חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות למוסדות מפלגת העבודה – אפשר גם אחרת

נושאים איכות השלטון, פוליטי ב 20.07.08 6:03

יואב לוי, חבר בעבודה שחורה, שהתמודד בבחירות למוסדות העבודה, מסכם את הבחירות שנערכו בסניף המפלגה ברחובות

יש לי הכבוד (והגאווה) לסכם את הבחירות לועידת המפלגה שנערכו בסניף המפלגה ברחובות, ביום שלישי האחרון. למה אני גאה? לא כי לא היו ניסיונות דילים ותרגילים למיניהם, וגם לא כי הכל היה תמים לחלוטין. אני גאה, כי עם היוודע התוצאות, היו בנמצא גם חברים מאושרים, וגם כאלה המאוכזבים,

דבר שלא קיים כלל כאשר המשחק כולו מכור מראש.

 

ראשית – גילוי נאות. כותב שורות אלה, התמודד בבחירות הללו והגיע למקום השלישי, והוא מעורב במידה רבה בנעשה בתוך הסניף.

 

יש יריבות בתוך סניף רחובות. יריבות בריאה, אם אתם מסתכלים מבחוץ ולא נוקטים עמדה. יריבות פוליטית, שתוצאותיה משתקפות אך ורק על פי כמות האנשים התומכים בכל צד. כפי שצריך להיות בדמוקרטיה, ע"פ עקרון שלטון הרוב.

 

השפעת הדילים על התוצאות

 

לפחות 3 רשימות מומלצים ברמות כאלה או אחרות, היו במערכת הבחירות הזו, שנדפסו בידי קבוצות או אנשים פרטיים, שניסו בדרך זו להשפיע על זהות חברי הועידה הבאים שייצגו את סניף רחובות.

 

מבט על תוצאות הבחירות מלמד, שהדילים אולי השפיעו ברמה כזו או אחרת, לכאן או לכאן, אך בהחלט לא היו אלה שקבעו את התוצאות באופן בלעדי.  פיזור הקולות בין המועמדים כפי שנתגלה בדף התוצאות, מלמד שהרבה מעבר לקבוצות כאלה או אחרות, ועל כך גם הסכימו איתי רבים בסניף, הרבה אנשים פשוט בחרו במי שרצו לבחור. נשמע מובן מאליו, אך מי שמכיר את תמונת המצב במפלגה על שלל סניפיה, יודע כי זהו מצב נדיר. תעודת עניות למפלגה, תעודת כבוד לסניף.

 

ניתוח מדגמי

 

על מנת לחזק את שכתבתי, ניתן להביט ברשימת הנבחרים לועידה המצורפת כאן, לראות כמה וכמה דוגמאות:

1. בכיר בסניף, שם את יהבו על כמה מועמדים, ביניהם, הח' גיל רולניצקי, והח' עמנואל מעודד. הראשון הגיע למקום ה-5, ואילו השני לא הצליח להשתחל לוועידה, והגיע למקום ה-22 בלבד.

2. הח' איתן דוכובני והח' יפתח דרוס, השתייכו, באופן לא רשמי כמובן, לאותה רשימת מומלצים, ולמרות זאת, הח' דוכובני התברג לרשימה במקום טוב באמצע, ואילו הח' דרוס, שהגיע רק למקום ה-18, ייאלץ להמתין להגרלה מול הח' אלישע אקשטיין (שהיה בכלל ברשימה מתחרה לזו של הח' דרוס), מאחר וקיבלו מס' קולות זהה.

3. האחים יעקב סנדלר ויהודה סנדלר, התמודדו שניהם, משתייכים שניהם למחנה ברק, ובכל זאת, יעקב נכנס לוועידה מהמקום ה-12, ואילו יהודה הגיע רק למקום ה-29 ונשאר בחוץ.

 

ניתן להמשיך ולנתח את התוצאות עוד זמן רב ומכיוונים אחרים, אך המסקנה תהא אותה המסקנה.

 

ההשתייכות למחנות ברמה הארצית

 

בעקרון, השיוך למחנות ברמה הארצית היה קריטריון שולי בהתפלגותם של קבוצות ומחנות. שולי, אך קיים. עושה רושם כי אנשי ברק, ידעו יותר לדאוג האחד לשני, מאשר אנשי "מחנות" אחרים במפלגה, אך כפי שציינתי, זה היה רק קריטריון משני.

 

מתוך 18 הנבחרים ברחובות, ניתן אולי לומר ש-5 מהם, הם אנשי ברק, בעוד רק שניים הם אנשי עמי איילון מובהקים (ובכלל, האם עדיין קיים כזה דבר, אנשי עמי איילון?)

עוד ברשימה אנשים המקורבים לבוז'י הרצוג, למתן וילנאי, לפואד ואפילו – לאפרים סנה. כן, ההוא מישראל חזקה.

 

בין המאוכזבים שלא הצליחו להיכנס לוועידה ניתן למנות לפחות 6 חברים, המשתייכים למחנה-ברק.

אי לכך, ניתן לומר, בוודאות כמעט מוחלטת, כי להשתייכות הארצית לא היתה השפעה ממשית על קביעת הרשימה.

 

אבטחת ייצוג לנשים

 

גם באספקט הזה מגיעות כל המחמאות לחברי הסניף ולדרך ההתנהלות שלו.

ע"פ כללי אבטחת הייצוג לנשים, חייבות להיות 7 נשים בתוך 18 הנבחרים.

חדי העין שביניכם ישימו לב שאכן נכנסו 7 נשים בתוך 18 הנבחרים, אולם אף אחת מהן לא זכתה בכך מתוקף היותה אישה. כולן שאבו את כוחן מכמות המצביעים שבחרו בהן. סה"כ התמודדו 14 נשים בבחירות הללו. כפול מה"נדרש" בכדי לסגור דיל, כפי שנעשה בסניפים רבים אחרים (ע"ע מאמרה של נורית פגי מחוג חיפה בנושא).

מצב שבו אישה נכנסת לאחר שזכתה ל-2 קולות בלבד, רק מתוקף היותה אישה, ואחריה ברשימה מופיע אדם שקיבל 100 קולות, למשל, אך נשאר מחוץ לועידה, כי לא נולד במין הנכון, הוא מצב מעוות בעיניי. לשמחתי, זה לא קרה ברחובות.

 

אבטחת ייצוג לגמלאים

 

3 מתוך ה-18 היו חייבים להיות גמלאים. בסופו של דבר נכנסו 8 גימלאים לוועידה. האם זה משקף את רמת המיותרות של אבטחות הייצוג, או שמא את חתך גילאי מתפקדי העבודה? לשיקולכם.

 

אבטחת ייצוג לצעירים

 

3 מתוך ה-18 היו חייבים להיות צעירים. בסופו של דבר נכנסו 4 צעירים, עם אופציה לצעיר חמישי (הח' דרוס, שיוגרל מול הח' אקשטיין בקרוב, הוא צעיר). בקרב רבים מן המצביעים נתקבלה התחושה שהגיע זמנם של הצעירים. בכל הזדמנות, מאז היותי זאטוט בן 16, אני שומע את זה במפלגה, אך הפעם, הצעירים אכן שיחקו אותה, ונכנסו לוועידה. זאת בזמן ששמתי לב, כי חברי משמרת רבים כשלו בניסיונם להיבחר, בסניפים אחרים ברחבי הארץ, ועל כך חבל לי ברמה האישית.

 

אז מי ייצג את רחובות במושב ועידת המפלגה ב-5 השנים הקרובות?

 

אנשים בהחלט ראויים. ביניהם הפעילים כבר שנים במפלגה, ביניהם גם פעילים חברתיים רבים, ואנשים שאני יכול להעיד כי טובת הכלל לנגד עיניהם. אז נכון, עם חלקם אני מסתדר פחות ברמה האישית, אבל זה כבר נושא למאמר אחר.

תמאו ברשימה את לאה גבע שהקימה וניהלה ברחובות את המכללה ללימודי התנדבות, את רועי אסף, ששימש כמזכיר הבינ"ל של המשמרת הצעירה, את יוסף גליצקי שטובת הגמלאים נמצאת בראש מעייניו מזה שנים רבות, את ישראלה ביזונר מנעמ"ת, שאם יורשה לי לציין, היתה המועמדת המועדפת עליי בבחירות האלה ואני שמח שנכנסה במקום גבוה. את ראשי העיר לשעבר, מיכאל לפידות ויעקב סנדלר, את ד"ר רחל כהן-פרידהיים, שלוקחת חלק פעיל היום בינסיונות ההתארגנות של מנחי האוניברסיטה הפתוחה ועוד רבים וטובים.

 

סיכום קצרצר

 

נכון, הכתוב מעלה נשמע מעט כמו פרופגנדה רחובותית. נכון, אני גאה בעיר שלי ואוהב אותה. נכון, יש לי גם המון ביקורת. אך אין בה בכדי לגרוע מכל מה שכתבתי במאמר הזה. מי ייתן והמפלגה שלנו תלמד הכיצד להתנהל במערכות בחירות, ובימי שגרה. אז, הו אז, נראה מפלגה תוססת פעילה, ואולי אפילו עם מעט אידיאלים.

 

יואב לוי

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. דני בלוך :

  לא צירפת את הרשימה שנבחרה

 2. עמי :

  יואב ברכות על היבחרותך ממני ומכל חבריך הרבים ב"כוח לעובדים". רק הערה קטנה. המנחים והרכזים באוניברסיטה הפתוחה הישלימו כבר את שלב "נסיון ההתארגנות" והם כעת מאורגנים באופן מלא ב"כוח לעובדים". למעלה מ 550 מנחים ורכזי הוראה חברים ב"כוח לעובדים" שזה הרבה יותר מ ה 1/3 הדרוש לצורך החשבות כאירגון היציג של עובדי ההוראה באוניברסיטה הפתוחה.

 3. יואב לוי :

  לדני בלוך – דווקא כן צירפתי את הרשימה. אני מקווה שיהיה אפשר לסדר את העניין הזה בהקדם.

  לעמי – תודה על הברכות. אני כעת נזכר שרחל סיפרה לי שמדובר בנסיונות התארגנות של הגמלאים.
  מגיע לכם ישר כח ענק, על ארגון המנחים של האוניברסיטה הפתוחה. אני חושב שכבר סיפרתי לך שגם דוד שלי מנחה בפתוחה, והוא חלק מההתארגנות המבורכת הזאת.

 4. דני בלוך :

  אולי הסניליות קפצה עלי אבל אני מחפש את רשימת 18 הנבחרים לפי הסדר ואיני מוצא

 5. יואב לוי :

  היי שוב דני

  ובכן, בקישור הזה – http://www.havoda.org.il/TALDOR/MERCAZ_VAIDA.pdf

  ישנן התוצאות של כלל הסניפים במרכז הארץ. בעמוד 40 תמצא את תוצאות הבחירות בסניף רחובות, ע"פ הדירוג המלא.

 6. ליאור שוורץ :

  כאחד שלא הצביע (לא היה לו סניף)

  במבט מהיר נכנסו כמה צעירים ונשים

  האם נכנסו מספיק פרצופים חדשים ?.

  שאולי משנים את יחסי הכוחות?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.