חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אהוד ברק, הריסת בתי מחבלים לא מוסרית ולא מרתיעה

נושאים מדיני-בטחוני, מכתבים ב 6.07.08 6:06

יואב לוי, חבר המשמרת הצעירה ובעבודה שחורה, קורא לאהוד ברק לרדת מבמת-הנקמה ולהימנע מהריסת ביתו של המחבל ומפגיעה בבני משפחה חפים מפשע. יואב מצטט מחקר של צה"ל (לא של "בצלם") שהראה כי הנזק בהריסה גדול מהתועלת


כמו כולם, הזדעזעתי כשראיתי את התמונות ממקום הפיגוע ברח' יפו בירושלים. המחשבה על סצנה שכזו, כאילו לקוחה מהסרטים, של טרקטור שנוסע ורומס את כל מה שבדרכו, מתוך כוונה תחילה להרוג כמה שיותר אנשים, לא מותירה הרבה מקום לשלוות נפש.

כאשר אדם מעוניין לפגוע בציבור חף מפשע, בלא שנתקבלו ידיעות מודיעיניות על כך, יש סבירות גבוהה שהוא אכן יצליח. זו הפכה להיות משימה בלתי אפשרית לעוצרו, ולכן התסכול האוחז במערכת כולה, ובאזרחים באשר הם, מובן לי.

מה שלא מובן לי כלל, מר ברק, זהו הפתרון אותו הצעת כנראה עוד בטרם הספיקה להתברר תמונת המצב האמיתית.

להרוס את בית משפחתו של המחבל. כך קראת מעל כל מדיה תקשורתית.

כך קוראים כולם, ושוכחים, או אולי מתעלמים, מעצם היותו של המחבל – מת. את מי שמת כבר לא ניתן להעניש. חבל אולי, אבל זה המצב.

זה ברור שהציבור רוצה נקמה, וכמה שיותר כואבת, אבל זה גם ברור, מר ברק, שאתה לא נמצא בתפקידך בשביל להיגרר אחרי ציבור זועם. אתה שם בשביל להחליט מה נכון, מה מבצעי אך בה בעת גם מה מוסרי.

אתה עומד בראש המפלגה שלי, מר ברק, וזה לא יאה ולא ראוי למצוא אותך בשורה אחת עם מדינאים "דגולים" כאסתרינה טרטמן, אריה אלדד ואורי אריאל, וקורא כמותם, להעניש את בני משפחתו של הרוצח, להרוס את ביתם ולשלול את אזרחותם.

כמי שפעיל במפלגה מאז שנת 1996, חורה לי מאוד לפתוח את אתרי החדשות באינטרנט ולראות כיצד אתה מתעלם באופן בוטה מכל כללי המוסר, ככל הנראה על מנת למצוא חן בעיני המון זועם, שמחפש דרכים מהירות לנקמה, וכמה שיותר כואבת.

אם נשים רגע בצד את עניין המוסריות, וגם אפילו את העניין המשפטי, הרי שגם מבחינה מבצעית, כל שאנחנו יודעים לעת עתה, הוא שהריסת הבתים, אין בה דבר בכדי למנוע את הפיגוע הבא, אלא להפך.

בתקופת כהונתו, מינה הרמטכ"ל בוגי יעלון – בו לא ניתן לחשוד ב"שמאלניות יתר" – ועדה בודקת בראשות האלוף אודי שני, שמטרתה לבחון אם הריסת בתי משפחות של מחבלים, בעיקר מחבלים מתאבדים, מגשימה את מטרתה – הרתעת פלשתינאים נוספים מפני מעורבות בפיגועים.

מסקנת הועדה הייתה כי לא הוכח שמדובר בהרתעה אפקטיווית, פרט למקרים מועטים יחסית, וכי נזקן של ההריסות עולה על תועלתן, משום שההרתעה – המוגבלת בלאו הכי – אינה שקולה לשנאה ולאיבה שמעורר הצעד הקשה בקרב הפלשתינאים.


האם בשל תיאוריה שאינה מבוססת כלל, מותר לנו להשתתף בניסוי, בו אנו הורסים בית של משפחה ושוללים אזרחותה?

שלילת אזרחות של אזרחים חפים משפע, שלא ביצעו עבירות מעולם, היא תקדים מסוכן מאוד, ואסור לאפשר לו לקרות.

דמוקרטיה היא איננה המלצה, ועם כל הכאב והצער שנובעים מהפיגוע המזעזע הזה, החוק נועד גם למקרים קשים, ולא רק למתי שנוח.

אני קורא לך, מר ברק, ולכל חברי הכנסת של מפלגת העבודה, שמקבלים ממני העתק ממכתב זה, שלא לתת יד ולא לדחוף את קידום הרעיון המסוכן הזה, לפיו אנשים ישלמו מחיר כבד, כמו ביתם ואזרחותם, על אף שמעולם לא עשו דבר הפוגע בביטחון המדינה.

אודה לך על תגובתך מר ברק.

יואב לוי,

יו"ר המשמרת הצעירה, רחובות


העתקים:

ח"כ קולט אביטל

ח"כ השר עמי אילון

ח"כ השר בנימין בן-אליעזר

ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן

ח"כ השר יצחק הרצוג

ח"כ סגן השר מתן וילנאי

ח"כ נאדיה חילו

ח"כ שלי יחימוביץ'

ח"כ איתן כבל

ח"כ השר ע'אלב מג'אדלה

ח"כ הרב מיכאל מלכיאור

ח"כ יורם מרציאנו

ח"כ אורית נוקד

ח"כ אופיר פינס

ח"כ עמיר פרץ

ח"כ השר שלום שמחון

ח"כ השרה יולי תמיר

אתר עבודה שחורה

__________________________________________________עוד בנושא בבלוג של יואב לוי (כדאי לקרוא גם את התגובות) ובמאמר המערכת שלנו מאת דניאל בלוך
על המדרון החלקלק המוסרי – בבלוג של עו"ד יהונתן קלינגר


נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

10 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  אהוד ברק אינו שונה מקודמיו בתפקיד. הוא מחפש פופולאריות בימים שבהם הוא ומפלגתו נמצאים בשפל המדרגה. אין זה משנה כלל ועיקר אם זה לא מוסרי ואפילו לא חוקי. הכרזות כאלו משפרות את תדמיתו בציבור – וזה העיקר. ברור שביצוע ההריסה יכשל בבג"צ וגם יופעלו לחצים בינלאומיים כדי למנוע את המעשה. בשורה תחתונה: עוד ספין מבית מדרשו של אהוד א.

 2. שונית :

  אמת. זו תגובה מקוממת, ויש לשער שרק מגבירה טירור.
  תודה יואב על המכתב.

 3. איתי :

  אהרן

  יש לי תחושה שחברי הכנסת והשרים התרגלו בשנים האחרונות למצב בו הם יכולים להציע הצעות קיצוניות ומקסימום בג"צ ישמור עליהם מעצמם, לעתים בעזרת עותרים סדרתיים כמו זהבה גלאון או עמותות שונות

  בלשונו של פרויד: בית המשפט פועל כסופר-אגו בעל המצפון, והכנסת והממשלה פועלים כ"איד" – על פי יצרים ודחפים חייתיים (ובראשם הדחף להופיע בטלויזיה). האדם הבריא צריך להכיל בתוכו את שני היסודות ולדעת לאזן ולשלוט ביצר בעצמו, בלי להזדקק לאבא-אמא שיעצרו אותו.

  זהו מצב לא תקין משום שבהדרגה נשחק אמון הציבור בבגצ (אותו בגצ אשר אהוד ברק מתיימר להיות גדול מגיניו). בגצ נתפס ע"י חלקים גדולים בציבור (בולט במיוחד אם אתה ירושלמי) כגוף מנותק מהעם, מוטה פוליטית דתית ואתנית, הפוגע בביטחון המדינה ובאזרחיה (היהודים כמובן).

  מן הצד השני שופטי בגצ המודעים למצבם העדין לא יכולים להרשות לעצמם לפסול חוקים והחלטות שרים כל יום לארוחת בוקר ולכן חלק גדול ממה שמוצע עי הכנסת והממשלה מקבל לבסוף (אחרי עיכובים רבים) חותמת כשרות גם אם דעתם של השופטים כלל אינה נוחה מן העניין.

 4. שי כהן :

  יואב צודק

  הרס או אטימת בתים זה מתכון בדוק לדור הבא של אלימות

  גם אני מכיר הערכה כזו מתוך מערכת המודיעין הצבאית- חבל שהפופוליזם בישראל הולך בדרך הזו ועלינו לבחון את זרמי העומק שגורמים לכך, היום אוטמים במזרח ירושלים- ואיפה האטימות תיפסק?

 5. הראל לייבוביץ :

  במקום רק להגיד מה לא לעשות, איזה פתרון עולה בדעתך או לדעת כולם כדי ליצור הרתעה?

 6. הראל לייבוביץ :

  אני חושב כך:
  כמו במקרה של הפיגוע האחרון, כשהמחבל מחזיק באזרחות ישראלית – במקום להרוס לו את הבית, המדינה צריכה לשלול את הקצבאות ושאר הזכויות שבני משפחתו נהנים מהן מידי המדינה שהם כל כך סולדים ממנה.
  אם המחבל הוא תושב השטחים – אז אין לנו זכויות שמוענקות לו על ידנו לקחת ממנו, אז פתרון הריסת הבית הוא צעד יותר מובן.

 7. יואב לוי :

  הראל, בשום מקרה הריסת הבית היא לא פתרון מובן.

  ולגבי התגובה הראשונה שלך – אני לא מבין את המשוואה חסרת הקשר הזאת של "אם אין לך פתרון, אז אל תגיד מה לא הפתרון"

  אני אכן לא יודע מה הפתרון, אבל אני יודע שהריסת בתים היא בשום אופן לא הפתרון.

  אלטרנטיבה להריסת בתים יכולה להיות, יציאה לחופשת סקי בגרנובל. לפחות ככה לא תקומם עליך דורות נוספים של פלסטינאים.

 8. דורון גרינשטיין :

  מיותר לציין כי ההצעה לשלילת האזרחות, אינה עולה בקנה אחד עם ערכיי הדמוקרטיה, לא כל שכן הריסת בתיהם, אך יש כאן משהו מעבר.

  ברור שהמסד הלוגי המנחה את אדריכליי הרעיון הפאשיסטי הזה הוא כדלקמן: אם נמצא תפוח רקוב על העץ, שומה עלינו לגדוע את כולו מן השורש, שכן א)הוא כנראה שימש כבית גידול לפרי הסרוח ב)שאר פירותיו הם נשאי מק בפוטנציה.

  מלבד האלמנטים הנקמניים והענישה הקולקטיבית המשתקפים מן ההצעה, קשה שלא להבחין בארומה הגזענית העולה ממנה, שהרי היה ניתן להחילה בדיוק על משפחותיהם של מתאבדים/מחבלים יהודיים, למשל, של דוד בן שימול, עמי פופר, ברוך גולדשטיין ושווי ערך.

  האם ברק א'/ב' היה מוכן לחוק צודק שכזה בשם עקרון השוויון בפני החוק? ודאי שלא. הרי תקנה מעין זו פירושה התרסקות פוליטית.

 9. נאדיה חילו: הריסת בתי מחבלים זו לא הפגנת מנהיגות :

  […] אהוד ברק, הריסת בתי מחבלים לא מוסרית ולא מרתיעה  8 דורון גרינשטיין, יואב לוי, הראל לייבוביץ, הראל לייבוביץ, שי כהן, איתי […] […]

 10. ניר ב :

  יואב שלום רב,
  צר לי אך אתה לא פראקטי. אתה נוטה לנתח את תוצאות הריסת הבית באופן המצדיק את דעתך ולא באופן אותנטי. במונחים של עלות-תועלת ובהתחשב בחשיבות ההרתעה חובה להרוס את בית משפחת המחבל ולשלול את אזרחותם. הדבר יוכל לייצר הרתעה רבת חשיבות על מנת למנוע את ההישנות של פיגוע מסוג זה שבו שוב לא נוכל "להעניש את המת".
  יש להאחז ולנצל כל גורם שיאפשר לייצר הרתעה וגם הזעיר ביותר, כי גם אם מנענו פיגוע אחד הדבר מצדיק זאת. אינני חושב שהדבר יגביר משמעותית את האיבה. ואם כבר דיברנו על איבה, מה לגבי זו שלנו? האם לנו אסור להרגיש איבה במקרים כאלה? או אולי מה שאתה אומר זה שבגלל שאנחנו יהודים זה לגיטימי לרצוח ולחסל אותנו,ועלינו להבליג תמיד? גם נקמה וגם הרתעה הם שני דברים לגיטימיים ביותר במקרה זה וצריך לממש אותם!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.