חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עמי אילון בחוג חיפה – רשמים מהשטח

נושאים דעות, פוליטי ב 16.07.08 6:00

ביקור בכנס של חוג חיפה במפלגת העבודה הותיר רשמים מעולים מפעילות החוג, ורושם של פוטנציאל לא ממומש (עדיין) מעמי אילון

מאת: אמיר גור


השבוע, ביום שלישי בערב, ביקרתי ב"חוג חיפה" של מפלגת העבודה.

הביקור היה חלק מניסיון של נורית פגי לפקוד אותי למפלגה. הניסיון בינתיים לא צלח אבל הביקור עודד אותי מאוד. ראיתי חוג של אנשים שמוכנים להשקיע מזמנם בפעילות פוליטית ויותר מכך התאגדו לידי קבוצה. יחד עם זאת מטרת הביקור היתה לשמוע את עמי אילון. לראשונה מזה זמן רב פגשתי פוליטיקאי שעשה עלי רושם מעניין (כלומר רושם שיתכן ויהפוך לטוב).

ועכשיו כמה מחשבות:

הבחירות לסניף חיפה היו בעיני הצלחה בעצם קיומן. התוצאה במקרה הזה לא משנה. מדוע? מכיוון שזו הוכחה שניתן לפעול אחרת בתוך מפלגת העבודה – לפעול באופן דמוקרטי. גם הסירוב לקבל דיל כזה או אחר ולהסתכן בבחירות הוא הישג המראה בעיני שהחוג פועל ליצירת תרבות דמוקרטית בתוך מפלגת העבודה ולא עוד מחנה. כל השבחים לחוג חיפה! מפלגת העבודה לעומת זאת ביזתה את עצמה מכל בכל – באי-מתן מידע זמין ועדכני לחברי הסניף כדי שיוכלו להגיש מועמדויות לבחירות, בהסכמי "דיל" עם רוב הסניפים בחיפה כדי שלא יהיו בכלל בחירות, בשינוי מספר המועמדים בסניף לאחר הגשת המועמדויות ללא קשר לכמות החברים בסניף, בהיעדר ספירת הקולות בתום הבחירות בקלפי ומשלוח המעטפות למרכז ללא בקרה, וכל ההתנהלות שקדמה לבחירות ונועדה למעשה להפוך את הבחירות לאקט ללא תוכן אמיתי.

עמי אילון בעיני מחזיק בחצי הפתרון. החצי שישנו בעיני הוא הנחישות והנכונות להגדיר פוליטיקה אחרת. החצי שחסר הוא – תיאום ציפיות ברור ביחס לשאלה מהי פוליטיקה אחרת (אם למשל 'מיסטר קלין' אינו עקרון אז מה כן?). לא די בנחישות יש גם לעשות אחרת – המחויבות צריכה להיות לתוצאה במקרה של עמי, ולא לאמירה (לא יתכן שפעם אחר פעם יעמוד פעיל ויאמר ש 'הקומבינה ניצחה'. האם פעלת אחרת כדי למנוע זאת? אם לא אז למה אתה מחכה?) הנכונות לתמוך (על ידי היעדר מאבק) בהנהגה מושחתת מעודד שחיתות. ולבסוף לדעתי עמי צריך להתייצב לצד הפעילים שלו – מה מטרת מחנה עמי? לפקוד 40,000 איש (למשל). הרי איתן כבל יגרע אותם שוב לקראת הבחירות הבאות. למה שאנקוף אצבע בשביל מנהיג שאפילו לא מגן על זכותי הבסיסית – לבחור ולהיבחר במפלגה? לסיכום אני לא פוסל תמיכה בעמי אך יש עבודה רבה שצריכה להיעשות לפני.

חוג חיפה לעומת זאת הוא הצלחה כבירה בעיני. הוכחתם יכולת ארגון וחוסן כקבוצה (ומעל הכול אכפתיות ואופטימיות). עכשיו הציעו את תמיכתכם לאדם המתאים ביותר בעיניכם. שאלו את עצמכם – מי הכי מתאים לכם? קשוב לכם? תומך בכם? כנה איתכם? מייצג אתכם? שבו והגדירו לעצמכם מה אתם מחפשים. ערכו מפגשים נוספים וקדמו את החוג שלכם. בשורה התחתונה הרחיבו את המעגל.

בעיני זה המודל הנכון לאזרחות אקטיבית ואני מאושר לראות שהוא קיים ובועט – קצת חבל שאני לא גר בחיפה…

אמיר גור, תושב צורן, בן 25.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

  1. דודי :

    איילון הוא בעיניי התקווה הגדולה של מחנה השמאל. איש הגון, ערכי, מוכשר ואמיץ.

  2. דניאלה :

    תרשה לי לחלוק עליך , דודי – עמי איילון ? עושה רושם של צ'ק בלי כיסוי. לצערי.

  3. ובינתיים… בממלכתו של אהוד ברק :

    […] במוסדות המפלגה. שני האחרונים, בחרו משיקולים לא ברורים להחריש את ביקורתם כלפי ברק דווקא בתקופה הסמוכה לבחירות הפנימיות, ולנסות […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.