חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גדעון עזרא, הון, פיקדון ואלפרון

נושאים בריאות ואיכות סביבה, הדרך אל האושר ב 10.07.08 7:00

השר גדעון עזרא, הממונה על הגנת הסביבה, הוא ברכה למפעלים המזהמים וצרה צרורה לתושבי ישראל שרוצים לנשום אוויר נקי ולא למות מסרטן. השבוע שמים לזה סוף

מאת: איתמר כהן

גדעון עזרא – ברכה למזהמים

גדעון עזרא הוא ברכה למפעלים המזהמים – וצרה צרורה לתושבי ישראל, שרוצים לנשום אוויר נקי * השבוע שמים לזה סוף

המנכ"ל של "רותם אמפרט", המפעל שזכה בתואר המפוקפק "המפעל המזהם ביותר בישראל", המתין מעט עד שהמצלמות של ערוץ 10 התרחקו, ואז אמר לבן שיחו: ""מחר גדעון יהיה פה. אבל הוא איתנו, הוא איתנו. גדעון זה ברכה".

המנכ"ל התכוון לשר להגנת הסביבה, גדעון עזרא. השר עזרא תמך בהקמתו של מכרה פוספטים פתוח במרחק של שלושה קילומטרים מהעיר ערד, אף-על-פי שמשרד הבריאות פרסם לאחרונה דו"ח בו קבע, שזיהום האוויר שייגרם מהמכרה עלול להביא למותם של שבעה מתושבי ערד בכל שנה.

השר להגנת המפעלים המזהמים

המנכ"ל של המפעל המזהם צדק: גדעון עזרא הוא ברכה למנהלי המפעלים המזהמים – וצרה צרורה לציבור הרחב, שמעוניין לנשום אוויר נקי. בכתבה ב-NRG הבאתי דוגמאות רבות למקרים שבהם המשרד להגנת הסביבה כשל בטיפול במפעלים מזהמים, "שכח" להגיש נגדם כתבי אישום, או שהגיש נגדם כתבי אישום אבל "שכח" לגבות את הקנסות. מבקר המדינה חשף לאחרונה, שבארבע השנים האחרונות המשרד להגנת הסביבה לא גבה קנסות בסכום כולל של 26 מיליון ₪.

הון, פיקדון ואלפרון

המשרד להגנת הסביבה נכנע ללובי של יצרני המשקאות הקלים, והקל את הדרישות מהם בכל הנוגע למיחזור בקבוקים. ע"פ דו"ח מבקר המדינה, המשרד ויתר ליצרני המשקאות על קנסות בגובה 216 מיליון ₪, שהם היו אמורים לשלם, בשל אי עמידתם ביעדי המחזור. עזרא נכנע לבעלי ההון – והפקיר אותנו לחסדי "תאגיד המחזור" של משפחת אלפרון.

אביב לביא חשף ב"מעריב" כיצד השר עזרא נשא ברכה בטקס השקת טיילת בראש העין, למרות שהפרויקט פוגע בסביבה. עזרא גם סירב לפעול נגד תכניות הבנייה בעמק תמנע ובחוף פלמחים. בראיון ל"גלובס", עזרא גם גילה שהוא לא מתנגד להקמת תחנה פחמית מזהמת באשקלון, וגם בעד הזרמת השפכים של מפעלי הקישון לים – במקום לדרוש מהמפעלים לטהר אותם כנדרש. עזרא גם התנגד בתוקף ל"חוק אוויר נקי".

המחדלים של גדעון עזרא עולים לנו בבריאות – וגם בכסף

גדעון עזרא נוטה להיות מאוד "חסכן" כאשר מדובר בתקציב המשרד שהוא מופקד עליו: הוא הסכים לקיצוצים חוזרים ונשנים בתקציב המשרד להגנת הסביבה, עד שב-2008 התקציב הגיע ל-145 מיליון ₪ – בערך 0.06% מתקציב המדינה.

על ה"חיסכון" הזה אנחנו משלמים בריבית דריבית: רק סכומי הקנסות, שעליהם ויתר המשרד להגנת הסביבה בשנים האחרונות, כפולים מגובה התקציב השנתי שלו. אבל זה עדיין הכסף הקטן: ע"פ נתוני "אדם, טבע ודין", העלויות הנובעות מזיהום אוויר מגיעות ל-1.9 מיליארד דולר בשנה – בעיקר כתוצאה מתחלואה ותמותה עודפת. יישום "חוק אוויר נקי" עשוי לחסוך למשק 270 מיליון דולר בשנה.

השבוע שמים לזה סוף

הגיע הזמן להזכיר לשר עזרא, שהוא עובד אצלנו – ולא אצל האחים עופר או אצל נוחי דנקנר. בתחתית כתבה זו תמצאו נוסחים שונים של מיילים לגדעון עזרא. כל מה שאנו מבקשים מכם לעשות, הוא להעתיק ולהדביק אחד מהם, ולשלוח לגדעון עזרא, לכתובות:

[email protected], [email protected]

באופן כללי, המיילים דורשים מגדעון עזרא להתחיל לבצע את תפקידו – או להתפטר. בתור התחלה – שיביא לכך שתקציב המשרד להגנת הסביבה ל-2009 יגדל ב-50% לעומת התקציב השנה.

בואו נהיה מעשיים

גדעון עזרא לא יתפטר בעקבות המיילים. אבל, אם רק נשלח מספיק מיילים, הדבר יחולל רעש תקשורתי, שייאלץ את עזרא להתראיין לרדיו ולטלוויזיה ולהסביר מדוע הוא לא מבצע את תפקידו. גם העובדה שהבחירות בפתח לבטח תעודד ח"כים ושרים רבים לדרוש גם הם מגדעון עזרא להתעורר – ולהתחיל לעבוד.

נוסחים מוכנים של מיילים לגדעון עזרא

 • אנו מעוניינים בלחץ ציבורי אמיתי ואותנטי. אנא רישמו בתחתית המייל שם מלא, כתובת ומקצוע (למשל: "יוסי כהן, מורה, ירושלים").
 • מי שיכול – מוטב לשנות כמה מלים בנוסח המייל (או לפחות בשורת הנושא) לפני המשלוח.

נושא המייל: תקציב המשרד להגנת הסביבה

שלום לכבוד השר להגנת הסביבה,

מעקב אחר הידיעות בתקשורת בנושא איכות הסביבה והמשרד להגנת הסביבה מעורר תהייה: כדי לשמור על הסביבה יש צורך בתקציבים ובמשאבים. צריך, למשל, פקחים, שיפקחו על קיום החוק – שיסיירו בטבע ויתפסו/ימנעו מעבריינים להשליך פסולת (בניין למשל) או לגנוב חולות.

 • האם מדינת ישראל מתפקדת באופן נפלא בכל הקשור לאיכות הסביבה?
 • האם ניצול החשמל שלנו חסכוני?
 • האם אין זיהום?
 • האם יש מספיק פקחים שאוכפים את החוק?

התשובה לכל אלו היא – לא!

למרבה הפלא, למרות התשובה השלילית, בתקופת כהונתך כשר להגנת הסביבה ויתרת על תקציבים, ונתת ידך – במעשה או במחדל – לקיצוצים חוזרים ונשנים בתקציב משרדך.

היות וכך, אבקש ממך לדאוג לקופה מלאה ולתקציבים למשרד הנ"ל.

על החתום

נושא המייל: "שאם קלקלת אין מי שיתקן אחרייך"

לכבוד

מר עזרא

השר להגנת הסביבה

"בשעה שברא הקדוש ברוך הוא את האדם הראשון נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן, ואמר לו: ראה מעשי כמה נאים ומשובחין הן וכל מה שבראתי – בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך".

(מדרש קהלת רבה, פרשה ז').

כשאמר הקב"ה "שלא תקלקל ותחריב את עולמי" – הוא התכוון לעולם של כולנו. ואת מה שמקלקלים, קשה, ולעתים בלתי אפשרי ,לתקן אחר-כך. לפיכך – הפסק לשתף פעולה עם מי שמקלקלים ומחריבים את העולם של כולנו, למען בצע כסף. ואם אינך מסוגל לעשות זאת – התפטר, לפני ש"תחריב את עולמנו!"

בכבוד רב,

נושא המייל: גיבור בשב"כ; ובממשלה?

שלום לכבוד השר להגנת הסביבה,

בעבר מילאת שורה של תפקידים בכירים בשב"כ. בתפקידיך השונים במערכת הביטחון סיכנת פעמים רבות את חייך למען המדינה.

אלא שתפקודך – ובעיקר: חוסר תפקודך – מעורר חשש כבד, שמול בעלי ההון אינך מגלה אומץ דומה. במהלך כהונתך כשר להגנת הסביבה, משרדך נכנע שוב ושוב לבעלי ההון: כך בעניין מחזור הבקבוקים; כך בעניין חוק אוויר נקי; וכך בעניין מדיניות האי-אכיפה המבישה של המשרד להגנת הסביבה – כנגד מפעלים מזהמים.

ברצוני לקרוא לך להתעשת, ולהתחיל להוכיח, שהינך איש גיבור חייל לא רק במבצעים עלומים של השב"כ, אלא גם באזרחות.

בברכה,

נושא המייל: כבוד השר – התחל למלא את תפקידך!

לכבוד

כבוד השר להגנת הסביבה, מר גדעון עזרא

א.נ.

כתבות עיתונות חוזרות ונשנות מלמדות, כי אינך ממלא את תפקידך נאמנה. לא זו בלבד שאינך פועל נגד הגופים המזהמים והורסים את המדינה, אלא שאתה אף מסנגר עליהם בשיטתיות, עד שהם רואים בך "ברכה", ושותף שלהם.

הגיע הזמן להוכיח לציבור, שאתה מסוגל למלא את תפקידך באופן הראוי. לתשומת לבך: הבחירות בפתח!

בכבוד רב,

נושא המייל: החלטות תמוהות של השר להגנת הסביבה

לכבוד

השר להגנת הסביבה, מר גדעון עזרא

נבחרת לתפקיד השר להגנת הסביבה על מנת לשרת את הציבור. אלא שלאחרונה קיבלת שורה של החלטות תמוהות ביותר:

 • נמנעת מהגשת כתבי אישום נגד מפעלים מזהמים.
 • תמכת בהקמת מכרה פוספטים בסמוך לעיר ערד, אף על פי שמומחי משרד הבריאות כי המכרה יגרור סכנת מוות לתושבי העיר.
 • משרדך נמנע מגביית קנסות מעבריינים. ובל נשכח שלא מדובר בקנסות של שקל או שניים, כי אם במיליונים!

לנוכח החלטות תמוהות אלה מתבקש לשאול: האם אתה מבין, שאתה אמור לשרת את הציבור, ולא את בעלי המפעלים?

ראוי כי תתחיל סופסוף למלא את תפקידך – ויפה שעה אחת קודם.

בכבוד רב,

נושא המייל: גדעון עזרא – איך אתה ישן בלילה?

שלום למר גדעון עזרא,

ברצוני לשאול אותך: כיצד אתה ישן בלילה בידיעה כי לא זו בלבד שאינן משרתות את הציבור שבחר בך, אלא אף מסכנות את בריאותו ואת חייו?

תמכת בהקמת מכרה פוספטים בערד למרות שמחקרים ומומחים אמרו כי המכרה יגרום למותם של כשבעה אנשים כל שנה.

לא דאגת להגיש כתבי אישום כנגד מפעלים מזהמים שלא לדבר על לסגור אותם,

משרדך נמנע מגביית קנסות ממזהמים במשך שנים ארוכות.

החלטות תמוהות אלו מלמדות כי אינך משרת את הציבור ועל כן ראוי שתבצע שינוי של ממש במדיניותך – או שתתפטר.

בכבוד רב,

נושא המייל: קשרי הון ושלטון במשרד להגנת הסביבה!

שלום למר גדעון עזרא, השר להגנת הסביבה,

מעקב אחר פעולות משרדך בתקופה האחרונה מלמד, שהמשרד הפך למעוז החיבור שבין ההון והשלטון.

בעלי ההון הם אלו שמחזיקים במפעלים המזהמים שמסכנים את הציבור. איך אתה מסביר כי לא גבית קנסות ממפעל זה או אחר, או שלא קנסת אותם בכלל, למרות החריגות הרבות מהתקן?

איך תסביר את החלטותייך האנטי סביבתיות כדוגמת הכניעה ליצרני המשקאות הקלים, או הויתור מראש על מאבק נגד הבנייה בחוף פלמחים ובתמנע, למשל?

די לקשרי ההון והשלטון!

לקראת הבחירות המתקרבות ברצוני להזכיר לך נשכחות: בעלי זכות הבחירה בארץ הם האזרחים, ולא 19 משפחות ההון!

בברכה,

נושא המייל: אם אינך יכול למנוע קיצוצים – איים בהתפטרות!

לכבוד השר להגנת הסביבה,

למשרד להגנת הסביבה יש תפקיד חשוב מאין כמוהו כדי להגן על הבריאות של כולנו. כדי לבצע את התפקיד הזה יש צורך בתקציבים מספקים – ובשר, שיידע לעמוד על שלו, ולדרוש את התקציבים האלה.

אם אינך מצליח למנוע ממשרד האוצר לקצץ מדי שנה בתקציב משרדך – איים בהתפטרות. אין טעם בשר להגנת הסביבה, אם הוא פועל במשרד נטול תקציבים וסמכויות.

בברכה,

נושא המייל: ראיון עם השר להגנת הסביבה ב"גלובס"

לכבוד השר להגנת הסביבה, מר גדעון עזרא,

לאחר שקראתי את ראיון עימך ב"גלובס" גילית, שאתה נגד איכות הסביבה כמעט בכל עניין אפשרי. אינך תומך ב"חוק אוויר נקי", אינך מתנגד להקמת תחנה פחמית מזהמת  באשקלון, אינך מתנגד להזרמת השפכים של מפעלי הקישון לים,.

האם בריאותינו אינה מעניינת אותך?

ברצוני לקרוא לך להתעשת, ולהתחיל לפעול בנחרצות ובתקיפות למען הסביבה ונגד זיהום האוויר והנחלים – ויפה שעה אחת קודם.

בברכה,

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. דודי :

  יוזמה יפה.

  ייאמר לזכות התקשורת, שנושא תפקודו השערורייתי של עזרא דווקא כן מטופל לא רע. (ייתכן שהבלחות האור המעטות של החלטות צודקות שקיבל עזרא נובעות מכך).

  כך שיש מקום לאופטימיות בקשר לחשיפה שיקבל המיזם.

 2. גדעון עזרא - או שתתעורר או שתתפטר :

  […] ילדים וקשישים הדרך אל האושר הטור של איתמר כהן והשבוע: גדעון עזרא, הון, פיקדון ואלפרון אתרי חברי […]

 3. דורון :

  כיצד מעלים אנשים את הידיעות המפוברקות הללו. פעם ראשונה שיש שר איכות סביבה שמוודא כי לא נהיה הסטריים מקום שלא צריך או שאין ברירה:
  תחנת כוח פחמית – אם אין חשמל זה טוב לסביבה – אז כל מי שלא מבין יזעק חשמל סולרי, או גז טבעי – אבל מה לעשות אין לנו יותר מדי שטח במדינה לסולרי ובכל מקרה שעות ההפעלה הן רק כרבע משעות השנה – והגז – הספקים המעטים (יש יגידו הספק הבודד) מחזיק את כל המשק במקום רגיש
  לגבי המפעלים – ממה שרואים יש עלייה ניכרת בכניסה לתוככי המפעל אך הכל גם מתוך מטרה שתהיה תעשייה ותעסוקה בישראל – חוץ מלאנשים אוכלי חינם שפותחים בלוגים במשרדם הממוזג כדי להטריד את מנוחתו של שר כזה או אחר (והם גם לא מגלים על השאיפות הפוליטיות שלהם או של שולחיהם)
  בקיצור חברים
  לצעוק זה בסדר, גם להאיר את תשומת הלב זה בסדר – אך אם תבדקו אחת לאחת מהחלטותיו של השר – בתוך שלל הנסיבות תגיעו למסקנה הרווחת במשרד עצמו – זהו השר הטוב ביותר שהיה לנו במשרד להגנת הסביבה

  דורון

 4. איתמר כהן :

  דורון,

  אתה מוזמן למסור ד"ש לשר,

  יש לי תחושה מוזרה שאתה די קרוב אליו.

 5. הראל לייבוביץ :

  הטיפול הציבורי בתיפקודו של גדעון עזרא כשר להגנת הסביבה הוא מאוד חשוב.
  עזרא עד כה מתחמק למי ששם לב מלהגיב על הטענות הציבוריות על אופן תפקודו.

  אני באופן אישי שלחתי לו בזמנו על המכרה בערד שהוא תמך בהקמתו, מכתב
  זועם.
  אמנם קיבלתי מלשכתו שהפנייה שלי התקבלה "ועוברת לטיפול הגורמים המקצועיים
  לצורך מענה"
  ועד כה לא קיבלתי שום תגובה מעבר לכך.

 6. איתי :

  דורון שלום
  את רוב המידע שלי על תפקודם של חברי הכנסת בנושא איכות הסביבה אני מקבל משני ארגונים אזרחיים לא פוליטיים וחסרי הטיה פוליטית החברה להגנת הטבע (הדרכתי שם במשך שנים) ואדם-טבע-ודין הנוהגים לשבח או לבקר חברי כנסת מכל המפלגות.

  אתר אט"ד מפרסם דוחות תקופתיים מעמיקים ביותר בהם הוא מחמיא לחכים הירוקים (פינס,מג'אדלה,מלכיאור,חנין,ארדן,טרטמן) ומבקר את הגרועים (מרציאנו למשל)

  אם תקפוץ לאתר אט"ד ותחפש את המלים גדעון עזרא תמצא בערך 100% ביקורת על כל נושא שרק תיגע בו.

  לכן הנימוק שלך על הטיה פוליטית לא נראה לי לעניין

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.