postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הפגנת הרופאים בירושלים – דיווח מהשטח

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפגנת הרופאים בירושלים – דיווח מהשטח

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 29.04.11 5:00

הפגנת הרופאים מול רחבת הכנסת (27.4.2011) בלטה בצבע הלבן, הלבוש של אנשי הרפואה, והיא שימשה רקע לדרישה המודפסת על גב החלוקים הלבנים: להציל את הרפואה הציבורית

מאת: דליה בלומנפלד
סיעת קדימה יזמה את ההפגנה, אנשי מקצועות הרפואה השונים התארגנו באוטובוסים וברכבים אחרים, ועלו לירושלים. ח"כים ונציגי רופאים נשאו דברים, וציבור המפגינים, שכלל לא רק רופאים מכל רחבי הארץ, אלא גם בין השאר סטודנטים לרפואה, הגיבו  בצעקות קצובות ובמחיאות כפיים.
כל הח"כים שנאמו, הביעו הזדהות עם ההפגנה ועם מאבק הרופאים, וביטאו את ההבנה שמאבק הרופאים אינו מאבק על שכרם, אלא מאבק על פני הרפואה הציבורית בישראל.
ח"כ ציפי לבני (קדימה)  מהאופוזיציה, אמרה, שמאבק הרופאים הוא למען האזרח, ואין ראוי ממנו. זה אינו מאבק עבור הרופאים כעניין אישי, אלא מאבק עבור זכותו של האזרח לחיות כאן בכבוד. זכותו של כל אזרח שמדינה לא תהיה עוד מדינה שיש בה רפואה לעשירים ורפואה לעניים. תפקידה של ממשלה לדאוג לזקן, לחולה, לעני. והממשלה הזאת נכשלת בתפקיד הזה.
ח"כ ד"ר רחל אדטו, חברה בקדימה ויו"ר שדולת הבריאות בכנסת, ציינה בדבריה, שבמדינה מתוקנת, עניני הרפואה הציבורית היו מתנהלים אחרת. היא אמרה שהרפואה הציבורית נמצאת במצב של אי ספיקה. היא מורדמת, מונשמת וצריך טיפול נמרץ כדי להבריא אותה. היא ביקרה את התנהלות משרד האוצר, המנהל מערכת ספינים, והפך את נושא השר"פ לנושא המרכזי במו"מ עם הרופאים, בשעה שמצבה של הרפואה הציבורית הוא העיקר. ח"כ אדטו האשימה את משרד האוצר בתקיעת טריז בין המתמחים למומחים. משבר הרפואה הציבורית הוא עמוק, והתנהלות האוצר עלולה לפגוע ביכולת המצוינות של מערכת הבריאות. היא פנתה לראש הממשלה בבקשה לגלות אחריות מיניסטריאלית, בתפקידו כשר בריאות, ולנהל את המו"מ לטובת כולם. (לקריאת נאומה המלא עיין פה)
ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) הודיע למפגינים שהם לא לבד. גם חברים בקואליציה מזדהים עם מאבקם, אך יש להם בעיה להופיע בהפגנה. הוא אמר שהמאבק אינו מאבק הרופאים, אלא מאבק החולים שצריכים מרפא. מאבקם של הרופאים הוא למען החולים, למען רפואה ציבורית ברמה ראויה. בתור אב לבן סטודנט לרפואה פנימית, הוא מכיר את הבעיות מקרוב.
ח"כ ד"ר אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), רופא במקצועו, מבין את בעיות הרפואה הציבורית לעומק. הוא אמר שיש להסדיר את תקן הרופאים, ולדאוג שרופא יבצע תורנותו כשהוא ער (ולא עייף יתר על המידה). הוא מספר על הצעת חוק שהגיש בנידון, אך הממשלה מתנגדת. לגבי שעון הנוכחות, אמר טיבי, שמי שרוצה להכניע את הרופאים על ידי החתמת כרטיס, אינו יודע מהי עבודתו של רופא. רופא, גם כשהוא בבית, הוא בתפקיד. הוא ציין שבעבודתו כרופא יילד הרבה תינוקות. פקידי האוצר רוצים שהלידה של מערכת הבריאות תהיה בלידת עכוז. הוא מבקש לעשות הכול כדי שהלידה תהיה לידה תקינה.
ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ)  הביע הזדהותו והזדהות הציבור כולו עם ההפגנה והמאבק, וציין לרעה את ההתנהגות המניפולטיבית של פקידי האוצר.
ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר שהרפואה היא הבסיס, כפי שאומרים, העיקר הבריאות. הוא מציע: בואו פעם נחליט, העיקר הבריאות, ולפי זה נקבע את המדיניות. חנין הביע הזדהות עם מאבק הרופאים מתוך הבנה שהמאבק הוא על מצב החברה הישראלית. בלי רפואה ציבורית לא תהיה חברה ראויה.
ח"כים נוספים שדיברו היו: ח"כ פאינה קירשנבאום (האיחוד הלאומי) דליה איציק (קדימה), רוני בראון (קדימה).
בהפגנה נאמו מספר רב של נציגי רופאים.אחד מנציגי הרופאים שדיבר היה ד"ר ישראל אלייג, יו"ר ועד הרופאים
בשירותי בריאות כללית. הוא הזהיר שאם לא רוצים להגיע לקטסטרופה כמו במערך הכבאות, אסור לתת לאוצר להעביר את הזמן ולעשות מניפולציות. הוא סיפר על ישיבות המו"מ עם פקידי האוצר, וציין שהפקידים אינם מבינים את בעיות הרפואה הציבורית. הוא ציין, שהציע לאחד הפקידים לבוא איתו לפריפריה כדי לבדוק את המצב. לאחר שלושה שבועות ענה לו הפקיד שהפריפריה רחוקה.
לגבי שעון הנוכחות שדורש האוצר, ציין שפקידי האוצר מתייחסים אל כל הרופאים כאל גנבים. זו הסיבה לדרישתם לשעון נוכחות. מבחינתו של ד"ר ישראל אלייג שעון נוכחות כמוהו כאזיקון. "אחר כך יגידו שהאזיקון אינו מדייק, וגם אתו אפשר לרמות."  הכנסת שעון מחייבת התייחסות אל תגמול בשעות נוספות. פקידי האוצר הציעו להגביל את מספר השעות הנוספות, ולתת למנהלי בתי החולים את הפררוגטיבה להחליט למי לתת שעות נוספות ולמי – לא.
ד"ר ישראל אלייג ציין שלא ראה פקידי אוצר חותמים על שעון נוכחות, לא ראה ח"כים שחותמים על שעון נוכחות, לא ראה את ביבי מחתים שעון נוכחות. ד"ר אלייג סיפר שיום קודם לכן, ישבו הרופאים עם פקידי האוצר. ליצמן, סגן שר הבריאות הציע לארגן תורנויות של 16 שעות לרופאים. הם יתחילו את התורנות בשעה 2 בצהריים. ד"ר אלייג ציין שבמבנה שבוע עבודה של רופא עם 2 תורנויות יווצר מצב שהרופא יתמחה בתורנויות ולא ברפואה. לא יוותר לו זמן לעבוד במחלקה. ד"ר אלייג סיפר שאנשי האוצר באים כל פעם עם רעיון חדש, ונציגי הרופאים מפרקים את הרעיון ומסבירים להם כמה הם לא מבינים בתחום.
ד"ר אלייג סיים דבריו במלים אלה: "אנחנו אלה שמבינים, אנחנו אלה שיושבים מול המחשב, בודקים את החולה, מוודאים שיבין, אחר כך בא בית המשפט ואומר, למה לא עקבת אחר מה שלא נעשה. גם זו האחריות שלך." אני פונה לציבור האזרחים. עזרו לנו לשפר את הרפואה בישראל במרכז ובפריפריה. יש 5000 רופאים בארץ ובחו"ל שלא עוסקים ברפואה. בואו ניתן להם תנאים שיחזרו לעבודה. אם יחזרו, 90% מהבעיות יפתרו.
ברפואה אין סופר טנקר. כאשר יתחיל אסון, אי אפשר יהיה לעצור אותו. אדוני ראש הממשלה, התעשת, התעורר, דבר עם הרופאים. נסה להבין על מה מדובר. אם אינך מבין, נלמד אותך."
מדבריהם של נציגי הרופאים אל המפגינים עולה תמונה עגומה למדי של מצב הרפואה הציבורית. הרפואה הציבורית במצב של קריסה. במאבק השכר הקודם, הגישו נציגי הרופאים תביעות לשיפור הרפואה הציבורית. הם  גיבשו את דרישותיהם ל-9 קטגוריות שמתייחסות אל כל היבטי עבודת הרופא. דרישותיהם לא נידונו בבוררות שארכה עשר שנים. עתה נציגי הרופאים אינם מתכוונים לוותר בנושא.
המצב הנוכחי קשה. יש מחסור ברופאים בתחומים השונים. מספר הרופאים המתמחים קטן ביותר. בבתי החולים סוגרים מחלקות בשל מחסור בכוח אדם. מחלקות פגים, טיפול נמרץ, ילדים נסגרות מחמת המחסור. תקן הרופאים חסר, חסרות גם מיטות אשפוז בבתי חולים. המחסור קיים לא רק בפריפריה, שם יש יישובים שאין בהם רופאים, אלא גם במרכז הארץ. רפואת הקהילה קורסת מרוב עומס. רופא צריך לקבל 40 מטופלים ביום, ולטפל כל חמש דקות במטופל. העומס על רופא המשפחה גדול. הוא נדרש לברר את מצב החולה, לבדוק אותו, להקליד במחשב, הכול  בזמן קצר מאד. שכר הרופאים נמוך, הם עובדים שעות רבות, ואינם מתפנים לנהל חיי משפחה רגילים. תנאים קשים אלה מרחיקים צעירים ממקצוע הרפואה, עתודת הרופאים קטנה.
נציג אחר של הרופאים דיבר על אהבת הארץ. הוא אמר  שאהבת הארץ היא לא רק אהבת הנוף. אהבת הארץ היא הערבות ההדדית. הרפואה הציבורית היא התפרים העדינים המלכדים אותנו בערבות הדדית. אך מצב הרפואה הציבורית הקורסת אינו מתיר למדינה לדבר על ערבות הדדית.


נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. דליה :

  אחד מנציגי הרופאים סיפר בהפגנה על המו"מ עם פקידי האוצר. הוא כינה אחד הפקידים "ילדון". מדבריו ניתן להבין כי מדובר בחברה צעירים, ביורוקרטים, שאין להם כבוד לאנשי מקצוע, והמו"מ מתנהל במניפולציות בכוונה לנטרל התייחסות אמיתית וכנה אל בעיות הרפואה הציבורית. ובתקשורת אנו שומעים אחד סגן שר יצחק כהן ואחד מהאוצר: "סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמר בתגובה להפגנה, ש"שביתת הרופאים היא לא מוסרית". לוין, אמר בראיון לגלי צה"ל: "בואו לבוררות אובייקטיבית, אל תרצחו אנשים בשביל תוספות שכר, אין לזה שום הצדקה". לקוח מפה: http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/236/174.html?hp=1&cat=402
  השמצה חסרת תקדים כלפי ציבור הרופאים: רוצחים אנשים בשביל כסף. תגובה זו משקפת את חוסר המעצורים של פקידי האוצר. עברו את הגבול ומתנהלים בצורה צינית כלפי כל המגזר הציבורי: רופאים, מורים, פרקליטים, עו"סים. אבל הם רק הקלגסים. יש להם מפקד שמעביר להם הנחיות.

 2. איתי :

  תודה רבה על הדיווח המקיף, הרבה יותר מבעיתונות. שתי הערות קטנות

  1. בכל המקורות האחרים שסיקרו את האירוע, וגם בכל ההזמנות שראיתי לפני האירוע, זו הוצגה כהפגנה שמאורגנת ע"י הר"י ולא כהפגנה ביוזמת קדימה. מעניין אותי מניין המידע על כך, והאם זהו ההסבר להיעדרותה הבולטת של מפלגת העבודה, דבר שבהחלט אומר דרשני לאור כל היומרות של הגוף הזה להיות "סוציאל-דמוקרטי".

  2. חסר קישור לנאום החשוב של אדטו

 3. דליה :

  ברדיו דיווחו שההפגנה הייתה ביוזמת סיעת קדימה. כל חברי הסיעה השתתפו בהפגנה. דברים אלה נאמרו גם בהפגנה.
  הוכנס קישור לדברי אדטו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.