חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג לקט המלצות קריאה מס` 27

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 15.04.11 17:57

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף
ליקט וערך: נוגה תדמור

חברה

—   לכבוד חג הפסח, חג החירות מזכיר לנו מוטי לקסמן ברשימה מעניינת, שלא די בשירה שאנו משוחררים מעבדות. משום שהעבדות קיימת ופוגעת במיליוני בני אדם. גם בחברה דמוקרטית יש בני אדם שאינם בני חורין למלא את צרכיהם, כי אין להם אמצעים לכך, וללא מודעות עצמית אין חירות. וגם, חירות צריכה לנבוט באדם מתוכו. כמבטאת עמדה פנימית שלו כלפי העולם.

—  באתר 'התנועה הירוקה', יוצאת רחלי תדהר קנר נגד הפיכתו של חג הפסח ל"חג הקניות". נגד תרבות הצריכה בכלל והפיכתה לחלק ממסורות החגים בפרט. נגד הבזבוז המשווע בכסף ובחומרים ועם הזיהום הנגרם בשל כך. למה צריך הקיום להימדד ביכולת לקנות דברים חדשים? איך זה שאפילו את חג האביב העזו להפוך לחג ההנחות. ושאלה רטורית-  התדרדרנו, או שרק נדמה לי?

—  על עיתון ושלטון ההון כותבת סטלה ב"וולוט אנדרגראונד". טענתה העיקרית, שהעיתונות הולכת לקראת סופה, באין סולידריות בין עיתונאים והבנה בסיסית שכל בעלי ההון עושים קופה על חשבונם. ומנגד, אולי תמיד יהיו עובדים בתנאים עלובים, ותמיד יהיו חמישה טאלנטים בכל מערכת שיקבלו בוכטות, ושאר הכתבים לא יסכימו להתארגן ולהביע סולידריות עם אחרים שירצו לארגן עובדים.

— חנן כהן, מנהל אתר מוזיאון המדע בירושלים, ברשימה על מה מעניין באינטרנט, שהיא בעצם מדריך לכותב, על פי מחשבות והעדפות הקורא חנן כהן

—  העוקץ" על האשכנזים בספרות המזרחית-  רשימתו של יוחאי אופנהיימר בגישה לא סטריאוטיפית לנושא. על רקע מצבם של המזרחים בארץ, עסקו סופרים מזרחיים בתחילה בייצוג סטריאוטיפי ובלתי אישי של האשכנזים, שאיים לרדד את היצירה הספרותית עצמה. בצד המאמץ הביקורתי על נחשלות החברה המזרחית והזדקקותה לדפוסי מודרניזציה, חל בגישה זו במשך הזמן שינוי, ומופיעה הסתייגות מהטלת אחריות (שלא לומר אשמה) על האשכנזים בנוגע למצוקת המזרחים וקשייהם.

—  בעקבות פנייה לציבור להפנות שאלות ובקשות להבהרה בעניין המכרז למתן שירותי ייעוץ לגיבוש אסטרטגיה כלכלית חברתית למדינת ישראל פרסם מכון "ראות" סדרת שאלות שהגיש בנושא, ובעיקר הרהור האם נוסח כראוי היעד הלאומי שעבורו נדרשו תהליכי התכנון. לקישור למסמך המלא, ראו בגוף הידיעה.

פוליטיקה

—  ח"כ שלי יחימוביץ' הנמנעת בדרך כלל מעיסוק בנושא הפלשתיני, פרסמה בעקבות מתקפת הטילים האחרונה של החמאס הודעה לעיתונות. "מתקפת הטילים והפצמ"רים המכוונת ישירות להרג אזרחים וילדים בלתי נסבלת, ותגובת צה"ל בהחלט הולמת. המפגן היעיל של כיפת ברזל, מאפשר לצה"ל וכוחות הביטחון לפעול בנחישות על מנת להביא את הסיבוב האלים הנוכחי לסיומו במהירות ולמנוע הסלמה".

—  בועידת מרצ שנערכה בתחילת החודש, נבחרו בעלי תפקידים חדשים: על תפקיד המזכ"ל התמודדו דרור מורג (שנבחר) ויפעת סולל. ונבחרה הנהלה חדשה, בת שישים חברים, בה שוריינו שליש המקומות לחברי הכנסת, המזכ"ל, יושבי ראש הסיעות בהסתדרות ובנעמ"ת, יושבי ראש פורומים שונים של המפלגה, נציגי צעירים וסטודנטים, ועוד.

—  הח"כים בילסקי, חנין ולוין, יצאו ביוזמת חקיקה לקידום דיור בר השגה לצעירים, באמצעות צירופו כמטרה לרשימת צרכי הציבור שלשמם מותר להפקיע קרקע בתכנית בנייה. בידיעה בבלוג תכנון בירושלים, הפנייה להצעת הממשלה ולהצעת החוק של הח"כים.

כלכלה

—  מתקשים להתנתק. על פי משרד האוצר יוזם גם השנה. כידוע חוק התקציב הנוכחי הוא דו שנתי, ולח"כים הובטח כי גם חוק ההסדרים יהיה לשנתיים. אך על פי ידיעה בלעדית ב"כלכליסט", רוצה עכשיו האוצר להשתמש  ברזרבה התקציבית כדי לכפות עוד רפורמות באמצעות קידום "מיני חוק הסדרים" .

—  בעוד המשנה ליועמ"ש של הממשלה מכריז: הפתרון לשכר הבכירים הוא לא רגולציה, אלא ריסון עצמי.  מציג פרופ' מאיר חת, דעה הפוכה דווקא. "כשאין ריסון עצמי – נדרשת רגולציה". כי במקרים לא מעטים "מזמינים" גופי המגזר העסקי התערבות רגולטורים, כשהם נוהגים בהיעדר ריסון עצמי או שלא על פי נוהלי עסקים המקובלים בשוקי הון מפותחים. למשל, שכר הבכירים.

הפרטה

— בעוד האוצר ממשיך ב"ייבוש תקציבי" של בתי החולים הציבוריים, חוזרות ההצעות להנהגת שר"פ ושב"ן, שאינן אלא צעדים בדרך להפרטת בתי החולים. ההפרטה כשיטה נמשכת, והפעם המטרה היא הנמלים, מעין סוג של מלחמה בריכוזיות כנראה. ובינתיים מגלים מחקרים כי שינויים החלים לאחרונה בסביבת העבודה משפיעים לרעה על בריאות העובד, ובקיצור, ההפרטה יוצאת לנו מהכיס, ופוגעת לא רק בו. על כל אלה ועוד, כותבים ארגון שתיל הפרטות וסכנת הפרטות., תמר גוז'נסקי הפרטה במקום הבראה ואפרים דוידי . ההפרטה עולה לנו בבריאות

—  ובעוד יו"ר הסתדרות הרופאים מודיע לציבור כי עבור הרופאים השר"פ לא על הפרק במסגרת המו"מ, יש מי שטוען תנו לשר"פ הזדמנות. בכתבה בכלכליסט, מציע מיקי פלד: במקום לצייר את שירותי הבריאות הפרטיים בבתי החולים הממשלתיים כמשיח או כשטן, צריך פיילוט לבדיקת הנושא.

חינוך

—  יוסי דהאן ב"העוקץ" על עסקים כושלים בחינוך. על רקע המגמות לרפורמות בחינוך על פי מודלים עסקיים, כניסתם של אנשי עסקים והתרבות התאגידית, כפי שתיעדה נגה דגן-בוזגלו ממרכז אדוה, הולכת ומתעצמת בשנים האחרונות. ואומר שדוגמת כישלונה של אשת עסקים שמונתה למנהלת של מערכת החינוך בניו יורק , מזכירה לא ליפול בהנחות כוזבות הטובות לעסקים ורעות לחינוך.

סביבה

—  לרכבת לחיפה שכבר עכשיו עוברת בקו החוף רוצים עכשיו להוסיף מסילות חשמל ולחסום לגמרי את הגישה לים. נגד תוכנית זו יוצאים עיריית חיפה ושורה של ארגונים, והמאבק שלהם, למען חשמול הרכבת ושיקועה, בתחומי העיר חיפה, צובר תנופה, ומגיע לכנסת..

עובדים ועבודה

—  אסף אדיב ברשימה ב"אתגר" על לקחים מתבוסת העובדים הסוציאליים. הסיבה העיקרית לדעתו לכישלון היא בכפיפות, שקיבל על עצמו הארגון, לעיני. לא החלטת האיגוד הייתה בלתי דמוקרטית- חתימת ההסכם ללא דיון והצבעה של חברי האיגוד היא בלתי דמוקרטית. ואם לא יהיה שינוי בהנהגת ההסתדרות, גם הנהגה חדשה של האיגוד תיתקל בעיני או בדומיו, ומאבקם יכשל שוב.

—  4000 עובדים סוציאליים במרכז השלטון המקומי, לא קיבלו מענק של 3000 שקל שהובטח להם בהסכם. במרכז השלטון המקומי מאשימים את האוצר – ולהיפך. כתוצאה, המשכורות שלהם לקראת החג היו קטנות במיוחד בשל ניכוי ימי השביתה. ואילו העובדים הסוציאליים בשירות המדינה וב- 15 הערים הגדולות קיבלו את המענקים. על כך הודיעה רשת ב', בתחילת השבוע

ולקינוח

—  והפעם, מבט הומוריסטי על צרותינו: שיר חדש– הרשעים של דיסני… בממשלה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. חן - מיבשים את החולים :

  http://www.themarker.com/news/1.624924
  (מתוך החכה של הדייג).
  מו"מ עוז לתמורה לפני פיצוץ?
  מירב ארלוזורוב תומכת במורים?
  פששש

 2. שושי פולטין :

  מירב ארלוזורוב תומכת במורים מסיבה אחת בלבד – הם הסכימו סוף סוף לעבוד, כאשר לפי דעתה עד עכשיו הם התבטלו.
  השרטון עליו עלו נובע מסיבה אחרת – אי הסכמה על התגמול הדיפרנציאלי. נושא בעייתי כשלעצמו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.