חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לשלב צדק חברתי עם שוק חופשי – ראיון עם עינת וילף

נושאים ראיון החודש ב 30.01.07 9:24

להלן הראשון בסדרת ראיונות של "עבודה שחורה" עם האנשים שנמצאים קרוב לכנסת, אבל (עדיין) לא בתוכה.

הראשונה לפתוח את הסדרה היא עינת וילף, שהתמודדה פעמיים בפריימריס לכנסת במפלגת העבודה.

הרקע לראיון הוא כמובן ההתמודדות על ראשות מפלגת העבודה, ואתם כבר תבינו לבד במי עינת תומכת.

כל מי שמעוניינ/ת להתראיין אצלנו מוזמנ/ת לפנות אלינו בדוא"ל – בייחוד אם אתם מביאים איתכם ניסיון מהתפר בין מאבק חברתי ובין הפוליטיקה.

קצת רקע על על עינת וילף:

אתר הבית ובתוכו הבלוג [הקישור אינו פעיל] הייחודי מימי הפריימריס בסוף 2005.

ראיונות: בתקשורת הממוסדת והלא ממוסדת

מאמרים בווינט דעות

*****

ש- נדמה כי מאז רצח רבין ז"ל מפלגת העבודה (ואולי מדינת ישראל כולה) נמצאת במשבר מנהיגות מתמשך, וה"כוכבים הנולדים" של היום הם האכזבות המרות של מחר.

מה היית מייעצת למי שמתעתדים להנהיג את המפלגה ואת המדינה בכדי שישמרו על עצמם מגורל דומה?

ת- משבר המנהיגות הוא של המדינה בכלל ולא רק של המפלגה. תופעת ה"כוכבים הנולדים" היא גם תופעה של הציבור באותה מידה היא תופעה של הכוכבים עצמם. לגבי המנהיגים עצמם, קשה להכליל: כל אחד מהאנשים שהודחו מראשות המפלגה או בחרו לעשות זאת בעצמם עשו זאת מסיבות שונות. עם זאת, בסופו של דבר הפגם העיקרי הוא פגם של אופי שגרם לכל אחד מהם לעשות טעות קריטית (או מספר טעויות) ברגעים מכריעים. ההמלצות העיקריות לאלה המבקשים להצליח לשרוד וגם לקדם את רעיונותיהם הן אלה: "דע את עצמך" – דע מהם הפגמים באופייך ואל תיכנע להם ברגעים המכריעים; אל תצפה להכרת טובה – המניעים לעשייה הפוליטית צריכים לבוא מבפנים; המשך לפעול והתמד בדרכך – החיים הפוליטים כרוכים גם בתקופות שפל ארוכות ולא ניתן לשרוד בשיא אם אין את היכולת לשרוד בשפל.

ש- אנשים רבים בציבור הולכים ומאבדים עניין במערכת הפוליטית, מתוך תחושה שהכל בה רקוב ומושחת, כך שגם אנשים טובים שנכנסים למערכת נאלצים לבחור בין התקרנפות ובין בריחה. משבר האמון הזה מייצר מעגל קסמים שרק מחזק את השחיתות והבינוניות, וחוזר חלילה. מה לדעתך צריך הציבור לעשות, ויותר חשוב – מה צריכים הנבחרים לעשות בכדי לשבור את המעגל הזה?

ת- טבעם של מעגלי קסמים שהם עובדים לטוב באותה מידה שהם עובדים לרע. הדרך לשנות את מעגל הקסמים הפוליטי היא באחריות הציבור

ונבחריו. הציבור צריך להבין שיש קשר ישיר בין בריחתו מהפוליטיקה לבין האיכות הנמוכה של רוב המנהיגים. הנבחרים צריכים להשקיע חלק מזמנם באופן מובהק בטיפוח הדור הבא של המנהיגות ולקרב כמה שיותר אנשים לפוליטיקה.

ש- בעשורים האחרונים מפלגת העבודה הפכה פחות ופחות מפלגת עובדים ויותר ויותר מפלגת מעמד בינוני מבוסס. מגמה זו התהפכה בבחירות 2006, לאחר שמפלגת

העבודה בחרה ביושב ראש מהפריפריה והרימה על נס את המסרים החברתיים. בחירה זו הביאה למפלגה המוני מצביעים חדשים, אך גם הבריחה המוני מצביעים אחרים.

לאור הקיטוב החברתי ההולך ומחריף, האם יש בכלל סיכוי לעצב את מפלגת העבודה כך שתהיה בית לטווח ארוך גם לתושבי "המרכז השבע" וגם לתושבי הפריפריה?

ת- הפועלים של מפלגת העבודה משנותיה הראשונות של המדינה ברובם הגדול התקדמו, התעשרו והפכו למעמד בינוני ויותר מכך – לכן המפלגה

השתנתה גם איתם. צריך לזכור גם שהעולם השתנה והרבה מהתפישות הכלכליות שנחשבו תקפות בעבר, אינן מקובלות היום. בעיני השיח

החברתי-כלכלי תקוע במקום מוטעה ולא בריא. הרעיון שיש "חברתיים" מול קפיטליסטים" אינו נכון. העולם הפתוח והשוק החופשי עשו יותר מכל כדי להרים מיליארדי אנשים מחיי עוני. מפלגת העבודה צריכה לסייע לשבור את החלוקה המוטעית הזו, ולקדם רעיונות חדשים של צדק חברתי המבוססים על הבנה של השינויים הכלכליים הדרמטיים שעוברים על העולם בעידן הידע והכלכלה הפתוחה.

ש- מפלגת העבודה פרסמה בבחירות האחרונות מצע כלכלי-חברתי מפורט ביותר ברוח סוציאל-דמוקרטית ומועמדיה חתמו על חוזה בן חמישה סעיפים עם הציבור (ארבעה מתוכם כלכליים-חברתיים). חלק גדול מהאכזבה בציבור הרחב ממפלגת העבודה נובע מהרושם שהמפלגה לא עמדה אפילו בחלק קטן מהתחייבויותיה לבוחר, ואינה מהווה גורם משמעותי בהתוויית סדר יום (חברתי או מדיני) בממשלה ובקואליציה. האם את שותפה לתחושה זו? האם לדעתך החלפת ראש המפלגה תשנה משהו בתחום זה? הרי לאחר פרישת פרופ' ברוורמן מן המרוץ, לכל המועמדים האחרים פרט לעמיר פרץ אין הרבה מה להגיד בנושאים אלה, או שהם מחזיקים בעמדות כלכליות דומות מאוד לאלו של קדימה והליכוד.

ת- אבישי לא פרש מן המרוץ – הוא הצטרף לעמי איילון, ובעיני לפחות, זהו צוות מוצלח ביותר המשלב תחומי ידע וניסיון רחבים. אין ספק שמפלגת העבודה לא קיימה את הבטחות מערכת הבחירות שלה, אבל לי אישית יש ביקורת על הנכונות של ההבטחות הללו מלכתחילה (ראה את תשובתי הקודמת).

ש- מפלגת העבודה ידועה לשמצה בעיסוק רב ורווי מתחים בעניינים פרוצדורליים פנימיים, שאינם מעניינים את הציבור הרחב אך גוזלים אנרגיה רבה מבכירי המפלגה. בנוסף, גם בה התפתחה המגמה המוכרת ממרכז הליכוד, של עסקנים המגיעים למעמד בכיר בזכות כוחם במרכז המפלגה, אך ההערכה אליהם בציבור הרחב אינה רבה, בלשון המעטה. לו הדבר היה בידייך, מה היית משנה בחוקה ובמבנה המוסדות של מפלגת העבודה, בכדי להפוך אותה לגוף שבו יש קשר טוב יותר בין בוחר לנבחר והבדל קטן יותר בין הבטחות למציאות?

ת- אני נוטה להיות סקפטית לגבי האפשרות לקבוע מנגנונים שיבטיחו שרק אנשים מוכשרים, טובים וברי לבב יגיעו לפוליטיקה. תמיד יהיו בעלי עניין שללא קשר למנגנון ימצאו את הדרך להשתמש במנגנון למטרותיהם. עם זאת, בראיון לפני שבועות ספורים פרופסור שלמה אבינרי הציע לאפשר מגוון דרכים של היבחרות: חלק מהרשימה יהיה בידי חברי מפלגה, חלק בידי מוסדותיה, חלק בידי ארגוני עובדים, וחלק יהיה נתון ליו"ר המפלגה. אינני חושבת שזו תרופת פלא, אבל לפחות היא תאפשר מספר דרכים ואולי מי שאינו יכול להיבחר בדרך אחת, ימצא דרך אחרת..

ש- החובות העצומים של מפלגת העבודה פוגמים ביכולת התפקוד שלה, ואף הביאו לפגיעה מתמשכת בזכויות עובדיה. פורסם גם כי חובות אלו גורמים לפוליטיקאים מסוימים למחשבות נטישה. מה היית ממליצה לראשי המפלגה בכדי לפתור את הבעיות בטווח הקצר והארוך, ולהגיע למערכת הבחירות הבאה במצב שונה לחלוטין ממצבה במערכת הבחירות האחרונה?

ת- אני מכירה את הנושא לא רע בכלל – בניהול נכון המפלגה יכולה להפטר מכל חובותיה על לסיום הקדנציה של הכנסת הזו (בדקתי זאת גם עם האנשים הרלבנטיים). הבעיה היא כמובן נושא הניהול הנכון. בגלל שכל ראש מפלגה בשנים האחרונות מרגיש שאחריו המבול, הוא אינו מוכן לנקוט את הצעדים הנדרשים כדי לנהל את המפלגה כיאות. הפגיעה היא מיידית (עובד מפוטר או ראש סניף שסניפו נסגר עלולים להתנקם ביו"ר מפלגה בבחירות הקרובות) והרווח רחוק מדי (מי מבטיח ליו"ר המפלגה שהוא יחזיק מעמד על לבחירות הבאות).

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

21 תגובות

 1. דרומי :

  לכל מי שחשב שעמי איילון הוא סוציאל-דמוקרט – הוכחה טובה יותר לא הייתי יכול למצוא בעצמי.

  השוק יפתור את כל הבעיות. נו שוין.

 2. ארנון :

  עינת וילף חייבת להיכנס לרשימה בפעם הבאה. אני הצבעתי עבורה.

 3. מתלבט :

  למרבה הצער אנו נאלצים לבחור בין מי שאינו סוציאל דמוקרט ובין מי שאמור להיות כזה אך עיקר מאבקו בימי
  תקציב 2007 נסב לא על העלאה רצינית בשכר מינימום או על פנסיה לכל אזרח (ר’ חוזה מפלגת העבודה עם הבוחר)
  אלא על הגדלה נוספת של תקציב הביטחון. המצע החברתי כלכלי של איילון הוא באמת סיבה רצינית מאוד לא להצביע עבורו, אך העשייה החברתית כלכלית של פרץ מאז שנכנס לממשלה אינה מהווה ממש משקל נגד המלהיב אותך להצביע עבורו דווקא…

 4. כן תנו לשוק החופשי לפעול חה חה חה חה :

  ממש כל הכבוד עינת, כמה את טיפשה! תנו לשוק החופשי להשתולל כן ואז נחיה כולנו באושר ובאושר תנו למגה תאגידים להתמזג בסינרגיה מושלמת וכל שאר בני התמותה יעבדו בפרך בשבילם כן תנו לשוק החופשי להשתולל הכל בשם השוק החופשי וה"תחרות" עאלק. די מספיק כבר עם השקרים מספיק הבנו תודה רבה! לכי לחפש תומכים במקום אחר

 5. בלה בלה בלה בלה בלה :

  שטויות של קפיטליסטים. "השוק החופשי יוציא מילארדי אנשים מעוני" בלה בלה בלה די לזיבולי המוח. השוק החופשי מכניס מילארדי אנשים לעוני!!!! תסתכלי על העולם סביבך או שפשוט עם משקפי השמש של ורסאצ’ה בתוך הגוף החדשה שאבא קנה לך לא רואים ממש את המציאות האמיתית בלה בלה בלה

 6. חברת מפלגה :

  באמת אולי במקום לברבר תגידי מי התורמים שלך ומי מממן את הקמפיין שלך. מעכשיו דורשים שקיפות!!!

 7. הוי השוק השוק השוק :

  ממרומי הפקולטות לכלכלה בה ילדי האליטות שוכנים שוטפים את מוחנו בסגולותיו של השוק הוי השוק החופשי. חופשי כמו בית סוהר בלב ים, חופשי כמו אזיקים ברגליים. מי שעבד יום אחד בחייו ב"שוק החופשי" מכיר את טעמו המר של הקפיטליזם ההרסני הזה מכיר את חרב הפיטורים את המשכורות השמנות של המנהלים את הדרישה לעבוד מסביב לשעון את המשכורות שרק יורדות ויורדות את חוסר הביטחון את הפחד הוי שיר הלל לשוק החופשי. לכי מכאן!!!

 8. למפלגת העבודה כבר אין תקומה :

  ודווקא בגלל אנשים כמוך! סבלנו מספיק מקפיטליזם אי אפשר לרמות ולעשוק את כל האנשים כל הזמן

 9. רקוויאם למפלגת העבודה :

  מאת עינת וילף

 10. מה עם השקיפות שלך :

  ?

 11. חברת מפלגה :

  אני בסה"כ טוקבקיסטית פשוטה והגברת עינת רצה לראשות מפלגת שלטון (שמאבדת בקצב אדיר את ההגדרה הזו) אז מי ראוי לשקיפות??? מאחורי כל מועמד מסתתרים מיליונרים אז ראוי שנדע מי עומד מאחורי כל מועמד ונשפוט בעצמנו. לפי הדיבורים על סגולות השוק ה"חופשי" ותרומתו לרווחת האנושות אפשר להניח שמאחורי עינת עומדים ממיטב בעלי ההון זרים וישראלים אז שקיפות שקיפות בבקשה

 12. דורית :

  אין צדק חברתי ושוק חופשי זה כמו שחור ולבן אור וחושך נאורות וברבריות

 13. יהושע בן משה :

  אין צורך לתקוף את עינת בצורה לא חברית. מהמקורות שלה ברור שבליל המצע החברתי שהציגה הוא פרי ה"חינוך" של שמעון פרס,וזה רק טבעי שתתמוך בעיילון. חבל שעדיין יש אנשים שלא מוכנים לקבל את העובדות של חברה מפולגת הזקוקה לשינוי. שינוי יבוא כשמפלגת העבודה מלוכדת תצליח לצבור כוח מספיק כדי לקבוע מדיניות .

 14. אלעד הן :

  פשש, שטרסלר היה חותם בשתי ידיים על המצע שלה.

 15. דרומי :

  אני מבין שאתה מדבר על שלושת התומכים הנאמנים של ברק, שהצביעו בעד התקציב?
  או על איילון, שלא הייתה לו מילה אחת רעה להגיד עליו?
  או שמא על היחיד מבין שרי העבודה שלא הצביע בעדו?

  אפשר לבקר את הדבקות של עמיר פרץ במצע החברתי שלו. ההישגים אולי מצומצמים יותר ממה שהיה יכול להשיג. אבל אין ספק שהמתחרים שלו – ברק שהצהיר שהוא קפיטליסט, איילון שהצהיר שנושאי חברה ורווחה לא מעניינים אותו ופינס שהצביע בעד התקציב – וחבריהם (בעיקר של ברק) שמסתופפים בלשכת רוה"מ, היו המקל העיקרי בגלגלי כל נסיון שכבר היה לשפיע על התקציב.

 16. ליאור :

  בתשובתה של עינת וולף מסתתרת הבעיתיות של מפלגת העבודה-מפלגת -"העובדים של מפלגת העבודה הפכו להיות בורגנים"-רק אלו שחיים בצפון תל אביב-
  לכן המהפכה האמיתית היא רק כאשר הסוציאל דמוקרטים
  יחזרו לשלוט באג’נדה של מפלגת העבודה
  ולדעתי לא לפני פלוג בתוך המפלגה כי אנשים כמו עינת לא מדברים באותה שפה של "שלי " לדוגמא.

  עינת צריכה להצטרף לבוגי,שמחון,ברק,פואד, וכל מי שחושב שמפלגת העבודה לא סוציאל דמוקרט לחבור לקדימה.

 17. מפלגה סוציאל דמוקרטית חדשה! :

  מפלגה סוציאל דמוקרטית חדשה! הגיע זמן הפילוג אי אפשר לדחות זאת יותר. הגורמים ה"בורגנים" הניאוליברלים שהשתלטו על המפלגה הורסים אותה לחלוטין הם אפילו מכרו את בניין סניף המפלגה בי"ם. זהו אין תקומה! במפלגת העבודה יש פעילים חברתיים רבים יש את חברי יסו"ד שכולם יחד כוח א-ד-י-ר ומשובח אז קדימה (לא מילה טובה) לא לפחד כל העם (כמעט) יהיה איתכם, נעשה עבודת שטח רבה נסחוף את העם הזה שמחכה לשינוי שנמאס לו לראות את אותם חדלי אישים ממחזרים את עצמם. הגיע הזמן למפלגה חדשה!!!!

 18. ללא שם :

  באמת, חבר’ה מיסו"ד קדימה יש לכם הכוח הגיע הזמן להתפלג. אין מה להשאר בספינה הזו כשהיא טובעת, חבל על חבר’ה מוכשרים כמוכם. יש לכם את כל הידע וכל הכוח הניעו את גלגלי ההיסטוריה כי הגיע הזמן. אל תשארו במפלגה שכבר מזמן איבדה את עצמה לדעת ולא מתייחסת ולא סופרת אתכם בכלל, אתם מנסים לשנות מבפנים אבל לא ייתנו לכם הם פשוט לא ייתנו לכם ועם הכסף שלהם הם כבר מאוד גדולים וחזקים

 19. ד.ט :

  העובדה שפרץ לא הצביע בעד התקציב, אבל המשיך לשבת כשותף בכיר בממשלה, היא ממש לא לזכותו, ומעידה על כך שהוא לא מבין איפה הוא נמצא ואינו ראוי למנהיגות.

  אי הצבעה היא צעד פחדני מובהק, ניסיון לאחוז במקל משני קצותיו.

 20. יהושע בן משה :

   
  להתפלג  ?    לא ולא !!!!
   
  אנשים ללא שם  נותנים  לנו  המלצות ?  
   
  המאבק עוד  לפנינו  , אבל  שום  פילוג  היום  לא  מקרב
  אותנו  לבנית  כוח  ס"ד.
   

 21. ואולי כבר עדיף להתפקד לקדימה? | הרשת :

  […] ברק, התוצאה היתה קרוב לוודאי עוד אצבע בכנסת (ד"ר עינת וילף) לטובת מדיניות ההפרטה. אם כולנו היינו מצביעים למרצ, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.