חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שדה-בריר, (עוד) תשובה לאורי יסעור

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, כלכלה ותקציב ב 21.04.11 5:50

ראש אגף חמרי גלם ב"רותם-אַמְפֶרְט", מר אורי יסעור מתוכח, בתקשורת לגווניה השונים (בטלויזיה, ברדיו וברשת האינטרנט), עם מתנגדי המכרה.  לפני ימים אחדים הזירה לויכוח היתה באתר "העוקץ".  ההמשך כאן
מאת: יעקב לקס

שדה-בריר, בעד ונגד

"העוקץ" פרסם לאחרונה סדרת מאמרים על שדה בריר:  מאמר של הנהלת רותם-אמפרט שכתב ראש אגף חמרי גלם שם, מר אורי יסעור ושתי תשובות למאמר הזה, האחת מאת ד"ר בתיה רודד והאחרת מאת מר דב פוניו, קראו

לקריאה נוספת

במקום אחר כאן מתפרסם קישור למאמר שכתב מר אורי יסעור, ראש האגף לחמרי גלם ב"רותם-אַמְפֶרְט" (פורסם ב"העוקץ"), שכותרתו: הגנה על הכרייה ותכנו כשמו, רצף של הסברים למה מכרה פוספטים בשדה-בריר טוב לערד.

למאמרו של מר יסעור פורסמו שם (וגם לאלה קישרנו כאן) מאמרי תשובה שכתבו ד"ר בתיה רודד ומר דב פוניו, שניהם תושבי ערד ומתנגדים פעילים להקמת המכרה.

להלן כמה דברים נוספים נגד הקמת המכרה, חלקם לא נכתבו בשני המאמרים הנ"ל ויתרם מהווה הרחבה ופרוט מה לדברים שכן נאמרו.

מר יסעור מצטט את ד"ר רודד: "נטען, כי מישהו גדול ומפחיד מושך כספים מה"בנקט" שנקרא הנגב". ומשיב מר יסעור: "טיעון זה, לא רק שאינו מדויק כלל וכלל, הוא גם הפוך מהמציאות. אני יכול להעיד, כמי שעובד 20 שנה ברותם אמפרט נגב: ערים שלמות בנגב נהנות ממאות ממיליוני השקלים המשולמים בכל שנה כמשכורות לעובדי כיל בנגב ומהווים תשתית לפעילות המסחרית, וכן נהנות מסיוע שמעניקים המפעלים למערכות הבריאות, לקהילה."
אכן דברים נכונים, אולם אם נישאר בדימוי הבנקט, הרי מה שעושה כי"ל הוא אכן משיכה מהבנקט ובמנות אדירות, מה שהם משאירים כאן הוא בסדר גודל של העמלה שכל מושך משלם לבנק.  אבל המשיכה, היא לא רק מנהגב, המשיכה היא מאוצר השמור לכולנו ובעדו משלמים פרוטות, 44 סנט לטונה סלע פוספט שערכה בשוק הבינלאומי הוא 70 – 80 דולר!

כותב עוד מר יסעור: "… לאורך ההיסטוריה הוצעו לה (לערד, י.ל.) מספר הזדמנויות להתפתח ולחזק את עצמה בעזרת התעשייה, אך כולן נדחו". ברוח ההגדה אשיב: "הרי אני כבן למעלה משבעים שנה, קרוב למחציתן בערד ולא זכיתי לראות מפעל שנדחה, זולת מזבלה, (אתר הטמנה, בלשון נקייה) במרחק של 2 ק"מ מבתי העיר ושהיתה אמורה להיות נצפית מחצי העיר וטוב לנו שעמדנו בפרץ ומנענו את הקמתה.  למפעלים אחרים שהיו בדרך לכאן נלחשו לחישות מפתות לקבל הטבות הניתנות במרחק לא גדול מזרחית לנתב"ג…  אז על מה אתה כותב מר יסעור?

מוסיף מר יסעור: "ערד לעולם לא תוכל להתחרות בתיירות ים-המלח…" – יש לי חדשות בשבילך מר יסעור, אין לערד כוונות כאלה.  היו פעם, בימי ילדותך כאן.  מאז למדנו את המאמר התלמודי ש"כל שהוא כביצה, ביצה טובה ממנו", לים המלח איכויות שאין לנו שום כוונה להתחרות בהן.
נכסי התיירות, ה"אטרקציות" שלנו הן האוויר הנקי, השקט (ולעת פסטיבל, הרעש) ונופי הפרא.  אלה נכסים שאנחנו רוצים לעשותם בני קיימא, הם לא יהיו אם יקום המכרה.  האוויר התת-תקני מבחינת כמות המזהמים שבו הוא אחד הנכסים שלנו, "מילוי התקן" הוא גזילת כבשתנו (ואיננו רשים, עדיין).  אתה מוסיף וכותב ש"כלכלתה לא תוכל להתבסס על ענף זה זולת אספקת עובדים", ומה תעשיית המחצבים, גם לה אנו "רק" מספקים עובדים, נכון בשכר גבוה יותר (בינתים?).
אתה כותב על חיזוק התעשייה היציבה המושתת על אוצרות הטבע – איננו מתנגדים, אבל אל תעשו אוצר זה בחינת "אוצר השמור לו לבעליו לרעתו",  לרעת בריאותנו.  לכו כרו את האוצרות האלה במקום שלא יסכן אותנו.  אז אנא מר יסעור, דע (קצת יותר) על מה שאתה כותב.

על ה"תפיסה הישנה" ענתה לך כבר ד"ר רודד, לא אוסיף ולא אגרע.

אתה כותב על "תעשייה יציבה" ועל "תיירות רבת תנודות", אז מה קרה למחירי הפוספט, היציבים-כל-כך, ב-2008, איך אתה מסביר את הגרף הזה?

ומניין לך הודאות שספקולציה פיננסית עתידית לא תגרום להיפוך הגרף הזה?  יש לי חדשות בשבילך מר יסעור, העולם נשלט כעת יותר ויותר בידי אנשים שדואגים לתזזית במחירים, כך הם מתעשרים.  והעשירים האלה רוצים לבלות, זה – מה לעשות – מייצב דווקא את ענפי התיירות למיניהם.

ובאשר לשיקום, מר יסעור, צפה נא בדקה אחת ועשרים וארבע שנית ("30'3 – "54'4) מהכתבה המצולמת הזו ותלמד משהו על אקולוגיה מדברית.  אתה כותב על "הסדרה", אבל זו אינה שיקום ואינה השבה לקדמות, היא "הסדרה" ועל כך כבר כתב לך מר דב פוניו בתשובתו.

אתה מתיחס לחברה שלך במלים "… חברה גדולה ואחראית…".   בוא ונתפשר במחצית הדרך: "… חברה גדולה…" וד"ל.

אתה גם כותב על התחייבות להפסקת עבודה, אבל הסמנכ"ל של חברת האם שלך – מר גרינבאום – צוטט בעיתון בטרונייתו נגד הצווים האישיים למנהלים, וכמו שלמדנו בשיטת השקשוקה, יש סיכוי שהם, הצוים האישיים "ישוקשקו" בסיבוב הבא אצל ראה"מ או אצל המזכיר הצבאי.

צר לי עליך מר יסעור, צר לי על שאתה נותן אמונך במי שאין לסמוך עליהם, חבל.

בסוף דבריך אתה מזמין את ד"ר רודד ואת כל מי שמגלה עניין "להגיע לביקור".

אולי נשוב ונקיים כאן, בערד, שימוע ציבורי נוסף על זה שקיימנו בינואר 2005.
הקושיות שלנו היום הן הרבה יותר קשות.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. עמית-ה :

  אורי יסעור בוגר מחזור 1979 בערד, יש להניח שהוא בן 50 השנה.
  אנחנו יודעים כי בין הגילים 45-55 50% מהמועסקים מפוטרים ואינם מצליחים למצוא עבודה אחרת.
  לכן אני מציע למר יסעור לבקש מהאחים עופר חוזה העסקה עד פרישה, לדעתי יהיה בזה פיצוי הוגן ותחבושת למצפון.

 2. מנחם לוריא :

  אם מר יסעור קורה את הטוקבקים כאן...

  ובכן, לי לא ברור על איזו טובה כלכלית לתושבי הנגב מדבר מר יסעור הנתונים שאני רואה ,ובאתר רשמי של ישראל שנקרא הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אז ככל שמדרימים וככל שבודקים בציציות של אותן ערים שמספקות למר יסעור את העובדים אז רואים שבעלי ההכנסה שם מתרחקים ,ומאוד, מהשכר הממוצע במשק וגרוע מזה מהממוצע הארצי של מדד גיני (המדד לאי שיוויון).

  הנתונים (שאגב מעודכנים לאפריל 2011) דווקא מצביעים על כך שרותם אמפרט שותה את לשד הארץ ומורידה את העובדים שלה לתחתית סולם מדרג העוני בישראל.

  אני תמהה על שולחיו של יסעור שכן הם כן מבינים דבר וחצי דבר בנתונים כספיים ובביצוע השוואת של נתוני שכר, צמיחה כלכלית ופערים חברתיים. לפני ששלחו את נציגם לבטל את משל הכספומט ראוי שהיו דולים כמה נתונים מאתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ואולי היו חושבים פעמיים לפני שפריחו את הבלון הזה.

  קצת חצוף ,לטעמי, שעובד בחברת בת של החברה לישראל מדבר על ים המלח והפוטנציאל התירותי שלו ואי היכולת של ערד להתמודד עם הפוטנציאל הזה בעוד הקבוצה בה הוא עצמו עובד גם עשקה את הקופה הציבורית ולא שילמה את מלוא התמלוגים למדינה וגם הרסה וממשיכה להרוס ללא רחם, את אחד מתופעות הטבע הייחודיות לפלנטה שלנו בשל בצע כסף חסר רחמים.

  כשרוצים לטעון טיעונים לכלכלת המקרו של האזור צריך קודם כל ולפני הכל, לבוא בידיים נקיות ולבדוק את הנתונים לפני הפרחת בלוני הסיסמאות.

  וביני ובינך מר יסעור: הנתונים באתר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הגיעו לשם כי אני ועוד כמה מתושבי ערד ,למשל, ממנו את זה מכספי המיסים שלנו ככה שרותם אמפרט אפילו לא צריכה להוציא אגורה מכיסה כדי לבדוק את המצב לפני הפרחת הבלון על העושר והאושר שהביאה לאזור.

  חג חירות שמח.

  מנחם

 3. לקסי :

  בברום זה היה

  פורסם אתמול ב"כלכליסט"

  עופר, מאחוריך

  ג'קי אדרי פוטר ממפעלי ים המלח, ויצא למלחמת חורמה באנשי העסקים החזקים ביותר בישראל. דווקא עכשיו, אחרי שהפסיד הכל ועתירתו לבג"ץ נדחתה, הוא לא מצליח להוריד את החיוך

  ארי ליבסקר

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.