חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התפקדות לישראל חזקה או למפלגת העבודה – מה עדיף?

נושאים מכתבים, פוליטי ב 22.07.08 9:20

מפלגת "ישראל חזקה" מנסה לפקוד חברים מתוך אנשי מפלגת העבודה. איתי אשר תוהה במכתב לאפרים סנה היכן יוכל להשפיע יותר: במפלגה החדשה או במפלגה האבודה, כאשר חיזוק פוליטיקאים סוציאל דמוקרטים בראש מעיניו

ד"ר סנה שלום רב,

לאחרונה קיבלתי ממך בדוא"ל פניות להתפקד למפלגת "ישראל חזקה", המפלגה הסוציאל-דמוקרטית החדשה, ואף להיות שותף פעיל בעיצוב מצעה. זוהי הצעה חדשנית ואמיצה, הפתוחה, ובצדק, אך ורק בפני המתפקדים למפלגה). במקביל, אני שומע חדשות לבקרים יוזמות נוספות להקמת מפלגות סוציאל-דמוקרטיות "אמיתיות" כחלופה למפלגת העבודה ומרצ, שתי מפלגות הנמצאות בנסיגה מתמשכת.
אף שאני שותף מלא לדעתך, כי מפלגת העבודה התרחקה מאוד מההגדרה "מפלגה סוציאל דמוקרטית" (שלא לדבר על סתם "דמוקרטית"), אני מתקשה להיענות להזמנתך ולהפסיק חברותי במפלגת העבודה, בה אני חבר מאז "נכבשה לרגע" ע"י חה"כ עמיר פרץ. במצב העניינים הנוכחי, חברות במפלגת העבודה נותנת לי, האזרח הקטן, הכוח להכניס לכנסת הבאה חברי כנסת סוציאל-דמוקרטים כגון שלי יחימוביץ' (מחנה ברק), עמיר פרץ ונאדיה חילו (מחנה פרץ) ואבישי ברוורמן (מחנה אילון), להיאבק על המשך השיריון למיכאל מלכיאור (מימ"ד), ולדחוק מהכנסת חברי כנסת שהקשר בינם ובין המצע הכלכלי של מפלגת העבודה ב-2006 הוא מקרי בהחלט, כגון יצחק הרצוג, בנימין בן אליעזר, שלום שמחון ויורם מרציאנו (המצע שכבר איננו זמין באינטרנט מצ"ב בקובץ לשימושך) .

כחבר מפלגה, בכוחי גם לנסות ולהשפיע על חברי כנסת אחרים כגון עמי אילון ואופיר פינס, לנוע שמאלה בציר הכלכלי-חברתי, אם ברצונם לזכות בתמיכתי.

ברשימת המועמדים של "ישראל חזקה" יש כרגע רק מועמד בולט אחד – מייסד המפלגה, שאני מייחל ומקווה שייכנס לכנסת הבאה. מי יודע, אולי זה יקרה באמצעות הקול שלי בבחירות הכלליות? זה חוקי לחלוטין וזה לא שונה מאלפי חברי "עבודה", כולל על פי האשמות לא מבוססות גם אהוד ברק בעצמו, שהצביעו ל"קדימה" וייחלו לכישלון של עמיר פרץ.
במלים אחרות, בעשרות השקלים לשנה שעולה חברות במפלגה, משתלם לי הרבה יותר להיות חבר במפלגת העבודה, שהיא עדיין אחת משלוש המפלגות הגדולות, גם אם בסופו של דבר אחליט ביני לבין עצמי שלא אצביע למפלגה זו. אני חושב שלו מאות אלפי אזרחים היו מתפקדים לליכוד (מצביעי ימין), לקדימה (מצביעי מרכז) ולעבודה (מצביעי שמאל), היו במדינה פחות שחיתות ויותר מחויבות של מנהיגים להבטחות ולמצע.
הדבר העיקרי שיניע אותי להצטרף למפלגתך הוא חבירה של אותם חברי כנסת חיוביים שהזכרתי להלן וגם חברי כנסת לשעבר כגון אדיסו מסאלה, יוסי שריד, ולובה אליאב, או פעילים חברתיים בולטים כד"ר עמי וטורי או תמי מולד חיו. במקרה כזה, לחברות במפלגת "ישראל חזקה" תהיה משמעות רבה מאוד מבחינתי, והחשיבות של המשך החברות במפלגת העבודה תקטן. חבירה כפי שאני מייחל לה עשויה לרכך את הגוון הניצי מדי לטעמי של "ישראל חזקה", כפי שמתבטא בשמה של המפלגה.

אשמח לשמוע דעתך על המילכוד בו אני מצוי, ביחד עם חברים רבים במחנה.

בברכה,
איתי אשר
אורה

נ"ב:

איני יודע עד כמה דעתי מייצגת את קהל היעד שלך, אך השם "ישראל חזקה" מעורר בי אסוציאציות מפחידות וניחוח פאשיזם, שאליו כמובן לא התכוונת. לדעתי, מי שחזק באמת לא צריך להצהיר על כך בראש חוצות. נהפוך הוא, עצם השימוש בשם רק מבליט את הבעייה: הסדקים בחוסנה של מדינת ישראל מחד, והתדמית של השמאל כ"חלש ותבוסתן" מול אויבינו מאידך. אם תרצו לשקול החלפת שם, אני ממליץ על חיפוש תרגום עברי נאות ל"סולידריות" של לך ולנסה, כי סולידריות בחברה (ובמערכת הפוליטית) היא מה שאנו זקוקים לו יותר מכל.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. מיכאל :

  אני לא יודע מהיכן הגיעה השמועה שח"כ לשעבר סנה שייך "לפוליטיקאים הסוציאל-דמוקרטים" אבל היא רחוקה מלהיות נכונה.

  סנה הוא ביטחוניסט במובן העמוק ביותר של המילה, הוא תמיד יעדיף להעביר תקציבים לביטחון על פני חינוך או רווחה

  החשיבות שלו לנושאים סוציאל דמוקרטיים היא משנית עד לא קיימת ולהזכירכם, אפרים סנה היה חבר עד לאחרונה בועדת העבודה והרווחה וכמעט מעולם לא טרח להגיע לדיוני הועדה משום שהיא חבר גם בועדת החוץ והביטחון

 2. א :

  מצד אחד עלית על נקודה חשובה ובעייתית מאוד לדעתי.

  אני תומך במצע העבודה 2006 שדיבר על קיצוץ רב שנתי בביטחון לטובת תקציבים אזרחיים
  (עד שבא שר הביטחון הטרי פרץ ואמר למטכל שהוא יהיה חומה בצורה למניעת פגיעה בתקציב הביטחון, ואז "קרתה" מלחמה והתקציב הוגדל).

  מצד שני אין פוליטיקאי ס"ד אחד בנמצא שאין איתו בעיה חמורה בנוגע לעמדותיו או התנהלותו (חשוב על רשימת החכים שצוינו למעלה). מפלגה "חברתית" שאין בה פוליטיקאים מנוסים דינה לא להיבחר (ע"ע הכשלונות של חיים אסא) או שתחזור על עצמה פדיחת הגמלאים.

  המפתח נמצא בידי החכים הסוציאל-דמוקרטים של מפלגת העבודה –
  או שיקומו וידיחו את ברק ויחד איתו את פואד ושאר אלה שבעצם מתאימים לקדימה
  או שיחברו לסנה ויאזנו את הביטחוניזם שלו

 3. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  התרגום ל"סולידריות" הוא:
  ערבות הדדית.

 4. א :

  תרגום מדויק אך לא שם קליט למפלגה.
  הנה משהו שתאהב (אבל גם גרוע):
  מפלגת חברותא

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.