חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה בין השב"ן לשר"פ?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 2.05.11 6:08

לפניכם מורה נבוכים להבדלים שבין השב"ן לשר"פ. המאמר בהחלט עוזר להבין את הפרטים הקשורים במאבק הרופאים

המאמר נשלח אלינו ע"י דוברות ההסתדרות הרפואית בישראל

בין ההצעות שהועלו לחיזוק הפריפריה על ידי ההסתדרות הרפואית בישראל במסגרת המו"מ עם המעסיקים עלתה גם דרישה לקביעת מנגנון להכנסת השב"ן (שירותי בריאות נוספים, הידועים גם כ"ביטוחים משלימים") למערכת הרפואה הציבורית בישראל. פירוש הדבר הוא שמבוטחים אשר בידם שב"ן, יוכלו לנצלו במסגרת המערכת הציבורית, וליהנות, בין היתר, מהזכות לבחור רופא מטפל בכל ברחבי הארץ. היתרון המרכזי בדרישה זו הוא החזרת מרכז הכובד אל המערכת הציבורית והעצמתה, תוך מיתון מגמת ההפרטה של שירותי הבריאות והגברת נגישותם לאוכלוסייה.

חשוב להדגיש, כי הכנסת השב"ן אינה דרישה של הר"י אלא אחד מהפתרונות שהר"י הציעה לצורך חיזוק בתי החולים הציבוריים בפריפריה, ויש להבחין בין  פתרון זה כפי שיבואר להלן לבין הדיון שנוצר בתקשורת והוצא מהקשרו בנושא השר"פ.

הדיון התקשורתי בנושא השר"פ, אשר בשום שלב לא נדון בישיבות המשא ומתן בין הר"י והמעסיקים, נוצר בעקבות התבטאותו של סגן השר ליצמן, אשר העלה הצעת "פתרון" מטעמו לסכסוך העבודה של הר"י. הצעתו של סגן השר ליצמן, אשר זכתה לתמיכה מסוימת מצד ראש הממשלה, למילוי דרישות הרופאים  הייתה הכנסת שר"פ לבתי החולים הציבוריים בתמורה להחתמת שעון נוכחות מצד הרופאים. מיותר לציין, כי הצעתו של סגן השר ליצמן אינה מקובלת על הר"י ואינה מהווה פתרון אמיתי וריאלי לבעיות של מערכת הבריאות הציבורית, שהועלו על ידי הר"י כגון תקינה, חיזוק הפריפריה ופתרון לבעיית המקצועות  במצוקה.

השב"ן מוצע כיום על-ידי ארבע קופות החולים. בניגוד לביטוחים פרטיים, מדובר  בביטוח אחיד, שוויוני יחסית ובר-השגה, שמכסה את רובה המוחלט של האוכלוסייה (על-פי נתוני משרד הבריאות לכ- 75% מהאוכלוסייה במדינת ישראל יש שב"ן).

 

המאפיין העיקרי של השב"ן הוא עקרון אי ההחרגה, לפיו כל מבוטח זכאי להצטרף לתכנית הביטוח ולקבל את השירותים הכלולים בה, וזאת ללא כל קשר למצבו הרפואי, לגילו ולמצבו הכלכלי. התנאי היחיד לקבלת שירות במסגרת תכנית השב"ן הוא תקופת המתנה (אכשרה) שנקבעת על-ידי הקופה.

אין ספק, כי על-פי כל ההגדרות, נכון היה לסווג את השב"ן כביטוח ציבורי, ולהכפיפו לכללים שנמצאים בתחום הציבורי, לרבות מתן אפשרות לספקו במערכת הציבורית, ולדאוג לכך שהציבור כולו יהנה מכספי הביטוחים המשלימים.

למרות זאת, בהתאם לאג'נדה הכלכלית-חברתית של משרד האוצר ושל בעלי עניין נוספים, הוא מסווג כביטוח פרטי, ולפיכך רוב הכספים שבו מוסטים למערכת הפרטית. משום כך נוצר מצב בו רק חלק מהאוכלוסייה זוכה ליהנות משירותי הבריאות הנוספים, וזאת למרות שרוב האוכלוסייה משלם עבורם.

במצב עניינים זה יש חשיבות רבה להגברת נגישות השב"ן לאוכלוסייה – דבר שלעמדתנו הגיוני ונכון לעשות על-ידי פתיחת בתי החולים הציבוריים לשירותים אלו. צעד זה יחזק את המערכת הציבורית, שכן כך ימצאו כספים אלו את דרכם אליה, במקום שיתועלו לטובתו של המגזר הפרטי.

זאת ועוד, אנו סבורים כי להכנסת השב"ן לבתי החולים הציבוריים תהיה ברכה בכל הנוגע לנוכחות רופאים בכירים במחלקות לאחר שעות העבודה, דבר שממנו כמובן מרוויחים כל החולים המאושפזים, תוך עידוד מצוינות ומקצועיות בקרב הרופאים. לעמדתנו, קיים אינטרס ציבורי רם מעלה בביצוע ניתוחים בבתי החולים הציבוריים, בהם מרוכזות המיומנויות המקצועיות והתשתית הרפואית המאפשרת גיבוי ראוי במצבי חירום וליווי רפואי מתמשך של צוות רב מקצועי.

חשוב לזכור, כי הר"י עומדת על כך שבמסגרת התוכנית המוצעת, יימצא פתרון לאוכלוסיות החלשות אשר ידן אינה משגת לרכוש את השב"ן, כך שבכל מקרה כל האנשים יהנו משירותי השב"ן.

אנו מקווים כי מאמר זה סייע להבנת ההבדל בין שב"ן ושר"פ. יחד עם האמור, והצורך לאבחן השב"ן מן הרעיון הכללי של שר"פ,  יובהר שוב כי השב"ן הוצע על-ידי הר"י כפתרון מקומי למצוקת הרופאים בפריפריה, והיווה דרישה צדדית במשא ומתן עם המעסיקים.


נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. חן - מיבשים את החולים :

  1. השב"ן כרוך בהשתתפות עצמית גבוהה. למשל 1000 ש"ח לניתוח קטרקט בשב"ן. 0 ש"ח לניתוח במסגרת הציבורית הרגילה.

  2. לקופות יש רשימת רופאים מתוכן ניתן לבחור את הרופא. לא כל רופא שהחולה מעוניין בו נמצא ברשימה.

  3. לגבי התיעצות עם רופא, ההשתתפות העצמית היא בערך 100 ש"ח, והיא חד פעמית.

  4. יש דרגות שונות של ביטוח, ככל שיותר אנשים מבוטחים מתארכים התורים בשב"ן ונוצרות קטגוריות חדשות של ביטוח. מי שמשלם יותר מקבל יותר נגישות.

  5. השב"ן אינו נוגע לרופאים רבים, בוודאי לא לרופאים שאינם מנתחים.

  6. השב"ן פירושו שתמורת 1000 ש"ח מקבלים רופא עייף אחרי משמרת הבוקר שלו.

  7. ויש גם בעיית המתמחים שאמורים ללמוד מעבודה לצד הבכירים. זה לא קורה בשב"ן ובשר"פ.

  לא ברור מי כתב את הסקירה למעלה, אבל מה שצריך הוא פעולה נגד ייבוש המערכת. הוספת תקנים וציוות הרופאים לפי אופי המקרה מבחינה רפואית ולא מבחינת האפשרויות הכלכליות של החולה.
  כי יוצא שהרבה פעמים רופאים בכירים מטפלים בבעיות פשוטות ביחס והם פנויים פחות ליעוץ במקרה של בעיות מסובכות.

 2. מערכת עבודה שחורה :

  הכותבת היא דוברת הר"י.

 3. איתי :

  יש פה לוגיקה שלא ברורה לי.

  מצד אחד לדעת הר"י כל האזרחים אמורים ליהנות משירותי ה"אקסטרה" שמעניק השב"נ כגון זירוז תורים (כיום" הבדל בין שבוע לכמה חודשים) ובחירת רופא מומחה.

  מצד שני יהיו כאלה (הרוב) שישלמו על כך את עלות הביטוח המשלים וההשתתפות העצמית ואחרים (מיעוט) שלא ישלמו כלל.

  למה הדבר דומה? לכך שייקבע שאין יותר חוק חינוך חינם, וההורים צריכים לשלם על גנים ובתי ספר לילדים. מי שיימצא זכאי – יקבל הנחה גבוהה מאוד – עד 100%

  זו דוגמה למדינת רווחה שאריתית כמו בדוח שוחט על שכ"ל השכלה גבוהה.

  זה לא נראה לי מתכון בר קיימא לשירות אזרחי איכותי לכל.

  ראשית, יש פה תמריץ לאזרחים להשיג אישורים שהם חסרי יכולת ולכן זכאים להנחה.

  שנית, מערכת כזו בהכרח יכולה לממן רק מספר מוגבל של חסרי יכולת, והמספר הזה יהיה נתון ללחצים פוליטיים.

  אם כבר מקצים תקציבים לכך שהשירות יהיה לכולם, הרבה יותר הגיוני לעשות את זה בצורה של מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית:
  א. במקום ש-80% ישלמו ביטוח משלים לשב"נ לקופות החולים, המוסד הזה יבוטל ובמקום זה יועלה מס הבריאות שהוא מס פרוגרסיבי. אפשר לקבוע שעבור מי שאינו מגיע לסף מס הכנסה התוספת תהיה אפס וזה שקול ל"שבנ בחינם"
  ב. תוספת ההכנסה הזו לקופה ביחד עם התוספת שהרי מבקשת עכשיו להוסיף לתקציב הבריאות, יממנו שירות במאפייני שרפ לכולם ובחינם.
  ג. תוספת הכנסה נוספת למימון הבריאות תהיה על חשבון המעסיקים
  (פעם קראו לזה מס מקביל).
  ד. אפשר להחליט בחוק שהתוספת האחרונה תשוריין לטובת מימון שירותי רפואה מונעת – ולכן בעצם המעסיקים מממנים שירות שיגרום לעובדים שלהם להפסיד פחות ימי עבודה כך שזו תהיה השקעה משתלמת כלכלית למעסיק ולא רק צדק חברתי.

 4. משתמש אנונימי :

  כאמור למעלה
  השב"ן ניתן בשתי צורות:

  1. ניתוח באמצעות השב"ן שההשתתפות העצמית בו גבוהה. לפחות 1000 ש"ח לעומת ניתוח במסלול הציבורי הרגיל שעלותו כעלות טופס 17 מהקופה (עומד היום על כ- 30 ש"ח).
  חלק מניתוחי השב"ן נעשים במרפאות הפרטיות ואילו המעקב מתבצע במערכת הציבורית, לאו דווקא ע"י הרופא המנתח.
  במקרה של סיבוכים הטיפול עובר או למערכת הציבורית, לאו דווקא ע"י הרופא המנתח או שהמטופל עובר לטיפול פרטי מלא, אם זה באפשרותו.

  ניתוחים דרך השב"ן נגישים רק לבעלי ביטוחים משלימים, וההוצאה היא לפיכך תשלום חודשי שנוסף על מס הבריאות +השתתפות עצמית גבוהה.

  באופן אירוני המסלול הניתוחי בשב"ן דווקא מאריך את התורים.

  2. התיעצות חד פעמית עם רופא מקצועי על פי רשימה של הקופה בעלות של 100 ש"ח לביקור.

  התיעצות כזו היא מחוץ לרצף של הטיפול בגלל שהיא חד פעמית. במקרים רציניים זה לא מספיק.
  מצד שני, בגלל תורים ארוכים לרפואה מקצועית, נאלצים אנשים להשתמש בשירות השב"ן כדי להקדים תור לרופא. במידה שנחוצות בדיקות וחזרה להמשך טיפול, שירות השב"ן כבר לא רלבנטי ושוב הברירה היא בין חזרה למסלול הציבורי כולל התורים הארוכים, או פנייה לטיפול פרטי מלא, למי שיש בידיו האמצעים.

  השב"ן הוא לפיכך מסלול מעבר לרפואה הפרטית והוא לא יכול להיחשב כחלק מהמסלול הציבורי.

  הערה זו באה בעקבות:
  "צוות המומחים בתחום הבריאות שליד המחאה החברתית פירסם את מסקנותיו ואת המלצותיו
  מאת: אסי סיקורל"
  http://www.blacklabor.org/?p=46615

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חשוב להדגיש – השב"ן נשאר עם אותן ה"מחלות" גם כשהניתוחים והביקורים אצל הרופא מתקיימים בתוך ביה"ח הציבורי.

  הבעייה היא שחסרים רופאים ושום קונץ לא יפתור את הבעיה הזאת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.