חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מי רוצה להיות מיליארדר 2

נושאים איכות השלטון, הדרך אל האושר ב 3.07.08 6:12

האיומים * ההשמצות * ה"תרומות" החוקיות והלא-חוקיות * פרק ב' בסדרת כתבות על שיטות הפעולה של בעלי ההון בישראל . והפעם: הכנסת בידינו

מאת: איתמר כהן

בטור הקודם פירטתי מה עובר על אדם שנמצא בעמדת מפתח, ושמנסה לשמור על האינטרס של הציבור הרחב, גם כאשר זה נוגד את האינטרס של בעלי ההון: לחצים, איומים, השמצות; במקרים קיצוניים – גם חוקרים פרטיים שמחפשים עליו פרטים מפלילים, תלונות שווא שמוגשות נגדו במשטרה, ואפילו איומים על חייו.

כשהמצב הוא כזה, נשאלת השאלה: מי יעז לעמוד מול בעלי ההון?

מאין יבוא עזרי?

ח"כ פינס יזם פנייה למבקר המדינה במטרה למנוע מאולמרט להעביר למשפחת דנקנר "הטבה" ששווייה עשרות מיליוני דולרים על חשבון הציבור הרחב בעסקת "קרקעות המלח" בעתלית ובאילת (ואומנם, לאחר גלגולים רבים, העסקה בוטלה לבסוף). ח"כ פינס גם ניסה למנוע את ה"פיצוי" המפוקפק בגובה 130 מיליון דולר שקיבלו האחים עופר מהמדינה בפרשת בז"ן, ואף דרש מהיועץ המשפטי לממשלה לחקור את החשב הכללי לשעבר, ניר גלעד, בשל חלקו בפרשה.

הח"כים שלי יחימוביץ', אלדד וכהן הצליחו, באמצעות עתירה לבג"ץ, לעצור את הניסיון של בעלי ההון למנות את מקורבם, רפי גינת, למנכ"ל חדשות ערוץ 2. החוק להסדרת פעילותם של לוביסטים, שהעבירו הח"כים סער ויחימוביץ', צמצם את כוחם האדיר של בעלי הממון לקדם את ענייניהם בידי לוביסטים בכנסת.

הח"כים כחלון, פינס, גלאון, אלדד, זיו, אדלשטיין ואריאל הגישו הצעת חוק, המחייבת פרסום באינטרנט של הסכמי שומה, דבר שיעזור מאוד להילחם ב"הסדרי מס" מפוקפקים עם בעלי ההון (כמו, למשל, הסדר המס התמוה עם נוחי דנקנר בעסקת סלקום). הצעת החוק הנ"ל מחייבת גם מינוי חשב מטעם החשב הכללי לגופים שתפקידם לאשר מתן מענקים למפעלי תעשייה – דבר שיקשה על המושחתים להעביר מענקים לא חוקיים למקורביהם (ע"ע המענקים שניסה אולמרט להעביר ל"ידיעות אחרונות", למפעל קוקה קולה ועוד).

הח"כים אורלב ויחימוביץ' הגנו על החשב הכללי לשעבר ד"ר ירון זליכה, שנאבק בשחיתות. הח"כים יחימוביץ' ופינס יזמו הצעת חוק לגילוי ניגוד עניינים של נבחרי ציבור: על פי הצעת החוק, מועמד לכנסת או למועצת רשות מקומית יידרש להגיש דו"ח, המפרט את כל הכנסותיו וקשריו העסקיים. חוק הגנה על עובדים חושפי שחיתויות, שהעבירו הח"כים אלדד ויחימוביץ', קובע שעובד שנפגע או פוטר משום שחשף שחיתות יזכה לפיצויים מוגדלים, ומעבידו יהיה צפוי לעונש מרבי של שלוש שנות מאסר. ח"כ איתן כבל יזם והעביר את "חוק התניית מענקים", שעל פיו מפעלים שמזהמים או לא משלמים לעובדיהם שכר מינימום לא יקבלו יותר מענקים מהמדינה.

די לשחיתות? די לדמגוגיה!

השנאה של הציבור הרחב ל"כל הפוליטיקאים" פועלת בעיקר לטובתם של המושחתים: כך, הציבור נמנע מלחזק את הח"כים ההגונים – ומאפשר לפואדים ולאולמרטים למיניהם להמשיך לבזוז את הרכוש של כולנו, ולחלק אותו לעצמם ולמקורביהם.

מה אפשר לעשות?

רוב הקישורים בטור זה הם לאתר הכנסת – ולאתרים של ח"כים. מומלץ מאוד להיכנס לקישורים ולקרוא עוד.

לח"כית המצטיינת שלי יחימוביץ' יש רשימת תפוצה גדולה. יחימוביץ' שולחת מדי שבוע-שבועיים עדכון, שבו היא מדווחת לתומכיה על פעילותה – ומבקשת מהם עזרה: כתיבת מכתבי לחץ לשרים, כדי שיתמכו בהצעות חוק שהיא מקדמת, הגעה להפגנות ולכנסים וכן הלאה. זוהי, בעצם, הדמוקרטיה האמיתית: נבחר הציבור מדווח לתומכיו על פעילותו, מבקש מהם עזרה – ועונה לפניותיהם.

גם גדעון סער ודב חנין שולחים לתומכיהם עדכונים על פעילותם.

מומלץ מאוד להצטרף לרשימות התפוצה של הח"כים הנ"ל, כדי לחזק אותם – בלי קשר לעמדותיהם המדיניות (אני, למשל, חבר הן ברשימת התפוצה של יחימוביץ', והן בזו של סער).

דמוקרטיה היא שלטון העם, והכנסת היא הנציגות הנבחרת של העם. הכנסת היא של כולנו. אם אנחנו לא מקפידים להיות בכנסת (לפחות באופן וירטואלי), אל לנו להתפלא על כך שלואקום נכנסים המושחתים והחמסנים למיניהם, שבוזזים את הרכוש של כולנו.

מאת: איתמר כהן

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. שושי :

  הילכה שמועה שח"כ ללא חת אחד, עמד בלחצים ללא מורא וללא משוא פנים, ושילם על כך בקריירה הפוליטית שלו: גדליה גל.

 2. איתי :

  האם היה לוחם נגד שחיתות או פרו-הפרטה? תלוי את מי שואלים
  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2945457,00.html

 3. המדריך לפעיל המתקדם :

  […] אחר-כך, את התכנית הסודית למלחמה בשחיתות, ובהמשך – את רשימת הח”כים התותחים. בין לבין, דבר איתו בעל פה על […]

 4. הכלכלה צומחת, האנשים נובלים – מאת איתמר כהן (אופנן) | סלואו :

  […] דוגלת באקטיביזם, בקשר אמיתי בין הבוחר לנבחר, ובחיזוק הח"כים ההגונים והמצטיינים מכל קצוות הקשת הפוליטית, באמצעות התפקדות למפלגות (לכל […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.