חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ניסוי אגרת מס גודש בת"א – בריחת המדינה מאחריות

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, כלכלה ותקציב, שיכון ושלטון מקומי ב 11.04.11 6:04

משרד האוצר והתחבורה יזמו את הניסוי, חברת נתיבי איילון פרסמה את המכרז לניסוי אגרת מס גודש. מאמר זה מסביר שמדובר בעוד מס שמטילה המדינה על אזרחיה

 

מאת: מנחם לוריא

לא הפרטה אלא בריחה מאחריות

זה כבר הרבה זמן שאני טוען שבארבעת העשורים האחרונים הממשלות בישראל לא מפריטות אלא מבצעות מהלכים של בריחה מאחריות תוך כדי העברת נכסים ציבוריים לידיים פרטיות.

והינה היום התבשרנו שבכוונת הממשלה ,באמצעות חברת נתיבי איילון ,שהיא חברה ציבורית בבעלות עירית תל-אביב ומדינת ישראל, תגבה אגרת גודש מכל הבאים בשערי גוש דן. התהליך הזה יכלול ניסוי אצל 1200 נסיינים ,מתנדבים, למשך שנה. בחצי שנה הראשונה ילמדו את הרגלי ההתנהגות של הנסיינים ובחצי השנה השנייה הניסיינים ישלמו אגרות גודש שיעילותן והיקפן יבדקו בניסוי.

הרעיון סביב אגרת הגודש הזו הוא: מי שיסע הרבה ובמקומות הצפופים ובשעות הגודש ישלם אגרה מלאה, נסיעה שאותם מקומות אחרי שעות הגודש תהייה בתשלום של אגרה מופחתת.

עד כאן ,לכאורה, לא רעיון חדש ולא מסביר על מה הצעקה, ובכן:

נתחיל מזה שמשרד התחבורה התפאר בזה שהוא בנה תוכנית בשם "נתיבי ישראל”, שעיקר מהותה הוא בהשקעה של המדינה בתחבורה ציבורית, בעיקר רכבת ישראל ותחבורה ציבורית/אוטובוסים. אבל שכחו לספר לנו שעד שהכספים האלה יושקעו יאכף עלינו מס חדש בשם אגרת גודש בגוש דן, ושזה יקרה עוד השנה ולא במהלך יישום תוכנית החומש, שאיננה בבסיס התקציב הלאומי.

כאשר מטילים על האזרחים מס צריך לתת חלופות, האם המדינה תבנה מגרשי חנייה שבהם יוכלו האזרחים להחנות את כלי הרכב שלהם ולנוע ,בחינם, ברחבי גוש דן באמצעות תחבורה ציבורית. אם כן אז זה כנראה סודי ולנו לא סיפרו על זה.

האם הכסף שיגבה מאגרת הגודש יועבר למימון פרויקטים תחבורתיים ,מכאלה שיקרבו פריפריה למרכז ועד לתחבורה ציבורית זולה ויעילה בגוש דן עצמו, אם כן אז כנראה זה סודי ולנו לא סיפרו על זה.

למה מתכוונת המדינה במונח גוש דן? האם מדובר בתל-אביב רבתי או שמא מדובר בכל ערי הלווין של תל-אביב מהרצליה בצפון ועד לבת-ים בדרום? האם כל אלה ישלמו אגרת גודש איך שיצאו מביתם לעבודה ואפילו שמקום העבודה הוא מחוץ לגוש דן אבל יש צורך לעבור בו בדרך לעבודה? אם כן אז כנראה זה סודי ולנו לא סיפרו על זה.

מספרים לנו שבשלב הנסוי הנסיינים יסכימו שבכלי הרכב שלהם תותקן מערכת איכון (GPS) האם לאחר הנסוי המדינה תכריח אותי לשם ברכב הפרטי שלי מכשיר איכון ,כשם שהיא מכריחה אותי למסור לידיה את המידע הביומטרי שלי למאגר הלא חוקי של משרד התחבורה, או שמא תוקם מערכת גבייה שבשל היותה של המדינה לא יעילה היא ,מן הסתם, תינתן לאיזה טייקון שבדרך יעשה עלינו כסף? או אולי תגשים המדינה את החזון שלה להפוך ל"אח הגדול" ולו בשם הסדרת התנועה בגוש דן ובכך לקבוע יתד בהחמרה לרעה של חופש הפרט, החופש לפרטיות ולהתנועע בארץ באופן חופשי ובחינם?

והכספים שיגבו מאגרת הגודש? האם הם יופנו למימון תחבורה ציבורית או לסיבסודה או שיכנסו לתקציב ,ביחד עם התגבולים משדות הגז של תשובה, ויממנו את החובות של המדינה במקרה הטוב ובמקרה הרע את משרד הבטחון?

הרבה שאלות ותשובות אין. ובעצם ישנה תשובה אחת: “בשיחה עם ynet הסביר לפני כמה חודשים בועז סופר, סמנכ"ל לשעבר ברשות המסים, כי "הנזקים שכלי הרכב גורמים ברורים וגדולים. צריך לזכור שעדיין לא הצלחנו להקטין את הנסועה של כלל המשק – וזו בסופו של דבר צריכה להיות התוצאה של מדיניות המיסוי".

עם זאת, סופר גם הבהיר כי הטלת אגרות גודש אינה מהלך פשוט וודאי שאינו צפוי לזכות בפופולאריות. הסיבה לכך היא הפגיעה הצפויה בשכבות החלשות ובתושבי הפריפריה. "עובדה היא שאגרות גודש מוטלות היום רק בסינגפור ולונדון", הסביר סופר, "וזה לא בגלל בעיות טכנולוגיות ביישום, אלא בגלל ההשלכות החברתיות".

הינה ,שוב, הנתיב הידוע: המדינה מטילה מס על מנת לחמוק מאחריותה ובמקביל דואגת ,על הדרך, לכיסו של אחד מקבלני הביצוע הפרטיים שלה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

15 תגובות

 1. Yeftah Maoz :

  להפיל את ממשלת הזדון!

 2. יאיר :

  בכתבה כתוב שהרעיון הוא העברת המס מרכישת הרכב אל הנסיעה בו. זה דווקא מטיב עם השכבות החלשות, שאולי יוכלו סוף סוף להרשות לעצמן רכב, אך ישתמשו בו רק בעת הצורך, ולא כל הזמן (כפי שנוהגים רבים)

 3. איתי :

  יאיר,

  צריך לזכור שכבר היום עלות השימוש ברכב היא גבוהה מאוד בגלל המס על הדלק, וגם על זה אמרו שזה "יעודד שימוש בתחבורה ציבורית" (שהממשלה מזניחה).

  אם בסופו של דבר יותר אנשים בשכבות החלשות יקנו אוטו אבל הוא יעמוד בחניה כסמל סטטוס בלבד כי לא יהיה כסף להניע אותו, זה פשוט טמטום גם של המדינה וגם של האזרח. תזכור גם שבעשירונים התחתונים יש לא מעט אנשים שמקבלים קצבאות שמותנות בכך שלא יהיה בבעלותם רכב.

  אני מקווה שזו לא התנשאות אבל נראה לי שבשביל מי שבעשירונים התחתונים השימוש העיקרי בתחבורה (פרטית או ציבורית) הוא לטובת עבודה (שימוש יומיומי), ואם אתה בפריפריה זה אומר הרבה זמן והרבה ק"מ. אם תוסיף לכל הדבר הזה גם עלות גבוהה לכל ק"מ יוצא שאתה בסופו של דבר מקשה על האזרח.

  פתרון בר קיימא הוא לשפר מאוד את התחבורה הציבורית כך שהיא תהיה אופציה מצוינת גם לבעלי רכב ובוודאי למי שאין לו רכב. אפשר בהחלט לעשות זאת בעזרת מיסוי על רכישת כלי הרכב והשימוש בהם.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  סתירה עצמית

  "העברת נכסים ציבוריים לידיים פרטיות",כשמה כן היא -זאת הפרטה.

  התירוצים(בריחה מאחריות וכו') לא חשובים כלל.

  החשוב מי מרויח ומי מפסיד.

 5. יונתן כ. :

  אני דווקא בעד האגרה הזאת,אני לא חושב שהיא תעזור "להפחתת הנסועה"(ובינינו כדי שתבוצע "הפחתת נסועה" צריכים לחזור לצורת החיים שבה גרים ליד מקום העבודה) אבל אין לי בעיה עם עוד מס,דווקא טוב למדינה עוד מיסים.

  מה שכן כדאי להיאבק על זה שהאגרה הזאת,כמו שאר הוצאות הרכב יכנסו להחזרים שמעבידים חייבים להחזיר לעובדים.

  עובדים רבים לא מקבלים החזר הוצאות רכב אלא תשלום נסיעות שלפי החוק מוגבל בעלות של כרטיסיית חופשי-חודשי,בד"כ אלה העובדים בשכר הכי נמוך במשק(קבלן\זמניים\ניתנים להחלפה) וכשעובדים אלו נאלצים להגיע למקום העבודה שלהם ברכב הם נפגעים בצורה משמעותית מההפרש בין מה שחוק מחייב(הכרטיסיה,כ300 ש"ח בחודש כמדומני) למה שהם מוציאים(ההוצאה שלי על דלק עברה את 600,הרוב נסיעות לעבודה).

  בנושא הזה אני מדבר מניסיון אישי,אני מקבל "כרטיסיה" אבל נאלץ להגיע ברכב(לא חייב אבל ההבדלים בנוחות הם שמיים וארץ,מי שרוצה להטיף לי להיטלטל את השעה+ באוטובוס אחרי לילה סוער במיון\חדר ניתוח* ואז ללכת עוד 15 דקות מוזמן לעשות את זה קודם).

  *אני נותן שירותי תוכנה בבתי חולים.

 6. יהונתן קלינגר | הפורסקוור של משרד התחבורה ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] ישראל כץ) מנסה לפתור בעיה קיימת על ידי יצירת בעיה חדשה: הרעיון הבסיסי הוא להתנער מאחריות המדינה על תחבורה ציבורית ועל דאגה לחניה תוך כדי הטלת מס חדשים […]

 7. עמית-ה :

  אני מסכים עם מנחם, וחלקית עם יונתן.
  אם המדינה תבנה מערכת היסעים המונית תתקרקעית בכל המטרופולינים, מנצרת עד באר שבע,
  ותדאג לשיפור שירות הרכבות והאוטובוסים העיליים יש מקום להטיל אגרת גודש.

 8. ארטור- :

  הקונספציה של מאו וסטאלין חוזרת?

  האם זו הדרך להפרדה בין המרכז לפרפריה שלא ע"י מתן רשיונות מגורים במרכז ?

  הרי זה בדיוק מה שהיה בברית המועצות ובסין במשך חמישים שנה .אף אחד מהכפר לא הורשה לעבור לגור בעיר ללא רשיון מתאים .

 9. מנחם לוריא :

  מס?

  לפחות על פי מה שנאמר לא מדובר במס אלא בניסיון לפתור בעיה של תחבורה סתומה וזיהום אוויר על ידי כך שיפגעו בכיס הפרטי.מדובר באגרה שאין בצידה כל חלופה. אם רוצים למנוע ממני מלהגיע לגוש דן ברכב הפרטי שלי צריך ליצר עבורי חלופות וזה אין.

  בנסוף לזה לא ממש הגדירו מה זה "גוש דן".

  אם ה"מס" הזה יוכר כהוצאה ,לשכירים ולעצמאיים, אז בשביל מה בכלל לעשות אותו הרי שהרוב המכריע של הפוקדים את גוש דן בשעות הגודש מגיעים לשם לעבודה ולא לשעשוע. ואם זה יוכר כהוצאה אז לא עשו דבר.

  צריך לשם לב לפוטנציאל לפגיעה בחופש הפרט שאותו הדגיש יונתן בתגובה שלו.

  הרעיון של אגרת גודש מגיע מערים גדולות ומכובדות בעולם אלא ששם יש חלופות שפה עדיין נמצאות על שוחלן הפטפוטים או על שולחן השרטוטים.

  מנחם

 10. מיכאל לינדנבאום :

  הצרפתים האלה...

  כל פעם שאני מבקר בפריז,אני נוכח לדעת,שנוסף עוד כביש,עוד קו מטרו,עוד חשמלית או רכבת כלשהיא.

  אה, שכחתי :כל נושא תשתיות התחבורה הוא בידי המדינה.

  ממש "מפגרים" הצרפתים האלה,מה, הם לא יודעים שהסקטור הפרטי תמיד טוב ויעיל מהסקטור הציבורי?…

 11. מיכאל לינדנבאום :

  אגדה אישית

  יש לי חבר,עוד מהזמנים שעבדנו ב"פז" טרם אסון ההפרטה,שתמיד היה נוהג לומר לי:
  "הציונים שלך(אני ותיק בארץ והוא היה עולה חדש)לא רוצים שיהיה טוב לאזרח במדינה שלך".

  אני ,פטריוט שכמותי,הייתי אומר :"מה פתאום?!,אתה סתם רואה שחורות!"….

  אני,מה להגיד?
  השתניתי מאז…

  אולי בגלל ריבוי הגזירות ואגרות הגודש למיניהן…

 12. מנחם לוריא :

  ועוד נקודה לתשומת ליבכם:

  בהזדמנות אחרת ,פה בעבודה שחורה, טענתי שמדינה ישראל נהפכה לקונפדרציה של 5 דומניונים. אחד מהם הוא דומניון ת"א.

  והינה אנחנו רואים שהמדינה עצמה ,ממש מתחת לאף לשנו, משנה פה את סידרי השלטון והופכת את המדינה לקונפדרציה על בסיס דומניונים עצמאיים – ראו מי הבעלים של החברה (נתיבי איילון) שתבצע את "ניסוי" אגרת הגודש – הלא היא בבעלות של מ.י נכסנים בע"מ (מה שהיה פעם ממשלת ישראל) ושל עירית תל-אביב.

  מנחם

 13. אמיר :

  משתמשים במקל במקום בגזר

  עד לא מזמן, במשך שנה וחצי הייתי ללא מכונית. התכוונתי בשיא הרצינות לחיות את החיים העירוניים כמו שצריך ולנצל את התחבורה הציבורית לכל הצרכים שלי. לאחרונה נשברתי וקניתי מכונית. מערכת התחבורה הציבורית לא טובה (מנסה לא לומר גרועה), ואי אפשר באמת להנות ממנה בצורה סבירה. הבעיות העיקריות: חוסר זמינות של אמצעים מבחינת תכיפות הנסיעות ומבחינת המסלולים, מסלולים מסובכים (שגורמים לריבוי קווים שלא לצורך ולהארכת זמני נסיעה בצורה בלתי סבירה), וחוסר עמידה בזמנים ובעומס.
  כנראה שהכוונה של מס הגודש היא להפחית את הנסיעה במכוניות פרטיות. אבל במקום למשוך את הציבור אליה על ידי שיפור קיצוני של המערכת, בועטים בהם אליה בצורה דרקונית.
  כמו הנתיב המהיר החדש בכביש ירושלים תל אביב, השיטה הזאת לטיפול בעומסי התנועה נראית לי כמבזה את המדינה ואת התושבים המסכנים שלה. אם התחבורה הציבורית לא תשתפר אין משמעות למס הזה, פרט להגדלת ההכנסות של מי שיקבל את הכסף.

 14. שחר :

  דווקא המס הזה לא יפגע בשכבות החלשות

  אתם צודקים שהתחבורה הציבורית היא גרועה, וזה עוד דרך לגבות מס מהציבור.
  מצד שני, עיקר הנפגעים יהיו בעלי הרכב בעישרונים האמצעים. דווקא העשרונים התחתונים שאינם מחזיקים ברכב, ונאלצים להשתמש בתחבורה הציבורית לא יפגעו מהמס המדובר.

 15. יונתן כ. :

  שחר,גם למשפחות ובודדים שנמצאי בעשירונים התחתונים יש רכב,לא לכולם אבל להרבה ובכל מקרה גם למעמד הביניים לא פשוט,במיוחד למעמד בינוני נמוך.

  ניסיתי להשתמש במחולל הדו"חות של הלמ"ס כדי לענות על השאלה "לכמה משקי בית יש רכב(1 או 2),לפי הכנסה כוללת,ברוטו,למשק בית" להלן התוצאות
  http://surveys.cbs.gov.il/Survey/survey.htm

  מדובר במאות אלפי משקי בית.

  הערות:
  א.ההכנסות הן למשק בית,כמדומני שהממוצע אמור להיות בסביבות ה14.

  ב.פעם ראשונה שאני משתמש במחולל אז יכול להיות שנעשו טעויות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.