postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מאבק הרופאים – מהו "שכר הוגן"?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מאבק הרופאים – מהו "שכר הוגן"?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, ראיון החודש ב 27.04.11 8:43

עם התחדשות מאבק הרופאים, אנו מתמקדים הפעם בנושא הדרישות לתוספת שכר. האם אלו דרישות מופרזות או מוצדקות? הפנינו שאלות בנושא לד"ר אפרים הלפרין מוועד רופאי ביה"ח "ביקור חולים"

ש- ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) דורשת תוספת אחוזית אחידה לכל הרופאים. משרד האוצר טוען בתגובה שצריך לתגמל בנדיבות רבה את הרופאים בעלי השכר הנמוך (בעיקר צעירים) והרבה פחות את המשתכרים בשכר גבוה, וכך לצמצם את פערי השכר במגזר. כזכור, משרד האוצר נקט בגישה דומה גם במאבק על שכר המינימום (והתקפל) וגם במאבק העו"סים (שם הגישה הזו ניצחה). האם אתה משתכנע מהטיעון?

ת- אנחנו סבורים שצריך לתגמל גם את הרופאים המתמחים הצעירים וגם את הרופאים המומחים ה"מבוגרים".

כולנו עובדים קשה, לאחר שנות לימוד ארוכות, מפרכות ויקרות, ושכר השעה של כל אחד מאיתנו, שקובע גם את שיעור הפנסיה העתידית שלנו, נמוך בהרבה ממגזרים אחרים במשק.

בהקשר לטענת האוצר המצוטטת בפנייתך, הר"י מעולם לא התנגדה לכך שהתוספת שיקבלו הרופאים המתמחים תהיה גבוהה יותר מזו שיקבלו הרופאים המומחים. בהסכם הקיבוצי הקודם שלנו, שנחתם בשנת 2000, כך בדיוק קרה. עושה אפוא רושם שלטענת האוצר אין כל בסיס עובדתי והיא נאמרת במסגרת מדיניות ה"הפרד ומשול" המפורסמת שלו.

שבמסמך הדרישות המלא של הר"י מוזכרת דרישה לתוספת אחידה של 50% לשכר שעה, בתוספת הצמדה (ר' סעיף 10). אין במסמך התייחסות לתוספת בשיעורים שונים לרופאים במדרגות שכר שונות. אז אולי משרד האוצר צודק?

ת- לפי מיטב הבנתי הר"י לא דורשת "תוספת שכר אחידה של 50% לכל הרופאים" אלא רק העלאת שכר השעה של כל הרופאים ב-  50% (וגם את זה רק בסוף רשימת הדרישות האחרות שלנו שעוסקות בעיקר בתוספת תקינה, בתוספת לרופאים העובדים בפריפריה ובתוספת לרופאים העוסקים במקצועות שבמצוקה). חשוב לדעת ש'ערך השעה' הממוצע של רופא מתמחה בישראל עומד היום על כ- 29.5 ₪ בלבד, וזה של רופא מומחה– על כ- 43.1 ₪ בלבד.

שנית, לפי מיטב הבנתי שכר השעה מהווה רק חלק (קטן יחסית) ממשכורותיהם של הרופאים (ושל מרבית העובדים האחרים) בישראל, אך הינו הבסיס לפנסיה שלהם. על פי הנתונים שנמצאים בידינו עולה שכ-27% מהרופאים הגמלאים חברי הר"י, מקבלים פנסיה הנמוכה מ- 4,500 ₪ בחודש!

שבהמשך לביקורת הזו על השיח הציבורי בנושא שכר, אפשר לקבל מספרים?

ת- מצ"ב גרף מאתר האינטרנט של הר"י המתאר את ההכנסה הממוצעת של רופאים במגזר הציבורי

 

כמה הערות לקריאת הגרף (לחצו עליו להגדלה):

א. השכר ברוטו כולל את שלושת הרכיבים: שכר משולב, תוספות קבועות ועבודה נוספת. הר"י היתה מציגה גרף בהיר יותר אילו שלושת הרכיבים הללו היו נערמים לעמודה אחת. לדוגמה, שכר ממוצע ברוטו של מתמחה הינו כ-16000 ₪ לחודש.

 

אם זה נראה לכם הרבה, עליכם לזכור כי מספר שעות העבודה של רופא/ה גבוה בהרבה משל רוב עובדי המגזר הציבורי והפרטי במשרה מלאה, וחלק נכבד מהעבודה מתבצע בשעות הלילה או בסופי שבוע וחגים. רופאים צעירים רבים בוחרים לבצע תורנויות רבות ולעבוד משמרות ארוכות ברצף על מנת לקיים את משפחתם. מי שמשלמים את המחיר הם החולים ובני משפחתם של הרופאים.


ב. נתון השכר לשעה המופיע מעל כל עמודה מתייחס אך ורק לרכיב "שכר משולב" (שכר הבסיס, ללא התייחסות לתוספות וותק או תוספות קבועות אחרות ולשעות נוספות). נתון זה אינו השכר לשעה כפשוטו (השכר הכולל מחולק במספר שעות העבודה הכולל).

ג. התפלגויות שכר מאופיינות במה שהסטטיסטיקאים מכנים " זנב ימני". בהתפלגויות כאלה השכר הממוצע הוא גבוה משמעותית מהשכר החציוני (שכר שמחצית מהפרטים משתכרים פחות ממנו). כלכלנים ופעילים חברתיים רבים טוענים כי השכר החציוני הוא מדד טוב יותר כדי להציג את ההכנסה של "העובד הסביר" (ראו לדוגמה כאן וכאן). הצגת נתוני שכר חציוני במקום נתוני שכר ממוצע היתה מסייעת לאנשי הר"י.

ד. הגרף אינו כולל נתונים על רופאי קופ"ח מכבי, מאוחדת ולאומית, אך סביר להניח ששכרם אינו שונה מהותית משכרם של הרופאים בשירות המדינה/קופ"ח כללית (אחרת היינו עדים למעבר המוני של רופאים מקופות אלה או אליהן).

 

ש- איך מוסבר השכר של "שיאני השכר" האם זה משום שהם עובדים המון שעות נוספות?

ת- לפי מיטב ידיעתי השכר של "שיאני השכר" בקרב הרופאים כולל שני מרכיבים עיקריים:

 

ראשית, עבודה נוספת רבה (בעיקר 'כוננויות פעילות' שבמהלכן נדרש הרופא לא רק להיות זמין לקריאות טלפוניות אלא גם להגיע לבית החולים בשעות הערב והלילה או בשבתות ובחגים כדי לבדוק ולטפל בחולים מסובכים).

שנית, הסכמים מיוחדים שכוללים תשלומים גבוהים במיוחד ל"רופאים כוכבים" כדי למשוך אותם לעבוד בבתי חולים בפריפריה, למשל פרופ' גדעון סהר- מנהל מחלקה כירורגית לב חזה בביה"ח 'סורוקה' בבאר שבע, שלפי הפרסומים מרוויח  109,918 ₪ בחודש; או פרופ' גבריאל סנדרו- מנהל מחלקת ניתוחי כלי דם בבית חולים זה שמרוויח 89,911 ₪ לחודש. יש להניח שגם השכר של הרופאים הללו כולל הרבה מאד שעות עבודה נוספות.

 

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.