חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת העבודה – לטאה בלי ראש

נושאים כלכלה ותקציב, מידע על פעילויות, פוליטי ב 22.07.08 9:10

פרופסור דני גוטווין דיבר בכנס של חוג חיפה, והסביר איך מפלגת העבודה תופסת את מקומה של מפלגה סוציאל דמוקרטית כאשר היא אינה כזאת. תהליך הרסני זה ממשיך את מדיניות ההפרטה בה תמכה המפלגה בשנים האחרונות. נורית פגי מסכמת את דבריו המענינים

ביום שני, 14.7, התקיים מפגש חוג חיפה ובו ובו נתן פרופ' דני גוטווין, מאוניברסיטת חיפה, הרצאה מקיפה על מפלגת העבודה וכיצד הגיעה למצבה הקשה עד הלום.

גוטווין תיאר בפרוטרוט את תהליך ההפרטה שעבר על המשק הישראלי מאז המהפך של 77, בו נרתמה הנהגת מפלגת העבודה לתהליך החיסול של מקורות הכוח שלה. "עוד לא קרה כדבר הזה," אמר, "בו מפלגה בוחרת לחסל את עצמה במו ידיה." תהליך זה התאפשר גם משום שהכשלון התפרש במפלגת העבודה ככשלון של הדרך (פרשנות שאיננה נכונה – הלייבור הבריטי למשל לא מחליף את האידיאולוגיה שלו בכל פעם שנכשל בבחירות) וגם משום שאליטות מסוימות במעמד הבינוני-גבוה האמינו שתהליך ההפרטה משרת את צרכיהן (הרופאים, לדוגמא, שתמכו בתהליך הפירוק שעבר על קופת חולים). כיום ברור לכולם, וגם לאותן אליטות, שהתהליך הפך אותן למעשה לקורבנותיו.

פרופ' גוטווין תיאר את תקופת שלטון תאצ'ר באנגליה, בה קודם משטר חברתי-כלכלי ניאו-ליברלי הדוגל בהפרטה, וטען שבאנגליה מבינים היום היטב שמהלך זה נכשל. לעומת מודל זה שהיווה השראה גם להתרחשות הכלכלית בארץ משנות השמונים, העמיד גוטווין את המערכת הכלכלית הסקנדינבית בה הוא רואה מודל חיובי ביותר של כלכלה סוציאל-דמוקרטית. כיום, טוען גוטווין, תהליך ההפרטה שעבר על המשק הישראלי הסתיים, וכולנו רואים את תוצאותיו ההרסניות: פער כלכלי –חברתי הולך וגדל. כתוצאה מכך, דווקא במקומות שלא היינו מצפים להם – כמו אצל הצעירים – יש תובנה הולכת וגדלה בצורך להתאגד ולתמוך מחדש במשטר סוציאל-דמוקרטי, כמו למשל בהתארגנות של המלצרים ברשתות הקפה.

כיום, טוען גוטווין, אין כל הבדל בחשיבה הכלכלית בין שלושת ההנהגות של המפלגות הגדולות – ליכוד, קדימה והעבודה. שלושתן מייצגות את זרם המחשבה הניאו-ליברלי. מצבה של מפלגה העבודה הרסני במיוחד כיוון שהיא תופסת את מקומה של מפלגה סוציאל-דמוקרטית על המפה אך למעשה אינה כזאת. היום יש צורך אמיתי ונואש בציבור הישראלי לקיום מפלגה סוציאל-דמוקרטית אמיתית, ומפלגת העבודה, מעין "לטאה בלי ראש" הממשיכה לפרפר – או שתתעשת ותרכיב לעצמה ראש אחר או שתעלם מן המפה ומפלגה אחרת תקום על חורבותיה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. דליה :

    האם אפשר לקבל נוסח מלא של דבריו החשובים של פרופ' דני גוטווין בכנס חוג חיפה?

  2. ובינתיים… בממלכתו של אהוד ברק :

    […] פרופ’ דני גוטויין כינה כאן את מפלגת העבודה “לטאה בלי ראש” אך נדמה שגם הוא מתחיל להפנים שהשתלת ראש זר (גם אם […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.