חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זרם חילוני-דתי בחינוך יוצא לדרך

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 16.07.08 6:08

הרב מיכאל מלכיאור הצליח להעביר חוק במליאת הכנסת המכונן זרם חדש בחינוך: זרם חילוני דתי. הודעתו מובאת כאן, אבל נזכיר לכם שלא כולם מברכים על כך

תחילה הודעת מלכיאור:

עבר במליאת הכנסת:

מהפכה חינוכית בישראל: חינוך ממלכתי חילוני- דתי

 

עברה בקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק של ח"כ הרב מלכיאור וח"כ אסתרינה טרטמן לכינון זרם חינוך ממלכתי משותף לדתיים וחילוניים

 

ח"כ הרב מלכיאור: "המדובר במהפכה רבתי בחינוך בישראל. הפרדת החינוך הממלכתי והממלכתי דתי יצרה קיטוב עמוק במדינה. ואני בטוח כי תוך מספר שנים יהיה החינוך היהודי המשלב הכיוון הדומיננטי של החינוך בישראל. עלינו להפחית את הניכור בציבור הישראלי ואין כמו לימודים משותפים כדי לעשות כן"

 

ח"כ אסתרינה טרטמן: "זהו חוק חשוב שהשלכתו נוגעת לכולנו ברמת הפרט, העם והמדינה"

 

ברוב של 14-1 עברה במליאת הכנסת חוק חינוך יהודי משלב, המורה על הקמתו של חינוך ממלכתי חילוני דתי בו המשלב את החינוך הממלכתי עם חינוך המועשר בלימודי יהדות. הצעת החוק קובעת כי למוסדות החינוך המשולב תהיינה אותן מטרות העומדות בבסיסי החינוך הממלכתי בתוספת ההכרה בחשיבות החינוך לסובלנות והחיים המשותפים בין דתיים, חילוניים, ומסורתיים תוך מתן דגש לערכים יהודיים.

 

על פי הצעת החוק ישתלבו מוסדות החינוך המשולב במערכת החינוך הממלכתית על ידי הקמת אגף לחינוך משולב ומועצה לחינוך משולב כפי שהדבר נעשה לגבי בתי הספר הממלכתיים והממלכתיים-דתיים. עוד קובעת הצעת החוק כי כל בית ספר בישראל יוכל להחליט האם להצטרף לזרם חינוכי זה.

 

הצעת החוק, שזכתה לתמיכת הממשלה, תתוקצב ב- 3 מיליון ₪ בשנה הראשונה, 6 מיליון ₪ בשנה השנייה ועד 25 מיליון ₪ בשנה השלישית, אשר יועברו ע"י האוצר כתוספת לתקציב החינוך.

 

תלמידי החינוך היהודי המשלב יהנו מתנאים יחודיים אשר יאפשרו להם לממש את ייחודו של בית הספר:

 • בחמש השנים הראשונות למעבר יקבל כל בית ספר שיצטרף לחינוך היהודי המשלב  סיוע אשר ייועד להשתלמויות מורים, הכנת המורים והתלמידים לייעודו החדש של ביה"ס.
 • יוכרו לביה"ס שעות לימוד נוספות ויותר לו להמיר שעות לימוד לטובת לימודי היהדות.
 • כל ביה"ס יזכה לרכז יהדות אשר תפקידו יהיה לעזור למערכת להטמיע את הזהות היהודית והערכים המשותפים בתוך חיי בית הספר וקהילתו.
 • תוקם מועצה עליונה לחינוך היהודי המשלב, בדומה למועצת החמ"ד, אשר תהיה אחראית על תכני בית הספר, תוכניות הלימודים ואורח חיי ביה"ס.
 • ההצטרפות לחינוך היהודי המשלב תתבצע באופן וולונטרי והדרגתי, על פי בקשת קהילות בית הספר. החוק קובע כי בשנה הקרובה יצטרפו 8 בתי ספר ומספר הולך וגדל מידי שנה.
 • כבר היום פועלים במסגרת דומה מספר בתי ספר מרשתות מיתרים, תל"י וקשת ובתי הספר של תקוע, כפר אדומים ומזכרת בתיה.

 

ח"כ הרב מיכאל מלכיאור: "הקמת הזרם המשולב הינה התשובה לפילוג ולקיטוב הערכי ההולך וגובר של החברה הישראלית. אני מאמין כי תוך מספר שנים יהיה החינוך היהודי המשלב הכיוון הדומיננטי של החינוך בישראל.

המהפכה החינוכית שהחלנו בה היום  תאפשר למצוא בסיס יהודי ערכי, רחב ומשותף לדור שגדל במדינת ישראל היום. זהו שילוב של ערכים יהודיים מסורתיים יחד עם ערכים אוניברסאליים, אשר יסייע באיחוי קרעי החברה בישראל".

 

ח"כ אסתרינה טרטמן: "חוק חשוב שהשלכתו נוגעת לכולנו ברמת הפרט, העם והמדינה. בעזרת החוק המבורך הזה גם הציבור החילוני שפרוטה אינה מצויה בכיסו יקבל העשרה יהודית ערכית ובעזרתו אני בטוחה שנשיב ולו במעט את החיבור בין העם היהודי לתרבותו, לערכיו ולנכסי צאן הברזל שלו". 

 ולביקורת של דובי שפורסמה במקור כאן.

אז בשביל מה זה טוב? בשביל כל אותו זבל יודאו-ניו-אייג'י שמציע לחילונים ללמוד גמרא כדי "להתחבר לשורשים שלהם", כאילו שבגלל שהם קשורים גנטית למישהו שהסתובב עם שטריימל וזקן, זה הופך את ה"חוכמה" היהודית לרלוונטית להם. רק שעכשיו במקום שאנשים מבוגרים יסכימו מרצונם החופשי לשחת את זמנם על זה, הופכים להם את החיים לקלים יותר: המצפון היהודי שלהם יושקט משום שהם שולחים את הילדים שלהם ללמוד גמרא. יהדות ביי פרוקסי.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

8 תגובות

 1. ירדן :

  איכשהו מסתדר לי שזה מה שבית הספר הישן שלי יעשה – בדיוק מה שהמנהלת רצתה.

 2. דובי קננגיסר :

  ועכשיו שאני רואה שבאופן רשמי יותר להם להמיר שעות לימוד רגילות בשעות לימודי יהדות, זה רק מוכיח את מה שטענתי. לא חילוני ולא נעליים.

 3. אלירן,פ"ת :

  ממש מפחיד.
  נותנים לדתיים דריסת רגל במערכת החילונית במסווה של עודף ליברליות.

  הדבר היחיד שצריך במדינה הזאת היא חינוך אחיד-וחילוני לכולם.

  למה הידיעה הזאת מתפרסמת באתר הזה?זה אמור להיות חיובי?הדת צריכה להתפס לפחות באתר כזה כשהיא,כרעל האנושות. למה לתת לה חיזוקים חיוביים?

 4. ניר הירשמן, דובר ח"כ הרב מלכיאור :

  דובי,

  מעבר לנטייה הטוקבקיסטית לחרף הייתי מציע שתשים לב לנקודה חשובה בחוק.
  ביה"ס יהפוך לכזה רק אם שני שליש מהורי ביה"ס יצביעו על כך, כך שכפייה היא מחוץ לתחום.
  הרעיון של "משלב" הוא לתת אופציה לילדים לגדול על רקע נרטיב משותף- הרעיון המוצהר הוא שהחילונים ישראו חילונים והדתיים ישארו דתיים אבל שיכירו אחד את השני ויוכלו ללמוד היחד. זו תשובה מוחצת להתחרדות של המערכת הממלכתית דתית מחד, ולאובדן הקשר של המערכת הממלכתית עם היהדות.

 5. איתי :

  ניר, תשובה לעניין.

  השאלה המעניינת היא אם לא עדיף לשנות את הזרמים הקיימים (ממלכתי וממד) במקום להקים זרם שלישי.

  לי זה מזכיר קצת את ריבוי המפלגות (הקיים רקוב – בואו נקים חדש ונקי) ובחינוך – את ריבוי המקצועות החדשים והנוצצים לבגרות, המחפה על חוסר עדכון במקצועות ה"קלאסיים" והאפרוריים כמו ביולוגיה, היסטוריה וכו

 6. דובי קננגיסר :

  ניר, אתה עונה לי? כי אני לא טענתי לכפייה דתית. אנשים מביאים על עצמם את מפלתם שלהם בגלל תסביך נחיתות של החילוניות הריקה אל מול הדת. (זאת לעומת החילוניות ה"מלאה", האידאולוגית, שאינה נופלת בשטויות הניו-אייג'יות הללו). ובכל זאת – לכפות משהו על שליש מהאוכלוסיה רק בגלל ששני שלישים תמכו בכך, זה בדיוק כפייה.
  כאשר מסתבר ששיעורי היהדות הללו יבואו *על חשבון* שיעורי הליבה, מדובר בכפייה כפולה ומכופלת ובפגיעה ממשית בילדים ובהורים המתנגדים לתוכנית.

  למערכת הממלכתית לא צריך להיות "קשר עם היהדות". היא צריכה להיות ממלכתית וחילונית. גם כך יש מספיק לימודי דת במערכת ה"חילונית". מדוע איש אינו מציע להוסיף לימודי חילונות למערכת הממלכתית דתית (או, למעשה, אפילו למערכת הממלכתית חילונית)? אין כאלו. תלמיד חילוני לא לומד שום דבר על פילוסופיה ליברלית, אפילו לא ברמות בסיסיות ביותר. תלמיד חילוני אינו מכיר את מגילת זכויות האדם הבינלאומית ואינו יודע דבר וחצי דבר על ערכי הדמוקרטיה עד שהוא מגיע לתיכון, אז מלמדים אותו אזרחות למשך *שנה אחת בלבד*.

  כפי שהראה יאיר שלג, הדתיים לא באמת ישלחו את ילדיהם לבתי ספר משותפים, אלא אם החילונים יסכימו להפסיק להיות חילונים (ישמרו על כשרות ועל "צניעות" בהגדרתה הדתית). בקיצור, בתי הספר הללו הם דרך להכניס דת במסווה של קירוב לבבות.
  כמו שאמרתי בפוסט המקורי שלי (שרק שבריר מתוכו צוטט לעיל) אין ואסור שתהיה זהות בין "קירוב לבבות" לבין "קירוב הציבור החילוני לדת". קירוב לבבות יהיה כשהציבור הדתי יקבל את חילוניותו וניכורו מהדת של הציבור החילוני. המצב שבו הציבור החילוני מקבל עליו את הדת אינו "קירוב לבבות", אלא אסימילציה והתבטלות של הציבור החילוני בפני הציבור הדתי.

 7. דודו :

  "זרם חילוני" יש דבר כזה??יש לחינוך החילוני מה להציע בחינוך?? הסטטיסטיקה רק מראה ירידה בכול התחומים (רמת לימוד,פשיעה,סמים וכו…)צריך לחנך לערכים ולא רק למסור מידע חינוכי

 8. שלוי :

  מברכת על היוזמה, מקווה שתנחל הצלחה.
  לדובי,
  מערכת החינוך הממלכתית אינה חילונית, בתכנית הלימודים יש פרקים נכבדים העוסקים במורשת היהודית, בהחלט אשמח אם יהיו כאלה שיזכו להרחבה והעמקה.
  בנוסף, בבתי הספר הממלכתיים לומדים תלמידים מסורתיים רבים, הם אינם מגדירים עצמם חילוניים.
  הלוואי וכל תלמידי ישראל יזכו לטעום חלק מעושרו של ארון הספרים היהודי.
  אני משוכנעת שגם אנשים דתיים חוששים מהשפעה חילונית.
  אם בנינו לוחמים יחד, הם יכולים ללמוד יחד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.