חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השוק החופשי והאצת השימוש בגז טבעי

נושאים התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 20.04.11 6:00

עודף הביקוש על יכולת ההפקה של נפט נוזלי מעצים את הצורך לעבור לגז טבעי המצוי (עדיין) בשפע, גם לתחבורה ולתובלה.  גם בארצות הברית מבינים את זה ובעלי עמדות ליברטריאניות מובהקים שם קוראים לממשלה להשקיע 9 ביליון דולר בהתנעת המהלך
מאת: אמנון פורטוגלי

‏בתחילת אפריל כתבתי מאמר על הצורך והכדאיות להאיץ את הסבת המשק ישראלי מנפט ומפחם לגז טבעי. בין השאר ציינתי את המרת התחבורה הציבורית, אוטובוסים ומוניות וכן את המשאיות לשימוש בגז.

לפני מספר ימים פרסם ריץ' קארלגארד Rich Karlgaard מהעתון פורבס, ומחשובי מובילי הדעה בימין האמריקאי, ראיון עם ברון האנרגיה הטקסני, טי בון פיקנס T. Boone Pickens, ובו רעיונות דומים.

הנקודה המעניינת יותר בראיון זה היא  הגישה והתפיסה ביחס לתפקיד הממשלה בתחום זה, בעיקר כשהיא באה מצד הכוהנים הגדולים של הניאו-ליברלים והשוק החופשי.

פיקנס מסביר את היתרונות בשימוש בגז טבעי בארה"ב ומספק נתונים כדי להורות על הבעייתיות בהמשך השימוש בנפט. בין השאר:

 • הביקוש העולמי לנפט הוא 86-88 מיליון חביות ליום, ויגיע לכ- 90 מיליון חביות ליום עד סוף השנה, בשל הצמיחה העולמית.
 • הייצור העולמי של נפט הוא כ-84 מיליון חביות ליום. כיוון שהייצור קטן מהיקף הביקוש, המחירים עלו.
 • אמריקה צורכת כ-20 מיליון חביות נפט ליום, ומייצרת כ-7 מיליון חביות נפט ביום. היתרה בסך כ-13 מיליון חביות ליום הן מיבוא, מתוכן 5 מיליון באים מאופ"ק.
 • על פי פיקנס, העלות האמיתית של הנפט במזרח התיכון הוא מעל 300 דולר לחבית, אם לוקחים בחשבון את עלות הנוכחות הצבאית של ארה"ב במזרח התיכון.
 • המנטרה השמרנית, לקדוח יותר בארות נפט במפרץ מקסיקו, במדפי היבשת בחוף המזרחי והמערבי של ארה"ב, ובשמורות הטבע באלסקה Alaska Natural Wildlife Refuge (ANWR)  לא תעזור. במקרה הטוב ניתן יהיה להפיק תוספת של כ-2 מיליון חביות ביום, לדברי פיקנס.  זה יעלה את היקף הייצור המקומי של אמריקה לכ-9 מיליון חביות ליום אך עדיין יישאר גרעון של כ- 11 מיליון חביות ליום.
 • בנוסף, במקרה של הפקה משמורת הטבע באלסקה, צוואר הבקבוק יהיה הצינור מהחוף הצפוני של אלסקה. לדברי פיקנס, יידרשו למעלה מעשרים שנים לבניית צינור חדש.

מכאן באים היתרונות הגדולים של גז טבעי. לפי פיקנס לארה"ב יש עתודות גז טבעי עצומות השוות ערך לפי שלש מעתודות הנפט של ערב הסעודית, בהשוואה על בסיס שווי אנרגטי של חבית נפט (BOE). בנוסף על אותו בסיס השוואה, מחיר הדלק יהיה הרבה יותר נמוך, ופליטת גזי החממה תקטן בכ- 30%.

פיקנס מציע להמיר את צי המשאיות כבדות של אמריקה, –  18Wheel Trucks – הכולל כ-140,000 משאיות, לפעול על גז טבעי. להערכתו עלות המרת הדור הבא של המשאיות תהיה כ-60.000 דולר לכל כלי רכב –  או כ-9 ביליון דולר עבור כל צי המשאיות הכבדות.

מהיכן יבוא הכסף הזה?. זו שאלה מכרעת מבחינת הליברטרינים, הניאו-ליברלים, ומעריצי השוק החופשי מהתערבות ממשלתית כמו קארלגארד.  שכן אם היתרונות בשימוש בגז הטבעי כל כך משכנעים מבחינה כלכלית, למה משקיעים פרטיים לא באים עם הכספים הדרושים?

זו בעיה של 'מסה קריטית', טוען פיקנס. הממשלה צריכה להתניע את התהליך. לטענתו כדאי להתחיל עם המשאיות הכבדות כדי ליצור תשתית לאומית של טכנולוגיית המרה לגז ותשתיות לתעבורה.

קארלגארד מסכים לגישה זו. הוא מזכיר לחבריו הליברטרינים libertarian כי ממשלת ארה"ב רכשה את במיליארד דולר את המוליכים למחצה הראשונים בעשור של 1960, ובכך סיפקה את הכספים הנדרשים להקמת מפעלי המוליכים למחצה, איפשרה את הייצור בקנה מידה גדול, אשר בתורו דחף את המחירים כלפי מטה לרמות מתאימות לשימושים אזרחיים.

קארלגארד, שהוא אחד הכוהנים הראשיים של השוק החופשי והניאוליברליזם, מסכים, בחיוב מהדהד לצורך במדיניות והתערבות ממשלתית לעידוד התעשייה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

9 תגובות

 1. אורי אפלבוים :

  אמנון, אולי לפחות התמיכה של קארלגארד עשויה לגרום לך להבין עד כמה טפשית תהיה הפקה בלתי מרוסנת של גז. מובן שקארלגארד תומך. גם הוא מבין שמעבר לתחב"צ יעילה, לערים מקיימות במקום פרבריות, ולפיתוח של אנרגיות ממקורות מתחדשים יגמרו לו את העסק. הוא מעדיף שהמדינה תשקיע בהסבה יקרה ביותר של ציי משאיות כדי שהוא יוכל להמשיך ולמכור להם דלק פוסילי (לא משנה לו מצב הצבירה). מובן שמעבר כזה יעכב מעבר לשינוע מטענים מסילתי יעיל. אבל זה מה שהוא רוצה.

  המאמרים של אמנון הם דוגמא נהדרת לאיך השאיפות הס"ד הקלאסיות אינן מקבילות להסתכלות של קיימות (מה שמכונה ירוק).

  הרחבתי על כך בתגובה לפוסט הקודם של אמנון כאן:
  http://www.blacklabor.org/?p=30550

  והנה ידיעה מרוייטרס לגבי ביטויו של "פרדוקס ג'בונס" בארה"ב.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3477229,00.html

  התכניות הגראנזיוזיות של בז"ן למשל הן אחד הביטויים בארץ לקבלת הגז טבעי.
  המרצת הפקת הגז בישראל תגרום להמרצת אובדן השטחים הפתוחים, הכפלה מעריכית של סיכוני החומ"ס בקרבת בני אדם (כולל סיכונים ביטחוניים), ובנוסף הגברת זיהום האויר.

  שימו לב שלא דיברתי בכלל על הגברת פליטות הפד"ח וזאת רק משום שנזקי הפד"ח הם עדין בגדר תיאוריה לא לגמרי מוכחת. כל הנזקים שכתבתי עליהם (ועוד אחרים) הם כמובן נזקים מוכחים וודאיים בישראל הקטנה והצפופה.

 2. עמית-ה :

  אני חושב שהגישה הסוציאל דמוקרטית מתחברת היטב עם הגישה הירוקה, בתנאי שמכניסים למשוואה את אלמנט הזמן.
  http://www.thenation.com/article/160038/pennsylvanias-gop-governor-lets-gas-industry-have-its-way-public-parks
  כפי שאנחנו רואים כאן מושל פנסילבניה תומך בהעברת נכסי ציבור לניהול מעשי של בעלי ההון.
  כל השענות על דלק בלתי מתחדש היא טעות כפי שכל העברה של נכסי ציבור ליידי בעלי ההון היא טעות.
  לא משנה אם מדובר בחוף פלמחים או בפארק אוהיופיל, בקידוח תמר או במאגרי הגז של האפלצ'ים.
  נכסי הציבור צריכים להיות בניהול ציבורי דמוקרטי כאשר השיקולים הם מאה שנים ויותר קדימה.
  כשהזמן הוא חלק מהתחשיב אנחנו רואים את כדאיות הניהול וההשקעה הציבורית.
  דוגמא: אם נחשב את עלויות האסונות הגרעיניים שכבר היו (שלושת האיים, צ'רנוביל, פוקושימה וכד') ונוסיף לכך את עלות הטיפול בפסולת הגרעינית לאורך אלפי השנים הבאות נגלה שהרבה יותר זול למצוא אנרגיה מתחדשת ולחסוך.
  שני דברים שצריך לעשות ע"י המדינה.

 3. חן - מיבשים את החולים :

  לאורי.

  1. מה זה פד"ח?
  מה זה חומ"ס?
  מה זה תחב"צ?

  2. לא הבנתי את ההתנגשות בין הירוק לס"ד (בלי קשר לבעיית הזב"ש).

 4. מיכאל לינדנבאום :

  לחן-מיבשים את החולים,
  ואני חשבתי לתומי שאת מהבקיאות בח"ן…

 5. חן - מיבשים את החולים :

  למיכאל
  1. אני בקיאה בדח"ר. 2. הדיון כאן הזכיר לי נשכחות, כלומר את המלחמה המתמדת בין ביה"ס (שרצה לחסוך בשטח סככת האפניים) לבין התלמידים שנמאס להם מהכתמים הכחולים ומהוצאות התיקון הבלתי נגמרות בגלל הצפיפות בסככה.
  מסקנה אולי – להגביל את חופש התנועה?

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  פד"ח-פחמן דו חמצני,עודף ממנו מסייע לאפקט החממה.

  חומ"ס-חומרים מסוכנים,עודף מהם מסייע לחברות הביטוח מכיוון והעודף הזה גורם לקיצור תוחלת החיים.

  תחב"צ-תחבורה ציבורית,גם ככה אנחנו בחוסר מתמיד בתחום הזה,מעניין אותי אם היו מטילים מס תחב"צ אבל משפרים אותה בצורה משמעותית כמה היטה כל אחד מרוויח או מפסיד(אפילו מס רגרסיבי,"מס" בעלות על רכב הוא מס עצום).

 7. אורי אפלבוים :

  לחן

  סליחה.

  פד"ח – פחמן דו חמצני. גז החממה המיוצר בחלקו על ידי שריפת דלקים.
  חומ"ס – חומרים מסוכנים.
  תחב"צ – תחבורה ציבורית.
  בז"ן – בתי זיקוק לנפט.
  ס"ד – סוציאל דמוקרטיה.

  נדמה לי שלא השתמשתי בעוד ראשי תיבות שם.

  לעמית, אני מסכים עם כל מילה. שים לב שלא טענתי שהגישות סותרות. אני מאמין בלב שלם גם בס"ד וגם בקיימות. אני חושב ששתי התיאוריות הללו הן במימד אחר של ניהול התרבות. לעיתים קרובות המעשה הנכון ביותר לעשות בזמן נתון הוא זהה על פי שתיהן, כמו למשל עידוד תחבורה ציבורית. לעיתים ישנה התנגשות, כמו ניסיון להמריץ את הפקת הגז ל"טובת" כלל האזרחים ועוד דוגמאות רבות שנתתי בדיונים קודמים.

 8. עמית-ה :

  חן אני לא רוצה להגביל את חופש התנועה כי אני לא אוהב הגבלות על פרטים (אין לי בעיה עם הגבלות על תאגידים ואירגונים).
  אבל אם למשל יקימו בית ספר בכל שכונה לא יצטרכו להסיע תלמידים והכיתות יהיו יותר קטנות.
  אם יפרקו חברות בין לאומיות ותאגידים בעלי כוח שמסכנים את השלטון הדמוקרטי יהיו מפעלים/ משרדים קטנים יותר, בפיזור יותר גדול ועובדים יוכלו לבחור מקום עבודה קרוב.
  אם יבינו שאין מקום להגדלת כבישים כי הם כבר עכשיו תופסים יותר מ-11% של השטח הבנוי בישראל,
  הצפיפות תגרום לאנשים לחפש אלטרנטיבות.
  בהנדסת תנועה נהגו פעם (לפני 40 שנים) לומר צפה (את הדרישה) וספק (PREDICT & PROVIDE) היום אומרים צפה ומנע (PREDICT & PREVENT).
  http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6VGG-3YBB0G0-N&_user=10&_coverDate=01%2F31%2F1995&_rdoc=1&_fmt=high&_orig=gateway&_origin=gateway&_sort=d&_docanchor=&view=c&_searchStrId=1725519224&_rerunOrigin=google&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=f50d3983b2bedc146fd9e9937a71e590&searchtype=a

 9. מערכת עבודה שחורה :

  אורי, מאמר בבקשה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.