חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סגירת תוכניות הלילה בקול ישראל – בטלו את רוע הגזירה

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 9.07.08 6:00

מאזינים כותבים לשר יצחק הרצוג הממונה על רשות השידור, לח"כ מיכאל מלכיאור יו"ר וועדת החינוך והתרבות בכנסת, וגם – נוסח מכתבם החריף של עיתונאי הרדיו להנהלת רשות השידור. אם אתם מזדהים – כיתבו את המכתב שלכם

זיוה כותבת לחה"כ הרב מיכאל מלכיאור

שלום רב, אני בדרך כלל לא פונה או כותבת מכתבים, גם כשאני חושבת שמשהו דורש תיקון, אבל התכנית האווילית להוריד תכניות אהובות על כל כך הרבה אנשים , ממש פוגעת בנו ומצערת אותנו.

אפנה את תשומת ליבך לתכנית מוזיקלית נפלאה ומרגיעה "כאן, שם ובכל מקום", של יהודית בן יעקב, שדווקא אותה לא מזכירים הרבה, ששום מחשב לא יכול להחליף אותה.

אנא, עשה מה שצריך לבטל את רוע הגזירה!

בבקשה!

זיוה ורדי חביליו

****

עלי מקופנהגן שבדנמרק כותב לשר יצחק הרצוג

כבוד השר יצחק הרצוג

אני כותב אליך מאחר ואני מאמין שאתה תוכל למנוע שואה תקשורתית אמיתית. אישית אני מאזין היושב בחו"ל לתכניות הלייליות הנהדרות של משה ("מושיק") טימור והתכנית העלאת שירים ישנים 'מן האוב' של נתיבה בן-יהודה. החלטה אומללה של רשות השידור להוריד דווקא תכניות חשובות אלה "בשל "אילוצים תקציביים" היא החלטה, שיש לעשות הכל כדי שלא תתממש. למי שקרוב לעבר, לנוסטאלגיה, להיסטוריה ולגילויים שאין להם תחליף חשוב ביותר שהתכניות לא תרדנה ושהקיצוצים ייערכו – אם בכלל – בתכניות שיש להם תחליף או שממשלת ישראל תמצא את הכספים המשמשים כרגע כתירוץ שדוף.אני מקווה שפנייתי תזכה אצלך לאוזן קשבת ולהבנה מלאה.

בברכה – עלי כהן

*****

אורית ליצחק הרצוג –

בעידן הטכנוקרטי של היום

בעידן שבו הילדים מדברים עברית קלוקלת
בעידן שבו הכל קופץ

לשמוע את קולם האנושי, לשמוע את העברית התקנית שבפיהם, לשמוע את פניני החוכמה שלהם – של שדרני הרדיו, אותם אתה רוצה להחליף באיזו מכונה, שרק תעביר תקליטים, נשמע לי כרעיון חסר הגיון לחלוטין.

לשם מה אתה רוצה לעשות זאת? על מנת לחסוך כמה שקלים?
הפרוטות הללו לא יצילו את המדינה, אבל יעשירו את חיינו ואת עולמנו.

אם אתה רוצה בכסף לקופת המדינה ולמשרד תתחיל בבקשה לדאוג שעמיתך השר גדעון עזרא יגבה את הקנסות מכל המפעלים המזהמים שחייבים מיליונים, תדאג שהממשלה בה אתה יושב – לא תמכור את עסקי המדינה (שלי ושל שאר התושבים בפרוטות, כפי שמכרה את צים) אם בכסף לקופה אתה חושק – דאג לצעדים אלו.

בבקשה את התרבות המעטה שנותרה בגלי האתר, תרבות שנדחקה לשוליים תשאיר לנו.

בכבוד רב

אורית בורה-לוי
מורה

******

והנה מכתבם של עיתונאי הרדיו

6 ביולי, 2008

אל: מנכ"ל רשות השידור, מרדכי שקלאר

מאת: ועד עיתונאי הרדיו, ירושלים ותל אביב

הנדון: תכנית ה"חרום" לרדיו

שלום רב.

לפני כניסתם לתוקף של צעדי ה"חרום" שעליהם החליט הועד המנהל, אנו שבים וקוראים לך ולהנהלת הרשות לחזור בכם מן התכנית הזאת.

1) לא היה שום דיון עם העובדים לפני קבלת החלטות גורליות ומהותיות כגון אלה.

2) העובדים וההנהלה נמצאים בתקופה של משא ומתן נמרץ לקראת רפורמה ושינוי מבני ברשות. צעדים אלה, כצעדים קודמים רבים של ההנהלה, נעשו באופן חד צדדי, פוגעים במאזינים משלמי האגרה ובעובדים, ומהווים ניסיון ציני של ההנהלה לקבוע עובדות חדשות בשטח, בעיצומו של משא ומתן.

3) גם אם נכונה הטענה שמצבה הפיננסי של הרשות קשה, ברור לכל ש"קול ישראל" רווחי, מקיים את עצמו ואינו מהווה מעמסה על הרשות. לא ברור מדוע יש צורך בקיצוץ שיביא לחסכון שולי בלבד, אם בכלל, כשהתמורה לקיצוץ הזה תהיה פגיעה אנושה בשידורי "קול ישראל". בשונה מתחנות רדיו מסחריות, שידור ציבורי מקצועי ואיכותי, לא מתנהל באמצעות מחשב אוטומטי, בלא נוכחות עיתונאי באולפן המשדר והמפקח על השידור, ובלא עבודת עריכה ראויה הקודמת לשידור. שידור מעין זה מועל באמון שנותנים בנו מאזיני "קול ישראל", הרגילים לשידור איכותי וראוי, כמצופה מתחנת שידור ציבורית.

4) אנו שבים ומדגישים שביטול השידורים במסגרת "צעדי חרום" פוגע ישירות בעובדים העיתונאים, במשכורותיהם, שאינן מן הגבוהות ברשות השידור, בשיגרת העבודה ובמעמדם המקצועי.

5) אנו שבים וקוראים להנהלה לבטל לאלתר את כל הצעדים החד-צדדיים שנקטה ושהחליטה לנקוט, להמשיך להידבר עמנו, ולהימנע מצעדים חד צדדיים נוספים, ולא — נאלץ לשקול את צעדינו.

6) לוועד המנהל אין סמכות חוקית ומוסרית לפגוע בשידורי "קול ישראל". תפקידו לקיים את השידורים ולממש את חוק רשות השידור, להרחיב את השידורים ולהשביח אותם. ביטול רצועות הלילה ברשת ב', פגיעה במהדורות החדשות בלילה, והפעלת שידורים ממוחשבים ברשתות הרדיו בסוף השבוע, פוגעים פגיעה קשה בשידור הציבורי. השידורים בסוף השבוע ובלילה, כשהרייטינג אינו מן הגבוהים, הם נשמת אפו של הרדיו.

אנו מקווים שבשיתוף פעולה של כולנו – הנהלה ועובדים, נצליח לא רק לשמור על הקיים בשידורי "קול ישראל", אלא גם לשפר ולפתח.

בכבוד רב,

ועד העיתונאים ברדיו, ירושלים ותל אביב.

העתקים:

יושב ראש הוועד המנהל, משה גביש

חברי ועדת הרדיו של רשות השידור

מנהל הרדיו, אריה שקד

יושב ראש אגודת העיתונאים בירושלים, אחיה גינוסר

מנכ"ל אגודת העיתונאים בתל אביב, יוסי בר-מוחא

עו"ד אופיר טל

עו"ד דיצה רפאלי

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

12 תגובות

 1. דודי :

  כל ההיטפלות האין-סופית לרשות השידור, על הפנינים שבה, נראית כברבריות לשמה, הרס לשם הרס. תוכניות כמו "כאן שם ובכל מקום" או החידון של רוזן הם נכס תרבותי, ומי שהורס נכס תרבותי נקרא ברברי או ונדליסט. זה בערך כמו שיזרקו את הציורים שבמוזיאון ישראל לאש כדי לחסוך את עלויות אחזקתם.

  הרי ברור, שחיסכון כספי לא ייצא מסגירת 88FM, הצעה שעולה לדיון אחת לכמה שנים, ושלא שכרו של שמוליק רוזן הוא שגורם לחורים בתקציב רשות השידור.

  אני רק לא בטוח אם מתנכלים לקול ישראל כך סתם מפני שלא סובלים שיש משהו טוב בים הזבל, או שזה נעשה בשליחות הרדיו המסחרי.

 2. דודי :

  אני תוהה אם השר הרצוג מוטרד מהאופן שבו ייזכר בספרי ההיסטוריה. ייתכן מאד שהוא ייזכר – גם בעוד שנים רבות – כאיש שהרג את הרדיו. (או בגירסה עדינה יותר, האיש שבמשמרת שלו מת הרדיו).

 3. איתמר כהן :

  לדודי – זה חלק ממגמת ההפרטה של כל דבר שזז. משכנעים אותנו ש"חבל לבזבז כסף" על שידור ציבורי – ומפקירים אותנו לאמצעי התקשורת שהם "כלבי השמירה של בעלי ההון" (במקום של הדמוקרטיה) – כדוגמת ערוץ 2. עוד שנתיים בטח נוחי דנקנר "יתרום" איזה 200 אלף ש"ח ל"הצלת" תכניות הרדיו, וייעלב נורא אם לא נמחא לו כפיים על כך:

  http://cafe.themarker.com/view.php?t=449918

 4. דרוש: רובוט לתפקיד שר הרווחה - TheMarker Cafe :

  […] את מחאתכם כאן. אפשר גם לשלוח מייל ליצחק (בוז'י) הרצוג. דרג את […]

 5. אורית בורה-לוי :

  זה המכתב שאני שלחתי למר הרצוג

  מר הרצוג היקר

  בעידן הטכנוקרטי של היום
  בעידן שבו הילדים מדברים עברית קלוקלת
  בעידן שבו הכל קופץ

  לשמוע את קולם האנושי, לשמוע את העברית התקנית שבפיהם, לשמוע את פניני החוכמה שלהם – של שדרני הרדיו, אותם אתה רוצה להחליף באיזו מכונה, שרק תעביר תקליטים, נשמע לי כרעיון חסר הגיון לחלוטין.

  לשם מה אתה רוצה לעשות זאת? על מנת לחסוך כמה שקלים?
  הפרוטות הללו לא יצילו את המדינה, אבל יעשירו את חיינו ואת עולמנו.

  אם אתה רוצה בכסף לקופת המדינה ולמשרד תתחיל בבקשה לדאוג שעמיתך השר גדעון עזרא יגבה את הקנסות מכל המפעלים המזהמים שחייבים מיליונים, תדאג שהממשלה בה אתה יושב – לא תמכור את עסקי המדינה (שלי ושל שאר התושבים בפרוטות, כפי שמכרה את צים) אם בכסף לקופה אתה חושק – דאג לצעדים אלו.

  בבקשה את התרבות המעטה שנותרה בגלי האתר, תרבות שנדחקה לשוליים תשאיר לנו.

  בכבוד רב

  אורית בורה-לוי
  מורה

 6. אסנת רז :

  מר הרצוג הנכבד,

  חיינו במדינה הזאת עצובים למדי בכל מקרה, לקחת מאיתנו את רגעי הנחת הקטנים שלנו (88FM, קול המוסיקה, מושיק טימור, כאן, שם ובכל מקום..) זאת דמורליזציה מהסוג הבלתי נסבל. בין איראן, החמאס, החיזבאללה, הבצורת, רעידת האדמה העתידית וערימת הפוליטיקאים המושחתים שמצטופפים אצלכם בצמרת, תשאירו לנו את רגעי האסקפיזם המבורכים, אחרת באמת ימאס לנו, נסתער ונטאטא את כולכם מהשלטון..

  אזרחית זועמת.

 7. ירון הולדשטיין :

  הנה מכתב ששלחתיב29.6.08 ללשכתו של מר הרצוג ועליו לא קיבלתי כל מענה!
  =================================
  אל כבוד השר, מר יצחק הרצוג

  שלום רב,

  הופניתי אליך ע"י מר פיני יצחקי, יועץ שר התקשורת, כגורם המוסמך על ביצוע חוק רשות השידור.

  ברצוני למחות בפניך על החלטתם של חברי מליאת רשות השידור להפסיק את הפעלת אולפני הרדיו והטלוויזיה בימי סוף השבוע, ועקב כך להביא לביטולן של מספר תכניות רדיו וותיקות ומופלאות, כגון "כאן שם ובכל מקום" של יהודית בן יעקב ועוד.

  מצ"ב מכתב, אותו שלחתי אל מר אריה שקד, מנהל הרדיו, ואשר מפרט את דעתי בנושא.

  אודה לך על התייחסותך האישית לנושא זה ולעזרתך.

  בכבוד רב,
  ירון הולדשטיין
  חיפה
  ================================
  והנה גם המכתב שצירפתי:
  ================================
  לכ'
  מר אריה שקד וחברי ההנהלה
  הנהלת הרדיו – קול ישראל
  הנדון: פנייה בדבר החשש לשלום תכניות רדיו אהובות
  א.נ. שלום רב.
  כמאזין קבוע לתוכניתה המופלאה של הגב' יהודית בן יעקב, "כאן שם ובכל מקום", נחרדתי לשמוע את ההודעה בפתיחת התכנית מיום ו' ב-27.6.08 על כך שהתכנית עתידה להסתיים במהלך השבועיים הקרובים משיקולים כספיים גרידא.
  לצערי, מיום ליום אני נוכח בתחומים שונים בחיי לראות עד כמה החברה שלנו מוכרת את נכסיה הרוחניים לטובת נכסים גשמיים. במקום להיות עם שוחר חינוך תרבות ומדע, הפכנו להיות עם-של-ערוץ-2 ודומיו, הסוגד לעגל החומריות המוזהב.
  במקום להעריך ולטפח את ספינות הדגל הבודדות שעוד נותרו לנו ואשר עשויות לשאת את שארית הפליטה הרוחנית שלנו, מתעקשים אתם, קברניטי התקשורת להטביען כדין אותן אניות טרופות שלאיש אין בהן עוד חפץ.
  מבחינתי, התכנית "כאן שם ובכל מקום" מייצגת את אותם ערכים נשגבים, שהייתי מצפה שתכיל החברה בה אני חי. ביטול תכנית זו הינו למעשה ביטוי ציני ליחס השלטון וההון, שלמרבה הצער קשורים זה בזה במציאות הארצישראלית של שנת 2008, אל כל אותם ערכים. בהמשיככם כך, אל תתפלאו כי אתם נותנים יד להתפוררות המרקם הבין אישי של אזרחי המדינה ולרקב הפושה בחברתנו. בסופו של דבר, ההשלכות של הגורמים הללו הינן הרסניות, כדוגמת ריבוי מעשי רצח ומקרי אלימות קשים אשר קורים למעשה "ללא סיבה" לכאורה. האמת העצובה היא שבטווח הקצר, אכן אין סיבה נראית לעין אך במבט כולל ובטווח הארוך, ישנן סיבות רבות וגורמים רבים לכך כאשר בין אותם גורמים ניתן למנות את אותה הידלדלות רוחנית של החברה שלנו.
  בנימה יותר מעשית (וכלכלית מבחינתכם), קחו בחשבון שאני (ומן הסתם נותרו עוד "אי אילו" אנשים ששותפים לדעותיי אלו) אפסיק לחלוטין להאזין לערוץ 88fm בפרט, ולערוצי הרדיו של קול ישראל בכלל. וכפי שנהוג לומר אצלכם – "תכניסו את זה טוב טוב לראש…"!

 8. אהרוני רחלי :

  מאוד אופייני לסגור ברזים לתרבות לאמנות ולכל דבר איכותי, צריך לזכור שדמוקרטיה זה לר רק שלטון הרוב אלא שלטון הרוב עם הבטחת זכויות המיעוט, במקרה זה המיעוט שלא רוצה להשאר רק עם רדיו וטלויזיה מסחרית ותכניות "ריאליטי"

 9. שמואל :

  אל מר הרצוג הנכבד

  אם ברצוננך לקצץ ולהוריד כסף מיותר

  אנא בחן נא את משכורתך ואת משכורת חבריך מול התרומה שאת נותנים

  בחן נא את משכורת חברי הכנסת הנכבדים ואת משכורות שאר הבכירים מול תרומתם המזערית למשלמי משכורתם שהם אנחנו אזרחי המדינה

  יש היכן לקצץ במדינה ויש אפילו הרבה

  למה דווקא במוצר תרבותי שהקיצוץ בו יתן חיסכון מזערי למשק ופגיעה תרבותית בלתי הפיכה

 10. אסתר רמון סבא :

  להנהלת הרדיו.
  שלום רב
  אני גמלאית, ילידת הארץ. עברתי את כל אירועי טרום המדינה ולידתה.בני משפחתי לחמו בכל מלחמותיה.התכנית של מושיק טימור ושיריה של נתיבה, משאירים אותי עירה בלילות,והם החמצן של היום שלמחרת.
  אנא, אל תגזלו ממני, ומשכמותי, והם רבים, את התופינים האלה, בערוב ימינו.
  בכבוד
  אסתר רמון סבא

 11. ירון הולדשטיין :

  עצומת מחאה:

  http://www.atzuma.co.il/petition/sdram/1/0/1/

 12. יצחק הרצוג: תכניות הלילה של קול ישראל יוחזרו בקרוב :

  […] פנייתו של יעקב לקס לשר יצחק (בוז’י) הרצוג התקבלה תשובה ממיכל חומסקי, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.