חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יצחק ג'קי אדרי נ' האחים עופר וממשלת ישראל – היום בבג"צ

נושאים איכות השלטון, חדשות, כלכלה ותקציב, משפט ופלילים ב 6.04.11 5:00

בג"צ 7487/10 – מהחושך באוצר לאור  הציבורי

מאת: יצחק ג'קי אדרי

פנייה לבג"צ: ועדת חקירה לתמלוגים ששילמו האחים עופר

הפעיל החברתי יצחק ג'קי אדרי, עובד קבלן לשעבר במפעלי ים המלח, עתר לבג"צ  נגד רה"מ בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ ושר התשתיות עוזי לנדאו על רקע הליך הגישור בין המדינה וכימיקלים לישראל

לקריאה נוספת

ביום חמישי 14 אוקטובר 2010 הגשתי עתירה לבית המשפט העליון לצדק, בג"צ 7487/10, החלטתי להוציא מהחושך של משרד האוצר לאור הציבורי פרשה שלעניות דעתי היא מהמושחתות שהיו אי פעם במדינת ישראל, פרשה המסמלת יותר מכל דבר אחר את קשרי הון-שלטון ובפרט את התרפסות ממשלות ישראל בפני משפחת עופר, משנת 2005 עת הוגשה תלונתי לראשונה לחשכ"ל ד"ר ירון זליכה.

במשך 6 שנים רצופות וכואבות עקבתי בדריכות אחרי הפרשה, חוויתי דיסאינפורמציה הראויה למדינות עולם שלישי, עיתונאי חצר שבאו לדלות מידע וחזרו שידם ריקה, למעט העיתונאים האמיצים: הבמאית טלי שמש "זהב לבן עבודה שחורה" –  איתי רום מגלובסואריק וייס מערוץ 10 , קראתי בזעם רב כיצד משפחת עופר ומנהליה בחברה לישראל, בכימיקלים לישראל ומפעלי ים המלח מתעתעים בציבור הרחב, ראיתי עמותות שאין להם, לא יד ורגל  בכלכלה שמתחילות לעסוק פתאום בתמלוגי כי"ל למדינה, קראתי בתדהמה כיצד יועצי התקשורת הופכים את הקערה על פיה ומדברים על אשלג כשהמורסה האמיתית היא בברום ובתרכובותיו, ראיתי, קראתי, שמעתי ונתתי אמון במוסדות המדינה שימצו את הדין עם האחראים עד שהבנתי, שאם לא אצא למאבק ציבורי גלוי, האשמים לא יובאו למשפט צדק במדינת ישראל, הגשתי את העתירה לבג"צ, ומה שהיה במחשכי משרדי האוצר והמשפטים הפך מייד לנחלת העין הציבורית בישראל, ולא רק בישראל!

את העתירה כתבתי אישית וללא יעוץ משפטי, כוחה של העתירה בתמיכה ציבורית שלא תאפשר להמשיך לדון בנושאי מפעלי ים המלח בחדרים החשוכים של האוצר וממשלות ישראל.

בית המשפט העליון לצדק – בג"צ 7487/10

העותר בבג"ץ 7487/10: 1. יצחק ג'קי אדרי
מדימונה רחוב מרחבים 1180/16 

מיקוד 86000..

 

נ  ג  ד

 

המשיבים בבג"ץ 7487/10: 1. ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו
2. ממשלת ישראל
3. שר האוצר, מר ד"ר יובל שטייניץ' 

4. שר התשתיות הלאומיות, מר ד"ר עוזי לנדאו

כולם ע"י פרקליטות המדינה, משרד המשפטים

מוגשת בזה עתירה למתן צו על תנאי כנגד המשיבים בבקשה שיבואו ויתנו טעם מדוע לא תוקם וועדת חקירה ממלכתית לבדיקת קונצרן מפעלי כימיקלים לישראל בע"מ, שעניינה בדיקת התנהלות משרדי הממשלה מול חברת כימיקלים לישראל בע"מ מתוקף החזקת מניית זהב בקונצרן. מניית הזהב של המדינה בכי"ל מקנה למדינה זכויות ותמלוגים לקופת המדינה ע"פ נוסחה שנקבעה בזיכיון

עניינה של עתירה זו, בהחלטת משרד האוצר, ללכת להליך גישור מול כימיקלים לישראל בע"מ, הליך גישור בניגוד חמור לנתונים שנמצאים בידי האוצר כפי שעולים מדו"ח ברלב ושות', רואי חשבון. הטענה המרכזית שעלתה בדו"ח בר לב שהוגש לחשכ"ל הייתה, "שבשנים בהם בוצעה הבדיקה נהגו במפעלי ים המלח להעביר חלק מהמוצרים המחויבים בתמלוגים לחברות בנות וחברות אחיות. במקרים הללו או שהמכירות לא נרשמו כלל במכירות מפעלי ים המלח או שנרשמו מכירות שבוצעו במחירים נמוכים במיוחד, מחירי העברה בתוך הבית."

הטיעון המשפטי

חוק ועדות חקירה, תשכ"ט-1968.

ועדת חקירה גם עוזרת בטיהור האווירה הציבורית, למרות שייתכן שאת הנושא שבטיפול הוועדה ניתן היה לחקור באמצעים אחרים, ואולי אף יותר יעילים, כגון צעדים משמעתיים, בירור פנימי או חקירה של מבקר המדינה.

עיקרון הפומביות הוא עיקרון מרכזי בעבודת ועדות חקירה, תפקיד הוועדות הוא חשיפת העובדות להתנהגות של יחידים, כללי מנהל של ארגונים ומוסדות וכללי מנהל של משרדי הממשלה, אלמנט זה מתבטא גם בעובדה שיש כאן אפשרות לציבור לראות כיצד מתנהלת החקירה ושלא מעלימים ממנו דבר.

06-04-2011 שעה 09:00 דיון ראשון בבג"צ 7487/10

ביום רביעי 06-04-2011 שעה 09:00 יתקיים דיון ראשון בבית המשפט העליון, רח' שערי משפט קריית בן-גוריון ירושלים.

בראש הרכב השופטים תעמוד נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש ביחד עם השופטת נאור מרים והשופטת אסתר חיות.

חרוט על כותלי בית המשפט העליון לצדק: "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך… ושפטו את העם משפט צדק".(דברים טז' 19). אני מאמין בבית המשפט העליון כחומה האחרונה לשמירה על הדמוקרטיה, הצדק ועל העם, אני אייצג את עצמי בפני הרכב השופטות ביראת כבוד הראויה למעמדן הרם, אבל בנחישות שיש בה רק מנצח אחד!

אני מתנגד להסדר הבוררות בין המדינה למפעלי ים המלח בדרישת המדינה לקבל 291 מיליו דולר בגין תמלוגי חסר ממפעלי ים המלח, הבוררות מטבעה רחוקה מהעין הציבורית והתקשורתית, היא תתנהל רחוק מעיננו הבוחנת, מה גם שלפי עניות דעתי (הלא משפטית) לא הולכים לבוררות כשיש חשדות חמורים לכאורה לעברות פליליות חמורות ע"פ דו"ח "ברלב", כמו כן יש לפרסם את דו"ח  "ברלב"  לציבור הרחב ע"פ חוק חופש המידע, יש להקים וועדת חקירה ממלכתית לכימיקלים לישראל ומפעלי ים המלח, יש להלאים את מפעלי ים המלח ולהחזיר את ים המלח לעם ישראל, זאת חובתנו הציבורית זאת אחריותנו האזרחית.

תודה.

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

11 תגובות

 1. דני זמיר :

  ג'קי יישר כח! בעיניי אתה צריך להדליק משואה ביום העצמאות בזכות התרומה שלך (שלא הסתיימה) לבניין חברה ישראלית צודקת, (ולא זהבה דנקנר או רעיה שטראוס).

 2. פעיל חברתי :

  אמן ואמן הייתי מוסיף בסוף

  אמן ואמן
  במדינת ישראל המתוקנת
  הדמוקרטית והסוציאלית

 3. פעיל חברתי :

  אמת אמרת, דני זמיר.

  כל הכבוד ג'קי

 4. Y3 :

  גם חוק שישינסקי הוא פשע נגד המשקיעים הקטנים

  איך מדינה מפתה ומעודדת אזרחים פשוטים להשקיע בחיפושי-נפט כ 60 שנה ובדיוק אחר ההצלחה האמיתית הראשונה…היא באה ומבטלת את "ניכוי האזילה"?

 5. אור ישראל :

  כל הכבו ועכשיו נטישת בנק-תוריד את עושק הבכירים

  ללא בג"צ ע"י נטישת בנק אחד!ניתן להתניעה במהירות מהפכה חברתית שלמשל תספק דירות במחצית מחיר ע"י סבסוד משכנתאות למליון צעירים!!המקור לכסף יגיע מהפסקת העושק המתמשך מצד בכירים ובעלי חברות ציבוריות גדולות. נטישת בנק אחד(למשל זה שבכירו עושק יותר מכל)תאפשר לחץ שישאיר למדינה ולציבור מאות מליארדים כל עשור!!התנאי לחזרת הציבור לבנק-יהיה ביטול הנחות המס שביבי נותן מ2003למולטי מליונרים!!10% הנחות מס שוות לכ-10 מליארד ש"ח כל שנה!!.עוד 100מליארד ש"ח ישאר בידי הציבור (כל עשור)אם יופחת שכר כל הבכירים ב-10% ,סכום גדול בהרבה עם שכר המכסימום יהיה כשכר הרמטכ"ל!!יש לאלץ הגדלת תגמולים מכל חברה שקיבלה ,ללא מנדט מהציבור,אוצרות טבע ובנקים של המדינה.ע,י מרד צרכני!! ניתן להתניע וועדות חקירה על כל מי שהעניק כסף לחברות ציבוריות ע"י דחיפת אגח"ים בלתי מובטחים לקרנות הפנסיה וקופות הגמל של הציבור.לסיכום חרם צרכני יאלץ את המדינה לרכוש בנק אחד לכפות משכורות נורמליות ויפסק עושק הציבור שאר החברות יקבלו אולטימטום שגם הם ינטשו במחזוריות עד שיורידו שכר הבכירים לטובת עובדיהם או לצמצום עושק הציבור.

 6. טובה מרק בן צבי :

  איש אמיץ

  כל הכבוד לך ג'קי. אנשים כמוך עושים את החיים כאן לראויים. מזכיר לכולם שגם האזרח הקטן יכול לעשות מעשה. מחזיקה אצבעות ומייחלת לשינוי אמיתי,ולכך שמערכת המשפט בישראל עדיין נקייה.כל הכבוד על האומץ.

 7. דקל-דוד עוזר :

  גק'י אדרי אתה גיבור לאומי של ממש.

 8. אלה אלטמן :

  אדיר! חזק ואמץ!
  אני מקווה שמערכת המשפט תתן את המילה האחרונה, למזלנו עוד יש פה הפרדת רשויות…

 9. שירלי :

  ג'קי - אתה מופת וגאווה לעם ישראל!

  מודה לך מקרב לב על המאבק הצודק הזה! שמחתי לשמוע שזכית בעתירה. הלוואי שירבו כמוך. יישר כח!

 10. חנה :

  ג'קי, תיכנס לפנתיאון הלאומי

  כלוחם צדק חברתי ללא חת, שלחם וניצח.

 11. אלי :

  כל הכבוד ג'קי. רבים איתך. עלה והצלח.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.