חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פרס ישראל לאלי אלאלוף ומקומה של הפילנתרופיה בחינוך

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 14.04.11 6:04

זכייתו של יו"ר קרן רש"י  בפרס מעוררת את השאלה: האם הפילנתרופיה בתוך מוסדות החינוך מסייעת לקידום החינוך ולשיפורו

מאת: שושי פולטין

פרס ישראל לאלי אלאלוף  והדילמה לגבי מקומה של הפילנתרופיה בחינוך

 

שר החינוך הודיע אתמול על הענקת פרס ישראל למפעל חיים לאלי אלאלוף.

אדגיש שאין בדברים הבאים  כדי לגרוע מהחלטת הוועדה המכובדת  אשר כינתה את מר אלאלוף "לוחם אמיתי למען הצדק החברתי, בעל חזון לשרת כל אדם מתוך כבוד, אשר לקח בכל שנות פעילותו הציבורית אחריות על רווחת האוכלוסיות שבהן הוא מטפל". (כאן), אך נשוא הפרס החזיר אותי למאמר שקראתי השבוע אודות פילנתרופיה בחינוך והדילמה שהיא יוצרת.

מר אלי אלאלוף,  למי שלא יודע,  הוא יו"ר קרן רש"י , אחת העמותות הפילנתרופיות הגדולות  הפועלות במערכת החינוך . "קרן רש"י היא הגדולה בישראל בתחום החינוך, ותקציבה ב-‏2009 היה כ-‏150 מיליון שקלים. הקרן פועלת בישראל משנות השמונים, ובין הפרויקטים שלה – השקעה בתשתיות בתי־ספר ובתוכניות העשרה לתלמידים ולמורים, בעיקר בפריפריה, ובכלל זה במגזר הערבי. תקציבה מורכב ממקורות עצמיים, משיתופי פעולה עם ארגונים כדוגמת הג'וינט, מתרומות עסקיות, ומפרויקטים משותפים עם משרד החינוך."
כעת יוזמת הקרן להעביר לניהולה כמה עשרות בתי־ספר מידי רשויות מקומיות, כך שינוהלו כרשת…
לצד זאת מתכננת הקרן להעמיק את מעורבותה גם בחינוך היסודי. המדינה לא מאפשרת ניהול פרטי של בתי ספר יסודיים, אך הקרן מקיימת ומתכננת להרחיב מערך תמיכה בבתי־ספר. (מכאן)

דווקא השבוע  הועלתה תרעומת, כמדומני בפעם הראשונה, מצד מנהלים על פעילותו של המגזר השלישי במערכת החינוך. בגיליון קו לחינוך האחרון  עסק המאמר הראשי בנושא, תחת הכותרת

"ארגוני המגזר השלישי: למנהלי בתיה"ס קשה בלעדיהם – אך קשה לא פחות איתם" אביא את הדברים כפי שנכתבו בגלל חשיבותם: "דיון טעון במיוחד בנושא "תפקידו של המגזר השלישי בצמצום פערים" התקיים בכנס המנהלים השנתי של רשת אורט שנערך בשבוע שעבר. בדיון הציע ראש המרכז למחקר ופיתוח של הרשת, יואל רוטשילד, הצעה למשה"ח: לקחת את מיליארד השקלים שמשקיע מדי שנה במערכת החינוך המגזר השלישי – מלכ"רים, קרנות ועמותות ולחלק אותם בין כל בתיה"ס. על פי התחשיב של רוטשילד, בדרך זו יקבל כל מנהל 250 אלף ש"ח שיוכל לעשות בהם נפלאות לקידום בית ספרו.

מדובר, כמובן, בהצעה בלתי ריאלית, מכיוון שלכל אחד ממאות ארגוני המגזר השלישי הפועלים במערכת החינוך יש מטרות משלו, ואוכלוסייה שהוא רוצה לקדם. בדיון הביעו מנהלים לא מעטים תסכול מפעילות ארגוני המגזר השלישי ההולכת וגדלה בבתיה"ס, למרות שהמשאבים התקציביים המוזרמים בדרך זו חשובים להם מאוד. כך, למשל, אמר מנהל קריית החינוך אורט חצור הגלילית, אליק אבנר: "אלמלא המגזר השלישי היה לי קשה מאוד לנהל את ביה"ס, יחד עם זאת, עובדה זו מעלה אצלי כעס גדול מאוד על המדינה. אין לי ברירה אלא להיעזר במגזר השלישי, למרות שהמדינה צריכה על פי דין לתת לי משאבים, כמו שעות תקן המגיעות לביה"ס." מנהלים אחרים טענו, כי חלק מהעמותות מביאות כוח אדם חיצוני לבתיה"ס, המחליש את הצוות הקיים.

המנהלים ציינו בעיה נוספת, המאפיינת את פעילות העמותות והקרנות בחמש השנים האחרונות שהם מכנים "תורת המצ'ינג". על פי שיטה זו מקצה ארגון מהמגזר השלישי תקציב לתוכנית מסוימת רק אם משה"ח, הבעלות או ביה"ס עצמו מקצים אף הם תקציב דומה. לטענת המנהלים, שיטה זו יצרה מצב שבו פוגעות תוכניות של המגזר השלישי לעתים אפילו בתקציב הגרעיני של בית הספר  (המשך כאן).

בדצמבר 2008 , העליתי את נושא הפילנתרופיה בחינוך בעקבות המשבר הכלכלי, תוך שאני שואלת האם המעורבות ההולכת וגדלה של עמותות וקרנות במערכת החינוך חיובית או שלילית?

גם וועדת החינוך של הכנסת עסקה זמן קצר לפני כן בחלוקת גבולות האחריות בין הממשלה לחברה האזרחית בנושא החינוך. כבר אז העלה יו"ר הוועדה הרב מלכיאור את הדילמה: "בגלל הקיצוצים הקשים מאוד שהיו בתקופות הקודמות במערכת החינוך, המנהלים ייקחו כמעט כל דבר שיציעו להם כי יש חוסר בשעות וחור בהשקעה" הארגונים והקרנות נכנסו  לחלל שנוצר כתוצאה מהקיצוץ בתקציב החינוך ובשעות. ומנגד ראה בפילנתרופיה תופעה חיובית " החברה האזרחית הבינה שהחינוך זה דבר הכי חשוב שיש לנו והיא נכנסת כדי להציע הצעות ולהיכנס עם כיוון ועם רעיונות ועם פיילוטים והצעות ותוספות והתנדבות. סך הכל זה דבר מעשיר וחיובי. זה גם דרוש שבחברה מפותחת המגזר השלישי, המגזר העסקי והפילנתרופי, ייכנס בצורה מסודרת. אנחנו רואים את זה כדבר חיובי"

דווקא בשבוע בו העלו המנהלים את התסכול והקשיים הנובעים מהפילנתרופיה,הבהירה הבחירה באלי אלאלוף כחתן פרס ישראל, מעבר להכרה בפעילותו של האיש, כי מבחינת משרד החינוך אין דילמה  לגבי מקומה וחשיבותה של  הפילנתרופיה בחינוך.

יותר מזה מדברי ראש הממשלה בטקס חנוכת המשכן למכללה הטכנולוגית של חיל האוויר בבאר שבע ב 2006 מתברר הקשר הסימביוטי עם קרן רש"י "הבשורה המרשימה ביותר ששמענו היום בצהריים היא דווקא בדבריו של אלי אללוף אני אחזור על זה ברשותך אלי. אלי אמר בניגוד לכל הרשמים, שמשרד רה"מ, משרד החינוך, משרד התמ"ת, משרד המדע, משרד האוצר ומשרד הביטחון- כולם היו מעורבים בפרויקט הזה ופעלו בשיתוף פעולה מלא. אז מי אמר שאין שיתוף פעולה בממשלה? "(מכאן)

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

7 תגובות

 1. דודו רוטמן :

  דברים חשובים ומעוררי מחשבה.

 2. שושי פולטין :

  **
  "קרן רש"י היא הגדולה בישראל בתחום החינוך, ותקציבה ב-‏2009 היה כ-‏150 מיליון שקלים. הקרן פועלת בישראל משנות השמונים, ובין הפרויקטים שלה – השקעה בתשתיות בתי־ספר ובתוכניות העשרה לתלמידים ולמורים, בעיקר בפריפריה, ובכלל זה במגזר הערבי. תקציבה מורכב ממקורות עצמיים, משיתופי פעולה עם ארגונים כדוגמת הג'וינט, מתרומות עסקיות, ומפרויקטים משותפים עם משרד החינוך."
  כעת יוזמת הקרן להעביר לניהולה כמה עשרות בתי־ספר מידי רשויות מקומיות, כך שינוהלו כרשת…
  לצד זאת מתכננת הקרן להעמיק את מעורבותה גם בחינוך היסודי. המדינה לא מאפשרת ניהול פרטי של בתי ספר יסודיים, אך הקרן מקיימת ומתכננת להרחיב מערך תמיכה בבתי־ספר.
  מכאן:
  http://www.themarker.com/career/1.580071

 3. שי כהן :

  המאמר מעניין, השאלה חשובה והתשובה

  אל אף שסביר שיש מאחרי יוזמות כמו של קרן רש"י כוונות טובות (?)
  הרי שבסופו של דבר ההגיון הוא הגיון ההפרטה והשוק, והתוצאה כמעט תמיד היא אי שוויון, ניצול עובדים והתנהלות צינית

  הנה אותה קרן רש"י ואותו אללוף התנו את קליטת שירות מורות השיקום לעיוורים בכך שאלו יאלצו לוותר על יחסי עבודה קיבוציים ולהפגע בתנאי העסקתן ובטחונן התעסוקתי

  הנה כי כן התשובה ברורה: מדובר בפגע מכה וחבורה לחברה בישראל , וכמעט תמיד בסוף מתקציב המדינה

 4. מערכת עבודה שחורה :

  שי, פוסט בבקשה.

 5. לקסי :

  אלי אלאלוף - אדם ראוי, השיטה???

  מהכרות קרובה עם אלי, עבדנו יחד לפני שנים רבות, האיש ראוי ביותר לפרס. כל מלה בנימוקים אמת ויציב.

  מי שלא קבלה את הפרס היא קרן רש" וטוב שכך.
  הגישה של מוסדות הצדקה הגדולים כמחליפים את הממשלה, המעבירים את הנטלים החברתיים ממעמד של זכות למעמד של חסד, הגישה הזו ראויה לגנאי ולא לשום פרס שהוא.

 6. שושי פולטין :

  לקסי,
  כפי שכתבתי אין בפוסט הזה כדי לערער על החלטת הועדה אשר העניקה למר אלי אלאלוף את הפרס.
  כפי שכתבת אכן השיטה היא הבעייתית.

 7. שושי פולטין :

  איזה "צרוף מקרים"…
  שחקן חדש ברשתות החינוך – קרן רש"י מקימה רשת של בתי"ס על יסודיים
  http://www.kav-lahinuch.co.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/545fax.pdf
  העיתוי של הידיעה ממש מדהים – ערב
  הענקת הפרס..

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.