חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק הדיור הציבורי חוזר

נושאים כלכלה ותקציב, שיכון ושלטון מקומי ב 22.07.08 14:41

לאחר מו"מ מתיש מול משרד האוצר, הצליחו חברי הכנסת רן כהן ויורם מרציאנו להחזיר את חוק הדיור הציבורי. החוק עבר בועדת הכלכלה, ויעלה במליאת הכנסת. פרטים על תנאי החוק ועל ההתערבות של יואל חסון ברגע האחרון, בהודעת רן כהן המובאת להלן

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שניה ושלישית את הצעת חוק הדיור הציבורי של ח"כ רן כהן וח"כ יורם מרציאנו. ההצעה תעלה להצבעה במליאה לאישור סופי בשבוע הבא.

 

על פי ההצעה, דירות הדיור הציבורי יוצעו למכירה בהנחות גדולות, כאשר ההנחה לדיירים תחושב ע"פ מרכיב של ותק מגורים בדירה (כשליש מן ההנחה) וע"פ מרכיב של מספר נפשות בדירה (כשני שליש מן ההנחה).

 

ההצעה אושרה לאחר משא ומתן אינטנסיבי שהתנהל בימים האחרונים בין הח"כים רן כהן ומרציאנו ובין נציגי משרד האוצר, אשר עד הרגע האחרון נותרו איתנים בהתנגדותם למכור את הדירות ע"פ מרכיב הוותק. סלע המחלוקת בין המציעים לבין האוצר נסב על גובה ההנחה המקסימלית, כאשר האוצר לא הסכים לעלות על כ-50% הנחה, ואילו המציעים הסכימו להתפשר על הנחה בגובה 75% יחסית ל-90% הנחה בהצעה המקורית.

 

המו"מ עמד על סף פיצוץ, כאשר דקות ספורות לפני הדיון בוועדה נכנס לתמונה יו"ר הקואליציה החדש ח"כ יואל חסון. חסון הוביל לפריצת דרך על פיה ההנחה המקסימלית תעמוד על 67% לזוג במרכז הארץ, ולאחר שהשיג את הסכמת המציעים, אילץ את נציגי האוצר להסכים למתווה.

 

ההצעה שאושרה כוללת הנחות משתנות על פי איזור גיאוגרפי (מרכז הארץ או פריפריה), על פי מספר הנפשות בדירה ועל פי וותק המגורים בדירה. גובה ההנחה המקסימלית למשפחה בפריפריה יגיע ל-90%, ובמרכז הארץ ל-82.5%. הבשורה העיקרית של החוק יחסית למצב הקיים היא ההתחשבות במרכיב הוותק, שיביא לכך שזוג מבוגר שילדיו עזבו את הבית והוא בעל ותק של 30 שנה בדיור הציבורי יזכה להנחה של 67% ממחיר הדירה.

 

ההצעה כוללת הקצאה של 75% מהכסף שייכנס ממכירת הדירות באופן ייעודי לפתרונות דיור כגון רכישת דירות נ"ר לנכים, הגדלת מלאי הדירות בדיור הציבורי ושיפוצים. 25% מההכנסות יוקצו לשימושים אחרים בתחום הדיור שאינם בתחום הדיור הציבורי, כגון שיקום שכונות.

 

על פי המתווה שהוסכם, מכירת דירות תתחיל בתוך ארבעה שבועות מיום אישור החוק במליאה, במסגרת מבצע מכר של משרד השיכון, כאשר החוק עצמו ייכנס לתוקף בשנת 2011. ח"כ יואל חסון, שהוביל את הפשרה, התחייב בוועדה כי אם מכירת הדירות לא תחל באופן מיידי כאמור, הקואליציה תתמוך בכניסת החוק לתוקף באופן מיידי, במקום בעוד שנתיים.

 

ח"כ רן כהן אמר בצאתו מן הדיון: "אני מאושר ומתרגש להביא את הבשורה לדיירי הדיור הציבורי, אשר חיים זה עשר שנים בטלטלה ובחוסר וודאות. זוהי חקיקה בעלת חשיבות חברתית עליונה, ותיקון אמיתי לקראת סוף ימיה של הכנסת. אני מבקש להודות ליו"ר הקואליציה ח"כ יואל חסון, שבזכות התערבותו ברגע האחרון מתאפשרת כעת מכירת דירות לדיירים בתוך אבעה שבועות מהיום, ולח"כ יורם מרציאנו, שהיה שותף נאמן למהלך וגייס את תמיכת מפלגת העבודה וחלקים מן הקואליציה".

 

ח"כ יורם מרציאנו: "זהו יום חג לחברה במדינת ישראל. אין ספק שחוק זה הינו אחד החוקים החשובים שחוקקו, אשר בא לתת פתרון לאלפי הדיירים בדיור הציבורי. אני רוצה להודות לח"כ רן כהן ושמח להיות שותף למהלך גדול זה של חברי ח"כ רן כהן. אני משוכנע שאלפי האזרחים הדרים בדיור הציבורי ישמחו על האפשרות לראשונה בחייהם להפוך לבעלים על דירותיהם".

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. איטה חזן :

  אני דיירת חברת "עמיגור"
  מאז 1973.

  נאמר לי שהיות ואני אלמנה וילדיי
  הרי זה מכבר עזבו את הבית, זכאותי המקסימלית הינה 62% בלבד, לאומת 82% לו הייתי נשואה.
  אני נענשת פעמיים.
  פעם אחת בעצם עובדת היותי אלמנה
  ופעם נוספת שבגלל עובדה זו לא מתיר
  לי החוק להנות ממלוא אחוזי ההנחה
  שהייתי זכאית להם בעת רכישת דירתי לו הייתי נשואה.
  למי עלי לפנות ע"מ לבדוק מקרוב
  את כל נושא הזכאות ?

  תודה
  איטה

 2. לאיטה :

  אנא כתבי למערכת האתר בדואר אלקטרוני
  [email protected] וננסה לחבר אותך למי שיוכלו לעזור

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.