אותו בהרעת תנאי המורים. אם הוא לא חותם, מאשימים אותו באי קיום הרפורמה. אוי לו אם הוא מסכים ואוי לו אם אינו מסכים.

 40. קטי :

  לדליה,על ניהול כושל במשך שנים- משלמים

  הכותבת דליה כנראה אינה מודעת למצב החמור של מורי העל יסודיים. זה שנים שרן ארז מתפטר בכל מיני נוצות שאין לו. הוא לא קידם את מעמד המורה אפילו לא בצעד אחד קדימה. מעמד זה כאמור כסף ומורי ישראל המיוצגים על ידו לא זכו לשום הטבה במשך שנות עבודתו של האיש הממומן על ידי עשרות אלפי מורים באירגון. מעניין מדוע את מביאה את אידלמן והאחרים כדוגמה? מדוע אינך מביאה את המאבק של אילנה כהן שבשעתו גרמה לנטישה המונת של אחיות בתי החולים ובעקבות זאת קיפלה את האוצר לחלוטין?מדוע את לא מביאה את עובדי אל על או את אירגון עובדי הנמלים? מה פשר העמדת הפנים הזאת? אין כאן רצון לשבח את סער או את שטייניץ, שהרי שניהם רחוקים להיות צדיקים. נכון, המערכת תלתה תקוות גדולות בסער כשר חינוך, אשר מתגלה כאדם ריק מכל תוכן ממשי וכאיש המנותק מן המציאות, ואחד השרים הכושלים ביותר בתחומי החינוך.
  אך רן ארז אינו מסוגל לקחת אחריות על כישלון של הרבה שנים ובמיוחד למה שקרה כאשר במשך חודשיים של שביתה לפני שנתיים וחצי לא הביא למורים שום הישג.
  מדיניות ההשתקה שלו ודרכו לחשיבה ולהתנהגות של דיקטטור גרמה לכל המצב הקיים. האיש אינו מסוגל להתמודד עם הבעיות האמיתיות של המורים ובמיוחד עם שיפור תנאי השכר שלהם כבר במשך שנים. אפילו את המעט שכבר זכו בו, למשל כפי שכתבו זאת לפניי בנושא תוספות השחיקה והיוקר, אינם זוכים בו. במקום להכריז עתה על שביתה ללא הגבלת זמן על כל הכרוך בזה, האיש קורא למורים להתפקד למפלגות ,שהרי הכל פוליטיקה. במקום לפגוע בבגרויות על כל מה שזה יעורר- האיש נאלם.
  עליו לקחת אחריות, לקום ולומר: חברים, כשלתי. חפשו לכם מישהו יותר טוב. המסנגרים עליו בוודאי יקפצו ויאמרו:אין לו תחליף.יש לנו חדשות עבורם: לכל אדם היה, יש ויהיה תחליף ובמקרה זה המצב רק יכול להיות יותר טוב.ארז אינו מראה אחריות אלא ממשיך במדיניות של אי -מדיניות.וזה מאוד נוח לאנשי האוצר הממשיכים לצחוק על מורי התיכוניים.

  *** הדובר/ת מאותה כתובת IP כמו בנדנה ****

 41. מיכאל לינדנבאום :

  מורים-אתם במלחמה

  נכון,ארז ריכוזי ולא דמוקרטי והו א סופג ביקורת המגיעה לו.
  אבל ,וזה הכי חשוב,הוא לא בגד באינטרסים של המורים כמו שעשה זאת וסרמן.
  ועיקר העיקרים ,האויב זאת ממשלת הליכוד הניאו-ליברלית והאוצר נושא כליה.
  אני לצערי לא רואה בתגובות את הביקורת והזעם על המשטר.
  בסופו של יום שיהיה ברור: או שהמורים פותחים בשביתה כוללת ללא הגבלה עד הכנעת הממשלה(כמו שאילנה כהן עשתה בזמנו בשביתת האחיות).
  או שהמורים יפסיקו להתבכיין וייכנעו לחלוטין לאוצר כפי שעשו וסרמן והסתדרות המורים.

 42. לפה ואומגה :

  מיכאל, אתה צודק.גם הממשלה הזאת עוינת את המורים

  כפי שהיא עוינת את השכירים, למעט את אותם סקטורים שאיש לא הצליח להכניע עד כה, כמו עובדי חברת חשמל או הנמלים.
  אכן, אין לתלות את האשמה על רן ארז בלבד. הוא לא בגד באינטרסים של המורים בדומה לוסרמן ההזוי אך גם לא קידם אותם.
  מצד שני, המורים והמורות הם אנשים אדישים בדיוק כמו שכירים אחרים.
  למרבה הצער, רוב המורים מורכב ממורות שזאת המשכורת השניה במשפחה שלהן או שהן צעירות המפחדות לעלות על בריקדות.
  האדישות גורמת לצער רב לכולם אך יותר מצער לשמוע משפטים מצד מורות האומרות: אני בכלל לא פותחת את תלוש המשכורת שלי. במילים אחרות:מה להן ומה למאבקים מקצועיים כשהבעל או החבר או הגרוש שלה מרוויח יפה, הילדים מסודרים וכיוצא באלה?
  להוציא מספר מקרים בודדים של מורות אשר מתפרנסות מהוראה ,כל שאר המורות אינן רוצות אלא לבוא לחדר המורים, לשתות קפה בהפסקות ולהשוויץ בכמה וכמה הן קנו נעליים או חולצה חדשה שהיו במבצע אתמול בקניון.
  זה לא פותר את רן ארז מלהכריז מלחמה על האוצר. אך משום מה הוא לא עושה זאת וגם 30000 מורות או מורים אינם יכולים לעשות את מה שמצפים מאירגון שאמור לייצג אותם לעשות.
  רן ארז הוא הבחירה של ציבור המורים ועל כן הניהול של המאבק בידיו.תמוהה מאוד ההחלטה שלו שלא לפתוח מיד בשביתה כללית, שהרי זאת זכותו המלאה ומה גם שעתה, כשעונת הבגרויות בשיאה, הוא היה יכול לסובב את משרד החינוך ואת גדעון סער הכושל הנצחי באצבעות שלו. ללא כוח ועוד כוח- איש אינו משיג ולא כלום במדינת ישראל וזה לא סוד.שתיקתו של מר ארז אומרת הכל על מאבק המורים ועל העומד בראשם.
  לקרוא למורים להתפקד למפלגות-זה לא רציני ואפילו בגדר הגרוטסקה. קוראים לזה ישראבלוף.

 43. ארטור-למיכאל לינדנבאום :

  הטיעון שלך הוא הטוב מכולם

  "הוא לא בגד באינטרסים של המורים "
  היום כאשר וועדי עובדים נופלים שדודים אחד אחרי השני מול לחצי המעסיקים ,זהו עוף נדיר הארז הזה שיודע להגיד לא לכל הצעה אדיוטית של האוצר .

  תפקיד של ראש ההסתדרות או ראש האירגון הינו תפקיד שכל ויתור קטן שלו משמעותו מוכפלת בחמישים או מאה אלף מורים .ומדובר על מיליארדים ש"ח לשנה שהחלטת חתימה או המנעות יכולה להזיז מצד לצד .

  המעסיק מוכן למשוך לשניהם בביצים כמו גם מוכן לצ'פר אותם העיקר שהמיליארדים ישארו בקופה ולא ישולמו למורים שלדעת האוצר ממילא אינם יודעים לחשב את שכרם הראוי .

  לא יונפק בול דואר עם תמונתו של רן ארז .
  לא יקרא רחוב על שמו .
  ואפילו על מצבתו לא יכתבו המילים "מיוצרי הרפורמה במשרד החינוך ".

  לאיש זה ממש לא אכפת .
  בטוח שמיטב החוקרים חיפשו איזה עניין פלילי אך אין מה להדביק לו .
  משכורתו והפנסיה שלו מספיקות לו ל 3 ארוחות ביום ונשאר עודף גדול לזיקנה -נראה שאי אפשר לקנות אותו או לשחד אותו בדבר .
  ממש בעיה -עוד לא היה להם אחד כזה .
  אף אחד לא אוהב להיות החרא שידפוק את בחינות הבגרות ,אך אחרי כמה שנות תכמונים שקרים ,אופק בחטיבות בחסות בית משפט מורי הארגון חיבים להבין שיש כאן צורך במלחמה כדי לקבל את שלהם .כל ציוץ שמאשים את ארז הינו ציוץ מטעם וכך חיבים להתיחס איליו .
  לנוכח ההסטוריה של בגידת וועדי עובדים במדינה ,צריכים מורי הארגון להתאחד מאחורי האיש שהוכיח שאינו מוכן לבגוד במורים .

 44. מיכאל לינדנבאום :

  שומעים ביקורת-אבל היכן מנהיג שביתה?

  נכון,נפלה רוחו של מנהיג המורים ודרוש מנהיג חלופי שיניף נס השביתה הבלתי נמנעת.
  אבל תמוה לא פחות שהמבקרים והפעילים הספורים,נאלמים דום כאשר הם נדרשים לקידמת הבימה.

  היכן כל החבר'ה של רוח חדשה שטענו שיש בידם המפתח לשיפור דרמטי במצב המורים.

  ברגע האמת כל "הצעירים חסרי המנוח" הופכים לפודלים מפוחדים שמעדיפים ש"מישהו אחר" יעשה עבורם את המלאכה.

  הכל "קלאם פאדי".ראוי שהאינטליגנטים המפונקים בארגון,יחלו את פניה של גילה אדרעי, מנהיגת הארגון המקצועי הלוחם של עובדי הרכבת.

 45. בנדנה :

  רן ארז- מנהיג עייף

  קורה שמנהיג של אירגון מתעייף ואינו מוכן עוד לשאת בכל המשא לבד. זה לגיטימי ואנושי. אך יש לתהות מדוע איש אינו קם מקרב האירגון ומנסה לשנות דברים? מדוע אין לאירגון המורים יועצי תקשורת או יוצתים משפטיים מן השורה הראשונה?
  ובכלל: מדוע רן ארז לא קם ואומר לממשלה: אני שם פס עליכם. אתם לא רוצים רפורמה? אתם באים עם טענות או דרישות חדשות? אין משא ומתן. אין רפורמה אין כלום. אני מצפצף עליכם.
  ניהלתי משא ומתן מספיק זמן. אתם רציתם למשוך זמן? מספיק עם הבדיחה הזאת. נלך לאותה דרך של השבתות והשבתות וצווי בתי דין ושוב פעם השבתות עד שמישהו יישבר.
  מפני מה מפחד האיש הזה? מה יש לו להפסיד? כבוד? כסף? יוקרה?
  שאלות רבות ואין לאיש תשובות. אפילו לא למר ארז.וכל אלה בגלל מדיניות השו-שו שלו.מדיניות של השתקת ביקורת לגיטימית.ככה זה אצל אנשים כמו רן ארז.מעניין לו היה מלמד אזרחות-האם היה מטיף לעקרונות דמוקרטיים, לחופש הבעת הדעה או שמא היה מטיף לרעינות הזויים של אבסולוטיזם, של דמגוגיה דיקטטורית?
  עליו לגלות מנהיגות אמיתית ולהפטר. הוא לא הביא שום הישג בהסטוריה שלו כראש האירגון. שקל אחד לא התווסף למשכורת המורים שהוא מייצג. אפילו לא תוספות היוקר והשחיקה וכן 2000 שח העלובים המורים לא קיבלו. כל מה שהאיש מציע הוא להתפקד ולהצביע ל…מפלגות. אנא, לשיפוטכם.

 46. דליה :

  מיכאל
  רוחות "רוח חדשה" מנשבות פה בתגובות. המלעיזים והמשטינים נגד ארז, נראה שרוצים להחליש את הארגון על ידי דה לגיטימציה של היו"ר. מי שקיומו ועוצמתו של הארגון חשובים לו, לא יעז להתנהל בצורה כזאת. במקום להתאחד נגד האויב האמיתי, מעדיפים לפלג את השורות. במצב הנוכחי שבו המו"מ תקועי מן הראוי היה שיתייחסו לגופו של המו"מ ולא לגופו של היו"ר, מן הראוי היה שיתייחסו אל הבעיות האמיתיות, ויתאחדו מאחורי הארגון כדי לחזקו וכדי להראות שהשורות מאוחדות נגד התנהלות האוצר.
  ומי שרוצה להחליף את ארז. במקום לצעוק, התחילו בפעילות עוד היום והתארגנו לבחירות הבאות.

 47. דליה :

  התגובות של בנדנה, אלפא ואומגה, סנטיס הן מאותו מקור. האם מדובר בשלושה אנשים שמשתמשים במחשב אחד, או שמא מדובר במגיב אחד המשתמש בשמות שונים?

 48. איתי :

  1. אני מסכים לגמרי שיש להתמקד בדיון לגופו של עניין ולא לגופו של היו"ר. אכן ה"בנדנה" בעיקר משמיץ ולא תורם הרבה לדיון.

  2. עם זאת, הדרישה להתייצבות מאוחדת מאחורי רן ארז "אל מול האויב האמיתי" היא מוגזמת.

  ארגון המורים עשה הרבה טעויות בהתנהלות מול האוצר, וחשוב מאוד לדבר עליהן בצורה גלויה, זה חלק מדמוקרטיה.

  הביקורת הזו היתה חשובה בזמן מאבק העוסים, היא חשובה בזמן מאבק הרופאים (שרפ והזנחת רפואת הקהילה), והיא חשובה גם כעת.

  יותר מזה, ככל שהמורים יגידו בגלוי שהם לא מרוצים ממה שמוצג בתקשורת כדברים שרן ארז הסכים עליהם, זה ידחוף את רן ארז לקו יותר תקיף במו"מ.

  3. ההקבלה בין ה"בנדנה" ובין רוח חדשה אף היא השמצה לגופו של אדם (לגופה של תנועה).

  ראשית, משום שראשי רוח חדשה שהתבטאו כאן בנושא עוז לתמורה התבטאו בצורה אחרת לחלוטין מזו של בנדנה, בזהירות רבה ובלי התמקדות בהשמצה אישית. שנית, משום שהזהירות הזו נובעת בדיוק מכך שהם מבינים את הסכנה הטמונה גם בדה-לגיטימציה וגם בפיצוץ המו"מ. פעיל רוח חדשה שדיברתי איתו אמר שהוא לא מוכן להעביר ביקורת על ההסכם המתגבש לפני שיש הסכם חתום וסופי. זה לא דבר שהיה אומר אדם שכל כוונתו היא לפורר את ארגון המורים או לסייע לנערי האוצר.

  אולי הגיע הזמן להפנים שאין פה באמת מלחמת בני אור (ארז וחבורתו) בבני חושך (רוח חדשה), כפי שמשתמע מקמפיין הספין של ארז-מורל. החיים האמיתיים הרבה יותר מורכבים.

  לתומי חשבתי שמקרה המורים עובדי העמותות בירושלים ואוזלת היד המתמשכת של ארגון המורים בנושא (שנחשפה פה ע"י לילי בן עמי, פעילה לשעבר ברוח חדשה) עזר להאיר את הנקודה הזו.

  כזכור, רוח חדשה הוקמה ע"י אנשים שהתאכזבו מהדרך שבה נסתיימה שביתת המורים הגדולה בקול ענות חלושה, כמה מהם סברו שהיה צריך לסרב לצווי המניעה ולהתייצב לריצוי עונש מאסר.

  רוח חדשה אינם רשעים ואינם קדושים, וכך גם רן ארז.

  רן ארז פועל בתוך מסגרת שבה כוחו מאוד מוגבל – השבתת התיכונים אינה מנוף לחץ כמו השבתת יסודיים או נתבג, למשרד האוצר יש כוח גדול מאוד, ושתי המפלגות הגדולות הן "מפלגות הפרטה" שלא ירוצו לשלם שכר מכובד למורים. לכן דווקא העצה שלו להתפקדות כדי להחזיק את שר האוצר (מי שלא יהיה) בביצים היא עצה מצוינת.

  עם זאת, ההסכמות שהוא עצמו הגיע אליהן (גם אם כל הדרישות בסעיף הוותק ייענו), מציבות את עוז לתמורה כהסכם שהדמיון בינו ובין האופק הוא רב מאוד.

  עשרות אלפי מורים סמכו על רן ארז שיציל אותם מהפגיעה בערך השעה, שיציל אותם מהעומס הרב שנופל על מורי האופק, שיתנה את החלת הרפורמה בהשלמת התשתיות הנדרשות עבורה, ושיציל אותם משעון הנוכחות המעצבן.

  על כל הדברים האלה רן ארז בעצמו כבר וויתר (כפי שמובן מדברים שהוא בעצמו אומר בכנסים, בעודו מפמפם סיסמה שקרית ש"זכויות העבר לא ייפגעו") ואילו סוגיות מפתח כמו תוספת הוותק והדרגה נותרו עמומות גם כאשר מורים נאלצו להצביע אם הם מצטרפים.

  לכן אין זה פלא שיש כלפיו הרבה כעס ואכזבה. להבנתי, האכזבה הכי גדולה תהיה דווקא מצד מורים שבעבר תמכו בו והתנגדו לאופק (הקורא זיו למשל).

 49. רפי :

  רן ארז כשל ולכן עליו ללכת הביתה

  אין יותר מקום לאדם כמו רן ארז באירגון.ואתם, כל אלה שכנראה נמנים עם תומכיו-המשיכו לאכול קש ממנו.אם הוא מספק את מאוויכם-אבוי למורי ישראל.
  המשיכו לתת לרן ארז תמיכה. הוא הרי הגיע להישגים אדירים, הלא כן?

 50. זיו :

  לאיתי.

  פעם ראשונה שאני קורא שאתה מסכים שאופק ועוז הם יותר דומים מאשר יש בהם שינוי מהותי כהסכם חדש למורים.

  ברגע שווסרמן הכניס סעיף שכל תוספת שכר לעל יסודיים ינתן מידית גם למורי היסודי ( נאה אלף מורים לעומת 30-40 אלף, היה ברור שטוב לא יכול לצאת מעוז לתמורה.

  לרן ארז יש יתרון 'קטן' שבחלוקת העוגה, ווסרמן ויתר על תוספת שכר אחידה למורים תמורת העלאת השכר למורים המתחילים (פשע בפני עצמו, כי האוצר מזדכה על זה בהורדת סעיף "השלמה למינימום") ואילו רן ארז מחלק את התוספת שווה בשווה לכל המורים.

  אך חוץ מהדבר הזה, אפשר לגלגל את זה אייך שרוצים, האוצר לא יתן אגורה יותר מאשר שילם באופק חדש ומכאן קווי הדמיון הרבים בן התוכניות – הכל לפי חזון האוצר.

  הפיתרון היחידי הוא להאבק על הורדת שעות התוספת!

  רן ארז הסכים שהמורים יעבדו יותר מאשר באופק חדש (מי נתן לו מנדט לזה?!) ועכשו נשאר להתווכח על הכסף.

  אם נקודת ההתחלה הייתה שהמורים יוסיפו לדוגמה 4 שעות שבועיות (לא פרונטליות!!) המאבק על התוספת היה הרבה יותר פשוט.

 51. זיו :

  ועוד תוספת קטנה:

  מדוע רן ארז מוותר על כל זכויות המורים בבת אחת?

  לא היה נכון יותר לוותר – נאמר – על 4 שעות תוספת, ובהסכם העבודה הבא שבטוח יגיע, אולי תיהיה אפשרות לתת עוד 4 שעות תוספת תמורת עוד תוספת ניכבדה למשכורת?!

  ככה, בהסכם השכר הבא, אין למורים מה להציע – עבדים הם כבר.

 52. איתי :

  זיו, אני לא זזתי כל כך בעמדתי.

  א. בלא מעט דברים עקרוניים היה דמיון כבר בין *** ניסוי העוז *** ובין האופק.

  http://www.kav-lahinuch.co.il/?CategoryID=682&ArticleID=2854

  ב. כאשר העירו על כך לענת שניידר היא אמרה שרן ארז הפיק לקחים מהפיילוט ולכן היום הדרישות שלו נראות עוד יותר טוב מהפיילוט.

  ג. אלא שממה שכבר הוסכם עליו (= הכל פרט לוותק ולדרגה) נראה לי שכרגע מה שרן ארז מוכר למורים הוא גרוע יותר מן הפיילוט.

  ד. אני עדיין חושב שעדיף למורה להיות בעוז מאשר באופק.

  ה. אלא שאמירה כזו היא לא מאוד מבוססת כל עוד אין הסכם חתום ואפשרות לעשות סימולציות.

  ו. סימולציות כאלה יושפעו מאוד מעניין הדרגה והוותק.

  ז. האחריות לפיצוץ בנושא הדרגה והוותק היא גם של רן ארז, שהסכים בחתימתו על הסכם העקרונות למסגרת תקציבית שאינה מאפשרת שמירה על זכויות הוותק מן העבר פלוס תוספות דרגה. את החישוב עשיתי במקום אחר.

  למרבה הצער זה ברור שיהיה פה "יתנו-יקבלו" בכיוון של דברת, אלא אם מסגרת התקציב תוגדל.
  החלופה השלישית היא פיצוץ ארוך במו"מ והתחלה מאפס והחלופה הרביעית (והעדיפה לדעתי במצב שנוצר) היא שיעשו הסכם קטן על תוספת קטנה שתמנע שחיקה, בלי תוספת עבודה ובלי ויתור על זכויות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.