postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הבחירות להסתדרות המורים – תביעה משפטית לביטולן ולעריכתן מחדש

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבחירות להסתדרות המורים – תביעה משפטית לביטולן ולעריכתן מחדש

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 14.04.11 6:05

מורה, נציג רשימת צ בבחירות, שמתכוון להגיש תביעה משפטית נגד יו"ר ההסתדרות, יוסי וסרמן, פורש את הליקויים בבחירות להסתדרות ואת ביקורתו על התנהלות הסתדרות המורים בכלל

מאת: יחיעם קראוס

אין זה חדש  שעל פי נתוני הOECD ,מצב החינוך בארץ הוא בעייתי מבחינת התקצוב ומבחינת הישגי התלמידים.  היבט נוסף ואינטגרלי בתפקיד המערכת , הוא החינוך לדמוקרטיה . המורים ובראשם הגופים המייצגים אותם כגון הסתדרות המורים, אמורים להוות את  הבסיס להקניית והפנמת הערכים הדמוקרטים במדינת ישראל, אך הבחירות למזכ"לות ההסתדרות (שנערכו אחרי דחייה של שנתיים ) מעלות תהיות לגבי כשרותה של מערכת החינוך לפעול כך. בראיון שערכתי עם אחד המתמודדים בבחירות , מר חסאן נסאסרה, עלו מספר רב של טענות לגבי האופן שבו התנהלה המערכת החשובה הזו. הריאיון התקיים כשבוע לאחר הבחירות ובתחילתו של מאבק משפטי של נסאסרה כנגד מזכ"ל ההסתדרות, מר יוסי וסרמן. נסאסרה מבקש, בעזרת עורך דינו, לבטל את הבחירות ולקיימן מחדש באופן ראוי ודמוקרטי.

ראשית, לטענתו  "הודיעו באיחור מכוון על מועד הבחירות ולא הספיקו לשלוח את כרטיס הבוחר לכל המורים" עובדה שאולי יכולה ללמד על 52% הצבעה בלבד. בבחירות הקודמות עמד אחוז ההצבעה על יותר מ60%. בנוסף לכך, היה טרטור של המערכת על ידי כך שדחו את הבחירות  בשנתיים ולאחר מכן הקדימו אותן במספר חודשים, דבר שהקשה על האסטרטגיה של הנבחרים. נסאסרה טוען שלא קיבל את רשימות הבוחרים לפני הבחירות ולכן לא יכול היה ליצור קשר איתם כפי שמקובל במערכת בחירות תקנית.

שנית, "המפלגות הגדולות הזמינו מורים לארוחות וכנסים במועד שלפני הבחירות". זאת לטענתו במטרה ברורה להשפיע על שיקול בחירתם של המורים. כמו כן, "מנע וסרמן באופן פיזי מאחת המועמדות המובילות, הגב' גילה קליין, להיכנס לוועידה שלפני הבחירות". לא ברור ממה כל כך חשש וסרמן.

שלישית, מערכת החינוך לטענתו מפלה באופן שיטתי את המגזרים החלשים ומונעת מנציגיהם את האפשרות לשנות את המצב. "המון קלפיות חסרו את האות 'צ', (המייצגת את רשימתו של מר נסאסרה). ביפו, בקלנסווה, בטירה, בכפר קאסם, בירושלים ובאשדוד, לא היה הפתק עם האות. כמו כן, בשאר המקומות היו האותיות בעברית ולא בערבית כפי שמקובל במערכת בחירות תקנית, וזאת אחרי שהקמפיין שלי כוון לציבור הערבי, עם האות המקבילה בערבית המציינת את שמי".

נסאסרה אינו רואה בתכנית "אופק חדש" הצלחה. "אין בקרה לגבי הצלחת הפרויקטים של 'אופק חדש'. תקציב ההסתדרות מעל ל240 מיליון ₪ ואין הוא מושקע במעמד המורה או בתנאיו. הכסף הולך בצורה חשאית להנאות המקורבים, מבלי שכלל ציבור המורים ידע על סיבות הוצאותיו".

שלושים שנה אני במערכת ולא חל שינוי, עדיין יש 'מורה כולל' שנוגע במספר רב של מקצועות לימוד, במקום שיהיה מורה מקצועי". בנוסף לכך, מודאג נסאסרה מהעתיד הצפוי למערכת החינוך "חייבים לרענן את מערכת החינוך בצורה שיטתית על ידי הכנסה של כוחות צעירים. מורה אחרי 25 שנות הוראה מותש ואין הוא יכול לתרום יותר". הסתדרות המורים, הגוף שכחלק מתפקידו אמור לסייע ולהגן על מגזרים חלשים, פועל לדעתו של נסאסרה בצורה ההפוכה ומחבל בניסיון צמצום הפערים בין המגזר הערבי ליהודי, "ישנו ייאוש במגזר הערבי מהאפליה מכיוון הסתדרות המורים ולכן תופסת תאוצה התופעה של פתיחת בתי ספר פרטיים במגזר".

כאמור, נסאסרה פועל בימים אלו לביטול תוצאות הבחירות ולקיום מערכת בחירות חדשה. מתוך רצונו להביא לשינוי אמתי, אין הוא חובר לרשימה גדולה מכיוון שהוא זקוק לקולות הערבים. "לא יכולתי להישאר ברשימות הגדולות כי ניסיון העבר הוכיח לי שאין אפשרות לשנות דרכם כלום. הם חושבים רק על הג'ובים שלהם. אם הייתי חובר , אז זה היה לגילה קליין".

למרות כל ההתראות, עדויות המורים, עדויות המשקיפים בקלפיות וכתבות שעסקו בנושא ,אין כלל התייחסות של גורם ממשלתי לנושא המדאיג הזה. נסאסרה מסכם, "ניסיתי לערב ועדת חקירה בנושא, אך הם סרבו. זוהי מערכת שאמורה לשמש דוגמא לחברה הישראלית הדמוקרטית ובמקום שכזו, היא פועלת אחרת ומפעילה שיטות של זיופים, מרמות וכוח".

 

יחיעם קראוס, סטודנט לתקשורת פוליטית.

נערך על ידי דליה
תגיות: ,

7 תגובות

 1. שושי פולטין :

  אני תוהה איזה גורם ממשלתי אמור לדעת הכותב להתערב במערכת בחירות של ארגון עובדים , חשוב ככל שיהיה. העובדים עצמם הם אלו שצריכים לערער בדרכים המשפטיות הלגיטימיות.
  באשר ל"גורם הממשלתי" הוא כבר נתן את חותם ההכשר:
  שר החינוך בירך את מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן על ניצחונו
  שר החינוך, גדעון סער, בירך לפני שעה קלה את מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, על ניצחונו בבחירות.

  השר סער אמר לוסרמן בשיחה, כי לניצחונו ערך רב משמעות בהתחשב בכך שהושג תוך כדי ביצוע רפורמה ושינוי במערכת החינוך בשותפת בין המדינה להסתדרות המורים.
  ראה אתר משרד החינוך כאן:
  http://cms.education.gov.il/educationcms/units/owl/hebrew/sarhinuch/neumimveeruhim/vaserman.htm

 2. גליה :

  לא צריך לבטל. הבחירות בפועל היו לסניפים. לכן מה שצריך לעשות, זה לבחור יו"ר ונציגים לועידה.

 3. שושי פולטין :

  גליה,
  התשובה שלך לא ברורה.
  הבחירות היו אמנם לסניפים , אבל למעשה הם היו למזכ"ל הסתדרות המורים. זו בדיוק הבעיה. ברגע שלא היה מועמד בסניף או שהפתק שלו לא היה בקלפי, לא היה לו סיכוי להבחר למזכ"ל ההסתדרו.

 4. איתי :

  אולי מוריה תכתוב על זה איזה מאמר הסבר?

 5. אלברטו :

  הבחירות היו לוועידה ולסניף בפתק אחד. בחרת סיעה מסוימת הקול שלך נספר גם לוועד הסניף וגם לוועידה
  פשוט מאוד.

 6. גליה :

  שושי, הכל נכון.
  הפתקים בקלפיות תאמו את הסיעות המתמודדות לאותו סניף.
  לכן צריך להצביע על יו"ר בלבד 🙂

 7. יהלי אופיר :

  ישהו יכול לפרסם מה התוצאות?
  אני מאד מבקשת שהסתדרות המורים תשלח מכתבים כמו בכל דבר ששולחת
  חג שמח
  יהלי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.