חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לגבות מסים מהעשירים או לא להיות

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 10.04.11 6:04

מדינות העולם המפותח ובהן ארה"ב, בריטניה, גרמניה עומדות בפני צומת הכרעה: האם להרחיב את נטל המס על בעלי היכולת, ולמנוע מנוסה של הון מהמדינה, או להמשיך לרושש את הלא עשירים בתהליך התפוררות והרחבת פערים. זוהי גם הבעיה העומדת בפני ישראל

מאת: ק. טוכולסקי

לגבות או לא להיות

בשבת לפנות בוקר, הכותרת של הדר שפיגל דיווחה על הסכמות בין הרפובליקנים והדמוקרטים בארצות הברית לגבי התקציב שימנעו את השבתת המדינה. יהיו ההסכמות אשר יהיו הויתור של אובמה לבעלי ההון בכך שלא ביטל הטבות מס למאיון העליון יותירו את ארצות הברית עם חוב ענק. בזמן שהפופולאריות של תנועת מסיבת התה יורדת ויותר ויותר עובדים אמריקנים זועמים מגלים שהפטריוטיות הממומנת היטב של בעלי הון נועדה בעיקר לשמר את מקלטי המס של העשירים ביותר, תנועה חדשה "פעולה אמריקנית הרוב האמיתי" מפיצה מידע בדבר הטבות המס של טייקונים ותאגידים שמראה כיצד ניתן לחסל את החוב הלאומי באמצעות ביטול הטבות ומקלטי מס.

בבריטניה ההמונים ברחובות זועמים על כך שממשלת ימין מרכז מנסה לשקם את שוק ההון על חשבון הציבור הרחב ובעיקר בלי ששוק ההון ישלם. תעמולת החתונה המלכותית של הצהובונים לא מסתירה את הזעם ולא מונעת פעילות עממית כנגד הקיצוצים הרחבים בתקציב שממשלת שלטון ההון השמרנית-ליבראלית גוזרת על הציבור הרחב. גם בבריטניה נפל האסימון, וראו איזה פלא, הציבור הרחב מעדיף בתי חולים ומועדוניות לקשישים ע"פ הטבות כלכליות לסיטי ומקלטי מס לאדירי הון. תנועת "אל-קיצוץ" (לא מצאתי תרגום הולם יותר ל-UNCUT-UK) צוברת פופולאריות רבה ברחוב והלייבור מתאוששים במהירות וכבר זכו בבחירות משנה (בחירות שנערכות במחוזות בחירה שמתפנים, בבריטניה לא ממנים ממלאי מקום קבועים ולא מכניסים את הבא בתור ברשימה אלא בוחרים במהירות ממלא מקום). בהסברה של אנשי ה"אל קיצוץ" והלייבור בולטת הטענה שהקיצוץ התקציבי בין 91 מיליארדי הליס"ט של הממשלה יכול להימנע באמצעות ביטול הטבות ומקלטי מס לטייקונים ותאגידים. שוב, גם בבריטניה אין הפתעות, למרות תעמולת שלטון ההון, למרות הספינולוגיה המתוחכמת של לוביסטים ויחצנים, למרות המיסוך שמנסה העיתונות הצהובה של בעלי ההון בראשות רופרט מרדוק לזרות בציבור, ההבנה מחלחלת, לא חייבים לקצץ בשירותים לציבור ובאיכות החיים הבסיסית בכדי להציל את הכלכלה. צריך לבחור מי ישלם את מחיר המשבר, יוצריו, מי שנהנים משיטת המשברים הכלכלית הקיימת או הציבור הרחב.

השמאל מתעורר בעולם. גל השוק הראשון של המשבר הביא לעלייה של השמאל המסורתי בארצות הברית ולאחר מכן לתבוסתו בשל חוסר היכולת של שמאל ליבראלי להתמודד בהצלחה עם המשבר. באירופה הביא המשבר דווקא להתחזקותו של הימין הכלכלי, אבל לאחרונה, אחרי שמתברר מה לימין יש להציע: בעיקר הגנה על העשירים ועל התאגידים, ומעט מאוד לאזרח הפשוט, שממנו הימין דורש לשלם את מחיר המשבר, הזעם חוזר והמטוטלת מתחילה בתנועה שמאלה. גם מכונות התעמולה המשומנות ביותר של תאגידי תקשורת פרטיים לא מצליחים להסתיר את המציאות לנצח. איומי הטרור לא יגרמו לציבור הרחב לתמוך במהרה בעוד מלחמות יקרות ששוב יעשירו את העשירים בזמן שהעניים נהרגים הרחק מהבית.

הציבור מתחיל להבין שהשאלה האמיתית היא מי ישלם, העשירים או הציבור. מי יישא על גבו את מחיר המשבר, מי שיש לו או מי שאין לו. האם המדינה תחסוך על חשבון הציבור, או שהמדינה תממן את צרכי הציבור מכיסם של בעלי היכולת שצוברים את ממונם על חשבון כלל האוכלוסייה ועל גב עבודתם של מי שנתבעים כעת לשאת לבדם במחיר.

מדינת הרווחה המודרנית על שלל גרסאותיה ניצבת בצומת פשוט, לגבות או לא להיות. לחזור להרחבה של המיסוי על בעלי היכולת, לבטל את הטבות המס ומקלטי המס, למכסם את הגבייה על מחצבים ושאר נכסים שלא ניתן להבריח ממנה, להעמיק את הגבייה ולפעול, ביחד עם מדינות אחרות, כנגד מקלטי מס ולמען אמנות מס בינלאומיות, שיהפכו את המנוסה של הון ללא כדאית ואף לא אפשרית, או להמשיך בתהליך של התפוררות והרחבת פערים. באמצעות העמקת נטל המס על בעלי היכולת לאחר 30 שנה של הורדות מסים דווקא ממי שיש לו, ניתן יהיה לעצור את התהליך ההרסני של התרחבות הפערים והתרוששות המעמד הבינוני, בלעדיו – לא. במקום לפרנס בנקים ותאגידים אפשר יהיה לחסל את החובות של המדינות, להרחיב את השירות שהן נותנות לאזרחים ולהעלות את רמת החיים של האוכלוסייה, ולצמצם פערים.

גם כאן בישראל כדאי לנו ללמוד מהגרמנים הזועמים שלא ממש מרוצים ממשלת מרקל, למרות הכלכלה המוצלחת, בגלל התרחבות הפערים במדינה, כיון שכל ילד שישי בגרמניה עני, כיון שרוב האוכלוסייה רואה עיריות פושטות רגל בזמן שהכלכלה לכאורה משגשגת. עכשיו הזמן בישראל להעלות מסים על טייקונים ותאגידים, על מחצבים ועל הון כדי לצמצם את החוב ולהרחיב את מגוון ואיכות השירותים של מדינת הרווחה, כדי להבטיח למדינה חוסן כלכלי שיאפשר צמצום פערים. גם כאן, כמו בעולם כולו, הברירה היא פשוטה, לגבות את מה שצריך וצודק מהעשירים או להמשיך לרושש את כל הלא עשירים, בידינו הבחירה, לגבות או לא להיות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

9 תגובות

 1. א. קוריאל :

  כל מדינה והמיסוך שלה.
  לבריטים יש חתונה מלכותית ולנו יש טילים בדרום. אפשר להיות בטוחים שהממשלה תמנף את סיבוב האלימות הנוכחי מול החמאס וחבר מרעיו כדי לתת עוד סוכריות לחזירים השמנים, להעלות עוד את תקציב הביטחון ולהפריט עוד שירות חברתי קורס (מי אמר שב"ן – ואל קיבל?).
  אנחנו ניצבים מול תאגיד רב עצמה של שלטון ההון והביטחון, ואין ברירה אלא להיאבק בו.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  לגבות מיסים מהעשירים,להלאים חזרה את שלל ביזת ההפרטה,ולהפסיק לבלבל לנו את המוח שאין כסף.
  נמאס מהשקרנים בשרות הטייקונים

 3. איציק יאפ :

  רגע, על פי מה שאתה אומר, ארצות הברית הצרכנית המושבעת המכורה להון, לתאגידים ולנפט משנה דיסקט?!

 4. ק. טוכולסקי :

  ע"פ מה שאני אומר יש בארצות הברית תנועה עממית לא קטנה ששינתה דיסקט, הייתה היום גם ידיעה בדהמארקר על זה שפחות ופחות אמריקנים מאמינים בכלכלת שוק. מה שכן לתנועה החדשה יהיה קשה אין לה את ההון של מיליארדרים תומכי מסיבות תה או את התקשורת שלהם אבל עושה רושם שמויסקונסין יוצאת בשורה, כזו שגם אובמה לא מספיק רדיקלי בשבילה, אני מקווה שבדומה למסיבת התה התנועה החדשה תסחוף, אם קצת מזל אפילו את אותם הבוחרים רק הפעם לכיוון הנכון.

 5. עמית-ה :

  חשוב לזכור את מקרה דיוויס בקליפורניה, כאשר אנרון ושותפותיה מימנו הפגנות המוניות בכדי להדיח מושל מכהן.
  הסוציאל דמוקרטיה נאבקת תמיד מול עוצמת ההון ועכשיו זה קשה מתמיד.
  מצד שני אם אנחנו רוצים לחיות אנחנו חייבים לנצח אז זה מה שיקרה.

 6. דמוקרט :

  מאמר מעולה. הייתי מוסיף גם את עניין האבטלה, שבארץ כבר בקושי מדברים עליו. הגענו למצב שמשלימים עם אבטלה של 6-7 אחוז. אחת המטרות צריכה להיות הורדת האבטלה לרמה של 2-3 אחוז. לממשלה ולמעסיקים אין שום אינטרס לעשות את זה, כי זה יחזק את כוחם של העובדים. המעסיקים חייבים צבא מילואים של מובטלים, שירגיע את דרישות השכר של העובדים.

 7. דמוקרט :

  נו שויין. "השמאל מתעורר" כבר כמעט 100 שנה

  לאט לך טוכלסקי. בתי הקברות מלאים במספידי הקפטליזם. ע"פי כל מיני שרלטנים תאבי כוח שצצים פה ושם כבר 100 שנים, כולנו היינו צריכים לחיות היום בעולם סוציאליסטי. בינתיים מי שהתמוטט בקול נפץ עצום זה המשטרים הסוציאליסטים-מרקסיסטיים למינהם שהבטיחו לעמיהם שאוטוטו גן העדן הסוציאלסטי יקרום עור וגידים ומה שקרם עור וגידים אלו מדינות משטרה מפלצתיות שדיכאו אם עמם ובאמת השיגו שיוויון: כולם היו עניים …
  (חוץ ממנהיגי הפרולוטוריון כמובן שנהנו מתוצרי המערב המנוון ומדכא העובדים).
  על אף מאבקך החביב בתחנות רוח יש לי הרגשה עמומה שנכדיך יחיו באותו משטר כלכלי כמו של היום.

 8. מיכאל לינדנבאום :

  בחור טוב

  איש מוצלח הדמוקרט.גם אומר שמבחינתו הכל בסדר וגם לא מתייחס במילה אחת לפוסט על המיסוי המגוחך של העשירים.

 9. ק. טוכולסקי :

  שלום דמוקרט, מי שהעלה מסים על העשירים בשביל להציל את השיטה לא היה לנין, הוא הלאים את הרכוש, מי שהעלה מסים בשביל להציל את השיטה היה לדוגמא פרנקלין ד. רוזוולט בארצות הברית והשיטה שהוא הציל הייתה הקפיטליזם.
  חומר למחשבה לקראת החג כי מי שקורא לעצמו דמוקרט אבל במקום לקרוא מאמרים ולהתייחס לעניין משתמש בססמאות שחוקות הוא במקרה הטוב אדם שמנצל את הזכות הדמוקרטית להגיד כל שטות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.