שביתת הרופאים – העומס על רפואת הקהילה

להלן חליפת מכתבים (שפורסמה לראשונה בפייסבוק) בין רופאה בקהילה, החושפת את העבודה היומיומית הקשה בקהילה, לבין יו"ר הר"י, המציין שמאבק הרופאים מתייחס גם לבעיות אלה

רופאת משפחה,

אני אחראית לבריאותם של כ1500 מטופלים אותם אני רואה בקהילה,

התפקיד שלי הוא לאבחן בעיות גופניות ונפשיות ולטפל בהם, לקדם את בריאות המטופלים שלי ע"י עידוד לאורח חיים בריא, גילוי מוקדם של מחלות וטיפול למניעת הסיבוכים, לתת טיפול תומך לחולים הכרוניים והנוטים למות, לתאם בין המטפלים השונים,

והכול תוך התייחסות אישית לכל מטופל על כלל מערכות גופו, בהקשר המשפחתי, התרבותי והסביבתי שלו, בהתאם להשקפות של כל מטופל על מחלות וטיפולים.

בחרתי להיות רופאה. למדתי 6 שנים בבית ספר לרפואה, נבחנתי בבחינות גמר, עבדתי שנה כרופאה סטאז'רית ועוד חמש שנים כמתמחה במחלקות שונות בבתי חולים ובמרפאות בקהילה, עבדתי ימים רבים, הרבה לילות, נבחנתי ועברתי את בחינות ההתמחות.

אני רוצה להמשיך להיות רופאה טובה ומצפה מעצמי ללמוד, ללמד, להתעדכן, לטפל במטופלי במקצועיות ובמסירות, אני רוצה להמשיך לעבוד בעבודה הכי משמעותית שאני מכירה שהפכה לחלק בלתי נפרד ממי שאני.

אבל היום יום שלי הוא שדה קרב:

לשאול, לבדוק, לחשוב, לאבחן, לטפל, להסביר, לעודד, לרשום, ב10 דקות שהקציבו לי למטופל, 40 ילדים/ מבוגרים/ קשישים –חולים וסובלים, כל יום, לתמוך ולא להכביד על צוות סיעודי מותש ושחוק, להשתדל לא להפנות ולא להיעזר במחלקות אשפוז או מיון חולים עמוסות לעייפה וקורסות, להתמודד עם סטיגמה קשה שיש לציבור כולו על עבודתי ולחזור הביתה עם משכורת מביישת, אל מה שנשאר מחיי המשפחה שלי- בן זוגי ושלוש בנות, הורים קשישים, וכל עולמי האחר שמזמן זנחתי- ספרים, נגינה, טיולים…

האם אני באמת מסוגלת להיות רופאת משפחה? האם מישהו מסוגל? כמה זמן?

במסגרת הרפואה הציבורית סיכויים קלושים, וכבר עכשיו אין כמעט מתמחים ברפואת משפחה בוגרי לימודי רפואה בארץ, מי שיכול בורח מאחריות גדולה, עומס גדול, שכר מבייש, סטיגמה קשה.

אני שובתת היום כדי לתת לרפואה האיכותית האמיתית, הציבורית סיכוי. במלחמה הזאת כנראה שלא ננצח, אבל המטופלים לבדם יפסידו.

ד"ר איריס שושני הלביץ.

ד"ר איריס שושני שלום רב,

אני מודה לך מאוד על פנייתך ולהלן תשובתי:

כידוע, במסגרת הנושא הרחב של רפואת הקהילה, הן ברפואה הראשונית והן ברפואה היועצת, קיימים נושאים מהותיים וסוגיות כבדות המשקל, הנוגעים למערכת הבריאות ולתנאי העבודה שם, ולהשלכה על ה…שירות הרפואי הניתן לתושבי המדינה בקהילה, חלקם העלינו בישיבות המו"מ שהתקיימו זה מכבר.

אני תקווה, כי נוכל לטפל במלוא הסוגיות העומדות על הפרק תחת נושא הרפואה הציבורית בקהילה, וביניהן: המחסור ההולך וגובר של הרופאים, מטלות רופא שאינן רפואיות, עומס ושחיקת רופאי הקהילה, נורמות מיושנות, הארכת זמן מפגש רופא-מטופל, עבודת צוות במרפאות, השתלמות רופאי הקהילה ועוד.

בברכה,

ד"ר אידלמן ליאוניד

יו"ר הר"י

Tags: , ,

2 Responses to “שביתת הרופאים – העומס על רפואת הקהילה”

 1. אריה הגיב:

  האחראים לעבודת הרופאים הרצופה של יותר מ36 שעות אשר מסכנים חיי החולים צריכים להשלח למשפט בינלאומי

 2. חן - מיבשים את החולים הגיב:

  השביתה הזו חושפת בעיות אקוטיות לכל אורכה ורוחבה של מערכת הבריאות הציבורית.

  אין פינה שלא יובשה כהוגן.

  – העדר תקנים וממילא חוסר ברופאים שיאיישו אותם בכל התחומים המקצועיים.
  – שכר נמוך ביחס לכובד העבודה והאחריות שמשולם לרופאים הלא בכירים ורוב הרופאים אינם בכירים.
  – תנאי עבודה שמסכנים במפורש את הציבור ושתיאורם בתקשורת אינו מוגזם עבור כל מי שמכיר את המצב במציאות.

  ועוד לא נאמר דבר על מצב דומה בתחום הסיעוד; הצפיפות בבתי חולים שמסכנת את החולים, הצוות ובני המשפחה שעוזרים לצוות בטיפול.

  אלה תנאי פתיחה גרועים מאוד לכל מו"מ. השמיכה קצרה מכל הצדדים ומרוב משיכות רוב הסיכויים שתיקרע.

  האוצר נגד שר"פ? את זה נראה בסוף המו"מ. לפי הפוסט של מנחם לוריא ההתנגדות של האוצר לשר"פ נראית כמו תיש שמישהו תקע בכוונה בדלת.

Leave a Reply